Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Bice, Kelsch each win 2 titles at State Finals Rodeo

Email

BOWMAN -- Wyatt Bice and Lexus Kelsch accomplished something few high school cowboys or cowgirls do in their careers.

Bice capped his final season in the North Dakota High School Rodeo Association as a state champion in two events during a great weekend at the State Finals Rodeo at Dakota Winds Arena.

Advertisement

The recent Killdeer High School graduate won the first round of the tie-down roping on Friday and partnered with Alexander's Joe Nelson to win the championship round of the team roping on Sunday en route to season championships in each event.

Bice also claimed the finals average win in the tie-down roping.

Kelsch, who is from McLaughlin, S.D., but competes in North Dakota, secured back-to-back titles in the barrel racing and the pole bending.

Lakken Bice finished runner-up in the barrels.

Wyatt Bice wasn't the only Killdeer cowboy to win a title.

Riley Blankenship, another recent graduate, won the bull riding title despite logging just one qualified ride, a second-place 74 in Friday's first round. He finished second to Belfield's Devin Boltz in that round.

Boltz had a 77 to win the round and the average. However, Boltz still came up short of Blankenship in the season point standings, finishing second.

Richardton's Kasey Dressler hung on to the saddle bronc riding title despite no qualified rides at the state finals.

Dickinson's Boyd Stroh won both the first and second rounds with 55- and 65-point rides, respectively, en route to an average win and a third-place finish on the season.

The top four in the season point standings in each event qualify for the National High School Finals Rodeo, which is July 14-20 in Rock Springs, Wyo.

Watford City's Samantha Jorgenson won the girls all-around and cow cutting titles. Kindred's Riley Rustad won the boys all-around and cow cutting titles. Bice finished second in the boys all-around.

Brittany Jo Cudworth of Warwick won the goat tying and Jordyn Schaefer of Des Lacs won the breakaway roping.

Mandan's Logan Berg won the bareback riding season title after a 74-point ride in the second round and a 68 in the short round.

Saywer's Lane Dahl captured the title in the steer wrestling.

from State Finals Rodeo.

North Dakota High School Rodeo Association

State Finals

At Dakota Winds Arena, Bowman

First round (Friday)

Bareback riding: 1, Cody Brown, Keene, 63. 2, Jerald Berger, Mandan, 57.

Barrel racing: 1, Chyanne Clark, Carrington, 17.189. 2, Lexus Kelsch, McLaughlin, S.D., 17.394. 3, Lakken Bice, Killdeer, 17.574. 4, Chantel Fettig, Kintyre, 17.613. 5, Samantha Jorgenson, Watford City, 17.767. 6, Cara Jo Hilzendeger, Baldwin, 17.787. 7, Katelyn Schaffner, Bismarck, 17.872. 8, Cydney Peterson, Minot, 17.930. 9, Kristy Langseth, Minot, 17.960. 10, Sadie Kieson, Watford City, 18.194.

Boys cow cutting: 1, Colt Roshau, Bismarck, 143. 2, Riley Rustad, Kindred, 140. 3, Clinton Vangsness, Walcott, 137. 4, Levi Vangsness, Walcott, 133. 5, Wyatt Bice, Killdeer, 132. 6, Keenan Kvamme, Carrington, 126. 7, Lane Rossow, Herreid, S.D., 122.

Breakaway roping: 1, Kalli Jo Scherbenske, Lehr, 3.3. 2, Kennedi Kautzman, Mandan, 3.37. 3, Samantha Jorgenson, Watford City, 3.43. 4, Kassie Kautzman, Walcott, 3.71. 5, Calby Hanson, Jamestown, 3.99. 6, Keaton Ell, Williston, 4.19. 7, Jordyn Schaefer, Des Lacs, 4.33. 8, Kit Miller, Amidon, 4.48. 9, Ashley Brew, Manning, 5.13. 10, Arianna Alvarez, Kindred, 14.17.

Bull riding: 1, Devin Boltz, Belfield, 77. 2, Riley Blankenship, Killdeer, 74. 3, Drew Bercier, West Fargo, 68.

Girls cow cutting: 1, Sadie Kieson, Watford City, 146.5. 2, Mikaela Miller, Bismarck, 146. 3, Saige Feilmeier, Watford City, 144.5. 4, Cydney Peterson, Minot, 141.5. 5, Kaden Schulte, Hensler, 141. 6, Kassie Kautzman, Walcott, 140. 7, Samantha Jorgenson, Watford City, 138. 8, Lakken Bice, Killdeer, 131. 9, Kennedi Kautzman, Mandan, 129. 10, Cara Jo Hilzendeger, Baldwin, 128.

Goat tying: 1, Brittany Jo Cudworth, Warwick, 7.39. 2, Lacey Grann, Sheyenne, 8.41. 3, Savanah Meyer, Stanley, 8.57. 4, Kit Miller, Amidon, 8.6. 5, Jessica Johnson, Minnewauken, 8.87. 6, Chyanne Clark, Carrington, 8.89. 7, Ahnna Peterson, Velva, 9.03. 8, Bailie Vandenburg, Flasher, 9.1. 9, Nicole Fladeland, Minot, 9.55. 10, Lexus Kelsch, McLaughlin, S.D., 10.02.

Pole bending: 1, Cydney Peterson, Minot, 20.839. 2, Samantha Jorgenson, Watford City, 21.027. 3, Lakken Bice, Killdeer, 21.322. 4, Chantel Fettig, Kintyre, 21.645. 5, Bailie Vandenburg, Flasher, 21.879. 6, Bailey Erickson, Northwood, 22.062. 7, Kaden Schulte, Hensler, 22.078. 8, Lacey Grann, Sheyenne, 22.197. 9, McKenzie Wiest, Bismarck, 22.199. 10, Lexus Kelsch, McLaughlin, S.D., 22.248.

Saddle bronc riding: 1, Boyd Stroh, Dickinson, 55.

Steer wrestling: 1, Riley Rustad, Kindred, 4.57. 2, Colton Backhaus, Bismarck, 5.77. 3, Lane Dahl, Sawyer, 8.85. 4, Joe Nelson, Alexander, 10.54. 5, Lane Rossow, Herreid, S.D., 17.33.

Team roping: 1, Tyler Kress and Colton Backhaus, Bismarck, 9.45. 2, Jordan Staton, Hickson, and Trey Huber, Mandan, 9.55. 3, Ryder Bohlman and Layton Bohlman, Richardton, 9.57. 4, Seth Indergard, Sidney, Mont., and Hayes Lemieux, Manning, 10.07. 5, Wyatt Bice, Killdeer, and Joe Nelson, Alexander, 12.87. 6, Braedon Allery and Kolton Keplin, Belcourt, 16.35. 7, Tate Benson, Scobey, Mont., and Keaton Schaffer, Broadus, Mont., 17.04. 8, Colt Roshau, Bismarck, and Sadie Kieson, Watford City, 17.59. 9, Logan Nielsen, Beach, and Chance Glass, Hebron, 18.26. 10, Baili Nielsen and Tton Nielsen, Beach, 20.19.

Tie-down roping: 1, Wyatt Bice, Killdeer, 11.66. 2, Jordan Staton, Hickson, 13.18. 3, Lane Rossow, Herreid, S.D., 16.61. 4, Lane Dahl, Sawyer, 17.08. 5, Keenan Kvamme, Carrington, 19.39. 6, Ryder Bohlman, Richardton, 19.66. 7, Wyatt Rising, Wibaux, Mont., 21.19. 8, Riley Rustad, Kindred, 21.67. 9, Tel Lardy, Bowman, 23.31. 10, Hunter Sandstrom, Ray, 24.84.

Second round (Saturday)

Bareback riding: 1, Logan Berg, Mandan, 74. 2, Jerald Berger, Mandan, 65. 3, Weston Hartman, Mandan, 59.

Barrel racing: 1, Chyanne Clark, Carrington, 17.389. 2, Lexus Kelsch, McLaughlin, S.D., 17.682. 3, Chantel Fettig, Kintyre, 17.734. 4, Cara Jo Hilzendeger, Baldwin, 17.792. 5, Cydney Peterson, Minot, 17.801. 6, Katelyn Schaffner, Bismarck, 17.855. 7, Samantha Jorgenson, Watford City, 17.983. 8, Kennedi Kautzman, Mandan, 18.064. 9, Savannah Fettig, Braddock, 18.112. 10, Kylie Kvamme, Carrington, 18.120.

Boys cow cutting: 1, Riley Rustad, Kindred, 140. 2, Lane Rossow, Herreid, S.D., 139. 3, Keenan Kvamme, Carrington, 137. 4, Levi Vangsness, Walcott, 135.5. 5, Wyatt Bice, Killdeer, 126. 6, Clinton Vangsness, Walcott, 61.

Breakaway roping: 1, Jordyn Schaefer, Des Lacs, 2.63. 2, Kassie Kautzman, Walcott, 3.31. 3, Kristy Langseth, Minot, 3.36. 4, Kalli Jo Scherbenske, Lehr, 3.47. 5, Madison Huber, Mandan, 4.33. 6, Samantha Jorgenson, Watford City, 4.46. 7, Kennedi Kautzman, Mandan, 4.74. 8, Ashley Brew, Manning, 4.86. 9, Baili Nielsen, Beach, 4.95. 10, Arianna Alvarez, Kindred, 4.97.

Bull riding: 1, Keenan Kvamme, Carrington, 69.

Girls cow cutting: 1, Samantha Jorgenson, Watford City, 145.5. 2, Saige Feilmeier, Watford City, 142.5. 3 (tie), Sadie Kieson, Watford City, 142; Kennedi Kautzman, Mandan, 142. 5, Cydney Peterson, Minot, 141.5. 6, Lakken Bice, Killdeer, 139. 7 (tie), Kassie Kautzman, Walcott, 138; Kaden Schulte, Hensler, 138. 9, Kylie Kvamme, Carrington, 136.5. 10, Mikaela Miller, Bismarck, 131.

Goat tying: 1, Ashley Brew, Killdeer, 7.56. 2, Brittany Jo Cudworth, Warwick, 7.8. 3, Kit Miller, Amidon, 8.05. 4, Chyanne Clark, Carrington, 8.21. 5, Chantel Fettig, Kintyre, 8.27. 6, Lacey Grann, Sheyenne, 8.43. 7, Savanah Meyer, Stanley, 8.6. 8, Bailie Vandenberg, Flasher, 8.62. 9, Jessica Johnson, Minnewauken, 8.75. 10, Kassie Kautzman, Walcott, 8.82.

Pole bending: 1, Samantha Jorgenson, Watford City, 20.402. 2, Lexus Kelsch, McLaughlin, S.D., 20.832. 3, Sadie Kieson, Watford City, 20.967. 4, Leah Voigt, Beulah, 20.977. 5, Chantel Fettig, Kintyre, 21.476. 6, Nicole Fladeland, Minot, 21.549. 7, Cassidy Diede, Richardton, 21.804. 8, McKenzie Wiest, Bismarck, 21.863. 9, Lakken Bice, Killdeer, 21.094. 10, Cara Jo Hilzendeger, Baldwin, 22.008.

Saddle bronc riding: 1, Boyd Stroh, Dickinson, 65. 2, Keenan Kvamme, Carrington, 38.

Steer wrestling: 1, Joe Nelson, Alexander, 6.58. 2, Seth Indergard, Sidney, Mont., 15.82. 3, Riley Rustad, Kindred, 18.47. 4, Logan Sailer, Hazen, 18.94. 5, Lane Dahl, Sawyer, 28.9.

Team roping: 1, Tate Benson, Scobey, Mont., and Keaton Schaffer, Broadus, Mont., 8.98. 2, Kassie Kautzman, Walcott, and Kasey Dressler, Richardton, 13.37. 3, Tyler Kress and Colton Backhaus, Bismarck, 14.16. 4, Seth Indergard, Sidney, Mont., and Hayes Lemieux, Manning, 14.19. 5, Logan Nielsen, Beach, and Chance Glass, Hebron, 15.06. 6, Wyatt Bice, Killdeer, and Joe Nelson, Alexander, 19.13. 7, Baili Nielsen and Talon Nielsen, Beach, 20.49. 8, Wyett Magilke, McLaughlin, S.D., and Rory Irwin, Alexander, 23.14. 9, Brett Obritsch and Dylan Schmeling, Dickinson, 25.29. 10, Samantha Jorgenson, Watford City, and Wyatt Rising, Wibaux, Mont., 29.87.

Tie-down roping: 1, Keaton Schaffer, Broadus, Mont., 11.69. 2, Wyatt Rising, Wibaux, Mont., 12.9. 3, Jordan Staton, Hickson, 13.18. 4, Wyatt Bice, Killdeer, 14.3. 5, Cole Peterson, Des Lacs, 14.36. 6, Colt Roshau, Bismarck, 16.13. 7, Colton Backhaus, Bismarck, 17.66. 8, Keenan Kvamme, Carrington, 17.85. 9, Ryan Thompson, Kindred, 23.7. 10, Hunter Sandstrom, Ray, 26.04.

Final round (Sunday)

Bareback riding: 1, Logan Berg, Mandan, 68. 2, Weston Hartman, Mandan, 59. 3, Clay Jorgenson, Watford City, 55.

Barrel racing: 1, Chantel Fettig, Kintyre, 17.557. 2, Chyanne Clark, Carrington, 17.594. 3, Lexus Kelsch, McLaughlin, S.D., 17.695. 4, Madison Huber, Mandan, 17.717. 5, Savannah Fettig, Braddock, 17.846. 6, Cydney Peterson, Minot, 17.938. 7, Cara Jo Hilzendeger, Baldwin, 17.981. 8, Nicole Fladeland, Minot, 18.356. 9, Lakken Bice, Killdeer, 22.530. 10, Katelyn Schaffner, Bismarck, 22.641.

Boys cow cutting: 1, Levi Vangsness, Walcott, 142.5. 2, Riley Rustad, Kindred, 142. 3, Lane Rossow, Herreid, S.D., 139. 4, Keenan Kvamme, Carrington, 138. 5, Wyatt Bice, Killdeer, 134. 6, Colt Roshau, Bismarck, 132.

Breakaway roping: 1, Jordyn Schaefer, Des Lacs, 2.98. 2, Kit Miller, Amidon, 3.76. 3, Keaton Ell, Williston, 4.25. 4, Kassie Kautzman, Walcott, 4.31. 5, Madison Huber, Mandan, 13.17.

Bull riding: No qualified rides.

Girls cow cutting: 1, Mikaela Miller, Bismarck, 148. 2, Kennedi Kautzman, Mandan, 144.5. 3, Kaden Schulte, Hensler, 144. 4, Samantha Jorgenson, Watford City, 143.5. 5, Saige Feilmeier, Watford City, 142.5. 6, Calby Hanson, Jamestown, 142. 7, Kassie Kautzman, Minot, 138.5. 8, Cydney Peterson, Minot, 138.5. 9 (tie), Lakken Bice, Killdeer, 138; Cara Jo Hilzendeger, Baldwin, 138.

Goat tying: 1, Chantel Fettig, Kintyre, 7.24. 2, McKenzie Wiest, Bismarck, 7.97. 3, Kylie Kvamme, Carrington, 8.02. 4, Kit Miller, Amidon, 8.12. 5, Chyanne Clark, Carrington, 8.2. 6, Cara Jo Hilzendeger, Baldwin, 8.74. 7, Cassandra Bauske, Ray, 9.21. 8, Jessica Johnson, Minnewaukan, 9.34. 9, Brittany Jo Cudworth, Warwick, 11.27. 10, Lacey Grann, Sheyenne, 11.65.

Pole bending: 1, Cydney Peterson, Minot, 20.748. 2, Leah Voigt, Beulah, 21.339. 3, Kaden Schulte, Hensler, 21.617. 4, Bailey Erickson, Northwood, 21.826. 5, Cara Jo Hilzendeger, Baldwin, 23.8. 6, Samantha Jorgenson, Watford City, 25.685. 7, Sadie Kieson, Watford City, 25.971. 8, Chantel Fettig, Kintyre, 26.658. 9, Bailie Vandenburg, Flasher, 27.31. 10, Lexus Kelsch, McLaughlin, S.D., 27.828.

Saddle bronc riding: 1, Callen Clarys, Mandan, 66. 2, Taylen Nelson, Wibaux, Mont., 60.

Steer wrestling: 1, Levi Vangsness, Walcott, 5.68. 2, Austen Steffen, Manning, 6.90. 3, Lane Dahl, Sawyer, 6.21. 4, Lane Rossow, Herreid, S.D., 6.99. 5, Joe Nelson, Alexander, 7.14. 6, Colton Backhaus, Bismarck, 7.3. 7, Seth Peterson, Minot, 8.91. 8, Riley Rustad, Kindred, 15.37.

Team roping: 1, Wyatt Bice, Killdeer, and Joe Nelson, Alexander, 6.93. 2, Jordyn Schaefer, Des Lacs, and Lane Dahl, Sawyer, 8.75. 3, Jamie Fredrickson, Upham, and Lane Rossow, Herreid, S.D., 19.37. 4, Brett Obritsch and Dylan Schmeling, Dickinson, 26.52.

Tie-down roping: 1, Riley Rustad, Kindred, 11.0. 2, Keaton Schaffer, Broadus, Mont., 11.39. 3, Jordan Staton, Hickson, 13.27. 4, Lane Rossow, Herreid, S.D., 15.02. 5, Lane Dahl, Sawyer, 16.9. 6, Cole Peterson, Des Lacs, 18.6. 7, Tate Benson, Scobey, Mont., 21.14. 8, Ryder Bohlman, Richardton, 29.06.

Finals Average

Boys all-around: 1, Riley Rustad, Kindred, 84. 2, Keenan Kvamme, Carrington, 80. 3, Wyatt Bice, Killdeer, 79. 4, Lanne Rossow, Herreid, S.D., 64. 5, Joe Nelson, Alexander, 61.

Girls all-around: 1, Samantha Jorgenson, Watford City, 98. 2, Chantel Fettig, Kintyre, 76. 3, Chyanne Clark, Carrington, 63. 4, Cydney Peterson, Minot, 62. 5, Kassie Kautzman, Walcott, 58.5.

Bareback riding: 1, Jerald Berger, Mandan, 122. 2, Logan Berg, Mandan, 74. 3, Cody Brown, Keene, 63. 4, Weston Hartman, 59.

Barrel racing: 1, Chyanne Clark, Carrington, 34.578. 2, Lexus Kelsch, McLaughlin, S.D., 35.076. 3, Chantel Fettig, Kintyre, 35.347. 4, Cara Jo Hilzendeger, Baldwin, 35.579. 5, Katelyn Schaffner, Bismarck, 35.727. 6, Cydney Peterson, Minot, 35.731. 7, Samantha Jorgenson, Watford City, 35.75. 8, Sadie Kieson, Watford City, 36.35. 9, Nicole Fladeland, Minot, 36.396. 10 (tie), Savanna Fettig, Braddock, 36.424; Kennedi Kautzman, Mandan, 36.424.

Boys cow cutting: 1, Riley Rustad, Kindred, 422. 2, Levi Vangsness, Walcott, 411. 3, Keenan Kvamme, Carrington, 401. 4, Lane Rossow, Herreid, S.D., 400. 5, Wyatt Bice, Killdeer, 392. 6, Colt Roshau, Bismarck, 275. 7, Clinton Vangsness, Walcott, 198.

Breakaway roping: 1, Kalli Jo Scherbenske, Lehr, 6.77. 2, Jordyn Schaefer, Des Lacs, 6.96. 3, Kassie Kautzman, Walcott, 7.02. 4, Samantha Jorgenson, Watford City, 7.89. 5, Kennedi Kautzman, Mandan, 8.11. 6, Ashley Brew, Killdeer, 9.99. 7, Arianna Alvarez, Kindred, 19.14. 8, Calby Hanson, Jamestown, 22.07. 9, Kit Miller, Amidon, 30.35. 10, Bailie Vandenburg, Flasher, 39.24.

Bull riding: 1, Devin Boltz, Belfield, 77. 2, Riley Blankenship, Killdeer, 74. 3, Keenan Kvamme, Carrington, 69. 4, Drew Bercier, West Fargo, 68.

Girls cow cutting: 1, Saige Feilmeier, Watford City, 429.5. 2, Samantha Jorgenson, Watford City, 427. 3, Mikaela Miller, Bismarck, 425. 4, Kaden Schulte, Hensler, 423. 5, Cydney Peterson, Minot, 421.5. 6, Sadie Kieson, Watford City, 420.5. 7, Kassie Kautzman, Walcott, 418. 8, Kennedi Kautzman, Mandan, 415.5. 9, Lakken Bice, Killdeer, 408. 10, Calby Hanson, Jamestown, 398.

Goat tying: 1, Brittany Jo Cudworth, Warwick, 15.19. 2, Kit Miller, Amidon, 16.65. 3, Lacey Grann, Sheyenne, 16.84. 4, Savanah Meyer, Stanley, 17.17. 5, Chyanne Clark, Carrington, 17.2. 6, Jessica Johnson, Minnewauken, 17.62. 7, Bailie Vandenburg, Flasher, 17.72. 8, Chantel Fettig, Kintyre, 18.47. 9, Ahnna Peterson, Velva, 18.67. 10, Nicole Fladeland, Minot, 18.73.

Pole bending: 1, Samantha Jorgenson, Watford City, 41.29. 2, Lexus Kelsch, McLaughlin, S.D., 43.08. 3, Chantel Fettig, Kintyre, 43.121. 4, Lakken Bice, Killdeer, 43.226. 5, Bailie Vandenburg, Flasher, 44.033. 6, McKenzie Wiest, Bismarck, 44.062. 7, Cara Jo Hilzendeger, Baldwin, 44.308. 8, Kaden Schulte, Hensler, 44.44. 9, Cassidy Diede, Richardton, 44.947. 10, Rachel Hulm, Bismarck, 45.533.

Saddle bronc riding: 1, Boyd Stroh, Dickinson, 120. 2, Keenan Kvamme, Carrington, 38.

Steer wrestling: 1, Joe Nelson, Alexander, 17.12. 2, Riley Rustad, Kindred, 23.04. 3, Lane Dahl, Sawyer, 137.75. 4, Colton Backhaus, Bismarck, 105.77. 5, Seth Indergard, Sidney, Mont., 115.82. 6, Lane Rossow, Herreid, S.D., 117.33. 7, Logan Sailer, Hazen, 118.94.

Team roping: 1, Tyler Kress and Colton Backhaus, Bismarck, 23.61. 2, Seth Indergard, Sidney, Mont., and Hayes Lemieux, Manning, 24.26. 3, Tate Benson, Scobey, Mont., and Keaton Schaffer, Broadus, Mont., 26.02. 4, Wyatt Bice, Killdeer, and Joe Nelson, 32.0. 5, Logan Nielsen, Beach, and Chance Glass, Hebron, 33.32. 6, Baili Nielsen and Talon Nielsen, Beach, 40.68. 7, Braedon Allery and Trenton Keplin, Belcourt, 47.88. 8, Ryan Thompson and Riley Rustad, Kindred, 72.5. 9, Jordan Staton, Hickson, and Trey Smith, Mandan, 109.55. 10, Ryder Bohlman and Layton Bohlman, Richardton, 109.57.

Tie-down roping: 1, Wyatt Bice, Killdeer, 25.9. 2, Jordan Staton, Hickson, 26.36. 3, Wyatt Rising, Wibaux, Mont., 34.09. 4, Keenan Kvamme, Carrington, 37.24. 5, Tel Lardy, Bowman, 49.68. 6, Hunter Sandstrom, Ray, 50.88. 7, Keaton Schaffer, Broadus, Mont., 111.69. 8, Cole Peterson, Des Lacs, 114.36. 9, Colt Roshau, Bismarck, 116.13. 10, Lane Rossow, Herreid, S.D., 116.61.

Final standings

Note: Top four in events qualify for National High School Finals Rodeo.

Boys all-around: 1, Riley Rustad, Kindred. 2, Wyatt Bice, Killdeer. 3, Lane Rossow, Herreid, S.D. 4, Lane Dahl, Saywer.

Girls all-around: 1, Samantha Jorgenson, Watford City. 2, Cydney Peterson, Minot. 3, Lexus Kelsch, McLaughlin, S.D. 4, Chantel Fettig.

Bareback riding: 1, Logan Berg, Mandan. 2, Jerald Berger, Mandan. 3, Clay Jorgenson, Watford City. 4, Weston Hartman, Mandan.

Barrel racing: 1, Lexus Kelsch, McLaughlin, S.D. 2, Chantel Fettig, Kintyre. 3, Samantha Jorgenson, Watford City. 4, Cydney Peterson, Minot.

Boys cow cutting: 1, Riley Rustad, Kindred. 2, Colt Roshau, Bismarck. 3, Lane Rossow.

Breakaway roping: 1, Jordyn Schaefer, Des Lacs. 2, Samantha Jorgenson, Watford City. 3, Calby Hanson. 4, Kassie Kautzman, Walcott.

Bull riding: 1, Riley Blankenship, Killdeer. 2, Devin Boltz, Belfield. 3, Keenan Kvamme, Carrington. 4, Jake Benson, Dunn Center.

Girls cow cutting: 1, Samantha Jorgenson, Watford City. 2, Sadie Kieson, Watford City. 3, Mikaela Miller, Bismarck. 4, Saige Feilmeier, Watford City.

Goat tying: 1, Brittany Cudworth, Warwick. 2, Chantel Fettig, Kintyre. 3, Lacey Grann, Sheyenne. 4, Kit Miller, Bowman.

Pole bending: 1, Lexus Kelsch, McLaughlin, S.D. 2, Lakken Bice, Killdeer. 3, Leah Voigt, Beulah. 4, Samantha Jorgenson, Watford City.

Saddle bronc riding: 1, Kasey Dressler, Richardton. 2, Callen Clarys, Mandan. 3, Boyd Stroh, Dickinson. 4, Taylen Nelson, Wibaux, Mont.

Steer wrestling: 1, Lane Dahl, Sawyer. 2, Joe Nelson, Alexander. 3, Riley Rustad, Kindred. 4, Keaton Schaffer, Broadus, Mont.

Team roping: 1, Wyatt Bice, Killdeer, and Joe Nelson, Alexander. 2, Tate Benson, Scobey, Mont., and Keaton Schaffer, Broadus, Mont. 3, Seth Indergard, Sidney, Mont., and Hayes Lemieux, Killdeer. 4, Ryder Bohlman and Layton Bohlman, Richardton.

Tie-down roping: 1, Wyatt Bice, Killdeer. 2, Tate Benson, Scobey, Mont., 3, Keaton Schaffer, Broadus, Mont., 4, Lane Rossow, Herreid, S.D.

Advertisement
Advertisement
Advertisement