Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Binstock, Blackwell, Dukart run state-qualifying times

Email News Alerts

MANDAN — The Dickinson High boys track and field trio of Jackson Binstock, Carter Blackwell and Jace Dukart each ran state-qualifying during the Mandan Invitational on Saturday.

Advertisement
Advertisement

Blackwell and Dukart each won their respected events, while Binstock came in runner-up in the 3,200-meter run.

Dukart won the 200 dash with a time of 23.07 seconds. Blackwell placed first in the 110 hurdles in 15.91 seconds. Binstock ran a time of 10:04.92 in the 3,200 run.

Mandan Invitational

Boys

Team Scores: 1, Bismarck 185. 2, Minot 143. 3, Dickinson 106. 4, St. Mary’s 91. 5, Century 89. 6, Mandan 78. 7, Legacy 20. Williston 7.

Individual Results

100: 1, Karter Gorney, Min, 11.25 (SQ). 2, Jace Dukart, Dic, 11.38 (SQ). 3, Byrne Curl, SM, 11.38 (SQ). 4, Colton Stoltz, Man, 11.44 (SQ). 5, Noah Krebs, SM, 11.48. 6, Marcus Churchill, SM, 11.70. 7, Parker Thompson, Bis, 11.75. 8, Nathan Vetter, SM, 11.79.

200: 1, Jace Dukart, Dic, 23.07 (SQ). 2, Kimani Benjamin, Min, 23.63. 3, Carter Blackwell, Dic, 23.74. 4, Noah Krebs, SM, 23.81. 5, Nathan Vetter, SM, 23.88. 6, Myles Preskey, Min, 24.31. 7, Josh Drew, Wil, 24.60. 8, Cole Schmitz, SM, 24.69.

400: 1, Byrne Curl, SM, 50.75 (SQ). 2, Sam Mastel, SM, 51.80 (SQ). 3, Hunter Puetz, SM, 52.78. 4, Gabe Meschke, Man, 54.11. 5, Taylor Strand, Min, 55.23. 6, Dustin Lawrence, Min, 55.25. 7, Gus Smrekar, SM, 55.30. 8, Tyler Stecher, SM, 55.58.

800: 1. Sam Markle, Bis, 2:02.01. 2, Sam Wilke, SM, 2:02.58. 3, Logan Fischer, Bis, 2:03.14. 4, John Windsor, SM, 2:07.50. 5, Thomas Tieszen, Leg, 2:07.67. 6, Jade Nein, Bis, 2:07.75. 7, Colton Arman, Bis, 2:08.61. 8, Jacob Schmidt, Min, 2:10.98.

1,600: 1, Tom Clausnitzer, Bis, 4:34.24 (SQ). 2, Tayler Wescom, Bis, 4:36.40. 3, Jackson Binstock, Dic, 4:37.05. 4, Cole Olson, Bis, 4:37.34. 5, Nils Aardahl, Bis, 4:43.05. 6, Andrew Kohler, Cen, 4:45.64. 7, Jackson Carlson, Bis, 4:49.10. 8, Colin Olson, Cen, 4:49.92.

3,200: 1, Stuart Wolf, Bis, 9:57.86 (SQ). 2, Jackson Binstock, Dic, 10:04.92 (SQ). 3, Dan Bullinger, Bis, 10:05.20 (SQ). 4, Devan Shumway, Wil, 10:18.38. 5, Matt Bakken, Bis, 10:19.86. 6, Dylan Ellis, Min, 10:21.61. 7, Sean Krill, Min, 10:25.38. 8, Kalen Two Crow, Cen, 10:29.31.

400 relay: 1, Minot (Josh Pizzo, Myles Preskey, Alex Yanosko, Karter Gorney), 44.03 (SQ). 2, Mandan 45.64. 3, Bismarck 46.28. 4, Legacy 46.49. 5, Century 46.91. 6, Dickinson 48.49.

800 relay: 1, Minot (Josh Pizzo, Myles Preskey, Alex Yanosko, Karter Gorney), 1:33.74. 2, Dickinson 1:34.37. 3, St. Mary’s 1:34.74. 4, Mandan 1:37.07. 5, Legacy 1:38.66. 6, Bismarck 1:38.69. 7, Century 1:39.17.

1,600 relay: 1, Dickinson (Carter Blackwell, Collin Roller, Levi Jordheim, Sam Metz), 3:40.05. 2, Bismarck B 3:43.46. 3, Bismarck A 3:44.66. 4, Mandan 3:47.71. 5, Minot 3:48.80. 6, Century 3:52.89.

3,200 relay: 1, Minot (Andrew Beach, Dylan Ellis, Jacob Schmidt, Kimani Benjamin) 8:35.81. 2, Century 8:54.29. 3, Mandan 9:08.13. 4, Dickinson 9:18.26.

110 hurdles: 1, Carter Blackwell, Dic, 15.91 (SQ). 2, Ben Love, Min, 16.53. 3, Chris Johanson, Cen, 16.57. 4, Christian Steffan, Min, 17.43. 5, Myles Gross, Cen, 17.49. 6, David Schwartz, SM, 17.78. 7, Kyler Berg, Bis, 18.00. 8, Justin Pfliger, Man, 18.10.

300 hurdles: 1, Christian Steffan, Min, 44.41. 2, Andrew Holen, Cen, 45.89. 3, Kyler Berg, Bis, 46.38. 4, Travis Hoopman, Leg, 46.95. 5, Roarick Schollmeyer, Cen, 47.36. 6, Myles Gross, Cen, 47.75. 7, Jason Fetch, Leg, 47.96. 8, Justin Pfliger, Man, 47.97.

High jump: 1, Taylor Schafer, Bis, 5-10. 2, Lucas Mayer, Cen, 5-10. 3, Levi Jordheim, Dic, 5-10. 4, Chris Johanson, Cen, 5-8. 5, Brian Obritsch, SM, 5-6. 6, Jay Liggins, Bis, 5-6.

Pole vault: 1, Mikey Knapp, Bis, 12-0. 2, Eric Schaper, Dic, 11-6. 3, Ben Love 11-4. 4, Sam Paszek, Min, 11-0. 5, Logan Ackerman, Dic, 11-0. 6, Kevin Vanderpan, Cen, 10-6. 7, Ty Haaland, Bis, 10-6.

Long jump: 1, Isaac Walth, Bis, 20-0. 2, Myles Preskey, Min, 19-4. 3, Adam Lech, Man, 19-1. 4, Jacob Schettler, Cen, 18-11. 5, Jay Liggins, Bis, 18-7. 6, Jacob Harm, Man, 18-6½. 7, Logan Gross, Cen, 18-5. 8, Jason Moore, Man, 18-1½.

Triple jump: 1, Taylor Schafer, Bis, 39-3. 2, Trevor Muth, Man, 38-6. 3, Talon Staudinger, Cen, 36-6½. 4, Colton Stoltz, Man, 36-3. 5, Kyle Sease, Bis, 35-10. 6, Jacob Schettler, Cen, 35-4½. 7, Noah Dubord, Bis, 30-10½.

Shot put: 1, Luke Keller, Bis, 47-8. 2, Drake Ofsthun, Min, 46-5. 3, Ian Hyde, Min, 45-10. 4, Kyle Routledge, Min, 45-0. 5, Jordan Rau, Bis, 44-8. 6, Ben Holen, Cen, 44-6. 7, Jackson Grad, SM, 43-2. 8, Tanner Krefting, Cen, 42-10.

Discus: 1, Nathaniel Fulton, Dic, 143-7. 2, Ian Hyde, Min, 139-4. 3, Bostin Svihovec, Cen, 134-11. 4, Josh Lawyer, Bis, 134-7½. 5, Derrick Markel, Man, 134-2. 6, Jacob Marschner, Man, 131-8. 7, Jordan Rau, Bis, 130-10½. 8, Preston Mayer, Bis, 123-10.

Javelin: 1, Brian Obritsch, SM, 153-0. 2, Dustin Hermanson, Man, 151-6. 3, Alex Yanosko, Min, 151-0. 4, Isaac Walth, Bis, 148-7. 5, Derrick Markel, Man, 147-11. 6, Quaid Larsen, Dic, 146-5. 7, Gus Smrekar, SM, 146-4. 8, Jake Weidner, Dic, 137-1.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness