Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Binstock finishes runner-up, DHS takes 4th

Email Sign up for Breaking News Alerts
preps Dickinson, 58602
Dickinson North Dakota 1815 1st Street West 58602

VALLEY CITY -- The Dickinson High boys and girls each shined at the Valley City Invitational on Saturday.

Jackson Binstock finished runner-up for the boys team and the Dickinson girls took fourth as a team.

Advertisement
Advertisement

Binstock finished with a time of 16 minutes, 22 seconds. Fargo Davies' Branden Scheel won with a time of 16:11.

On the girls side, Emily Tyrrell and Elizabeth Yoder took seventh and eighth, respectively, helping the Midgets take fourth. Tyrell had a time of 15:31, while Yoder finished at 15:33. Bismarck Century's Jordan Jacob won the invitational (14:12).

Dickinson continues its season traveling to Rapid City Central Invitational at 3 p.m. on Friday.

Valley City Invitational

At Valley City Golf Course

Boys

Team scores: Bismarck 43, Fargo Davies 114, Bismarck Century 128, West Fargo 141, Williston 172, New Town 182, Shanley-Oak Grove-Park Christian 187, Dickinson 267, Mandan 309, Beulah-Hazen 357, Shiloh Christian 400, Medina 414, Lisbon 433, Wahpeton 438, Northwood-Thompson-Hatton 520, Carrington 529, Velva 532, Valley City 545, Sargent Central-Lidgerwood 559, Devils Lake 576, Killdeer 606, Solen 615.

Individual top 10: 1, Branden Scheel, FD, 16:11. 2, Jackson Binstock, D, 16:22. 3, S. Seb Startz, S-OG-PC, 16:26, 4, Preston Lerew, B, 16:28. 5, Sam Clausnitzer, B, 16:43. 6, Elliot Stone, SC, 16:44. 7, Logan Fischer, B, 16:50. 8, Thomas Horgeshimer, L, 16:52. 9, Parker Rosenau, WF, 16:54. 10, Devan Shumway, W, 16:56.

Other area finishers: 36, Collin Shock, D, 17:52. 43, Calvin Aichele, B-H, 18:04. 57, Jett Hettich, B-H, 18:27. 70, Collin Bren, D, 18:44. 71, Brian Sitz, B-H, 18:44. 79, Wyatt Kainz, D, 19:21. 80, Bronson Lewis, D, 19:22. 85, Aaron Huska, B-H, 19:34. 90, Samuel Metz, D, 19:44. 92, Jacob Ellerkamp, D, 19:53. 99, Alexander Anderson, D, 20:25. 101, Adam Becker, B-H, 20:29. 103, Collin Johnson, B-H, 20:31. 104, Josten Haffner, B-H, 20:33. 105, Joseph Delacruz, B-H, 20:33. 108, Jon Mossett, K, 20:46. 109, Joel Delacruz, B-H, 20:55.

Girls

Team scores: Bismarck Century 84, Bismarck 95, Fargo Davies 107, Dickinson 108, West Fargo 142, Shiloh Christian 235, Minot 244, Mandan 286, Hillsboro-Central Valley 318, Williston 340, Killdeer 344, Beulah-Hazen 423, Shanley-Oak Grove-Park Christian 473, Valley City 508, Southern McLean 538, Grafton 550, Carrington 560, Wahpeton 570, New Town 576, Northwood-Thompson-Hatton 582, Devils Lake 592, Medina 609, Lisbon 611, Sargent Central-Liberwood 620, Maybille-Portland-CG 621, Velva 630, Barnes County North 645

Individual top 10: 1, Jordan Jacob, BC, 14:12. 2, Brittany Brownotter, B, 14:24. 3, Lexi Zeis, B, 14:36. 4, Kelby Anderson, BC, 15:04. 5, Alexis Matter, FD, 15:24. 6, Grace Gannon, B, 15:26. 7, Emily Tyrrell, D, 15:31. 8, Elizabeth Yoder, D, 15:33. 9, Symbria Bell, NT, 15:34. 10, Jennifer Dufner, WF, 15:34.

Other area finishers: 14, Shannon Stockert, D, 15:39. 17, Kaylene Klein, B-H, 15:45. 29, Kelli Pavlicek, D, 16:08. 34. Sydney Anderson, K, 16:17. 50, Milla George, D, 16:48. 53, Trae Murray, K, 16:50. 73, Chelsea Anderson, D, 17:14. 79, Erin Walcker, B-H, 17:24. 81, Morgan LeMieux, K, 17:26. 83, Shawnee Hansen, K, 17:27. 93, Danielle Benz, K, 17:39. 97, Katie Duttenheifer, B-H, 17:44. 106, Tess Hoherz, B-H, 18:07. 124, Dakota Wood, B-H, 19:27. 127, Shiloh Klein, B-H, 19:39. 132, Jurnee Murray, K, 20:04.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness