Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Binstock wins, DHS girls finish runner-up

Email Sign up for Breaking News Alerts
Midgets Dickinson, 58602
The Dickinson Press
(701) 225-4205 customer support
Dickinson North Dakota 1815 1st Street West 58602

MANDAN -- The Dickinson High boys and girls cross country teams didn't let the rain get them down.

Rain fell -- at times poured -- during at the Mandan Invitational.

Advertisement
Advertisement

Dickinson junior Jackson Binstock won the boys side, while the girls finished runner-up as a team on Saturday.

"They really got after it and they didn't let the weather discourage them at all," Dickinson head coach Brittany Messer said. "They ran a very good race."

Binstock, who is currently ranked No. 3 in the Class A, won with a time of 16 minutes, 1.56 seconds. He bested Bismarck High's Matt Gotta, who is currently has the top ranking in Class A, by less than four seconds.

"We told Jackson to believe in himself," Messer said. "He is totally capable of running with the leaders."

The Demons won the team title with 26 points, while Bismarck Century was runner-up with 106 and Minot rounded out the top three spots with 116. Dickinson placed sixth with a team score of 222 points.

On the girls side, Dickinson scored 86 points to finish runner-up to Bismarck Century. The Midgets are ranked fourth for the first two weeks of the season. The Patriots scored 42 points, while Mandan was third with 129.

The Midgets had three runners place in the top 15 and Emily Tyrell, who is ranked No. 6 in Class A, led the team in sixth (15:30.08). Elizabeth Yoder placed 11th (15:41.15), while Shannon Stockert was 14th (15:48).

"We talk to the girls about having confidence and believing in themselves," Messer said. "We are just looking for improvements every week and that's what they've been able to do."

Other finishers on the girls side were Milla George in 23rd (16:03.94), Kelli Pavlicek in 27th (16:23.40) and Katie Pavlicek 31st (16:34.66).

For the boys side, Collin Schock placed 29th (17:39.79, Collin Bren was 61st (18:48.55), Kyle Wegner finished 63rd (18:59.99) and Wyatt Kainz was 68th (19:18.48).

The Midgets continue their season traveling to Valley City at 11 a.m. next Saturday.

Mandan Kiwanis Cross Country Meet

Boys

Team Scores

1, Bismarck 26. 2, Bismarck Century 106. 3, Minot 116. 4, Williston 136. 5, New Town 155. 6, Dickinson 222. 7, Mandan 265. 8, Beulah-Hazen 299. 9, Medina 317. 10, Bowman County 352.

Individual Results

1, Jackson Binstock, DHS, 16:01.56. 2, Matt Gotta, Bis, 16:05.94. 3, Sam Clausnitzer, Bis, 16:09.51. 4, Preston Lerew, Bis, 16:11.50. 5, Ryan Wheeling, NT, 16:11.73. 6, Elliot Stone, Shiloh, 16:38.18. 7, Tom Clausnitzer, Bis, 16:39.42. 8, Scott Hale, NT, 16:44.30. 9, Devan Shumway, Wil, 16:45.02. 10, Dan Bullinger, Bis, 16:47.32. 11, Andrew Kohler, Cen, 16:48. 36. 12, Andrew Beach, Min, 16:49.26. 13, Logan Fischer, Bis, 16:51.69. 14, Nils Aardahl, Bis, 16:55.68. 15, Ryan Fetch, Cen, 16:58.84. 16, Brennan Goldade, Wil,17:02.88. 17, Dylan Werner, Bis, 17:04.48. 18, Daniel Kuntz, Velva, 17:04.88. 19, Sam Markle, Bis, 17:08.20. 20, Sean Krill, Min, 17:09.90.

21, Kalen Two Crow, Cen, 17:19.46. 22, Jaden Wahlund, Min, 17:20.14. 23, Tayler Wescom, Bis, 17:24.42. 24, Jaden Fettig, Bis, 17:25.95. 25, Jacob Oleksik, Wil,17:30.04. 26, Jamison Dietrich, Cen, 17:31.25. 27, Billy Sartwell, Min, 17:33.34. 28, Jace Ritzke, Shiloh, 17:38.65. 29, Collin Schock, DHS, 17:39.79. 30, Jade Nein, Bis,17:41.77. 31, Lucas Nadeau, Dunseith, 17:42.23. 32, Jack Gasper, Bis, 17:42.66. 33, Leif Everson, Cen, 17:43.42. 34, Loren Sether, Cen, 17:43.67. 35, Dylan Ellis, Min,17:45.65. 36, Seth Casey, Bis, 17:48.97. 37, Matt Bakken, Bis, 17:49.20. 38, Joe Baker, NT, 17:51.48. 39, Donavan Moser, Medina, 18:01.98. 40, Leif Everson, Wil,18:05.47.

41, Mitchel Pilon, Cen, 18:09.64. 42, Nick Thomas, Medina, 18:10.81. 43, Michael Feeney, Cen, 18:11.95. 44, Jett Hettich, B-H, 18:12.95. 45, Chace Hale, NT, 18:13.43. 46, Logan Jorgenson, Wil, 18:14.02. 47, Calvin Aichele, B-H, 18:18.08. 48, Kyland Ziegler, Cen, 18:19.01. 49, Christopher Stock, Min, 18:20.25. 50, Jon Fischbeck, Man,18:21.08. 51, Curt Zachmeier, Man, 18:22.27. 52, Darion Three Irons, Four Winds,18:23.55. 53, Dylan Scherr, Man, 18:26.54. 54, Ryan Zachmeier, Man, 18:26.84. 55, Brendan Harrison, Standing Rock, 18:28.91. 56, Jordan Krill, Min, 18:29.08. 57, Bryce Andresen, Man, 18:36.82. 58, Jaylen LaRock, Four Winds, 18:39.25. 59, Wayne Fox,NT, 18:34.66. 60, Brandon Zachmeier, Man, 18:45.04.

61, Collin Bren, DHS, 18:48.55. 62, Casey Zander, Bis, 18:49.70. 63, Kyle Wegner, DHS,18:59.99. 64, Alex Bartholomay, Bowman, 19:02.54. 65, Brian Sitz, B-H, 19:11.67. 66, Brayden Miller, Bowman, 19:13.03. 67, Aaron Hushka, B-H, 19:17.08. 68, Wyatt Kainz, DHS, 19:18.48. 69, Zach Krush, Man, 19:23.96. 70, David Chavez, Bowman, 19:28.66. 71, Samuel Metz, DHS, 19:32.62. 72, Ceph Dockter, Medina, 19:34.30. 73, Bronson Lewis, DHS, 19:36.39. 74, Corbin Claymore, Standing Rock, 19:48.93. 75, Cole Osendorf, Bowman, 19:51.70. 76, Collin Johnson, B-H, 19:52.14. 77, Andrew Miller, Bowman, 19:59.29. 78, Tanner Fischer, Bowman, 20:00.28. 79, Justin Germann, Bowman, 20:07.77. 80, Jacob Ellerkamp, DHS, 20:13.20.

81, Alex Irlmeier, Medina, 20:24.39. 82, Alexander Anderson, DHS, 20:22.88. 83, Jeremiah Heupel, Medina, 20:24.39. 84, Zach Kost, Shiloh, 20:25.46. 85, James Nadeau, Dunseith, 20:26.56. 86, Adam Becker, B-H, 20:32.04. 87, Brendan Wick,Medina, 20:45.08. 88, Josten Haffner, B-H, 20:49.11. 89, Sam Stretches, Solen,20:59.18. 90, Shelby Everett, Garrison, 21:10.89. 91,. Josh Wood, Shiloh, 22:06.88. 92, Joseph Delacruz, B-H, 22:10.13. 93, Johannie Gaking, Four Winds, 22:16.13. 94, Chase Warren, Standing, 22:23.09. 95, Joel Delacruz, B-H, 22:28.78. 96, Jayden Blevins, Standing Rock, 24:16.54. 97, Austin Cree, Dunseith, 26:10.42.

Girls

Team Scores

1, Bismarck Century 42. 2, Dickinson 81. 3, Mandan 123 4, Bismarck 129. 5, Shiloh Christian 206. 6, Williston 216. 7, Rugby 239. 8, Minot 243. 9, Killdeer 248. 10, Beulah-Hazen 293. 11, Bowman County 318.

Individual Results

1, Lexi Zeis, Bis, 14:08.37. 2, Brittany Brownotter, Bis, 14:12.14. 3, Jordan Jacob, Cen,14:17.70. 4, Kelby Anderson, Cen, 14:53.67. 5, Grace Gannon, Bis, 15:243.75. 6, Emily Tyrrell, DHS, 15:30.08. 7, Brittney Humphrey, Cen, 15:34.19. 8, Jacey Wilson, Man, 15:34.64. 9, Jaiden Schuette, Cen, 15:36.79. 10, Symbria Bell, NT, 15:37.15. 11, Elizabeth Yoder, DHS, 15:41.15. 12, Addy Benitez, Man, 15:42.32. 13, Amber Stevahn, Shiloh, 15:45.43. 14, Shannon Stockert, DHS, 15:48. 74. 15, Claire Brien, Rolla, 15:49.74. 16, Kate Fox, S. McLean, 15:50.41. 17, Kaylene Klein, B-H, 15:51.59. 18, Hannah Juhl, Wil, 15:53.18. 19, Laura Laber, Cen, 15:52.99. 20, Mandy Stenehjem, Cen, 15:57.38.

21, Emily Nelson, Min, 15:59.85. 22, Sydney Anderson, Killdeer, 16:00.45. 23, Milla George, DHS, 16:03.94. 24, Sharrie Heinert, Man, 16:05.52. 25, Cassidy Peterson, Velva, 16:06.71. 26, Allison Foster, Rugby, 16:09.98. 27, Kelli Pavlicek, DHS, 16:23.40. 28, Allison Bearstail, Shiloh, 16:32.19. 29, Shawnee Hansen, Killdeer, 16:33. 52. 30, Jensen Clarke, Wil, 16:33.94. 31, Katie Pavlicek, DHS, 16:34.66. 32, Olivia Larsen, Wil, 16:35.27. 33, Regan Watson, Shiloh, 16:36.83. 34, Meg Super, Min, 16:43.84. 35, Brittany Materi, Cen, 16:46.23. 36, Mallory Water, Cen, 16:46.77. 37, Jen Benz, Cen, 16:49.50. 38, KayCee Fry, Man, 16:49. 87. 39, Trae Murray, Killdeer, 16:52.58. 40, Lizzy Goebel, Wil, 16:53.59.

41, Hailey Van Beek, Man, 16:56.52. 42, Tristin Lunde, Rugby, 17:00.34. 43, Cambree Albright, Min, 17:00.77. 44, Taylor Thompson, Cen, 17:02.01. 45, Kathryn Reiswig, Cen, 17:02.50. 46, Chelsea Anderson, DHS, 17:09.11. 47, Kylee Altendorf, Min, 17:12.24. 48, Chandra Yankton, Dunseith, 17:13.00. 49. MaeKayla Vandenburg, 17:14.33. 50, Natasha Hesse, Cen, 17:16.66. 51, Lexxie Whittey, Bis, 17:18.75. 52, Bailey Nelson,Rugby, 17:20.07. 53, Miriah Forness, Shiloh, 17.23.65. 54, Mikayla Bartholomay,Bowman County, 17:26.98. 55, Stephanie Huether, Min, 17:28.70. 56, Emily Salwey,Rugby, 17:29.44. 57, Taylor LeBeau, NT, 17:32.20. 58, Duttenhefer, B-H, 17:34.04. 59, Lacey Feist, Bowman County, 17:40.90. 60, Ashlee Edwards, Bowman County, 17:42.05.

61, Miranda Gross, Man, 17:42.59. 62, Erin Walcker, B-H, 17:54.16. 63, Karin Selland,Rugby, 17:43.60. 64, Emma Sandy, Min, 17:44.18. 65, Taylor Ihmels, DHS, 17:45.47. 66, Abigail Waloch, S. McLean, 17:50.80. 67, Danielle Benz, Killdeer, 17:51.48. 68, Madelyn Jablonski, Man, 17:52.66. 69, Abigail Bartholomay, Bowman County, 17:54.41. 70, Kennedy Hageness, Bis, 18:02.74. 71, Tess Hoherz, B-H, 18:06.88. 72, Brianna Wilson, Man, 18:08.66. 73, Tienna Johnson, S. McKLean, 18:08.93. 74, Emily Bendish, Man, 18:09.21. 75, Averey Himmelspach, Man, 18:10.90. 76, Cianna Carlson, BowmanCounty, 18:13.221. 77, Meggie Fischer, Bowman County, 18:145.34. 78, Jenna Wangler,Rugby, 18:20.30. 79, Abby Haugen, Shiloh, 18:22.68. 80, McKenzie Fettig, Our Redeemer's 18:24.78.

81, Raquel Boutrous, Bis, 178:26.90. 82, Ashley Wolf, Medina, 18:32.68. 83, Rayeisha King, Four Winds, 18:39.59. 84, Kelly Davis, Man, 18:43.19. 85, Nessa Iverson, B-H, 18:58.70. 86, Christine LaRock, Four Winds, 19:00.65. 87, Delaney Huss, Min, 19:09.63. 88, Sadie Larson, Man, 19:12.07. 89, Megan Johnson, Garrison, 19:16.38. 90, Justyce Duffield, Bowman County, 19:20.40. 91, Corrie Dobitz, Killdeer, 19:21.18. 92, Shiloh Klein, B-H, 19:31.15. 93, MaKayla Koski, S. McLean, 19:32.68. 94, Haley Stavahn, Shiloh, 19:46.45. 95, Rachel Schmidt, Medina, 19:52.61. 96, Emily Monson, Wil, 20:40.73. 97, Trenda Littleghost, Four Winds, 21:12.66. 98, Kaycee Schwind, Hettinger, 21:56.68. 99, Jessica Dimitch, Garrison, 22:03.42.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness