Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Blue Hawks use Masanz meet as DAC preview

Email Sign up for Breaking News Alerts
Blue Hawks Dickinson,North Dakota 58602 http://www.thedickinsonpress.com/sites/all/themes/thedickinsonpress_theme/images/social_default_image.png
The Dickinson Press
(701) 225-4205 customer support
Blue Hawks use Masanz meet as DAC preview
Dickinson North Dakota 1815 1st Street West 58602

MOORHEAD, Minn. -- The Dickinson State track and field team used the Ron Masanz Classic on Saturday at Minnesota State Moorhead as a primer for next weekend's Dakota Athletic Conference championships.

Advertisement
Advertisement

Allan Ayala won the 110-meter hurdles with a time of 15.07 seconds. Ramon Miller won the 200 with a time of 21.44. Sean Pickstock (21.92) and Jamal Forbes (22.26) took third and fourth place, respectively.

John Ingraham won the 400 in 47.64 seconds.

Although he didn't win, Lee Irvine had an impressive time in the 800, finishing third at 1:53.84.

"That's the best 800 we've had here with our men since I've been here," DSU coach Pete Stanton said.

Also winning was senior Bryant Harvey, who missed automatically qualifying for the national meet in the 3,000 steeple chase by a second. Harvey finished with a time of 9:31. DSU also won both the 400 and 1,600 relays.

In his first jump this season, Dominic Goodman won the long jump with a leap of 21 feet, 5½ inches.

On the women's side, DSU senior Christa Hofland won the hammer throw with a toss of 170-3.

Junior Kelsey Aide finished third in the pole vault. She jumped the same height (12-5½) as winner Jennifer Hensel of MSUM and runner-up Jessica Clausnitzer of the University of North Dakota.

"I thought overall it was an excellent meet for us heading into the conference," Stanton said. "We got a lot of our goals accomplished and got a couple more people qualified and overall we had what was our best outdoor meet of the season."

Ron Masanz Track & Field Classic

Moorhead, Minn.

Men

100: 1, Star Roberts, unattached, 10.65. 6, Cordero Bonmay, DSU, 11.10.

200: 1, Ramon Miller, DSU, 21.44. 3, Sean Pickstock, DSU, 21.92. 4, Jamal Forbes, DSU, 22.26. 9, Eugene Bramble, DSU, 22.73. 18, Ryan McCoy, DSU, 23.21. 20, Sean Hurley, DSU, 23.28. 28, Robert Morgan, DSU, 23.54. 30, Thomas Wyley, DSU, 23.65.

400: 1, John Ingraham, DSU, 47.64. 7, Ian Smith, DSU, 49.75. 8, Sean Hurley, DSU, 49.99. 22, Tanner Leak, DSU, 53.10.

800: 1, Mitch Gesell, St. John's, 1:52.86. 3, Lee Irvine, DSU, 1:53.84. 5, Robert Hernandez, DSU, 1:56.65. 10, Ismael Arzola, DSU, 1:59.88. 12, Eli Turnbough, DSU, 2:00.27. 17, Marcus Sickler, DSU, 2:02.06.

1,500: 1, Kyle Downs, UND, 3:59.70. 9, Sammy Chavez, DSU, 4:10.60.

3,000 steeplechase: 1, Bryant Harvey, DSU, 9.31. 2, Pablo Puga, DSU, 10.11.

5,000: 1, Ryan Noack, St. John's, 15:14.93. 4, Sal Bautusta, DSU, 15:42.74. 9, Sammy Chavez, DSU, 16:14.47.

110 hurdles: 1, Allan Ayala, DSU, 15.07. 4, Jurtis Gross, DSU, 15.86. 6, Eugene Bramble, DSU, 16.22.

400 hurdles: 1, Darwin Schwartz, Minot State, 54.81. 6, Sean Russell, DSU, 59.73.

400 relay: 1, DSU, 41.69.

1,600 relay: 1, DSU, 3:18.25.

High jump: 1, Sheldon King, DSU, 6-6¾.

Pole vault: 1, Jake Alexander, Mary, 16-6¾. 4, Andy Murphy, DSU, 15-3. 12, Kurtis Gross, DSU, 13-9¼.

Long jump: 1, Dominic Goodman, DSU, 21-5½. 3, Miguel Gonzales, DSU, 21-2½. 7, Jermaine Christie, DSU, 30-3¾.

Triple jump: 1, Michael Thompson, unattached, 49-7¼. 2, Kurt McCormack, DSU, 48-7¼. 4, Craig Charlow, DSU, 44-7. 5, John Emtmann, DSU, 44-3½. 10, Canyon Parcell, DSU, 42½.

Shot put: 1, Ben Jacobson, Mary, 54-1¼. 3, Tyler Schmidkunz, DSU, 49-2¼. 7, Mike Lupo, DSU, 45-6¼.

Discus: 1, Ben Jacobson, Mary, 150-10. 3, Jason Kraft, DSU, 146-10. 6, Tyler Schimdkunz, DSU, 140.

Hammer: 1, Logan Hollenkamp, NDSU,172-7. 8, Jason Kraft, 151-7.

Javelin: 1, Jeremiah Sellheim, NDSU, 189-8. 4, Jeremy Herr, DSU, 173-2. 6, Shane Hinz, DSU, 166-7. 8, Kyle Stricklin, DSU, 165-4. 9, David Valesquez, DSU, 165-2.

Women

100: 1, Kristen Stewart, Mary, 11.9.

200: 1, Stewart, Mary, 25.11. 5, Kelsey Aide, DSU, 27.

400: 1, Kristi Buerkle, Bemidji State, 56.03. 5, Rachel Clark, DSU, 61.27.

800: 1, Brittney Christianson, Concordia, 2:20.71. 13, Rayel McPeters, DSU, 2:34.45. 18, Katie Schwartz, DSU, 2:38.89.

1,500: 1, Emily Emerson, UND, 4:45.31. 4, Rayel McPeters, DSU, 4:48.63. 6, Christina Soto, DSU, 5:03.35. 16, Lorin Maki, DSU, 5:28.96.

5,000: 1, Brittany Brenny, UND, 17:46.39. 3, Christina Soto, DSU, 19:14.14. 6, Lorin Maki, DSU, 21:02.57.

100 hurdles: 1, Kristyn Nelson, Mary, 15.59. 2, Ashley Emmons, DSU, 15.97.

400 hurdles: 1, Sara Julsrud, MSU-Moorhead, 62.89. 10, Elise Daughton, DSU, 72.91. 11, Lindsay Copeland, DSU, 74.67.

3,000 steeplechase: 1, Kristi Dahlheimer, UND, 11:29.75. 7, Vanessa Escobar, DSU, 12:47.86. 9, Melissa Perez, DSU, 13:16.58.

400 relay: 1, University of Mary, 47.97.

1,600 relay: 1, MSU-Moorhead, 3:55.04. 4, Dickinson State, 4:08.52.

High jump: 1, Ashley Roemer, MSU-Moorhead, 5-7.25. 4, Crystal Eneas, DSU, 5-2.25. 6, Jen Hartman, DSU, 5-2.25. 15, Milena Brikic, DSU, 4-10.25.

Pole vault: 1, Jennifer Hensel, MSU-Moorhead, 12-5.25. 3, Kelsey aide, DSU, 12-5.25.

Long jump: 1, Kristen Killoran, NDSU, 19-8.25. 7, Franzi Schmid, DSU, 16-6.5.

Triple jump: 1, Brittni Bruenjes, NDSU, 38-11.75. 6, Ashley Emmons, DSU, 35-6.25.

Shot put: 1, Katie Wilson, Wayne State, 47-6.25. 5, Christa Hofland, DSU, 42-4. 6, Kia Herbel, DSU, 40-4.75.

Discus: 1, Katie Wilson, Wayne State, 145-9.

Hammer throw: 1, Christa Hofland, DSU, 170-3. 7, Jessica Eaddy, DSU, 146-9.

Javelin: 1, Leah Kay, Concordia, 129-7.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness