Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Calhoun wins javelin at Mandan Kiwanis Meet

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Dickinson,North Dakota 58602 http://www.thedickinsonpress.com/sites/all/themes/thedickinsonpress_theme/images/social_default_image.png
The Dickinson Press
(701) 225-4205 customer support
Calhoun wins javelin at Mandan Kiwanis Meet
Dickinson North Dakota 1815 1st Street West 58602

MANDAN — Dickinson junior Kelsey Calhoun won the javelin, but didn’t hit a state-qualifying mark.

Nonetheless, Calhoun holds the sixth-best throw in the state in the javelin and won the Mandan Kiwanis Meet on Saturday at 108 feet, 9 inches.

Advertisement
Advertisement

Calhoun’s season best is 113-5. As a team, the Dickinson High girls track and field team collected 45 points for fifth place.

The Midgets’ other top finishes included freshman Elizabeth Yoder taking fifth in the 1,600-meter run at 5 minutes, 36.80 seconds. Alissa Godlevsky and Chandra Selinger placed third and fifth, respectively, in the pole vault.

Mandan Kiwanis Meet

Team scores: 1. Bismarck Century 271. 2. Bismarck High 118. 3. Minot 111. 4. Mandan 107. 5. Dickinson 45. 6. Williston 31. 7. Hettinger-Scranton 23. 8. Legacy 8. 9. Bismarck St. Mary’s 7.

Individual results

100: 1. Myranda Merkel, C, 12.63 (SQ). 2. Alison Froelich, Mandan, 13.05. 3. Kayla Helbling, Mandan, 13.15. 4. Morgan Kleinjan, C, 13.23. 5. Bailey Reiner, B, 13.25. 6. Mickayla Dietz, C, 13.45. 7. Blythe Ehrmantraudt, B, 13.49. 8. Teris Ervin, Minot, 13.62.

200: 1. Merkel, C, 26.15 (SQ). 2. Froelich, Mandan, 26.84 (SQ). 3. Helbling, Mandan, 27.00. 4. Haley Smith, C, 27.04. 5. Lindsey McGinnis, C, 27.18. 6. Kayla Bloomquist, W, 27.44. 7. Kylie Alexander, Minot, 27.56. 8. Kleinjan, C, 27.66.

400: 1. Andrea Kelsch, C, 59.90 (SQ). 2. Bloomquist, W, 1:00.72 (SQ). 3. Kylie Yineman, C, 1:01.31 (SQ). 4. Jaycee Walter, B, 1:01.80. 5. Madison Milbrath, Minot, 1:02.28. 6. Jasmyn Williams, Mandan, 1:03.85. 7. Katie Scherr, C, 1:04.15. 8. Lexi Brown, C, 1:04.54.

800: 1. Kelby Anderson, C, 2:19.41 (SQ). 2. Morgan Miller, B, 2:21.62 (SQ). 3. Sierra Link, C, 2:23.01 (SQ). 4. Jaiden Schutte, C, 2:24.80 (SQ). 5. Libby Fontenot, B, 2:27.81. 6. Madi Schatz, Legacy, 2:30.68. 7. Adilene Benitez, Mandan, 2:31.38. 8. Kaitlyn Page, B, 2:35.05.

1,600: 1. Adilene Benitez, Mandan, 5:26.16 (SQ). 2. Sharrie Heinert, Mandan, 5:36.08. 3. Grace Gannon, B, 5:36.21. 4. Morgan Pierce, SM, 5:36.43. 5. Elizabeth Yoder, D, 5:36.80. 6. Jordan Jacob, C, 5:42.42. 7. Laura Laber, C, 5:42.53. 8. Jen Benz, C, 5:43.14.

3,200: 1. Brittany Brownotter, B, 10:57.91 (SQ). 2. Lexi Zeis, B, 11:38.72 (SQ). 3. Mandy Stenehjem, C, 11:59.70 (SQ). 4. Hannah Juhl, W, 12:03.32 (SQ). 5. Jacey Wilson, Mandan, 12:11.60. 6. Emily Nelson, Minot, 12:16.60. 7. Emily Borwn, C, 12:40.27. 8. Meg Super, Minot, 12:45.35.

400 relay: 1. Century (Myranda Merkel, Haley Smith, Lindsey McGinnis, Morgan Kleinjan) 49.95 (SQ). 2. Mandan 50.82 (SQ). 3. Minot 52.37 (SQ). 4. Bismarck 52.72. 5. Dickinson 53.06. 6. Hettinger-Scranton 53.73.

800 relay: 1. Century (Kylie Yineman, Lindsey McGinnis, Jacklyn Kraft, Katie Scherr) 1:50.58 (SQ). 2. Minot 1:50.80 (SQ). 3. Hettinger-Scranton 1:51.85. 4. Mandan 1:52.39. 5. Dickinson 1:52.80.

1,600 relay: 1. Century (Kylie Yineman, Jacklyn Kraft, Lexi Brown, Katie Scherr) 4:13.40 (SQ). 2. Minot 4:17.55. 3. Mandan 4:19.12. 4. Hettinger-Scranton 4:23.94. 5. Dickinson 4:35.64. 6. Legacy 4:35.94. 7. St. Mary’s 4:50.72.

3,200 relay: 1. Century (Lexi Albers, Karlie Goldade, Mallory Waters, Mandy Stenehjem) 10:14.13 (SQ). 2. Minot 10:32.43. 3. Dickinson 10:40.34. 4. Hettinger-Scranton 10:47.65. 5. Mandan 11:14.34.

High jump: 1. Blythe Ehrmantraudt, B, 5-1 (SQ). 2. Rachel Schumacher, B, 5-1 (SQ). 3. Teris Erving, Minot, 4-11. 4. Macy Lynch, C, 4-9. 5. Estee Schmidt, B, 4-9. 6. Calista Moch, C, 4-9. 7. Kaytlyn Bowers, Mandan, 4-7. 8. Makayla Hickman, Mandan, 4-7.

Pole vault: 1. Lauren Gietzen, C, 11-7 (SQ). 2. Morgan Gietzen, C, 9-9 (SQ). 3. Alyssa Godlevsky, D, 8-9. 4. Katlin Kelly, B, 8-3. 5. Chandra Selinger, D, 7-9. 6. Elise Bauman, C, 7-9. 7. Hope Nelson, B, 6-9.

Long jump: 1. Blythe Ehrmantraudt, B, 16-2. 2. Kelly Wu, Minot, 15-11½. 3. Maddie Maddocks, W, 15-9¼. 4. Elise Bauman, C, 15-8¼. 5. Lexi Spots, C, 15-7½. 6. Macy Lynch, C, 15-2. 7. Kourtney Selinsky, C, 14-11½. 8. Michaela Weltz, B, 14-6¾

Triple jump: 1. Bailey Reiner, B, 35-1 (SQ). 2. Mikayla Montgomery, C, 33-9. 3. Josie Anderson, C, 33-4. 4. Rachel Schumacher, B, 32-11. 5. Emma Sandy, Minot, 32-7½. 6. Sophie Bengson, Minot, 32-4¼. 7. Cassidy Wilhelm, C, 32-2¾. 8. Justice Dolajak, D, 31-4¼.

Shot put: 1. Maggie Schwarzkopf, C, 41-9 (SQ). 2. Kelsie Hall, C, 41-1 (SQ). 3. Whitney Perrin, C, 38-8 (SQ). 4. Aubrey Malnorie, C, 37-4(SQ). 5. Ali Hasche, C, 36-6 (SQ). 6. Else Nelson, Minot, 35-10 (SQ). 7. Allison Rabe, Minot, 35-2. 8. MacKenzie Gleason, Minot, 34-10.

Discus: 1. Maggie Schwarzkopf, C, 124-6 (SQ). 2. MacKenzie Gleason, Minot, 122-8 (SQ). 3. Jessica Drady, Minot, 120-3 (SQ). 4. Kelsie Hall, C, 116-3 (SQ). 5. Aubrey Malnorie, C, 115-7 (SQ). 6. Ali Hasche, C, 114-3. 7. Brittany Hawkinson, B, 114-1. 8. Whitney Perrin, C, 111-8.

Javelin: 1. Kelsey Calhoun, D, 108-9. 2. Kassidy Lee, C, 106-5. 3. Jessica Drady, Minot, 105-4. 4. Amanda Nelson, W, 104-0. 5. Casey Joppa, HS, 102-9. 6. Jordyn Jossart, C, 101-4. 7. Emily Maher, D, 97-2. 8. Madi Klein, C, 95-5.

Advertisement
Advertisement
Advertisement