Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Dobitz qualifies in 3 events at Badlands Conference Meet

Email

WATFORD CITY — The track and field athletes didn’t have to worry about the four inches of snow or 40 mph winds.

Conditions were more kind to the athletes with a sunny and breezy day.

Advertisement

Lewis Dobitz helped Killdeer win the Badlands Conference Meet and pick up three state-qualifying times in the 100-, 200- and 400-dashes on Thursday.

Dobitz won each of three individual races. He ran 11.18 seconds in the 100, 22.48 in the 200 and 51.27 in the 400. Killdeer senior Tucker Beck finished runner-up in the 100 and 200 with state-qualifying times. Beck also hit a state-qualifying distance in the long jump at 21-feet.

Trinity’s 400 relay team of Cole Wilhelmi, Austin Deichert, Dawson Kram and Cole Beck won the event and qualified for state in 45.94 seconds. Jace Kruger won the pole vault at 12-6, which is a state-qualifying height.

Other state qualifiers were Mott-Regent’s Brady Wegh and Cade Shypkowski in the triple jump. Wegh won the event at 42-2, while Shypkoski was runner-up at 41-10.

On the girls side, Bowman County’s Shelbi McGee ran two qualifying times. McGee finished third in the 100 and had a state-qualifying time in 12.93 seconds. She also helped Bowman County’s 800 relay team with Ashlee Edwards, Justyce Duffield and Brittany Hansey. The quartet won and finished with a time of 1:50.68.

Boys

Team scores: Killdeer 135, Watford City 84, Beulah 77, Dickinson Trinity 76, Hazen 64, Bowman County 62, Southern McLean 56, Mott-Regent 45, Grant County-Flasher 45, Heart River 37, Beach 28, Richardton-Taylor 10, Glen Ullin-Hebron 1.

100: 1, Lewis Dobitz, Killdeer, 11.18 (SQ). 2, Tucker Beck, Killdeer, 11.32 (SQ). 3, Brenden Leaming, WC, 11.43 (SQ). 4, Trenton Rohr, Killdeer, 11.44 (SQ). 5, Joel DeLaCruz, Beulah, 11.65. 6, Collin Maas, Hazen, 11.67. 7, Dawson Kram, Trinity, 11.72. 8, Caleb Weisgarber, SM, 11.80.

200: 1, Lewis Dobitz, Killdeer, 22.48 (SQ). 2, Tucker Beck, Killdeer, 22.52 (SQ). 3, Brenden Leaming, WC, 23.55. 4, Joel DeLaCruz, Beulah, 24.04. 5, Jack Schmidt, GCF, 24.26. 6, Parker Pochant, SM, 24.32. 7, Robert Sauer, GCF, 24.36. 8, Taylor Krenz, GCF, 24.66.

400: 1, Lewis Dobitz, Killdeer, 51.27 (SQ). 2, Andrew Schafer, GCF, 53.79. 3, Brenden Leaming, WC, 55.03. 4, Cole Osendorf, BC, 55.58. 5, Justin Germann, BC, 56.61. 6, Daniel Prince, Trinity, 56.65. 7, Cory Rebel, RT, 57.10. 8, Bailey Morman, GUH, 57.82.

800: 1, Calum Blankenship, Killdeer, 2:15.33. 2, Hunter Lincoln, Killder, 2:15.46. 3, Daniel Prince, Trinity, 2:15.73. 4, Austin Deichert, Trinity, 2:19.03. 5, Lane Voltz, RT, 2:20.62. 6, Josiah Orluck, Beach, 2:23.11. 7, Josten Hafner, Beulah, 2:29.30. 8, Phoenix Johnson, HR, 2:31.96.

1,600: 1, Hunter Weinreis, Beach, 4:50.91. 2, Calvin Aichele, Beulah, 5:07.10. 3, Calum Blankenship, Killdeer, 5:07.12. 4, Braedon Gumke, WC, 5:14.07. 5, Alex Bartholmay, BC, 5:16.63. 6, Josiah Orluck, Beach, 5:29.51. 7, Kobi Allen, Beach, 5:46.35. 8, Bryce Holland, HR, 5:59.33.

3,200: 1, Hunter Weinreis, Beach, 10:24.65. 2, David Chavez, BC, 11:56.76. 3, Alex Bartholomay, BC, 12:31.01. 4, Jon Mossett, Killdeer, 13:28.65. 5, Lane Voltz, RT, 14:51.59.

110 hurdles: 1, Tanner Fischer, BC, 16.33. 2, Brady Wegh, MR, 17.22. 3, Ben Friedt, MR, 17.25. 4, Joseph Meuchel, WC, 17.80. 5, Nick Klug, Trinity, 18.49. 6, Starley Sommer, Hazen, 18.62. 7, Spencer Mattheis, Hazen, 21.02.

300 hurdles: 1, Randi Julson, Beulah, 43.46. 2, Tanner Fischer, 44.03. 3, Zack Schmidt, GCF, 44.44. 4, Trevor Alveshere, WC, 45.21. 5, Joseph Meuchel, WC, 46.01. 6, Ben Friedt, MR, 46.41. 7, Spencer Mattheis, Hazen, 46.58.

400 relay: 1, Trinity (Cole Wilhelmi, Austin Deichert, Dawson Kram, Cole Beck), 45.94 (SQ). 2, Beulah, 46.12. 3, Southern McLean, 47.02. 4, Heart River, 47.04. 5, Hazen, 47.72. 6, Watford City, 49.69. 7, Killdeer, 50.89.

800 relay: 1, Trinity (Cole Wilhelmi, Cole Beck, Brady Bender, Jace Kruger), 1:35.64. 2, Beulah, 1:37.23. 3, Killdeer 1:37.44. 4, Grant County-Flasher, 1:37.46. 5, Heart River, 1:37.68. 6, Hazen, 1:37.88. 7, Southern McLean, 1:39.55. 8, Watford City, 1:41.58.

1,600 relay: 1, Killdeer (Lewis Dobitz, Trenton Rohr, Tucker Beck, Hunter Lincoln), 3:36.47. 2, Trinity, 3:43.91. 3, Watford City, 3:46.01. 4, Heart River, 3:46.09. 5, Bowman County, 3:46.73. 6, Beulah, 4:04.18. 7, Southern McLean, 4:14.47.

3,200 relay: 1, Heart River (Zane Besler, Tyson Kudrna, Dion Madler, Blayne Smith), 8:53.91. 2, Killdeer, 9:01.22. 3, Bowman County, 9:05.83. 4, Watford City, 9:25.41.

High jump: 1, Grant Tweeten, SM, 5-10. 2, Jace Kruger, Trinity, 5-10. 3, Nick Klug, Trinity, 5-8. 4, Zach Schell, SM, 5-8. 5, Calum Blankenship, Killdeer, 5-6. 6, Phoenix Johnson, HR, 5-6. 7, Cole McGorman, WC, 5-6.

Pole vault: 1, Jace Kruger, Trinity, 12-6 (SQ). 2, Logan Gumke, WC, 11-6. 3, Trevor Alveshere, WC, 10-6. 4, Carl Hayes, Hazen, 10-6. 5, Justin Schwartzenberger, WC, 10-0. 6, Tucker Bergquist, SM, 10-0. 7, Hoyt Zander, Killdeer, 10-0. 8, Derek Tabor, Killdeer, 9-6.

Long jump: 1, Tucker Beck, Killdeer, 21-0 (SQ). 2, Casey Walcker, Beulah, 20-8. 3, Brady Wegh, MR, 20-4.5. 4, Tyler Zentner, MRM, 19-8.5. 5, David Kline, WC, 19-0.5. 6, John Yale, BC, 18-10.5. 7, Alex Krebs, Beulah, 18-9. 8, Tucker Bergquist, SM, 18-5.75.

Triple jump: 1, Brady Wegh, MR, 42-2 (SQ). 2, Cade Shypkoski, HR, 41-10 (SQ). 3, Zach Schell, SM, 41-6.5. 4, Casey Walcker, Beulah, 40-11. 5, Alex Krebs, Beulah, 40-9.5. 6, David Kline, WC, 40-4. 7, Tyler Zentner, MR, 39-10. 8, Nick Klug, Trinity, 38-2.5.

Shot put: 1, Austin Cieslak, Hazen, 49-2 (SQ). 2, Seth Kreil, Hazen, 48-8 (SQ). 3, Nic Rivinius, GCF, 45-3. 4, Jamison Roehl, GCF, 43-5. 5, Chandler Rivinius, GCF, 43-2. 6, Hunter Fears, Hazen, 41-2. 7, Drew Peterson, SM, 40-9. 8, Lane Gaugler, Killdeer, 38-7.

Discus: 1, Austin Cieslak, Hazen, 154-4 (SQ). 2, Seth Kreil, Hazen, 125-4. 3, Daniel Arthur, Killdeer, 120-4. 4, Jaryn Homiston, WC, 119-0. 5, Chandler Rivinius, GCF, 118-0. 6, Hunter Fears, Hazen, 117-2. 7, TJ Moore, Killdeer, 115-2. 8, Drew Peterson, SM, 114-9.

Javelin: 1, Ty Schaper, Beulah, 142-5. 2, Drew Peterson, SM, 131-2. 3, Devon Schell, SM, 129-7. 4, Andrew Meier, MR, 128-11. 5, John Yale, BC, 128-11. 6, Daniel Arthur, Killdeer, 116-11. 7, Easton Brost, Trinity, 113-7. 8, Ryan Fahy, Trinity, 113-4.

Girls

Team scores: Watford City 148, Hazen 143, Bowman County 77, Dickinson Trinity 62, Southern McLean 54, Beach 51, Mott-Regent 50, Beulah 48, Killdeer 38, Grant County-Flasher 18, Richardton-Taylor 17, Heart River 11, Glen Ullin-Hebron 5.

100: 1, Dakota Wood, Hazen, 12.88 (SQ). 2, Brittany Beckler, Hazen, 12.90 (SQ). 3, Shelbi McGee, BC, 12.93, (SQ). 4, Kennedy Keator, Trinity, 13.10. 5, Abby Honeyman, MR, 13.12. 6, Rikki Lindley, WC, 13.44. 7, Katie Duttenhefer, Hazen, 13.45. 8, Nessa Mathews, WC, 13.64.

200: 1, Kennedy Keator, Trinity, 27.19. 2, Taylor Roehl, GCF, 27.39. 3, Ally Berger, Hazen, 28.52. 4, Kallisha Keller, K, 28.56. 5, Kaitlyn Binstock, SM, 28.69. 6, Maddy Hanson, Trinity, 28.72. 7, Mathews, WC, 28.84. 8, Rylee Clarke, Beach, 30.24.

400: 1, Roehl, GCF, 1:03.55. 2, Mikka Haugeberg, WC, 1:06.12. 3, Stephanie Ziegler, Hazen, 1:06.12. 4, Morgan Kuntz, Trinity, 1:06.52. 5, Hayley Moe, WC, 1:06.84. 6, Amber Kukla, K, 1:07.35. 7, Taya Bandle, GUH, 1:07.39. 8, Hailee Farstveet, Beach, 1:08.37.

800: 1, Asha Smith, WC, 2:22.67 (SQ). 2, Katelyn Grinsteinner, Trinity, 2:26.87. 3, Emily Tyrrell, RT, 2:37.07. 4, Katie Pavlicek, Trinity, 2:43.16. 5, Ashlee Edwards, BC, 2:44.12. 6, Morgan LeMieux, K, 2:44.27. 7, Ashley Gullickson, RT, 2:48.21. 8, Hannah Dahl, SM, 2:52.28.

1,600: 1, Smith, WC, 5:23.19 (SQ). 2, Kate Fox, SM, 5:35.97. 3, Tyrrell, RT, 5:38.47. 4, Abby Wilhelmi, Beach, 5:54.82. 5, Pavlicek, Trinity, 6:07.07. 6, Lacey Feist, BC, 6:11.01. 7, Tess Hoherz, Beulah, 6:16.70. 8, Makayla Koski, SM, 6:36.72.

3,200: 1, Fox, SM, 12:27.51. 2, Mikayla Bartholomay, BC, 13:12.27. 3, Shannon Stockert, Trinity, 13:23.06. 4, Koski, SM, 13:53.16. 5, Addison Sundeen, WC, 14:04.92. 6, Kelsi Knutson, Beulah, 15:31.10.

100 hurdles: 1, Dakota Wood, Hazen, 15.34 (SQ). 2, Linsey Dix, BC, 17.64. 3, Gracey Gross, HR, 18.14. 4, Bridget Allex, WC, 18.64. 5, Raquel Doll, Hazen, 18.64. 6, Lea ArnTrinity, WC, 18.64. 7, Macy Smyle, BC, 18.66. 8, Tienna Johnson, SM, 19.21.

300 hurdles: 1, Wood, Hazen, 46.97 (SQ). 2, Honeyman, MR, 49.12. 3, Kaylene Klein, Hazen, 49.54. 4, ArnTrinity, WC, 50.47. 5, Gross, HR, 51.37. 6, Moe, WC, 51.79. 7, Doll, Hazen, 52.50. 8, Justyce Duffield, BC, 53.68.

400 relay: 1, Hazen (Kaylene Klein, Brittany Beckler, Krista Slaubaugh, Katie Duttenhefer) 53.02. 2, Watford City 53.13. 3, Bowman County 54.51. 4, Beulah 55.36. 5, Killdeer 55.46. 6, Beach 56.78. 7, Mott-Regent 56.95.

800 relay: 1, Bowman County (Ashlee Edwards, Justyce Duffield, Brittany Hansey, Shelbi McGee) 1:50.68 (SQ). 2, Hazen 1:50.97 (SQ). 3, Watford City 1:54.75. 4, Killdeer, 1:56.57. 5, Mott-Regent 2:00.56. 6, Beulah 2:00.69. 7, Beach 2:01.94. 8, Heart River 2:13.37.

1,600 relay: 1, Hazen 4:15.10 (SQ). 2, Watford City 4:16.24 (SQ). 3, Dickinson Trinity 4:25.07. 4, Bowman County 4:32.16. 5, Killdeer 4:37.24. 6, Beach 4:39.53. 7, Beulah 4:52.16.

3,200 relay: 1, Watford City (Morgan Rolfsrud, Addison Sundeen, Asha Smith, Krystal Wold) 10:57.71. 2, Bowman County 11:15.03. 3, Southern McLean 11:21.09. 4, Beach 11:38.01.

High jump: 1, McKenzie Thorson, SM, 5-1 (SQ). 2, Sarah Quenette, Hazen, 4-11. 3, Morgan LeMieux, K, 4-9. 4, Hayley Moe, WC, 4-7. 5, Allison Steffan, Trinity, 4-7. 6, Ellie Messmer, MR, 4-5. 7, Elise Hintz, Hazen, 4-3.

Pole vault: 1, Nicole Schramm, Beulah, 9-0. 2, Kallisha Keller, K, 9-0. 3, Mikka Haugeberg, WC, 8-6. 4, Ally Berger, Hazen, 7-0. 5, Sarah Freitag, BC, 7-0. 6, Kennedy Keator, Trinity, 6-6.

Long jump: 1, Kara Langerud, WC, 16-7.5. 2, Brittany Hansey, BC, 16-4.0. 3, Kaitlyn Binstock, SM, 16-3.0. 4, Krista Slaubaugh, Hazen, 15-8.0. 5, Olivia Weisz, Hazen, 15-7.0. 6, Alyssa Olin, MR, 14-10.5. 7, Taya Bandle, GUH, 14-9.0. 8, Allison Steffan, Trinity, 14-8.

Triple jump: 1, Rikki Lindley, WC, 36-1 (SQ). 2, Schramm, Beulah, 33-10. 3, Olin, MR, 33-10.0. 4, MaLynn Kautzman, MR, 32-9.0. 5, Weisz, Hazen, 32-7.0. 6, Ellie Messmer, MR, 32-0.0. 7, Binstock, SM, 31-10.5. 8, Abbey Schantz, Beulah, 30-8.0.

Shot put: 1, Nessa Mathews, WC, 36-9. 2, Abby Brown, WC, 35-6. 3, Cid Stedman, Beach, 22-10. 4, Chantel Fulton, Beach, 33-3. 5, Madison Leintz, Hazen, 32-6. 6, Sofia Muruato, Beach, 32-6. 7, Lexi Nistler, Beach, 31-10. 8, Kinzie Burnham, GUH, 30-5.

Discus: 1, Amber Patton, MR, 80-4. 2, Kaitlyn Duncan, MR, 77-5. 3, Paige Haushower, SM, 74-5.5. 4, Mikayla Ward, Hazen, 71-3. 5, Sarah Hildebrand, Hazen, 66-0. 6, Mandy Schell, SM, 65-5. 7, Rabecca Kraft, Hazen, 64-7. 8, Josie Smyle, BC, 60-4.

Javelin: 1, Kara Langerud, WC, 81-5. 2, Paige Haushower, SM, 80-8. 3, Melissa Bucholz, BC, 69-0. 4, Bailey Shannon, WC, 66-0.5. 5, Katelyn Dockter, Trinity, 65-3.5. 6, Relissa Backman, SM, 63-11. 7, Mandy Schell, SM, 62-2.5. 8, Sarah Hildebrand, Hazen, 58-8.5.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness