Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
Press Photo by Meaghan MacDonald Killdeer junior Lewis Dobitz runs the final leg of the 800 relay on Tuesday at the Biesiot Activites Center.

Killdeer breaks school record

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Dickinson, 58602
Dickinson North Dakota 1815 1st Street West 58602

Coming into the Raider Booster Track and Field Invitational, the Killdeer boys track team had one goal in mind, to break two school records.

Advertisement
Advertisement

The 400-meter relay team of Tucker Beck, Caleb Musick, Trenton Rohr and Lewis Dobitz broke the school record — as well as won the race and hit the state qualification mark — with a time of 44.46 seconds but was .14 seconds shy of beating the 800 meter relay (1:31.59) on Monday at the Biesiot Activities Center.

“It feels pretty good especially because one of our earlier meets this year we missed the (400 relay) by .04, so it actually feels kind of good to beat it by almost a whole second this time,” Rohr said.

Monday’s race was a finish four years in the making, as Beck, a senior, and the three juniors have been trying to reach the record since their sophomore/freshmen seasons.

With one down and one more record to go, Beck said it’s been a privilege to race with his team and have made his career at Killdeer fun.

“I’m just glad I can do it with these guys, this is my last year with them and I wanted to go out with a bang,” he said.

The Cowboys had not just state qualifiers in the two relays, but in the 200 meter dash and long jump on the boys side. Beck won the 200 at 23.12 seconds and qualified — Rohr finished right behind him at 23.49 — and came runner up in the long jump at 20 feet, 10 inches.

Richardton-Taylor’s Cory Rebel won the event with a distance of 21-02.

“Our boys and our girls have done really well the last few meets,” Killdeer head coach Andy Murphy said. “We really picked it up over the last couple of meets. A lot of PRs, a lot of kids that are really close to qualifying, boys and girls.

“Girls’ two mile relay was really close, they’ve dropped 20 seconds in the last two meets. It’s just been a really good last couple weeks for us.”

For the girls, Mott-Regent senior Abby Honeyman continued to dominate her events.

She qualified in all four events and won the 100 hurdles (16.03) and 300 hurdles (47.55) and triple jump (35-03). Honeyman also finished runner-up in the long jump (16-8.5).

“I’m happy with my 300, I improved a little bit, in the long jump I improved, but I’m looking to just get better in everything and keep working hard,” Honeyman said. “There’s always room for improvement.”

It wasn’t only a good day for Honeyman and Killdeer, but Dickinson Trinity as well.

The Titans finished on top of the girls and boys team scores, with 89.5 and 130 points respectively, and picked up several new qualifiers as well as their athletes setting new personal record times or distances.

On the men’s side, senior Nick Klug set a personal best in all four events he competed in — 110 hurdles (17.97), high jump (6-0), long jump (19-08) and triple jump (39-00). The 400 (44.76) and 800 (1:34.74) relay teams each came runner-up to Killdeer and qualified and came in first place in the 1,600 (3:37.16) and 3,200 (8:54.84) relays.

The girls won three of the four relays and qualified in the 400 (1:50.04) and 800 (1:50.04) while senior Katilyn Grinsteinner finished on top in the 800 meter run and qualified with a time of 2:24.58.

“We were due for a day like this,” Trinity co-head coach Andrew DeRosier said. “Sometimes when a day like this comes, it makes you a little nervous, because you get worried about missing the opportunity, but what a great feeling that our kids did not miss the opportunity.”

Boys

Team Scores: 1, Dickinson Trinity 130. 2, Killdeer 110.5. 3, Bowman County 81. 3, Grant County-Flasher 81. 5, Shiloh Christian 74. 6, Mott-Regent 51.5. 7, New Salem-Almont 47. 8, Kidder County-Napoleon 44. 9, Richardton-Taylor 28. 10, Beach 22. 11, Watford City 19. 11, Heart River 19. 13, Hettinger-Scranton 10. 14, Dickinson HS 8. 15, Trenton-Trinity 4. 16, Glen Ullin-Hebron 3.

100: 1, Lewis Dobitz, K, 11.70. 2, Zach Cofer, NS-A, 11.82. 3, Dawson Kram, DT, 12.12. 4, Cory Rebel, RT, 12.29. 5, Dillan Jepson, K, 12.34. 6, Zach Anderson, NS-A. 12.38. 7, Seth Keator, HR, 12.49. 8, Gabe Cavender, SC, 12.56.

200: 1, Tucker Beck, K, 23.12 (SQ). 2, Trenton Rohr, K 23.49. 3, Blake Emmel, SC, 23.96. 4, Robert Sauer, GC-F, 24.36. 5, Taylor Krenz, GC-F, 24-71. 6, Caleb Musick, K, 24.90. 7, Albert Rohrich, KC-N, 25.02. 8, Levi McKintrick, BC, 25.03.

400: 1, Blake Emmel, SC, 52.08 (SQ). 2, Andrew Schafer, GCF, 52.32. 3, Jace Kruger, DT, 52.82. 4, Cole Osendorf, BC, 53.62. 5, Josh Wood, SC, 54.77. 6, Austin Deichert, DT, 55.52. 7, John Yale, BC, 55.74. 8, Daniel Prince, DT, 56.24.

800: 1, Hunter Lincoln, K, 2:09.04. 2, Justin Germann, BC, 2:12.91. 3, Caleb Fallgatter, KC-N, 2:13.97. 4, Jon Mossett, K, 2:14.28. 5, Seth Weaver, K, 2:16.90. 6, Marshall Marsland, SC, 2:17.34. 7, Brayden Miller, BC, 2:23.29. 8, Brighton Fallgatter, KC-N, 2:24.71.

1,600: 1, Elliot Stone, SC, 4:34.60 (SQ). 2, Hunter Weinreis, Beach, 4:43.03. 3, Nick Thomas, KC-N, 4:52.68. 4, David Chavez, BC, 5:05.04. 5, Jon Mossett, K, 5:06.68. 6, Alex Bartholomy, BC, 5:09.62. 7, Josiah Orluck, Beach, 5:20.38. 8, Michael Knopick, DT, 5:24.30.

3,200: 1, Elliot Stone, SC, 10:15.26 (SQ). 2, Hunter Weinreis, Beach, 10:19.25 (SQ). 3, Jace Ritzke, SC, 10:20.13 (SQ). 4, Nick Thomas, KC-N, 10:41.59. 5, Alex Bartholomy, BC, 11:18.48. 6, David Chavez, BC, 11:27. 7, Coltyn Steiner, DT, 11:29.39. 8, Lane Voltz, RT, 11:39.37.

110 hurdles: 1, Tanner Fischer, BC, 16.51. 2, Brady Wegh, MR, 17.19. 3, Nick Klug, DT, 17.97. 4, Ben Friedt, MR, 18.03. 5, Coltyn Nelson, DT, 18.16. 6, Jacob Crosby, KC-N, 18.49. 7, Josh Wood, SC, 19.32. 8, Ethan Herner, DT, 20.08.

300 hurdles: 1, Coltyn Nelson, DT, 42.53. 2, Tanner Fischer, BC, 43.50. 3, Zack Schmidt, GC-F, 43.47. 4, Josh Wood, SC, 43.57. 5, Jacob Crosby, KC-N, 44.79. 6, Ben Friedt, MR, 46.06. 7, Sam Scherer, DT, 49.13. 8, Ethan Herner, DT, 49.28.

400 relay: 1, Killdeer (Tucker Beck Caleb Musick, Trenton Rohr, Lewis Dobitz) 43.76 (SQ). 2, Dickinson Trinity 44.76 (SQ). 3, New Salem-Almont 45.53 (SQ). 4, Grant Count-Flasher 46.00. 5, Kidder County-Napoleon 46.42. 6, Heart River 47.54. 7, Mott-Regent 49.53. 8, Bowman County 50.86.

800 relay: 1, Killdeer (Tucker Beck, Trenton Rohr, Hunter Lincoln, Lewis Dobitz) 1:31.59 (SQ). 2, Dickinson Trinity 1:34.74 (SQ). 3, Grant Count-Flasher 1:36.30. 4, Heart River 1:39.48. 5, Bowman County 1:41.31. 6, Shiloh Christian 1:45.40.

1,600 relay: 1, Dickinson Trinity (Joe Mayer, Cole Beck, Brady Bender, Lance Reiter) 3:37.16. 2, Shiloh Christian 3:41.25. 3, Bowman County 3:41.48. 4, Kidder County-Napoleon 3:44.08. 5, Heart River 3:49.66. 6, Killdeer 3:59.79.

3,200 relay: 1, Dickinson Trinity (Austin Deichert, Coltyn Steiner, Daniel Prince, Lance Reiter) 8:54.84. 2, Kidder County-Napoleon 9:08.07. 3, Shiloh Christian 9:15.23. 4, Heart River 9:23.85. 5, Beach 9:59.34. 6, Glen Ullin-Hebron 10:16.56.

High jump: 1, Nick Klug, DT, 6-00. 2, Brandon Pierce, HS, 5-09. 3 (tie), Calum Blankenship, K, 5-04; Brett Messmer, MR. 5, Beau Skurdal, TT, 5-02. 6, John Smith, BC, J5-02. 7, Lane Voltz, RT, 5-00.

Pole vault: 1, Jace Kruger, DT, 12-09 (SQ). 2, Trevor Alveshere, WC, 11-0. 3, Logan Gumke, WC, 11-0. 4, Justin Schwartzenberger, WC, 11-0. 5, Hoyt Zander, K, 10-6. 6, James Gordon, DT, 10-0. 7, Derek Tabor, K, 9-0. 8, Easton Brost, DT, 8-06.

Long jump: 1, Cory Rebel, RT, 21-02 (SQ). 2, Tucker Beck, K, 20-10 (SQ). 3, Brady Wegh, MR, 20-05. 4, Joe Mayer, DT, 20-02. 5, Zach Anderson, NS-A, 20-01. 6, Tyler Zentner, MR, 19-09. 7, Nick Klug, DT, 19-08. 8, Tanner Marion, GC-F, 19-06.

Triple jump: 1,Brady Wegh, MR, 43-02 (SQ). 2, Zach Cofer, NS-A, 43-01 (SQ). 3, Spencer Rebel, NS-A, 41-10 (SQ). 4, Joe Mayer, DT, 41-01. 5, Tyler Zentner, MR, 40-08. 6, Tanner Marion, GC-F, 40-00.5. 7, Tanner Sanford, HS, 39-02. 8, Nick Klug, DT, 39-00.

Shot put: 1, Nic Rinivius, GC-F, 42-11. 2, Chandler Rivinius, GC-F, 42-03. 3, Jameson Roehl, GC-F, 41-11. 4, Chandler Kelly, RT, 39-09. 5, Alex Scherr, DT, 39-04. 6, Zach Kubas, DT, 39-00. 7, Jacob Brooke, DT, J39-00. 8, Lane Gaugler, K, 38-09.

Discus: 1, Chandler Rivinius, GCF, 121-05. 2, Nathaniel Fulton, Dickinson, 119-11. 3, Jamison Roehl, GCF, 118-01. 4, Daniel Arthur, K, 115-10. 5, Lane Gaugler, K, 114-07. 6, Nic Rivinius, GCF, 109-09. 7, Dalton Schaefer, MR, 109-06. 8, Noah Thiel, NSA, 109-05.

Javelin: 1, Spencer Rebel, NS-A, 144-07. 2, Cole Osendorf, BC, 143-10. 3, John Yale, BC, 130-07. 4, Cory Rebel, RT, 128-10. 5, Hunter Praus, DT, 123-08. 6, Tyler Zentner, MR, 120-10. 7, Erik Bloomgren, BC, 120-04. 8, Easton Brost, DT, 119-11.

Girls

Team Scores: 1, Dickinson Trinity 89.5. 2, Hettinger Scranton 87. 3, Killdeer 86. 4, Bowman County 85.5. 5, Mott-Regent 84. 6, Beach 66. 7, New Salem- Almont 43. 8, Shiloh Christian 40. 9, Kidder County-Napoleon 37. 10, Grant County-Flasher 29. 11, Trenton-Trinity 18. 11, Dickinson HS 18. 13, Heart River 17. 14, Richardton-Taylor 13. 15, Watford City 7. 16, Glen Ullin-Hebron 2.

100: 1, Kaitlin Reitz, HS, 13.83. 2, Alexa Henke, NS-A, 13.86. Natalie Kempenich, BC, 13.87. 4, Taylor Roehl, GC-F, 14.05. 5, Kaley Finstad, SC, 14.06. 6, Cassidy Walby, BC, 14.43. 7, MaLynn Kautzman, MR, 14.50. 8, Alyssa Wittenberg, DT, 14.61.

200: 1, Sadie Rohrich, KC-N, 27.44 2, Selina Kudrna, DT, 27.78. 3, Taylor Roehl, GC-F, 28.01. 4, KAitlin Reitz, HS, 28.08.5, Justyce Duffield, BC, 28.27. 6, Brittany Hansey, BC, 28.55. 7, Miriah Forness, SC, 28.75. 8, Kallisha Keller, K, 28.90.

400: 1, LaDora Schmidt, KC-N, 1:00.19 (SQ). 2, Taylor Roehl, GC-F, 1:01.85. 3, Kaley Finstad, SC, 1:03.55. 4, Justyce Duffield, BC, 1:04.45. 5, Alana Sickler, DT, 1:05.56. 6, Miriah Forness, SC, 1:05.60. 7, Taya Bandle, GUH, 1:06.20. 8, Hailee Farstveet, Beach, 1:07.29.

800: 1, Kaitlyn Grinsteinner, Trinity, 2:24.58 (SQ). 2, Taylor Hestekin, HS, 2:24.96 (SQ). 3, Morgan Kuntz, DT, 2:31.02. 4, Shawnee Hansen, K, 2:31.26. 5, Regan Watson, SC, 2:33.16. 6, Ashlee Edwards, BC, 2:34.39. 7, Allison Bearstail, SC, 2:36.51. 8, Abby Randall, KC-N, 2:37.70.

1,600: 1, Emily Tyrell, RT, 5:33.80 (SQ). 2, Amber Stevahn, SC, 5:38.83. 3, Regan Watson, SC, 5:42.83. 4, Allison Bearstail, SC, 5:49.63. 5, Abby Wilhelmi, Beach, 5:49.68. 6, Greta Eder, TT, 5:56.13. 7, Kelli Pavlicek, DT, 5:59.64. 8, Lacey Feist, BC, 6:03.66.

3,200: 1, Mikayla Bartholomay, BC, 13:00.65. 2, Danielle Benz, K 13:21.39. 3, Tare Murray, K, 13:21.43. 4, Greta Eder, TT, 13:23.09.

100 hurdles: 1, Abby Honeyman, MR, 16.03 (SQ). 2, Lindsey Dix, BC, 17.88. 3, Gracey Gross, HR, 18.31. 4, Alysa Wittenberg, DT, 18.47. 5, Lizzy Thompson, HS, 18.71. 6, Meggie Fischer, BC, 18.91. 7, Emery Dobitz, K, 19.23. 8, Junree Murray, K, 19.49.

300 hurdles: 1, Abby Honeyman, MR, 47.55 (SQ). 2, Saide Rohrich, KC-N, 47.61 (SQ). 3, Gracey Gross, HR, 51.49. 4,Meggie Fischer, BC, 53.01. 5, Lizzy Thompson, HS, 53.37. 6, Jurnee Murray, K, 54.13. 7, Elizabeth Bartholomy, HS, 54.34. 8, Paige Amann, DT, 54.99

400 relay: 1, Dickinson Trinity (Maddy Hansen, Masy Kuntz, Selina Kudrna, Kennedy Keator) 52.37 (SQ). 2, Bowman County 52.50 (SQ). 3, Hettinger-Scranton 53.49. 4, New Salem-Almont, 53.86. 5, Killdeer 54.52. 6, Kidder County-Napoleon 55.25. 7, Mott-Regent 55.92. 8, Beach 56.30.

800 relay: 1, Dickinson Trinity (Maddy Hanson, Kaitlyn Grinsteinner, Selina Kudrna, Kennedy Keator) 1:50.04 (SQ). 2, Hettinger-Scranton, 1:52.84. 3, Killdeer, 1:54.85. 4, Kidder County-Napoleon 1:55.99. 5, Mott-Regent 1:58.51. 6, Beach 2:01.52. 7, Heart River 2:01.57. 8, Bowman County 2:05.27.

1,600 relay: 1, Dickinson Trinity (Kennedy Keator, Maddy Hanson, Alana Sickler, Morgan Kuntz) 4:18.24. 2, Bowman County 4:19.61. 3, Killdeer 4:29.72. 4, Hettinger-Scranton 4:31.34. 5, Beach 4:39.46. 6, Heart River 5:50.61.

3,200 relay: 1, Killdeer (Morgan LeMieux, Sydney Anderson, Trae Murray, Amber Kukla) 10:36.14. 2, Hettinger-Scranton 10:56.73. 3, Bowman County 11:00.64. 4, Beach 11:04.94. 5, Dickinson Trinity 11:30.33.

High jump: 1, Abi Hulm, NS-A, 4-11. 2, Morgan LeMieux, K, 4-09. 3 (tie), Ashley Miller, HS, 4-07; Allison Steffan, DT. 5, Ellie Messmer, MR, J4-07. 6, Casey Joppa, HS, J04-07. 7 (tie), Alycia McGlothlin, TT, 4-05; Allison Gion, MR; Meggie Fischer, BC.

Pole vault: 1, Kallisha Keller, K, 8-06. 2 (tie), Sydney Anderson, K, 8-00; Mikka Haugeberg, WC. 4 (tie), Corrie Dobitz, K, J8-00; Jocelyn Walker, K. 6 (tie), Kennedy Keator, DT 7-00; Sarah Freitag, BC. 8, Nicole Praus, DT, 6-06.

Long jump: 1, Taylor Roehl, GCF, 17-0 (SQ). 2, Abby Honeyman, MR, 16-8.5 (SQ). 3, Brittany Hansey, BC, 16-3.5. 4, Alexa Henke, NSA, 16-01. 5, Cassie Holt, HS, 16-0.5. 6, Alycia McGlothlin, TT, 15-09.5. 7, Ellie Messmer, MR, 15-08. 8T, Kaycee Schwind, HS and Masy Kuntz, DT, 15-06.

Triple jump: 1, Abby Honeyman, MR, 35-03 (SQ). 2, Cassie Holt, HS, 35-01 (SQ). 3, Allison Gion, MR, 33-02. 4, Allison Steffan, DT, 33-02. 5, Alexa Henke, NSA, 33-01.5. 6, Alycia McGlothlin, TT, 32-11. 7, Alyssa Olin, MR, 32-10.5. 8, MaLynn Kautzman, MR, 32-08.

Shot put: 1, Cydni Stedman, Beach, 34-05. 2, Chantel Fulton, Beach, 33-02. 3, Sophia Muruato, Beach, 33-02. 4, Leah Grove, Dickinson HS, 32-08. 5, Brittany Green, HS, 31-11. 6, Anna Farmer, TT, 30-05. 7, Jacie Doll, NS-A, 28-11. 8, Lexie Nistler, Beach, 28-06.

Discus: 1, Kelsey Calhoun, Dickinson HS, 103-02. 2, Chantel Fulton, Beach, 99-11. 3, Sadie Ambers, MR, 95-02. 4, Cydni Stedman, Beach, 94-11. 5, Sophia Muruato, Beach, 89-11. 6, Leah Grove, Dickinson HS, 88-04. 7, Melissa Bucholz, BC, 85-02. 8, Jacie Doll, NSA, 81-10.

Javelin: 1, Alyssa Olin, MR, 119-08 (SQ). 2, Karlie Schroeder, NSA, 104-09. 3, Allison Gion, MR, 97-05. 4, Chantel Fulton, Beach, 89-0. 5, Taylor Hewson, DT, 87-05. 6, Reagan Olson, RT, 85-04. 7, Casey Joppa, HS, 82-03. 8, Cydni Stedman, Beach, 77-03.

Advertisement
Advertisement
Advertisement