Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Killdeer collects 5 Class 1A all-state selections

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Dickinson,North Dakota 58602 http://www.thedickinsonpress.com/sites/all/themes/thedickinsonpress_theme/images/social_default_image.png
The Dickinson Press
(701) 225-4205 customer support
Killdeer collects 5 Class 1A all-state selections
Dickinson North Dakota 1815 1st Street West 58602

After compiling a 7-2 record, the No. 3 spot in the Class 1A polls and a trip to the playoffs, the Killdeer football team picked up a couple of all-state accolades.

Advertisement
Advertisement
0 Talk about it

The Cowboys’ seniors David Dukart and Calum Blankenship were named to the Class 1A all-state first-team offense.

Dukart was named to offensive line, while Blankenship collected a tight end all-state honor.

Killdeer also had juniors Trenton Rohr and Lewis Dobitz pick up second-team all-state honors, while senior Chance Lundberg was also named to the second-team all-state.

Seth Obritsch was the lone all-state selection for Heart River. The Cougars finished 6-4 on the season.

Hazen — the Class 1A two-time defending state champions — had four players pick up all-state honors. The Bison had three players chosen to the first-team all-state defense with senior defensive lineman Austin Cieslak, senior defensive back Nate Leintz and junior defensive lineman Seth Kreil. Junior Connor Doll was selected to the all-state second team.

Class A all-state

First-team offense

Rugby: Brad Heidlebaugh, Jr., QB. Oakes: Bryce Meehl, Jr., QB; Michael Kelly, So., OL; Cole Ehrlin, Sr., WR. Velva: Michael Thingstad, Sr., RB. New Salem-Almont-Glen Ullin: Zach Cofer, Sr., RB. Milnor-North Sargent: Andrew Martinson, Sr., RB. Killdeer: David Dukart, Sr., OL; Calum Blankenship, Sr., TE. Des Lacs-Burlington: Cole Hanenberg, Sr., OL; Tanner Holte, Sr., TE. Larimore: Brayden Hofer, Sr., OL; Matt Bratlie, Jr., OL.

First-team defense

Hazen: Austin Cieslak, Sr., DL; Seth Kreil, Jr., DL; Nate Leintz, Sr., DB; North Prairie: Grayson Marty, Sr., DL. Velva: Tucker Wojahn, Sr., DL. Linton-HMB: Aloysius Gefroh, Sr., DL; Bradyn Burgad, Jr., LB. Lewis and Clark-Our Redeemers: Mitchel White, Sr., DB; MPCG: Bennie Bradner, Sr., DB. Harvey-Wells County: Landon Littlefield, Sr., LB.

Second-team

Killdeer: Trenton Rohr, Jr.; Lewis Dobitz, Jr.; Chance Lundberg, Sr. Carrington: Seth Abaurrea, Jr. Rugby: Chris Hamilton, Sr. Bottineau: Cody Bedlion, Sr. Linton-HMB: Ryan Schneider, Jr.; Jon Purinton, Jr. Lakota-Edmore-Dakota Prairie: Robb Kuchar, Jr.; Chris Brogdon, Sr. Park River-Fordville-Lankin: Levi Cudmore, So. North Prairie: Trent McCloud, Sr.; Trevor Gottbreht, Sr. Velva: Brad Dean, Sr. Heart River: Seth Obritsch, Sr. Hazen: Connor Doll, Jr. New Salem-Almont-Glen Ullin: Ethan Hoger, Sr. Des Lacs-Burlington: Cole Edwards, Sr.; Austin Schestler, Sr. Langdon-Munich: Dalton Fetsch, Jr. Northern Cass: Taylor Kyllo, Sr. Lewis and Clark-Our Redeemers: Adam Knudsvig, Sr. Oakes: Ethan Zetocha, So. Hillsboro-Central Valley: Gust Riemer, Sr. Garrison-Max: Levi Hummel, Sr. Milnor-North Sargent: Colin Yagow, Sr.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness