Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Reiss edges Murphy in steer wrestling at Circuit Finals

Email News Alerts

MINOT -- Dickinson's Jason Reiss edged South Heart's Seth Murphy to win the steer wrestling Friday night in the second round of the Badlands Circuit Finals rodeo.

Advertisement
Advertisement

Halliday's Luke Morast won in the team roping as the heeler with header A.J. Zieman of Sheyenne. They had a time of 5.7 seconds to edge Grassy Butte's Layne Carson and Dickinson's Tim Franzen.

Dickinson State graduate Ty Thompson was second in the bull riding with an 80.

Belfield's Joe Schmidt tied for second in the tie-down roping with an 8.8-second run.

Badlands Circuit Finals

At Minot

Second round

Bareback riding: 1, Jet Price, Buffalo, SD, 86 points on -303 Crystalyx. 2, John Addison, Midland, S.D., 84. 3, Ty Breuer, Mandan, 82. 4, Casey Breuer, Mandan 81.

Barrel racing: 1 (tie), Mackenzie Weber, New Rockford; Lisa Lockhart, Oelrichs, S.D., 13.47. 3, Melissa Bachand, Belle Fourche, S.D., 13.48. 4, Wendy Bechen, Rapid City, S.D., 13.57.

Bull Riding: 1, Dane Maher, Eagle Butte, S.D., 84. 2, Jeff Bertus, Avon, S.D., 83. 3, Aaron Brewer, Pierre, S.D., 82. 4, Jayden Hansen, Gettysburg, S.D., 78.

Saddle bronc riding: 1, Troy Crowser, Whitewood, S.D., 81. 2, Ty Thompson, Wanblee, S.D., 80. 3, Wade Yost, Ree Heights, S.D., 78. 4, Jade Blackwell, Rapid City, S.D., 74.

Steer wrestling: 1, Jason Reiss, Dickinson, 3.5. 2, Seth Murphy, South Heart, 4.8. 3. JB Lord, Sturgis, S.D., 5.1. 4, Clay Cowan, Highmore, S.D., 5.4.

Team roping: 1, AJ Zieman, Sheyenne, and Luke Morast, Halliday, 5.7. 2, Layne Carson, Grassy Butte, and Tim Franzen, Dickinson, 6.0. 3, Ryan Harris, Highmore, S.D. and Ross Carson, Killdeer, 6.2. 4, Jay Mattson, Deadwood, S.D. and Tim Franzen, Dickinson, 6.8.

Tie-down roping: 1, Clay Cowan, Highmore, S.D. 8.3. 2(tie), Justin Scofield, Volga, S.D.; Joe Schmidt, Belfield, 8.8. 4, Jess Woodward, Dupree, S.D., 9.8.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness