Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Saturday's scoreboard

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Dickinson,North Dakota 58602 http://www.thedickinsonpress.com/sites/all/themes/thedickinsonpress_theme/images/social_default_image.png
The Dickinson Press
(701) 225-4205 customer support
Saturday's scoreboard
Dickinson North Dakota 1815 1st Street West 58602

Boys basketball

Results Friday

Region 7 boys tournament

Friday

First round

Game 1: Mott-Regent 72, Beach 71

Advertisement
Advertisement

Game 2: Killdeer 54, Bowman County 32

Game 3: Hettinger-Scranton 60, Glen Ullin-Hebron 29

Game 4: Heart River 62, Richardton-Taylor 45

Monday

Quarterfinals

Knights of Columbus Activities Center

Game 5: Beulah vs. Mott-Regent, 3 p.m.

Game 6: New England vs. Killdeer, 4:30 p.m.

Game 7: Trinity vs. Hettinger-Scranton, 6 p.m.

Game 8: Hazen vs. Heart River, 7:30 p.m.

Tuesday

Semifinals

Game 9: Game 5 winner vs. Game 6 winner, 6 p.m.

Game 10: Game 7 winner vs. Game 8 winner, 7:30 p.m.

Thursday

Third place

Game 11: Game 9 loser vs. Game 10 loser, 6 p.m.

Championship

Game 12: Game 9 winner vs. Game 10 winner, 7:30 p.m.

Other scores

Bismarck 74, Jamestown 50

Fargo South 58, West Fargo 57

Northern Cass 61, Lisbon 50

Oakes 55, Barnes County North 48

Turtle Mountain 62, Williston 56

Class A

West Region Region Overall

Bismarck Century 14-0 17-0

Bismarck St. Mary’s 11-3 14-3

Minot 10-4 13-4

Bismarck High 10-5 12-6

Dickinson 5-10 6-12

Turtle Mountain 6-10 7-12

Jamestown 4-11 5-13

Williston 3-12 3-15

Mandan 3-11 4-13

Class B boys

Region 7 Region Overall

Beulah 10-1 16-5

Dickinson Trinity 9-2 12-8

Hazen 9-2 17-4

New England 8-3 18-3

Killdeer 7-5 13-8

Heart River 6-5 11-9

Hettinger-Scranton 6-6 11-11

Mott-Regent 5-7 10-12

Beach 4-8 7-15

Glen Ullin-Hebron 2-10 5-17

Richardton-Taylor 2-9 5-16

Bowman County 1-11 2-19

Girls basketball

Results Friday

Bismarck 60, Jamestown 55

Devils Lake 57, grand Forks Red River 53

Ellendale 45, Kidder County 43

Fargo Shanley 62, Wahpeton 55

Four Winds-Minnewaukan 53, Benson County 44

Larimore 44, Hatton-Northwood 20

Medina-Pingree-Buchanan 48, new Rockford-Sheyenne 47

Northern Cass 61, Lisbon 50

Oakes 55, Barnes County North 48

Parshall 69, Tioga 27

Thompson 80, May-Port CG 55

Class A

West Region Region Overall

Bismarck High 15-0 17-1

Bismarck Century 12-2 15-2

Minot 9-5 11-6

Jamestown 8-7 9-9

Mandan 7-7 8-9

Turtle Mountain 6-9 8-10

Bismarck St. Mary’s 4-10 4-13

Dickinson 2-13 4-14

Williston 2-12 3-14

Class B

Region 7 Region Overall

Beach 10-0 18-2

Dickinson Trinity 9-1 15-4

New England 7-3 15-5

Hazen 7-3 12-7

Bowman County 6-4 11-8

Hettinger-Scranton 6-4 10-10

Beulah 5-5 10-9

Killdeer 4-6 6-13

Hebron-Glen Ullin 2-8 3-17

Richardton-Taylor 2-8 5-14

Mott-Regent 1-9 3-16

Heart River 1-9 2-16

Boys hockey

State Tournament

Ralph Engelstad Arena, Olympic Arena, Fargo

Games Thursday

Game 1: No.1West, Bismarck High 6, No. 4 East, Fargo South-Shanley 3

Game 2: No. 2 East, West Fargo 3, No. 3 West, Bismarck Century 2, OT

Game 3: No. 1 East, Grand Forks Central 5, No. 4 West, Mandan 2

Game 4: No. 2 West, Minot 5, No. 3 East, Grand Forks Red River 4, OT

Games Friday

Consolation Semifinals

Game 5: Fargo South-Shanley 3, Bismarck Century 0

Game 6: Grand Forks Red River 3, Mandan 2

Semifinals

Game 7: Bismarck High 7, West Fargo 1

Game 8: Grand Forks Central 4, Minot 1

Today

Consolation championship, Fifth place

Game 9: Fargo South-Shanley vs. Grand Forks Red River, 11 a.m., fifth place

Third place game

Game 10: West Fargo vs. Minot, 30 min. after game No. 10.

Championship

Game 11: Bismarck High vs. Grand Forks Central, 45 min. after girls game 11.

Girls hockey

State Tournament

Ralph Engelstad Arena, Olympic Arena, Fargo

Games Thursday

Game 1: No.1 Bismarck High 7, No. 8 Mandan 0

Game 2: No. 4 Grand Forks 5, No. 5 Williston 0

Game 3: No. 2 West Fargo 8, No. 7 Fargo North 0

Game 4: No. 6 Fargo South-Davies 5, No. 3 Minot 2

Games Friday

Consolation Semifinals

Game 5: Mandan 3, Williston 2, OT

Game 6: Minot 3, Fargo North 1

Semifinals

Game 7: Bismarck High 2, Grand Forks 0

Game 8: West Fargo 6, Fargo South-Davies 2

Today

Consolation championship, Fifth place

Game 9: Mandan vs. Minot, 1:30 p.m., fifth place

Third place game

Game 10: Grand Forks vs. Fargo South-Davies, 10 a.m.

Championship

Game 11: Bismarck High vs. West Fargo, 4 p.m.

Men’s basketball

Results Friday

None

Women’s basketball

Results Friday

No. 5 Stanford 64, USC 59

No. 18 California at UCLA, late

No. 20 Arizona State 55, Colorado 51

College Hockey

Schedule and results

NCHC

Friday

Nebraska Omaha 5, Western Michigan 1

Miami 4, St. Cloud State 3

North Dakota 3, Minnesota Duluth 0

Colorado College 3, Denver 2

Today

St. Cloud State at Miami, 5:07 p.m.

Nebraska Omaha at Western Michigan, 5:07 p.m.

North Dakota at Minnesota Duluth, 6:07 p.m.

Colorado College at Denver, 7:07 p.m.

WCHA

Friday

Ferris State 4, Alaska Anchorage 2

Michigan Tech 7, Northern Michigan 4

USA Under-18 Team 6, Bowling Green 1

Lake Superior 2, Alab. Huntsville 1

Today

Alaska Anchorage at Ferris State, 5:07 p.m.

Michigan Tech at Northern Michigan, 5:07 p.m.

Lake Superior at Alab. Huntsville, 6:07 p.m.

NHL

Schedule and results

Games

No games scheduled until Tuesday Feb. 25

NBA

Schedule and results

Games Thursday

Denver 101, Milwaukee 90

Miami 103, Oklahoma City 81

Golden State 102, Houston 99

Games Friday

Charlotte 90, New Orleans 87

Orlando 129, New York 121, 2OT

Dallas 124, Philadelphia 112

Toronto 98, Cleveland 91

Detroit 115, Atlanta 107

Chicago 117, Denver 89

Memphis 102, L.A. Clippers 96

Phoenix 106, San Antonio 85

Portland 102, Utah 94

Boston at L.A. Lakers, late

Games today

Memphis at Charlotte, 5 p.m.

New Orleans at Washington, 5 p.m.

New York at Atlanta, 5:30 p.m.

Dallas at Detroit, 5:30 p.m.

Indiana at Milwaukee, 6:30 p.m.

Minnesota at Utah, 7 p.m.

Boston at Sacramento, 8 p.m.

Brooklyn at Golden State, 8:30 p.m.

Games Sunday

LA Clippers at Oklahoma City, 11 a.m.

Chicago at Miami, 1:30 p.m.

Washington at Cleveland, 4 p.m.

Orlando at Toronto, 4 p.m.

Sacramento at Denver, 6 p.m.

Houston at Phoenix, 7 p.m.

Brooklyn at LA Lakers, 7 p.m.

Minnesota at Portland, 7 p.m.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness