Sections

Weather Forecast

Close

Saturday's scoreboard

Boys basketball

Results Tuesday

Region 7 boys tournament

Friday

First round

Game 1: Mott-Regent 72, Beach 71

Game 2: Killdeer 54, Bowman County 32

Game 3: Hettinger-Scranton 60, Glen Ullin-Hebron 29

Game 4: Heart River 62, Richardton-Taylor 45

Monday

Quarterfinals

Knights of Columbus Activities Center

Game 5: Beulah 69, Mott-Regent 40

Game 6: New England 50, Killdeer 44

Game 7: Dickinson Trinity 56, Hettinger-Scranton 39

Game 8: Hazen 63, Heart River 60

Tuesday

Semifinals

Game 9: Beulah 64, New England 46

Game 10: Hazen 58, Dickinson Trinity 41

Thursday

Third place

Game 11: Dickinson Trinity, 55, New England 49

Championship

Game 12: Beulah 60, Hazen 53

Region 1

Fargo Oak Grove 75,Oakes 51

Region 2

Grafton vs. Cavalier, 7:30 p.m.

Region 3

Linton-HMB 66 Strasburg-Zeeland 64, OT

Region 4

North Star 65, Four Winds-Minnewaukan 64, OT

Region 5

Flasher 71, Shiloh Christian 64

Region 6

Rugby 76 Des Lacs-Burlington 65

Region 8

Watford City 76, New Town 52

Class A

West Region Region Overall

Bismarck Century 15-0 18-0

Bismarck St. Mary’s 13-3 16-3

Bismarck High 11-4 13-5

Minot 11-5 14-5

Turtle Mountain 6-10 7-12

Dickinson 6-10 7-12

Jamestown 4-12 5-14

Williston 3-13 3-16

Mandan 2-14 3-16

Girls basketball

Results Friday

Hazen 53, Mott-Regent 36

Hazen 17 35 43 53

Mott-Regent 8 17 24 36

H: Ashton Carter 19, Dakota Wood 9, Lexie Biffert 9, Mariya Schneider 5, Krista Slaubaugh 4, Kayla Lindquist 3, Raquel Doll 2, Hannah Zimemrman 2

MR: Sadie Ambers 15, Abby Honeyman 11, Shantel Herner 6, Ellie Messmer 2, Abbey Kautzman 2

3-pointers: H 6 (Carter 4, Scheider 1, Biffert 1), MR 1 (Honeyman). Free throws: H 3-14, MR 9-13. Total fouls: H 16, MR 14. Records: H 13-8 (Region 9-3), MR 3-18 (Region 1-11).

Beach 72, Hettinger-Scranton 40

HS 10 18 29 40

Beach 19 3 57 72

HS: Casey Joppa 13, Kaitlin Reitz 6, Cassie Holt 6, Cassie Andress 5, Kinsey Jahner 2, Nicole Weaver 2, Kaite Wolff 2, Brittany Green 2, Brooke Slater 2

B: Bailey Waldal 18, Taylor Abraham 11, Cid Stedman 11, Brooklynn Zachmann 10, Hailee Farstveet 9, Ashlynn Dietz 3, Taryn Hoffer 3, Megan Benes 2, Lateasha Lechler 2, Baili Nielson 2, Paige Rising 1.

3-pointers: HS 3 (Joppa 2, Andress 1), B 4 (Waldal, Dietz, Hoffer, Abraham). Free throws: HS 5-7, B 6-10. Total fouls: HS 8, H 11. Records: HS 10-11 (Region 7-6), B 19-2 (Region 11-0).

Beulah 79, Richardton-Taylor 54

RT 15 30 38 54

Beulah 12 34 63 79

RT: MiKayla Aluise 15, Megan Kuhn 10, Sam Steiner 9, Reagan Olson 6, Cassidy Diedie 5, Tracy Leingang 2, Shayna Frederick 2, Hannah Rummel 2, Rachel Entze 2, Brielle VanOrman 1

B: Courtney Mitchell 23, Delaney Johansen 14, Jamie Murschel 14, Nicole Schramm 10, Lakin Kessler 7, Tess Hoerz 4, Nessa Iverson 2Cassi Schutt 2, Abby Schantz 2, Shawnee Unruh 1

3-pointers: RT 1 (Aluise), B 3 (Mitchell). Free throws: RT 15-24, B 22-32. Total fouls: RT 19, B 21. Records: RT 5-16 (Region 2-11), B 11-10 (Region 9-6).

Killdeer 56, Heart River 33

Heart River 6 15 23 33

Killdeer 13 28 44 56

HR: Jada Mattson 8, Jessica Praus 8, Gracelynn Gross 7, Karli Northrop 6, Alex Poland 2, Kayla Raskin 2

K: Morgan LeMieux 13, Alsion Scheetz 10, Jessica Starr 9, Kallisha Keller 7, Ashley Brew 6, Jurnee Murray 4, Sydney Anderson 3, Jane Dukart 3, Codi Schaper 1

3-pointers: HR none, K 4 (Scheetz 2, Anderson 1, Starr 1). Free throws: HR 3-5, K x-x. Total fouls: HR 13, K 11. Rebounds: HR 27 (Gross 8), K 38 (LeMieux 9). Assists: HR none, K 12 (Brew 4). Steals: HR 8 (Praus 3), K 18 (LeMieux 5). Blocks: HR none, K 3 (LeMieux 2). Turnovers: HR 25, K 19. Records: HR 3-17 (Region 2-12), K 7-13 (Region 6-8).

Other scores

Grant County 83, Solen Sioux 35

Standing Rock 46, Flasher 44

Class A

West Region Region Overall

Bismarck High 15-0 17-1

Bismarck Century 13-2 16-2

Minot 10-6 12-7

Jamestown 9-7 10-9

Mandan 9-7 10-9

Turtle Mountain 7-9 9-10

Bismarck St. Mary’s 4-12 4-15

Dickinson 2-14 5-15

Williston 2-14 3-17

Class B

Region 7 Region Overall

Beach 11-0 19-2

Dickinson Trinity 9-1 16-4

New England 7-3 15-5

Hazen 9-3 13-8

Bowman County 6-4 11-8

Hettinger-Scranton 7-6 10-11

Beulah 9-6 11-10

Killdeer 6-8 7-13

Hebron-Glen Ullin 2-8 3-17

Richardton-Taylor 2-11 5-16

Heart River 2-12 3-17

Mott-Regent 1-11 3-18

Men’s basketball

Results Thursday

No. 7 Louisville 77, Temple 56

Duquesne 71, No. 10 Saint Louis 64

Arkansas 71, No. 17 Kentucky 67, OT

No. 20 Iowa 56, Indiana 51

No. 21 Memphis 47, Houston 46

Penn State 65 No. 22 Ohio State 63

Women’s basketball

Results Thursday

No. 2 Notre Dame 100, No. 14 North Carolina 75

No. 4 South Carolina 67, Georgia 56

No. 5 Stanford 83, Washington 60

No. 7 Duke 71, Wake Forest 56

No. 9 Maryland 92, Boston College 66

No. 10 Tennessee 54, LSU 43

No. 12 Kentucky 81, Mississippi St. 74

No. 13 NC State 79, Pittsburgh 68

No. 17 Texas A&M 77, Arkansas 54

No. 18 California 61, Washington St. 58

No. 21 Michigan State 65, Northwestern 38

No. 22 Gonzaga 57, Saint Mary’s 46

No. 25 Iowa 65, Ohio State 61

Results Friday

Oregon 98, No. 20 Arizona State 90

College Hockey

Schedule and results

NCHC

Results Friday

Denver 4, Western Michigan 2

Minnesota Duluth 5 Miami 4

Colorado College at Nebraska Omaha, 6:37 p.m.

North Dakota 6, St. Cloud State 0

Today

Minnesota Duluth at Miami, 5:07 p.m.

Denver at Western Michigan, 5:07 p.m.

North Dakota at St. Cloud State, 6:07 p.m.

Colorado College at Nebraska Omaha, 6:07 p.m.

WCHA

Results Friday

Northern Michigan 4, Bowling Green 1

Minnesota State 5, Lake Superior 0

Ala. Huntsville 2, Bemidji State 1

Alaska 4, Ferris State 1

Today

Bowling Green at Northern Michigan, 5:07 p.m.

Minnesota State at Lake Superior, 5:07 p.m.

Ala. Huntsville at Bemidji State, 6:07 p.m.

Ferris State at Alaska, 9:07 p.m.

NHL

Schedule and results

Games Friday

Buffalo 4, San Jose 2

Colorado 4, Phoenix 2

Minnesota 2, Vancouver 1, SO

Anaheim 1, St. Louis 0

Games today

Washington at Boston, 11 a.m.

New Jersey at NY Islanders, 11 a.m.

NY Rangers at Philadelphia, 11 a.m.

Florida at Columbus, 12 p.m.

Winnipeg at Nashville, 1 p.m.

Tampa Bay at Dallas, 1 p.m.

Carolina at Los Angeles, 2 p.m.

Toronto at Montreal, 5 p.m.

Pittsburgh at Chicago, 6 p.m.

Calgary at Edmonton, 8 p.m.

Games Sunday

Philadelphia at Washington, 10:30 a.m.

San Jose at New Jersey, 1 p.m.

Florida at NY Islanders, 1 p.m.

Ottawa at Vancouver, 2 p.m.

Boston at NY Rangers, 5 p.m.

Tampa Bay at Colorado, 6 p.m.

St. Louis at Phoenix, 6 p.m.

Carolina at Anaheim, 6 p.m.

NBA

Schedule and results

Games Friday

Cleveland 99, Utah 79

Oklahoma City 113, Memphis 107

Golden State 126, New York 103

Chicago 100, Dallas 91

San Antonio 92, Charlotte 82

L.A. Lakers 126, Sacramento 122

Phoenix 116, New Orleans 104

Games today

Orlando at Miami, 5:30 p.m.

Washington at Philadelphia, 5:30 p.m.

Detroit at Houston, 6 p.m.

Indiana at Boston, 6 p.m.

Brooklyn at Milwaukee, 6:30 p.m.

Cleveland at Memphis, 7 p.m.

Denver at Portland, 8 p.m.

Minnesota at Sacramento, 8 p.m.

New Orleans at L.A. Clippers, 8:30 p.m.

Games Sunday

New York at Chicago, 11 a.m.

Golden State at Toronto, 2 p.m.

Utah at Indiana, 4 p.m.

Philadelphia at Orlando, 4 p.m.

Charlotte at Oklahoma City, 5 p.m.

Dallas at San Antonio, 5 p.m.

Atlanta at Phoenix, 6 p.m.

Games Monday

Memphis at Washington, 5 p.m.

Chicago at Brooklyn, 5:30 p.m.

New York at Detroit, 5:30 p.m.

Charlotte at Miami, 5:30 p.m.

Utah at Milwaukee, 6 p.m.

Minnesota at Denver, 7 p.m.

L.A. Lakers at Portland, 8 p.m.

New Orleans at Sacramento, 8 p.m.

Advertisement
randomness