Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Sunday's scoreboard

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Dickinson, 58602
The Dickinson Press
(701) 225-4205 customer support
Dickinson North Dakota 1815 1st Street West 58602

High School boys basketball

Results Saturday

Hazen 88, Des Lacs-Burlington 62

DLB 10 28 43 62

Hazen 18 46 63 88

Advertisement
Advertisement

DLB: Tanner Holte 24, Cole Edwards 14, Brett Schaefer 10, Eric Knutson 5, Thomas Steenstrup 4, Jayden Gunville 3, Cole Hanenberg 2.

H: Wyatt Carr 25, Collin Maas 20, Kyle Lindquist 15, Austin Cieslak 12, Nich Klein 7, Josh Erhardt 6, Dominick Opp 3,

3-pointers: DLB 4 (Holte 2, Schaefer 2), H 6 (Maas 3, Lindquist 2, Opp 1). Free throws: DLB 22-29, H 12-15. Total fouls: DLB 18, H 20. Fouled out: H, Cieslak. Rebounds: DLB 30 (Holte 7), H 40 (Lindquist 9, Cieslak 9). Assists: DLB 6 (Holte 2, Edwards 2), H 28 (leader). Steals: DLB 7 (Schaefer 4), H 8 (three with 2). Turnovers: DLB 16, H 15.

New Town 73, Killdeer 64

New Town 6 20 47 73

Killdeer 13 24 44 64

NT: Wayne Fox 28, Elijah Grady 17, Joseph Baker 9, Shane Buerkle 6, Payton White Owl 6,Dylan Bear 5, Darryl Grady 2.

K: Trenton Rohr 18, Calum Blankenship 16, Hayes LeMieux 11, Lewis Dobitz 9, Tuff Kling 5, Cody Johnson 4, Bryton Roshau 1.

Other Scores

Bismarck St. Mary’s 93, Fargo Shanley 84

Finley-Sharon-Hope-Page 40, Barnes County North 33

Kittson County Central, Minn. 54, North Border 43

Maple Valley 68, Oakes 42

May Port CG 55, Midkota 23

Minot 87, Fargo North 57

Minot Bishop Ryan 61, Watford City 51

Minot Our Redeemer’s 71, Parshall 68

Northern Cass 74, Ada-Borup, Minn. 69

Powers Lake 48, Divide County 35

Sawyer 59, Burke County 49

CNDC Tournament

Consolation Championship

Harvey-Wells County 51, Drake/Anamoose 48

Seventh Place

New Rockford-Sheyenne 64, Rolla 49

Third Place

Dunseith 62, Towner-Granville-Upham 45

Championship

Rugby 74, St. John 60

Linton-HMB Shootout

Hettinger-Scranton 71, Medina-Pingree-Buchanan 61

Linton-HMB 78, Beulah 58

South Border 60, Heart River 52

McLean County Shootout

Center-Stanton 64, Warwick 50

Max 60, Glen Ullin-Hebron 51

Mott-Regent 69, Garrison 60

Washburn 56, Richardton-Taylor 41

White Shield 64, Underwood 50

Ramsey County Tournament

Seventh Place

Starkweather-Munich 57, Lakota-Adams-Edmore 36

Fifth Place

Devils Lake JV 56, Dakota Prairie 45

Third Place

Rolette-Wolford 72, Benson County 69, OT

Championship

Four Winds-Minnewaukan 64, North Star 53

Class B boys

Region 7 Region Overall

Glen Ullin-Hebron 1-0 1-2

Hazen 0-0 2-0

New England 0-0 1-0

Mott-Regent 0-0 1-0

Hettinger-Scranton 0-0 1-1

Bowman County 0-0 0-0

Beach 0-0 0-0

Beulah 0-0 0-1

Dickinson Trinity 0-0 0-1

Killdeer 0-0 0-1

Heart River 0-0 0-2

Richardton-Taylor 0-1 0-3

Games Saturday

New Town 73, Killdeer 64

Shiloh Christian 56, Dickinson Trinity 53

Hazen 88, Des Lacs-Burlington 62

Mott-Regent 69, Garrison 60

Max 60, Glen Ullin-Hebron 51

South Border 60, Heart River 52

Linton-HMB 78, Beulah 58

Hettinger-Scranton 71, Medina-Pingree-Buchanan 61

High School girls basketball

Results Saturday

Fargo Davies 55, Jamestown 50

Fargo Shanley 61, Bismarck St. Mary’s 32

Minot 78, Fargo North 67

College Football

Results Saturday

No. 1 Florida State 45, Duke 7

No. 10 Michigan State 34, No. 2 Ohio State 24

No. 3 Auburn 59, No. 5 Missouri 42

No. 17 Oklahoma 33, No. 6 Oklahoma State 24

No. 7 Stanford 38, No. 11 Arizona State 14

No. 9 Baylor 30, No. 25 Texas 10

No. 16 UCF 17, SMU 13

FCS Playoffs

First Round

New Hampshire 45, Lafayette 7

Furman 30, South Carolina State 20

Coastal Carolina 48, Bethune-Cookman 24

Fordham 37, Sacred Heart 27

Tennessee State 31, Butler 0

Southern Utah 20 Sam Houston State 51

South Dakota State 26, Northern Arizona 7

Jacksonville State 55, Samford 14

Second Round

Saturday

Towson 48, Fordham 28

Coastal Carolina 42, Montana 35

New Hampshire 41, Maine 27

Eastern Illinois 51, Tennessee State 10

North Dakota State 38, Furman 7

Eastern Washington 41, South Dakota State 17

Jacksonville State 31, McNeese State 10

Southeastern Louisiana 30, Sam Houston State 29

Quarterfinals

Friday, Dec. 13 or Saturday, Dec. 14

Coastal Carolina(12-2) vs. North Dakota State (12-0), TBA

New Hampshire (9-4) vs. Southeastern Louisiana (11-2), TBA

Jacksonville State (11-3) vs. Eastern Washington (11-2), TBA

Towson (11-2) vs. Eastern Illinois (12-1), TBA

Semifinals

Friday, Dec. 20 or Saturday, Dec. 21

TBD

Championship

Saturday, Jan. 4

At FC Dallas Stadium

Frisco, Texas

TBD, noon

NAIA Playoffs

Quarterfinals

Carroll 27, Missouri Valley 3

Cumberlands (Ky.) 28, Saint Francis (Ind.) 14

Morningside (Iowa) 36, Baker (Kan.) 28

Grand View (Iowa) 44, Tabor (Kan.) 24

Semifinals

Games today

Morningside (Iowa) at Grand View (Iowa)

Carroll at Cumberlands (Ky.)

Men’s Basketball

Results Friday

No. 2 Arizona 63, UNLV 58

No. 4 Syracuse 93, Binghamton 65

No. 5 Ohio State 74, Central Conn State 56

Colorado 75, No. 6 Kansas 72

No. 7 Louisville 113, LA-Lafayette 74

No. 8 Wisconsin 70, Marquette 64

No. 11 Wichita State 71, Oral Roberts 58

No. 14 Villanova 98, Saint Joseph’s 68

No. 16 Memphis 96, Northwestern State 76

No. 17 Iowa State 91, Northern Iowa 82, OT

Missouri 80, No. 18 UCLA 71

No. 21 Massachusetts 105, BYU 96

No. 22 Michigan 107, Houston Baptist 53

No. 23 Iowa 83, Drake 66

Illinois State 81, No. 25 Dayton 75

No. 19 Gonzaga vs. New Mexico State, late

Women’s basketball

Results Friday

No. 4 Notre Dame 90, UCLA 48

No. 7 Louisville 99, Wright State 40

No. 11 Colorado 79, Illinois 56

No. 21 California 68, Pacific 66, OT

No. 23 Texas A&M 74, Washington 68

No. 25 Iowa 95, Idaho State 47

College Hockey

Schedule and results

NCHC

Games Friday

North Dakota 3 Western Michigan 2

Denver 3, Miami 1

St. Cloud State 4, Minnesota Duluth 2

Colorado College 4, Nebraska-Omaha 2

Games Saturday

North Dakota 3, Western Michigan 2

Miami 4, Denver 2

St. Cloud State 5, Minnesota Duluth 1

Nebraska 3, Colorado College 3, OT

WCHA

Games Friday

Bowling Green 3, Alabama Huntsville 0

Bemidji State 2, Michigan Tech 2, OT

Ferris State 5, Lake Superior 3

Minnesota State 3, Northern Michigan 2

Alaska at Alaska Anchorage, late

Games Saturday

Alabama Huntsville 4, Bowling Green 3

Bemidji State 2, Michigan Tech 2, OT

Ferris State 3, Lake Superior 1

Minnesota State 3, Northern Michigan 0

Alaska at Alaska Anchorage, late

NFL

Standings and schedule

American Football Conference

East W L T Pct PF PA

New England 9 3 0 .750 322 261

Miami 6 6 0 .500 252 248

N.Y. Jets 5 7 0 .417 189 310

Buffalo 4 8 0 .333 267 307

North W L T Pct PF PA

Cincinnati 8 4 0 .667 292 216

Baltimore 6 6 0 .500 249 235

Pittsburgh 5 7 0 .417 263 278

Cleveland 4 8 0 .333 231 297

South W L T Pct PF PA

Indianapolis 8 4 0 .667 285 274

Tennessee 5 7 0 .417 264 267

Jacksonville 4 9 0 .308 201 372

Houston 2 11 0 .154 250 350

West W L T Pct PF PA

Denver 10 2 0 .833 464 317

Kansas City 9 3 0 .750 298 214

San Diego 5 7 0 .417 279 277

Oakland 4 8 0 .333 237 300

National Football Conference

East W L T Pct PF PA

Dallas 7 5 0 .583 329 303

Philadelphia 7 5 0 .583 300 281

N.Y. Giants 5 7 0 .417 237 297

Washington 3 9 0 .250 269 362

North W L T Pct PF PA

Detroit 7 5 0 .583 326 287

Chicago 6 6 0 .500 323 332

Green Bay 5 6 1 .458 294 305

Minnesota 3 8 1 .292 289 366

South W L T Pct PF PA

New Orleans 9 3 0 .750 312 230

Carolina 9 3 0 .750 285 157

Tampa Bay 3 9 0 .250 217 285

Atlanta 3 9 0 .250 261 340

West W L T Pct PF PA

x-Seattle 11 1 0 .917 340 186

San Francisco 8 4 0 .667 297 197

Arizona 7 5 0 .583 275 247

St. Louis 5 7 0 .417 279 278

z-clinched division

y-clinched wild card

x-clinched playoff berth

Game Thursday

Jacksonville 27, Houston 20

Games today

Indianapolis at Cincinnati, 11 a.m.

Atlanta at Green Bay, 11 a.m.

Cleveland at New England, 11 a.m.

Oakland at NY Jets, 11 a.m.

Detroit at Philadelphia, 11 a.m.

Miami at Pittsburgh, 11 a.m.

Buffalo at Tampa Bay, 11 a.m.

Kansas City at Washington, 11 a.m.

Minnesota at Baltimore, 11 a.m.

Tennessee at Denver, 2:05 p.m.

St. Louis at Arizona, 2:25 p.m.

NY Giants at San Diego, 2:25 p.m.

Seattle at San Francisco, 2:25 p.m.

Carolina at New Orleans, 6:30 p.m.

Games Monday

Dallas at Chicago, 6:30 p.m.

NHL

Schedule and results

Games Friday

Detroit 3, New Jersey 1

Carolina 5, San Jose 3

Columbus 4, Minnesota 0

Anaheim 3, Chicago 2, SO

Colorado 3, Calgary 2

Vancouver 3, Phoenix 2, OT

Games Saturday

Dallas 5, Philadelphia 1

Boston 3, Pittsburgh 2

Montreal 3, Buffalo 2

Toronto 4, Ottawa 3, SO

Florida 2, Detroit 1

Winnipeg 2, Tampa Bay 1, OT

Washington 5, Nashville 2

New Jersey 4, NY Rangers 3, OT

Anaheim 5, St. Louis 2

Calgary at Edmonton, late

NY Islanders at Los Angeles, late

Games today

San Jose at Minnesota, 4 p.m.

Boston at Toronto, 5 p.m.

Washington at NY Ranger, 5 p.m.

Florida at Chicago, 5 p.m.

Colorado at Vancouver, 6 p.m.

Games Monday

Philadelphia at Ottawa, 5:30 p.m.

Columbus at Pittsburgh, 5:30 p.m.

Carolina at Vancouver, 8 p.m.

NY Islanders at Anaheim, 8 p.m.

Games Tuesday

Ottawa at Buffalo, 5 p.m.

Tampa Bay at Washington, 5 p.m.

New Jersey at Columbus, 5 p.m.

Los Angeles at Montreal, 5 p.m.

Detroit at Florida, 5:30 p.m.

Nashville at NY Rangers, 5:30 p.m.

St. Louis at Winnipeg, 6 p.m.

Chicago at Dallas, 6:30 p.m.

Phoenix at Colorado, 7 p.m.

Boston at Calgary, 7:30 p.m.

Carolina at Edmonton, 7:30 p.m.

NY Islanders at San Jose, 8:30 p.m.

Major League Soccer

Playoffs

MLS CUP

Game Saturday: Kansas City 1(7) Real Salt Lake 1(6), 10 round shootout

NBA

Schedule and results

Games Friday

Charlotte 105, Philadelphia 88

Milwaukee 109, Washington 105 (OT)

Atlanta 108, Cleveland 89

Boston 106, Denver 98

New York 121, Orlando 83

Houston 105, Golden State 83

Oklahoma City 109, New Orleans 95

Phoenix 106, Toronto 97

Portland 130, Utah 98

L.A. Lakers 106, Sacramento 100

Games Saturday

Denver 103, Philadelphia 92

Cleveland 88, LA Clippers 82

Detroit 92, Chicago 75

Golden State 108, Memphis 82

Miami 103, Minnesota 82

Brooklyn 90, Milwaukee 82

Indiana 111, San Antonio 100

Sacramento at Utah late

Dallas at Portland late

Games today

Boston at New York, 10 a.m.

Miami at Detroit, 4 p.m.

Orlando at Houston, 5 p.m.

Indiana at Oklahoma City, 5 p.m.

Toronto at LA Lakers, 7:30 p.m.

Games Monday

Golden State at Charlotte, 5 p.m.

LA Clippers at Philadelphia, 5 p.m.

Denver at Washington, 5 p.m.

Orlando at Memphis, 6 p.m.

Portland at Utah, 7 p.m.

Dallas at Sacramento, 8 p.m.

Games Tuesday

New York at Cleveland, 5 p.m.

Miami at Indiana, 5 p.m.

San Antonio at Toronto, 5 p.m.

Oklahoma City at Atlanta, 5:30 p.m.

Boston at Brooklyn, 5:30 p.m.

Minnesota at Detroit, 5:30 p.m.

Milwaukee at Chicago, 6 p.m.

Phoenix at LA Lakers, 8:30 p.m.

Advertisement
Advertisement
Advertisement