Sections

Weather Forecast

Close

Sunday's scoreboard

Boys basketball

Results Saturday

Beulah 71, Watford City 59

WC 13 31 46 59

Beulah 25 44 62 71

WC: Mitchel Liebel 15, Logan Fettig 12, Bo Cook 9,David Kline 8, Dustin Kleppen 7, Seth Indergard 6, Andrew Sampsel 2.

B: Cole Messerschmmidt 19, Luke Blood 17, Jett Hettich 16, Randi Julson 9, Casey Walcker 8, Alec Battest 2.

3-pointers: WC 6 (Liebel 2, Kline 2, Kleppen 1, Indergard 1), B 6 (Messerschmidt 5, Hettich 1). Free throws: WC 17-23, B 7-9. Total fouls: WC15, B 22. Fouled out: B, Schaper. Rebounds: WC 22 (Kleppen 6, Liebel 6), B 23 (Walcker 7). Assists: WC 11 (Kline 4), B 17 (Hettich 5). Steals: WC 11 (Kline 4), B 12 (Julson 4). Turnovers: WC 15, B 19.

Heart River 59, Grant County 48

HR 15 35 46 59

GC 13 25 38 48

HR: Cade Shypkowski 21, Cole Olson 14, Tyson Kudrna 9, Seth Privratsky 7, Deon Madler 3, Blaine Smith 3, Zane Besler 2.

GC: Jamison Roehl 18, Chandler Rivinius 10, Dylan McAlexander 8, Chris Fischer 4, Tanner Doll 4, Brett Ulrich 3.

3-pointers: HR 6 (Shypkowski 4, Madler 1, Kudrna 1), GC 1 (Ulrich 1). Free throws: HR 11-15, GC 9-10. Total fouls: HR 14, GC 21. Fouled out: GC McAlexander. Rebounds: HR 27 (Olson 11), GC 28 (Roehl 14). Assists: HR 6 (Madler 2, Kudrna 2), GC 5 (Roehl 2). Steals: HR 9 (Smith 3), GC 6 (Fischer 4). Blocks: GC 1 (Roehl). Turnovers: HR 14, GC 15.

Other scores

Bainville 65, Trenton-Trinity Christian 58

Barnes County North 67, Kidder County 65, OT

Central Cass 63, Sargent Central 55

Drayton-Valley-Edinburg 49, Langdon Area 36

Dunseith 66, Burke County 47

Enderlin 62, Edgeley-Kulm 43

Grafton 71, Kindred 48

Hatton-Northwood 45, May-Port CG 43

LaMoure-Litchville-Marion 63, Oakes 47

Linton-HMB 43, South Border 40

Maple Valley 60, North Sargent 44

Medina-Pingree-Buchanan 83, Midkota-Kensal 28

Minot Ryan 81, Bottineau 50

North Shore 71, Glenburn 53

St. John 62, Dakota Prairie 58

Late results Friday

Heart River 54, Mott-Regent 48

MR 9 22 32 48

Heart River 8 28 39 54

MR: Tyler Zentner 13, Chance Roth 12, Brett Messmer 9, Austin Kautzman 5, Brady Wegh 4, Carter Honeyman 3, Ben Friedt 2.

HR: Tyson Kudrna 14, Zane Besler 11, Cade Shypkoski 10, Cole Olson 9, Blayne Smith 7, Dion Madler 3.

3-pointers: MR 3 (Zentner 2, Kautzman 1), HR 5 (Shypkoski 3, Kudrna 1, Smith 1). Free throws: MR 9-16, HR 11-19. Rebounds: MR 34 (Zentner 9), HR 23 (Kudrna 8). Assists: MR 2 (two tied with one), HR 10 (Besler 3, Kudrna 3). Steals: MR 3 (three tied with one), HR 3 (Madler 2). Turnovers: MR 12, HR 6. Records: MR 6-7 (2-3 Region 7), HR 6-6 (2-2 Region 7).

Class A

West Region Region Overall

Bismarck Century 7-0 10-0

Bismarck St. Mary’s 7-1 10-1

Minot 5-2 8-2

Bismarck High 4-2 6-3

Williston 3-2 3-5

Turtle Mountain 3-6 3-7

Jamestown 2-5 3-7

Dickinson 1-6 1-8

Mandan 0-8 1-10

Games Saturday

Dickinson 51, Mandan 48

Williston 56, Turtle Mountain 53

Class B boys

Region 7 Region Overall

Dickinson Trinity 4-0 7-5

Hazen 5-1 12-2

Beulah 4-1 7-5

New England 3-1 12-1

Killdeer 2-2 7-5

Hettinger-Scranton 2-2 7-7

Heart River 2-2 7-6

Mott-Regent 2-3 6-7

Beach 1-3 4-9

Richardton-Taylor 1-3 3-10

Bowman County 1-4 2-12

Glen Ullin-Hebron 0-5 3-11

Girls basketball

Results Saturday

Enderlin 41, Edgeley-Kulm 38

Grand Forks Central 54, Fargo South 53

Harvey-Wells County 70, Four Winds-Minnewaukan 51

Herreid-Selby 39, Linton-HMB 36

Kindred 40, Grafton 22

LaMoure-Litchville-Marion 78, Oakes 32

Lewis & Clark, North Shore 49, White Shield 22

May-Port-C-G 42, Hatton-Northwood 33

Maple Valley 51, Central Cass 43

Minot Ryan 70, Bottineau 26

M-L-S 52, Rugby 40

Oak Grove 61, Park Christian 30

Trenton 50, Powers Lake 30

Class A

West Region Region Overall

Bismarck Century 7-0 10-0

Bismarck High 6-0 8-1

Turtle Mountain 5-3 5-4

Minot 3-3 5-4

Jamestown 3-3 4-5

Bismarck St. Mary’s 2-5 2-8

Mandan 2-5 3-7

Williston 1-4 2-6

Dickinson 0-6 2-6

Game Saturday

Williston 86, Turtle Mountain 74

Class B

Region 7 Region Overall

Beach 3-0 8-1

Killdeer 2-0 4-5

New England 3-1 7-3

Hazen 3-1 5-5

Bowman County 2-1 7-3

Dickinson Trinity 1-1 7-3

Hebron-Glen Ullin 1-1 1-10

Beulah 1-3 5-6

Mott-Regent 1-3 2-8

Hettinger-Scranton 0-1 4-6

Richardton-Taylor 0-2 3-7

Heart River 0-3 1-8

Boys hockey

Results Saturday

Bismarck 11, Williston 0

Bismarck Century 4, Bottineau-Rugby 3, OT

Fargo Davies 4, Detroit Lakes 1

Fargo South 5, Grafton-Park River 3

Jamestown 4, Hazen-Beulah 2

Mandan 5, Pierre TF Riggs 2

Minot 7, Devils Lake 6, OT

Standings and schedule

West Region W L SOL OTL Pts

Bismarck High 11 2 0 1 34

Bis. Century 8 1 0 0 24

Minot 8 3 0 1 24

Bottineau-Rugby 7 2 0 1 22

Jamestown 5 5 0 1 16

Dickinson 4 7 0 1 13

Mandan 3 7 0 0 9

Hazen-Beulah 3 9 0 0 7

Williston 0 9 1 0 1

OVERALL RECORDS: Bismarck High 13-3-0, Bismarck Century 12-2-0, Bottineau-Rugby 10-4-0, Minot 10-5-1, Dickinson 7-8-0, Hazen-Beulah 5-10-0, Jamestown 5-7-0, Mandan 3-10-0, Williston 2-13-1.

Girls hockey

Results Saturday

Bismarck Blizzard 2, West Fargo 1, SO

Grand Forks Central-Red River 3, Mandan 2

Minot 3, Fargo South 1

Williston 7, Jamestown 1

Standings and schedule

North Dakota W L SOL OTL Pts

Bismarck 13 0 0 0 39

West Fargo 10 1 1 0 37

Minot 11 2 0 0 33

Grand Forks 8 4 0 1 28

Williston 7 7 0 0 21

Fargo North 5 5 0 0 21

Fargo South 7 7 0 0 20

Mandan 6 6 0 0 18

Dickinson 1 9 0 0 3

Jamestown 1 13 0 0 3

Devils Lake 0 14 0 0 0

OVERALL RECORDS: Bismarck 15-1, West Fargo 12-3, Minot 13-2, Williston 10-7, Grand Forks 8-6, Fargo South 7-10, Mandan 7-8, Fargo North 5-9, Dickinson 3-9, Jamestown 1-14, Devils Lake 0-14.

Men’s basketball

Results Saturday

No. 2 Syracuse 64, Miami (FL) 52

No. 21 Michigan 80, No. 3 Michigan State 75

No. 4 Villanova 94, Marquette 85

No. 5 Wichita State 78, Drake 61

No. 6 Florida 67, Tennessee 41

No. 8 Kansas 91, TCU 69

No. 9 Wisconsin 72, Purdue 58

No. 10 Iowa 76, Northwestern 50

No. 11 Oklahoma State 81, West Virginia 75

No. 14 Kentucky 79, Georgia 54

No. 16 Iowa State 81, No. 22 Kansas State 75

No. 18 Duke 78, Florida State 56

No. 20 Pittsburgh 83, Maryland 79

Texas 74, No. 24 Baylor 60

No. 25 Oklahoma 74, Texas Tech 65

Women’s basketball

Results Saturday

Texas 66, No. 18 West Virginia 63

No. 20 Iowa State 85, Texas Tech 76, OT

No. 25 Gonzaga 69, Pepperdine 39

College Hockey

Schedule and results

NCHC

Friday

Colorado College 4, Miami 1

North Dakota 4, Denver 2

North Star College Cup, St. Paul, Minn.

Minnesota Duluth 5, Minnesota State 4

Minnesota 4, St. Cloud State 1

Saturday

Miami 6, Colorado College 1

Denver 3, North Dakota 0

North Star College Cup, St. Paul, Minn.

St. Cloud State 6, Minnesota State 4

Minnesota 4, Minnesota Duluth 4, OT

WCHA

Friday

Minnesota Duluth 5, Minnesota State 4

Lake Superior 5, Bowling Green 3

Michigan Tech 3, Ferris State 2

Northern Michigan 3, Alaska Anchorage 1

Alaska 3, Bemidji State 0

Saturday

North Star College Cup, St. Paul, Minn.

St. Cloud State 6, Minnesota State 4

Bowling Green 6, Lake Superior 2

Ferris State 3, Michigan Tech 0

Northern Michigan at Alaska Anchorage, late

Bemidji State at Alaska, late

NFL

Superbowl

Game Sunday Feb. 2

Seattle at Denver, 4:25 p.m., Fox

NHL

Schedule and results

Games Saturday

Carolina 6, Ottawa 3

St. Louis 4, NY Islanders 3, SO

Boston 6, Philadelphia 1

Washington 5, Montreal 0

Tampa Bay 5, Colorado 2

Buffalo 5, Columbus 2

Winnipeg 5, Toronto 4, OT

Dallas 3, Pittsburgh 0

Anaheim at Los Angeles, late

Minnesota at San Jose, late

Games Sunday

NY Rangers at New Jersey, 10:30 a.m.

Florida at Detroit, 3 p.m.

Winnipeg at Chicago, 5 p.m.

Nashville at Edmonton, 6 p.m.

Phoenix at Vancouver, 6 p.m.

Games Monday

Boston at NY Islanders, 5 p.m.

Columbus at Carolina, 5 p.m.

Buffalo at Pittsburgh, 5:30 p.m.

Colorado at Dallas, 6:30 p.m.

Edmonton at Vancouver, 8 p.m.

Los Angeles at San Jose, 8 p.m.

NBA

Schedule and results

Games Saturday

Chicago 89, Charlotte 87

LA Clippers 126, Toronto 118

Oklahoma City 103, Philadelphia 91

Memphis 99, Houston 81

Atlanta 112, Milwaukee 87

Denver 109, Indiana 96

Utah 104, Washington 101

Portland 115, Minnesota 104

Games today

San Antonio at Miami, 11 a.m.

LA Lakers at New York, 1:30 p.m.

Orlando at New Orleans 4 p.m.

Phoenix at Cleveland, 4 p.m.

Brooklyn at Boston, 4:30 p.m.

Detroit at Dallas, 5:30 p.m.

Portland at Golden State, 7 p.m.

Denver at Sacramento, 7 p.m.

Games Monday

Phoenix at Philadelphia, 5 p.m.

Toronto at Brooklyn, 5:30 p.m.

Minnesota at Chicago, 6 p.m.

LA Clippers at Milwaukee, 6 p.m.

Atlanta at Oklahoma City, 6 p.m.

Sacramento at Utah, 7 p.m.

Advertisement
randomness