Sections

Weather Forecast

Close

Sunday's scoreboard

sports Dickinson,North Dakota 58602 http://www.thedickinsonpress.com/sites/all/themes/thedickinsonpress_theme/images/social_default_image.png
The Dickinson Press
(701) 225-4205 customer support
Sunday's scoreboard
Dickinson North Dakota 1815 1st Street West 58602

Boys basketball

Region 7 boys tournament

Friday

First round

Game 1: Mott-Regent 72, Beach 71

Game 2: Killdeer 54, Bowman County 32

Game 3: Hettinger-Scranton 60, Glen Ullin-Hebron 29

Game 4: Heart River 62, Richardton-Taylor 45

Monday

Quarterfinals

Knights of Columbus Activities Center

Game 5: Beulah vs. Mott-Regent, 3 p.m.

Game 6: New England vs. Killdeer, 4:30 p.m.

Game 7: Dickinson Trinity vs. Hettinger-Scranton, 6 p.m.

Game 8: Hazen vs. Heart River, 7:30 p.m.

Tuesday

Semifinals

Game 9: Game 5 winner vs. Game 6 winner, 6 p.m.

Game 10: Game 7 winner vs. Game 8 winner, 7:30 p.m.

Thursday

Third place

Game 11: Game 9 loser vs. Game 10 loser, 6 p.m.

Championship

Game 12: Game 9 winner vs. Game 10 winner, 7:30 p.m.

Class A

West Region Region Overall

Bismarck Century 14-0 17-0

Bismarck St. Mary’s 11-3 14-3

Minot 10-4 13-4

Bismarck High 10-5 12-6

Dickinson 5-10 6-12

Turtle Mountain 6-10 7-12

Jamestown 4-11 5-13

Williston 3-12 3-15

Mandan 3-11 4-13

Class B boys

Region 7 Region Overall

Beulah 10-1 16-5

Dickinson Trinity 9-2 12-8

Hazen 9-2 17-4

New England 8-3 18-3

Killdeer 7-5 13-8

Heart River 6-5 11-9

Hettinger-Scranton 6-6 11-11

Mott-Regent 5-7 10-12

Beach 4-8 7-15

Glen Ullin-Hebron 2-10 5-17

Richardton-Taylor 2-9 5-16

Bowman County 1-11 2-19

Girls basketball

Results Friday

Flasher 52, Richardton-Taylor 49, 2OT

RT 11 22 35 40 49

Flasher 12 21 28 40 52

RT: Hannah Rummel 16, Cassidy Diede 12, Raegan Olson 10, Megan Kuhn 7, Shayna Frederick 3, Tracy Leingang 1

F: Jada Maher 10, VandenBurg 9, Serena Frederick 8, Josie Tiffany Friesz 8, Secora Schmidt 8, Whitney Leingang 4, Emma Marion 3, Brooke Froelich 2.

3-pointers: RT 1 (Olson), F 1 (VendenBurg). Free throws: RT 11-27, F 5-11. Total fouls: RT 18, F 25. Fouled out: RT, Frederick; F, Maher.

Grant County 74, Mott-Regent 32

Mott-Regent 6 9 22 32

Grant County 17 41 58 74

MR: Abby Honeyman 12, Sadie Ambers 5, Allison Gion 5, Jaylea Schaible 5, MaLynn Kautzman 3, Shantel Herner 1.

GC: Sydney Bentz 25, Autumn Alt 16, Ashley Werner 9, Taylor Roehl 8, Alexis Bentz 5, Kaci Levorsen 4, Brandy Koepplin 3, Ashley Mutschelknaus 2, Morgan Wetzel 2.

3-pointers: MR 1 (Schaible 1), GC 5 (Bentz 5). Free throws: MR 7-10, GC 15-19. Total fouls: MR 19, GC 16. Records: MR 3-17, GC 14-5.

Class A

West Region Region Overall

Bismarck High 15-0 17-1

Bismarck Century 12-2 15-2

Minot 9-5 11-6

Jamestown 8-7 9-9

Mandan 7-7 8-9

Turtle Mountain 6-9 8-10

Bismarck St. Mary’s 4-10 4-13

Dickinson 2-13 4-14

Williston 2-12 3-14

Class B

Region 7 Region Overall

Beach 10-0 18-2

Dickinson Trinity 9-1 16-4

New England 7-3 15-5

Hazen 7-3 12-8

Bowman County 6-4 11-8

Hettinger-Scranton 6-4 10-10

Beulah 5-5 10-10

Killdeer 4-6 6-13

Hebron-Glen Ullin 2-8 3-17

Richardton-Taylor 2-8 5-15

Heart River 1-9 3-16

Mott-Regent 1-9 3-17

Boys hockey

State Tournament

Ralph Engelstad Arena, Olympic Arena, Fargo

Games Thursday

Game 1: No.1West, Bismarck High 6, No. 4 East, Fargo South-Shanley 3

Game 2: No. 2 East, West Fargo 3, No. 3 West, Bismarck Century 2, OT

Game 3: No. 1 East, Grand Forks Central 5, No. 4 West, Mandan 2

Game 4: No. 2 West, Minot 5, No. 3 East, Grand Forks Red River 4, OT

Games Friday

Consolation Semifinals

Game 5: Fargo South-Shanley 3, Bismarck Century 0

Game 6: Grand Forks Red River 3, Mandan 2

Semifinals

Game 7: Bismarck High 7, West Fargo 1

Game 8: Grand Forks Central 4, Minot 1

Today

Consolation championship, Fifth place

Game 9: Fargo South-Shanley 2, Grand Forks Red River 1

Third place game

Game 10: Minot 4, West Fargo 2

Championship

Game 11: Bismarck High 2, Grand Forks Central 1

Girls hockey

State Tournament

Ralph Engelstad Arena, Olympic Arena, Fargo

Games Thursday

Game 1: No.1 Bismarck High 7, No. 8 Mandan 0

Game 2: No. 4 Grand Forks 5, No. 5 Williston 0

Game 3: No. 2 West Fargo 8, No. 7 Fargo North 0

Game 4: No. 6 Fargo South-Davies 5, No. 3 Minot 2

Games Friday

Consolation Semifinals

Game 5: Mandan 3, Williston 2, OT

Game 6: Minot 3, Fargo North 1

Semifinals

Game 7: Bismarck High 2, Grand Forks 0

Game 8: West Fargo 6, Fargo South-Davies 2

Saturday

Consolation championship, Fifth place

Game 9: Minot 4, Mandan 2

Third place game

Game 10: Grand Forks 3, Fargo South-Davies 1

Championship

Game 11: West Fargo 2, Bismarck High 1

Men’s basketball

Results Saturday

No. 5 Duke 66, No. 1 Syracuse 60

No. 2 Florida 75, Ole Miss 71

No. 3 Wichita State 83, Drake 54

No. 4 Arizona 88, Colorado 61

New Mexico 58, No. 6 San Diego State 44

No. 11 Louisville 58, No. 7 Cincinnati 57

No. 8 Kansas 85, No. 19 Texas 54

No. 9 Villanova 57, St. John’s 54

No. 10 Saint Louis 66, George Washington 59

No. 14 Virginia 70, Notre Dame 49

No. 16 Wisconsin 79, No. 15 Iowa 74

No. 17 Iowa State 71, TCU 60

No. 18 Kentucky 77, LSU 76

No. 22 Memphis 82, Temple 79

Stanford 83, No. 23 UCLA 74

No. 24 Ohio State 64, Minnesota 46

Women’s basketball

Results Saturday

No. 1 Connecticut 92, Houston 41

No. 6 Baylor 69, TCU 46

No. 13 West Virginia 61, Kansas State 40

No. 24 Gonzaga 72, Portland 61

College Hockey

Schedule and results

NCHC

Friday

Nebraska Omaha 5, Western Michigan 1

Miami 4, St. Cloud State 3

North Dakota 3, Minnesota Duluth 0

Colorado College 3, Denver 2

Saturday

St. Cloud State 3, Miami 0

Western Michigan 5, Nebraska Omaha 3

North Dakota 6, Minnesota Duluth 2

Colorado College 3, Denver 1

WCHA

Friday

Ferris State 4, Alaska Anchorage 2

Michigan Tech 7, Northern Michigan 4

USA Under-18 Team 6, Bowling Green 1

Lake Superior 2, Alabama Huntsville 1

Saturday

Ferris State 5, Alaska Anchorage 3

Michigan Tech 3, Northern Michigan 2

Lake Superior 3, Alabama Huntsville 2

NHL

Schedule and results

Games

No games scheduled until Tuesday Feb. 25

NBA

Schedule and results

Games Friday

Charlotte 90, New Orleans 87

Orlando 129, New York 121, 2OT

Dallas 124, Philadelphia 112

Toronto 98, Cleveland 91

Detroit 115, Atlanta 107

Chicago 117, Denver 89

Memphis 102, L.A. Clippers 96

Phoenix 106, San Antonio 85

Portland 102, Utah 94

Boston at L.A. Lakers, late

Games Saturday

Charlotte 92, Memphis 89

Washington 94, New Orleans 93

Atlanta 107, New York 98

Dallas 113, Detroit 102

Indiana 110, Milwaukee 100

Minnesota 121, Utah 104

Boston at Sacramento, late

Brooklyn at Golden State, late

Games today

LA Clippers at Oklahoma City, 11 a.m.

Chicago at Miami, 1:30 p.m.

Washington at Cleveland, 4 p.m.

Orlando at Toronto, 4 p.m.

Sacramento at Denver, 6 p.m.

Houston at Phoenix, 7 p.m.

Brooklyn at LA Lakers, 7 p.m.

Minnesota at Portland, 7 p.m.

Games Monday

Milwaukee at Philadelphia, 5 p.m.

Golden State at Detroit, 5:30 p.m.

Dallas at New York, 5:30 p.m.

L.A. Clippers at New Orleans, 6 p.m.

Boston at Utah, 7 p.m.

Advertisement