Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Thursday's scoreboard

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Dickinson,North Dakota 58602 http://www.thedickinsonpress.com/sites/all/themes/thedickinsonpress_theme/images/social_default_image.png
The Dickinson Press
(701) 225-4205 customer support
Thursday's scoreboard
Dickinson North Dakota 1815 1st Street West 58602

High school football

Playoffs

Class 1A

First round

Games Saturday

Lakota-Edmore-Dakota Prairie (No. 4, Region 2) at Milnor-North Sargent (No. 1, Region 1), 1 p.m.

Advertisement
Advertisement

Carrington (No. 3, Region 1), at North Prairie (No. 2, Region), 12:30 p.m.

Linton-HMB (No. 4, Region 1) at Larimore (No. 1, Region 2), 1:30 p.m.

Park River-Fordville-Lankin (No. 3, Region 2) at Oakes (No. 2, Region 1), 1:30 p.m.

Velva (No. 3, Region 3) at Killdeer (No. 2, Region 4), 1 p.m.

Rugby (No. 4, Region 3) at Hazen (No. 1, Region 4), 12:30 p.m.

Heart River (No. 3, Region 4) at Lewis and Clark-Our Redeemers (No. 2, Region 3), 1 p.m.

9-man

First round

Games Saturday

Thompson (No. 4, Region 2) at Napoleon-Gackle-Streeter (No. 1, Region 1), 1:30 p.m.

Strasburg-Zeeland (No. 3, Region 3) Finley-Sharon-Hope-Pope (No. 2, Region 2), 1 p.m.

LaMoure-Litchville-Marion (No. 4, Region 1) at Cavalier (No. 1, Region 2), 1:30 p.m.

Hatton-Northwood (No. 3, Region 2) at South Border (No. 2, Region 1), 12:30 p.m.

Beach (No. 4, Region 4) at Towner-Granville-Upham (No. 1, Region 3), 1 p.m.

Westhope-Newburg-Glenburn (No. 3, Region 3) at Grant County-Flasher (No. 2, Region 4), 1:30 p.m.

St. John (No. 4, Region 3) at Shiloh Christian (No. 1, Region 4)

Richardton-Taylor-Hebron (No. 3, Region 4) at Divide County (No. 2, Region 3), 1 p.m.

Standings and schedule

Class 3A, West Region Rgn. Ovr.

Bismarck High 5 0 8 0

Minot High 5 0 8 0

Bismarck Century 3 2 5 2

Jamestown 3 3 5 3

Dickinson High 1 4 4 4

Williston 1 4 1 7

Mandan 0 5 1 7

Games Friday

Bismarck Century at Mandan

Minot at Bismarck High

Williston at Dickinson

Fargo North at Jamestown

Class 2A, West Region Rgn. Ovr.

Minot Ryan 6 0 8 0

Bismarck St. Mary's 6 0 8 0

Watford City 4 2 6 2

Beulah 4 2 5 3

Griggs-Barnes County 2 4 2 6

Belcourt/Turtle Mountain 1 4 2 5

Stanley-Powers Lake 0 5 0 7

Dickinson Trinity 0 6 0 8

Games Friday

Belcourt at Griggs County

Watford City at Beulah

Bismarck St. Mary's at Minot Ryan

Dickinson Trinity at Stanley-Powers Lake

Class 1A, Region 4 Rgn. Ovr.

Hazen 6 0 8 0

Killdeer 5 1 7 1

Heart River 4 2 5 3

New Salem-Glen Ullin 3 3 4 3

Garrison-Max 2 4 3 5

Southern McLean 1 5 1 6

Central McLean 0 6 1 7

End Regular Season

9-man, Region 4 Rgn. Ovr.

Shiloh Christian 8 0 8 0

Grant County-Flasher 7 1 7 1

Richardton-Taylor-Hebron 5 2 6 2

Beach 5 3 5 3

Center-Stanton 4 4 4 4

Hettinger-Scranton 3 4 3 5

Mott-Regent 2 6 2 7

Bowman County 1 7 1 7

Trenton-Trinity Christian 0 8 0 8

End Regular Season

College Football

Frontier Conference Div. Conf. Ovr.

East Division

Carroll College 4-0 5-1 6-1

Rocky Mountain 3-1 5-1 6-1

Montana State-Northern 2-2 4-3 4-3

Dickinson State 0-4 0-7 1-7

West Division

Montana Western 2-1 3-3 3-3

Southern Oregon 2-1 3-2 3-3

Montana Tech 1-2 2-4 2-4

Eastern Oregon 1-2 2-4 2-5

Games Saturday

Rocky Mountain College at Dickinson State, 1 p.m.

Eastern Oregon at Montana Tech, 1 p.m.

Carroll College at MSU-Northern, 1 p.m.

Montana Western at Southern Oregon, 2 p.m.

Missouri Valley Conf. Ovr.

North Dakota State 4-0 7-0

Youngstown State 4-0 7-1

South Dakota 3-1 4-3

Southern Illinois 2-2 4-4

Illinois State 2-2 3-4

Missouri State 2-2 2-6

South Dakota State 1-3 4-4

Western Illinois 1-3 3-5

Northern Iowa 0-3 4-3

Indiana State 0-3 1-6

Games Saturday

South Dakota at Illinois State

North Dakota State at Indiana State

UNI at South Dakota State

Missouri State at Western Illinois

Big Sky Conference Conf. Ovr.

Montana State 3-0 5-2

Eastern Washington 3-0 5-2

Montana 3-1 6-1

Northern Arizona 3-1 5-2

Sacramento State 3-1 4-4

UC Davis 3-1 3-5

Cal Poly 2-1 3-4

Southern Utah 2-2 5-3

Idaho State 1-3 3-4

North Dakota 1-3 2-5

Portland State 0-3 3-4

Northern Colorado 0-4 1-7

Weber State 0-4 1-7

Game Saturday

North Dakota at Portland State

Idaho State at Southern Utah

Eastern Washington at Montana

UC Davis at Montana State

Northern Arizona at Cal Poly

Northern Sun Div. NSIC Ovr.

North Division

Minnesota Duluth 3-0 6-1 6-1

St. Cloud State 2-1 6-1 6-1

University of Mary 2-1 4-3 4-3

Northern State 2-1 3-4 3-4

Minnesota Crookston 2-1 2-5 2-5

Minn. St. Moorhead 1-2 1-6 1-6

Bemidji State 0-3 2-5 2-5

Minot State 0-3 1-6 1-6

South Division

Minn. St. Mankato 3-0 7-0 7-0

Winona State 3-0 5-2 5-2

Sioux Falls 2-1 4-3 4-3

Upper Iowa 1-2 4-3 4-3

Southwest Minn. State 1-2 3-4 3-4

Augustana 1-2 3-4 3-4

Wayne State 1-2 2-5 2-5

Concordia-St. Paul 0-3 3-4 3-4

Games Saturday

Winona State at Minnesota State

U-Mary at MSU Moorhead

Minot State at Minnesota Crookston

Concordia-St. Paul at Wayne State

Minnesota Duluth at Bemidji State

Northern State at St. Cloud State

Southwest Minnesota State at Upper Iowa

Augustana at Sioux Falls

North Star Overall

Presentation College 5-2

Mayville State 5-3

Valley City State 4-3

Dakota State 2-6

University of Jamestown 1-7

Games Saturday

University of Jamestown at Valley City State

Mayville State University at Presentation College

Dakota State at South Dakota Mines

NFL

Schedule and results

AMERICAN CONFERENCE

East W L T Pct PF PA

New England 5 2 0 .714 152 127

N.Y. Jets 4 3 0 .571 134 162

Miami 3 3 0 .500 135 140

Buffalo 3 4 0 .429 159 178

South W L T Pct PF PA

Indianapolis 4 2 0 .667 148 98

Tennessee 3 4 0 .429 145 146

Houston 2 5 0 .286 122 194

Jacksonville 0 7 0 .000 76 222

North W L T Pct PF PA

Cincinnati 5 2 0 .714 148 135

Baltimore 3 4 0 .429 150 148

Cleveland 3 4 0 .429 131 156

Pittsburgh 2 4 0 .333 107 132

West W L T Pct PF PA

Kansas City 7 0 0 1.000 169 81

Denver 6 0 0 1.000 265 158

San Diego 4 3 0 .571 168 144

Oakland 2 4 0 .333 105 132

NATIONAL CONFERENCE

East W L T Pct PF PA

Dallas 4 3 0 .571 200 155

Philadelphia 3 4 0 .429 169 196

Washington 2 4 0 .333 152 184

N.Y. Giants 1 6 0 .142 126 216

South W L T Pct PF PA

New Orleans 5 1 0 .833 161 103

Carolina 3 3 0 .500 139 83

Atlanta 2 4 0 .333 153 157

Tampa Bay 0 6 0 .000 87 132

North W L T Pct PF PA

Green Bay 4 2 0 .667 168 127

Detroit 4 3 0 .571 186 167

Chicago 4 3 0 .571 213 206

Minnesota 1 5 0 .167 132 181

West W L T Pct PF PA

Seattle 6 1 0 .857 191 116

San Francisco 5 2 0 .714 176 135

St. Louis 3 4 0 .429 156 184

Arizona 3 4 0 .429 133 161

Game today

Carolina at Tampa Bay, 6:25 p.m.

Games Sunday

Cleveland at Kansas City, 11 a.m.

Buffalo at New Orleans, 11 a.m.

Miami at New England, 11 a.m.

Dallas at Detroit, 11 a.m.

N.Y. Giants at Philadelphia, 11 a.m.

San Francisco vs. Jacksonville at London, 11 a.m.

Pittsburgh at Oakland, 2:05 p.m.

N.Y. Jets at Cincinnati, 2:05 p.m.

Atlanta at Arizona, 2:25 p.m.

Washington at Denver, 2:25 p.m.

Green Bay at Minnesota, 6:30 p.m.

Open: Baltimore, Chicago, Houston, Indianapolis, San Diego, Tennessee

Game Monday

Seattle at St. Louis, 6:40 p.m.

Major League Baseball

Playoff Schedule

WORLD SERIES

(Best-of-7 x-if necessary)

All games televised by Fox

Boston 1, St. Louis 0

Game Wednesday: Boston 8, St. Louis 1

Game today: St. Louis (Wacha 4-1) at Boston (Lackey 10-13), 6:07 p.m.

Game Saturday: Boston (Buchholz 12-1) at St. Louis (Kelly 10-5), 6:07 p.m.

Game Sunday: Boston (Peavy 12-5) at St. Louis (Lynn 15-10), 6:15 p.m.

x-Game Monday, Oct. 28: Boston at St. Louis, 6:07 p.m.

x-Game Wednesday, Oct. 30: St. Louis at Boston, 6:07 p.m.

x-Game Thursday, Oct. 31: St. Louis at Boston, 6:07 p.m.

Linescores

Results Wednesday

INTERLEAGUE

St. Louis 000 000 001--1 7 3

Boston 320 000 21x--8 8 1

Wainwright, Axford (6), Choate (7), Maness (7), Siegrist (7), Ca.Martinez (8) and Y.Molina; Lester, Tazawa (8), Dempster (9) and D.Ross. W--Lester 1-0. L--Wainwright 0-1. HRs--St. Louis, Holliday (1). Boston, D.Ortiz (1).

NHL

Schedule and results

Games Wednesday

Ottawa 6, Detroit 1

Boston 5, Buffalo 2

Games today

San Jose at Boston, 5 p.m.

Vancouver at New Jersey, 5 p.m.

N.Y. Rangers at Philadelphia, 5 p.m.

Anaheim at Montreal, 5:30 p.m.

Chicago at Tampa Bay, 5:30 p.m.

Winnipeg at Nashville, 6 p.m.

Carolina at Minnesota, 6 p.m.

Calgary at Dallas, 6:30 p.m.

Washington at Edmonton, 7:30 p.m.

Phoenix at Los Angeles, 8:30 p.m.

Major League Soccer

Schedule and results

Game Wednesday

Real Salt Lake 2, Chivas USA 1

Games Saturday

Kansas City at Philadelphia, 1 p.m.

Montreal at Toronto FC, 2 p.m.

FC Dallas at San Jose, 3:30 p.m.

Portland at Chivas USA, 8:30 p.m.

Games Sunday

Houston at D.C. United, 11:30 a.m.

New England at Columbus, 2 p.m.

Chicago at New York, 3 p.m.

Colorado at Vancouver, 6 p.m.

Los Angeles at Seattle FC, 7 p.m.

NBA

Pre-season schedule and results

Games Wednesday

Toronto 108, Memphis 72

Boston 101, Brooklyn 97

Minnesota 125, Philadelphia 102

Washington 101, Cleveland 82

Milwaukee 105, New York 95

Miami 108, New Orleans 95

Dallas 98, Atlanta 88

Phoenix 98, Denver 79

Chicago vs. Oklahoma City at Wichita, KS, late

Golden State at Sacramento, late

Utah at L.A. Clippers, late

Games today

Cleveland at Charlotte, 5 p.m.

Minnesota at Detroit, 5:30 p.m.

Houston at San Antonio, 6 p.m.

Portland at Golden State, 8:30 p.m.

Games Friday

New Orleans at Orlando, 5 p.m.

Charlotte at New York, 5:30 p.m.

Brooklyn at Miami, 5:30 p.m.

Denver at Chicago, 6 p.m.

Houston at Memphis, 6 p.m.

Toronto at Milwaukee, 6:30 p.m.

Indiana at Dallas, 6:30 p.m.

Utah vs. L.A. Lakers at Anaheim, CA, 8 p.m.

Sacramento at L.A. Clippers, 8:30 p.m.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness