Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Thursday's scoreboard

Email News Alerts
sports Dickinson, 58602
Dickinson North Dakota 1815 1st Street West 58602

Boys basketball

Polls

Class A Rcd Pts Pvs

1. B. Century (10) 17-0 50 1

2. Fargo Davies 14-2 37 3

3. Bismarck St. Mary’s 13-3 33 4

Advertisement
Advertisement

4. Minot 13-4 18 2

5. Wahpeton 12-4 10 NR

Others receiving votes: Grand Forks Red River (12-5) 1, Bismarck High (11-5) 1.

Class A

West Region Region Overall

Bismarck Century 14-0 17-0

Bismarck St. Mary’s 10-3 13-3

Minot 10-4 13-4

Bismarck High 9-4 11-5

Dickinson 5-9 6-11

Turtle Mountain 5-10 6-12

Jamestown 4-10 5-12

Williston 3-11 3-14

Mandan 2-11 3-13

Class B boys

Region 7 Region Overall

Beulah 10-1 16-5

Dickinson Trinity 9-2 12-8

Hazen 9-2 17-4

New England 8-3 18-3

Killdeer 6-5 12-8

Heart River 6-5 11-9

Hettinger-Scranton 5-6 10-11

Mott-Regent 4-7 9-12

Beach 4-7 7-14

Glen Ullin-Hebron 2-9 5-16

Richardton-Taylor 2-9 5-16

Bowman County 1-10 2-18

Girls basketball

Polls

Class A Rcd Pts Pvs

1. Bismarck High (8) 16-1 48 1

2. West Fargo (2) 17-0 42 2

3. Fargo Shanley 14-2 27 3

4. Bismarck Century 15-2 23 4

5. Fargo Davies 12-5 9 5

Others receiving votes: Minot (11-6) 1.

Class A

West Region Region Overall

Bismarck High 14-0 16-1

Bismarck Century 12-2 15-2

Minot 9-5 11-6

Jamestown 8-6 9-8

Mandan 7-7 8-9

Turtle Mountain 6-9 8-10

Bismarck St. Mary’s 3-10 3-13

Dickinson 2-12 4-13

Williston 2-12 3-14

Class B

Region 7 Region Overall

Beach 8-0 17-2

Dickinson Trinity 9-1 14-4

New England 7-3 14-5

Hazen 6-2 11-7

Bowman County 6-3 11-7

Hettinger-Scranton 5-3 10-9

Beulah 4-4 9-9

Killdeer 4-5 6-12

Hebron-Glen Ullin 2-7 3-16

Richardton-Taylor 1-8 4-14

Mott-Regent 1-8 3-15

Heart River 1-8 2-15

Boys hockey

State Tournament

Ralph Engelstad Arena, Olympic Arena, Fargo

Games Thursday

Game 1: No.1 West Bismarck High vs. No. 4 East Fargo South-Shanley, 11 a.m.

Game 2: No. 2 East West Frago vs. No. 3 West Bismarck Century, 30 min. after Game No. 1.

Game 3: No. 1 East Grand Forks Central vs. No. 4 West Mandan, 5 p.m.

Game 4: No. 2 West Minot vs. No. 3 East Grand Forks Red River, 30 min. after Game No. 3.

Games Friday

Consolation Semifinals

Game 5: Loser game 1 vs. loser game 2, 10 a.m.

Game 6: Loser game 3 vs. loser game 4, 30 min. after game No. 5

Semifinals

Game 7: Winner game 1 vs. winner game 2, 5:30 p.m.

Game 8: Winner game 3 vs. winner game 4, 30 min. after game No. 7

Saturday

Consolation championship, Fifth place

Game 9: Winner game 5 vs. winner game 6, 11 a.m., fifth place

Third place game

Game 10: Loser game 7 vs. loser game 8, 30 min. after game No. 10.

Championship

Game 11: Winner game 7 vs. winner game 8, 45 min. after girls game 11.

Girls hockey

State Tournament

Ralph Engelstad Arena, Olympic Arena, Fargo

Games Thursday

Game 1: No.1 Bismarck High vs. No. 8 Mandan, 10 a.m.

Game 2: No. 4 Grand Forks vs. No. 5 Williston, 30 min. after game No. 1

Game 3: No. 2 West Fargor vs. No. 7 Fargo North, 4 p.m.

Game 4: No. 3 Minot vs. No. 6 Fargo South-Davies, 30 min. after Game No. 3.

Games Friday

Consolation Semifinals

Game 5: Loser game 1 vs. loser game 2, 4:30 p.m.

Game 6: Loser game 3 vs. loser game 4, 30 min. after game No. 5

Semifinals

Game 7: Winner game 1 vs. winner game 2, 11 a.m.

Game 8: Winner game 3 vs. winner game 4, 30 min. after game No. 7

Saturday

Consolation championship, Fifth place

Game 9: Winner game 5 vs. winner game 6, 1:30 p.m., fifth place

Third place game

Game 10: Loser game 7 vs. loser game 8, 10 a.m.

Championship

Game 11: Winner game 7 vs. winner game 8, 4 p.m.

Men’s basketball

Results Wednesday

Boston College 62, No. 1 Syracuse 59, OT

No. 2 Florida 71, Auburn 66

No. 3 Wichita State 88, Loyola 74

No. 4 Arizona 67, Utah 63, OT

No. 7 Cincinnati 77, UCF 49

No. 10 Saint Louis 89, George Mason 85, OT

No. 11 Creighton 85, Marquette 70

No. 23 UCLA 86, California 66

No. 24 Ohio State 76, Northwestern 60

Women’s basketball

Results Wednesday

No. 1 Connecticut 83, UCF 35

No. 3 Louisville 81, Houston 62

No. 6 Baylor 89, Iowa State 51

No. 13 West Virginia 77, No. 12 Oklahoma State 45

College Hockey

Schedule and results

NCHC

Friday

Nebraska Omaha at Western Michigan, 5:07 p.m.

St. Cloud State at Miami, 5:37 p.m.

North Dakota at Minnesota Duluth, 6:07 p.m.

Colorado College at Denver, 7:37 p.m.

Saturday

St. Cloud State at Miami, 5:07 p.m.

Nebraska Omaha at Western Michigan, 5:07 p.m.

North Dakota at Minnesota Duluth, 6:07 p.m.

Colorado College at Denver, 7:07 p.m.

WCHA

Friday

Alaska Anchorage at Ferris State, 5:07 p.m.

Northern Michigan at Michigan Tech, 5:07 p.m.

USA Under-18 Team at Bowling Green, 5:07 p.m.

Lake Superior at Alab. Huntsville, 6:07 p.m.

Saturday

Alaska Anchorage at Ferris State, 5:07 p.m.

Michigan Tech at Northern Michigan, 5:07 p.m.

Lake Superior at Alab. Huntsville, 6:07 p.m.

NHL

Schedule and results

Games

No games scheduled until Tuesday Feb. 25

NBA

Schedule and results

Games Tuesday

Indiana 108, Atlanta 98

Cleveland 114, Philadelphia 85

Toronto 103, Washington 93

Charlotte 108, Detroit 96

Memphis 98, New York 93

Milwaukee 104, Orlando 100

Miami 117, Dallas 106

Phoenix 112, Denver 107, OT

San Antonio at LA Clippers, late

Games Wednesday

Charlotte 116, Detroit 98

Cleveland 101, Orlando 93

Chicago 94, Toronto 92

Washington 114, Atlanta 97

Minnesota 104, Indiana 91

New York 98, New Orleans 91

Phoenix 100, Boston 94

Brooklyn 105, Utah 99

San Antonio 111, Portland 109

Golden State 101, Sacramento 92

Houston at L.A. Lakers, late

Games today

Denver at Milwaukee, 6 p.m.

Miami at Oklahoma City, 6 p.m.

Houston at Golden State, 8:30 p.m.

Games Friday

New Orleans at Charlotte, 5 p.m.

New York at Orlando, 5 p.m.

Dallas at Philadelphia, 5 p.m.

Cleveland at Toronto, 5 p.m.

Atlanta at Detroit, 5:30 p.m.

Denver at Chicago, 6 p.m.

L.A. Clippers at Memphis, 6 p.m.

San Antonio at Phoenix, 7 p.m.

Utah at Portland, 8 p.m.

Boston at L.A. Lakers, 8:30 p.m.

Bowling

Paragon Bowl

Classic – Week 22 of 31

KMM 125-55, Charbonneau Car Center 116.5-63.5, Precision Machine 100.5-79.5, Newbys 92.5-87.5, Belfield Legion 90.5-89.5, Great Plains Clinic 70-110, The Rock 65-115, Alley Cats 48-121.

Individual high scratch game: Women, Deidra White 130; Men, Ken Adams 237.

Individual high scratch series: Women, Deidra White 341; Men, Jordan Dolechek 659.

Team high scratch game: KMM 942.

Team high scratch series: Precision Machine 2,694.

Coffee Cup League – Week 21 of 31

Whatever 3-1, City Gals 3-1, Pin Pals 3-1, Sunshine Girls 1-3, Sweethearts 1-3, Scatter Pins 1-3.

Individual high scratch game: Becky Frenzel 204.

Individual high scratch series: Joan Metz 500.

Team high scratch game: Whatever 513.

Team high scratch series: Whatever 1,362.

Classic Seniors – Week 22 of 30

Steffan Saw and Bike 4-0, Farmers Union 3-1, White Drug 3-1, St. Anthony’s Club 2-2, Vintage Liquor 2-2, LaDuke 1-3, Ladbury Funeral Service 1-3, Stockmen’s Livestock 0-4.

Individual high scratch game: Dorman Bezdicek 258.

Individual high scratch series: Dorman Bezdicek 643.

Team high scratch game: Vintage Liquor 1,000.

Team high scratch series: Vintage Liquor 2,663.

Pioneer League – Week 23 of 31

CRE 10-2, All American Travel 10-2, Four Seasons 8-4, Pizza Hut 7.5-4.5, ND Pharmacy 5.5-6.5, The Fabulous Fashionista 4-8, Advance Collision 2-10, Team 9 0-12.

Individual high scratch game: Lois Mueller 213.

Individual high scratch series: Lois Mueller 549.

Team high scratch game: CRE 517.

Team high scratch series: CRE 1,524.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness