Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Thursday's scoreboard

Email News Alerts

Boys basketball

Class B state tournament

Thursday

Quarterfinals

Game 1: Fargo Oak Grove vs. Flasher, noon

Game 2: Cavalier vs. Linton-HMB 1:45 p.m.

Advertisement
Advertisement
0 Talk about it

Game 3: Rugby vs. New Town, 5:30 p.m.

Game 4: Beulah vs. North Star, 7:15 p.m.

Friday

Consolation semifinals

Game 5: Game 1 loser vs. Game 2 loser, noon

Game 6: Game 3 loser vs. Game 4 loser, 1:45 p.m.

Semifinals

Game 7: Game 1 winner vs. Game 2 winner, 5:30 p.m.

Game 8: Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7:15 p.m.

Saturday

Seventh place

Game 9: Game 5 loser vs. Game 6 loser, noon

Fifth place

Game 10: Game 5 winner vs. Game 6 winner, 1:45 p.m.

Third place

Game 11: Game 7 loser vs. Game 8 loser, 5 p.m.

Championship

Game 12: Game 7 winner vs. Game 8 winner, 7 p.m.

West Region Tournament

Thursday

Quarterfinals

Game 1: Bismarck Century (18-1) vs. Mandan (3-16), 2 p.m.

Game 2: Minot (14-5) vs. Turtle Mountain (7-12), 3:45 p.m.

Game 3: Bismarck St. Mary’s (16-3) vs. Jamestown (5-14), 5:30 p.m.

Game 4: Bismarck High (14-5) vs. Dickinson (7-12), 7:15 p.m.

Friday

Loser Out

Game 5: Game 1 loser vs. Game 2 loser, noon

Game 6: Game 3 loser vs. Game 4 loser, 1:45 p.m.

Semifinals

Game 7: Game 1 winner vs. Game 2 winner, 5:30 p.m.

Game 8: Game 3 winner vs. Game 4 winner, 6:15 p.m.

Saturday

State qualifier

Game 9: Game 6 winner vs. Game 7 loser, 1:30 p.m.

Game 10: Game 5 winner vs. Game 8 loser, 3:15 p.m.

Championship

Game 11: Game 7 winner vs. Game 8 winner, 6:45 p.m.

Girls basketball

Region 7 Tournament

Today

Play-in game

Game 1: Hebron-Glen Ullin 63, Killdeer 52

Game 2: Beulah 47, Heart River 26

Game 3: Hettinger-Scranton 49, Richardton-Taylor 29

Game 4: Bowman County 65, Mott-Regent 47

March 10

Quarterfinals

At DHS gymnasium

Game 5: Beach vs. Hebron-Glen Ullin, 3 p.m.

Game 6: New England vs. Beulah, 4:30 p.m.

Game 7: Dickinson Trinity vs. Hettinger-Scranton, 6 p.m.

Game 8: Hazen vs. Bowman County, 7:30 p.m.

March 11

Semifinals

Game 9: Game 5 winner vs. Game 6 winner, 6 p.m.

Games 10: Game 7 winner vs. Game 8 winner, 7:30 p.m.

March 13

Third place

Game 11: Game 9 loser vs. Game 10 loser, 6 p.m.

Championship

Game 12: Game 9 winner vs. Game 10 winner, 7:30 p.m.

West Region Tournament

Thursday

Quarterfinals

Game 1: Bismarck High (17-2) vs. Dickinson (5-15), 1 p.m.

Game 2: Jamestown (10-9) vs. Mandan (10-9), 2:45 p.m.

Game 3: Bismarck Century (17-2) vs. Bismarck St. Mary’s (4-15), 4:30 p.m.

Game 4: Minot (12-7) vs. Turtle Mountain (9-10), 6:15 p.m.

Friday

Loser Out

Game 5: Game 1 loser vs. Game 2 loser, 1 p.m.

Game 6: Game 3 loser vs. Game 4 loser, 2:45 p.m.

Semifinals

Game 7: Game 1 winner vs. Game 2 winner, 3:30 p.m.

Game 8: Game 3 winner vs. Game 4 winner, 5:15 p.m.

Saturday

State qualifier

Game 9: Game 5 winner vs. Game 8 loser, 10 a.m.

Game 10: Game 6 winner vs. Game 7 loser, 11:45 a.m.

Championship

Game 11: Game 7 winner vs. Game 8 winner

Men’s basketball

Results Tuesday

No. 1 Florida 72, South Carolina 46

Georgia Tech 67, No. 78 Syracuse 62

No. 12 Michigan 84, Illinois 53

Georgetown 75, No, 13 Creighton 63

Baylor 74, No. 16 Iowa State 61

No. 25 Kentucky 55, Alabama 48

Women’s basketball

Results Tuesday

No. 7 West Virginia 67, Kansas 60

No. 9 Baylor 70, Iowa State 54

No. 25 DePaul 91, Georgetown 74

College Hockey

Schedule and results

NCHC

Friday

Denver 4, Western Michigan 2

Minnesota Duluth 5 Miami 4

Nebraska Omaha 6, Colorado College 0

North Dakota 6, St. Cloud State 0

Saturday

Minnesota Duluth 1, Miami 0

Western Michigan 3, Denver 1

St. Cloud State 3, North Dakota 1

Nebraska Omaha 2, Colorado College 1

WCHA

Friday

Northern Michigan 4, Bowling Green 1

Minnesota State 5, Lake Superior 0

Ala. Huntsville 2, Bemidji State 1

Alaska 4, Ferris State 1

Saturday

Bowling Green 3, Northern Michigan 2

Minnesota State 4, Lake Superior 3

Bemidji State 4, Ala. Huntsville 1

Alaska 5, Ferris State 3

NHL

Schedule and results

Games Monday

Columbus 2, Toronto 1

Dallas 3, Buffalo 2

Minnesota 3, Calgary 2

Los Angeles 2, Montreal 1

Games Tuesday

Boston 4, Florida 1

New Jersey 4, Detroit 3

Columbus 4, Dallas 2

Colorado 4, Chicago 2

St. Louis 4, Tampa Bay 2

Pittsburgh 3, Nashville 1

NY Islanders 3, Winnipeg 2, OT

Phoenix 1, Vancouver 0

Edmonton 3, Ottawa 2

Carolina at San Jose, late

Games today

Toronto at NY Rangers, 5 p.m.

Washington at Philadelphia, 6 p.m.

Ottawa at Calgary, 7:30 p.m.

Montreal at Anaheim, 8 p.m.

NBA

Schedule and results

Games Monday

Memphis 110, Washington 104

Brooklyn 96, Chicago 80

Detroit 96, New York 85

Miami 124, Charlotte 107

Milwaukee 114, Utah 88

Minnesota 132, Denver 128

L.A. Lakers 107, Portland 106

Sacramento 96, New Orleans 89

Games Tuesday

San Antonio 122, Cleveland 101

Golden State 98, Indiana 96

Houston 106, Miami 103

Oklahoma City 125, Philadelphia 92

L.A. Clippers 104, Phoenix 96

New Orleans at L.A. Lakers, late

Games today

Indiana at Charlotte, 5 p.m.

Houston at Orlando, 5 p.m.

Utah at Washington, 5 p.m.

Golden State at Boston, 5:30 p.m.

Memphis at Brooklyn, 5:30 p.m.

Chicago at Detroit, 5:30 p.m.

Sacramento at Milwaukee, 6 p.m.

New York at Minnesota, 6 p.m.

Dallas at Denver, 6 p.m.

Atlanta at Portland, 8:30 p.m.

Advertisement
Advertisement
Advertisement