Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

TRACK & FIELD: DSU'S Young sets school record in 800 meters

Email Sign up for Breaking News Alerts
Blue Hawks Dickinson, 58602
The Dickinson Press
(701) 225-4205 customer support
Dickinson North Dakota 1815 1st Street West 58602

MOORHEAD, Minn. -- Dickinson State sophomore Brittany Young set a school record in the 800 meters Saturday at the Ron Masanz Invitational at Minnesota State Moorhead's Alex Nemzek Stadium.

Advertisement
Advertisement

Young ran a time of 2 minutes, 12.22 seconds to finish second behind University of Mary All-American Melissa Agnew, who ran a 2:11.24. Dickinson native Brienna Lynch, a freshman at U-Mary, was third with a 2:13.98.

DSU's women had a big day as senior Jennifer Hartman qualified for the NAIA national meet in both the long jump and triple jump.

She won the long jump at 18 feet, 1¾ inches and was second in the triple jump at 37-9½. Hartman was already qualified in the high jump, which she won in 5-6.

Kim Schulz and Mandi Spoklie were second and third, respectively, in the javelin with tosses of 121-6 and 119-10.

"We had some absolutely outstanding performances on both the men's and women's side today," DSU head coach Pete Stanton said.

Sophomores Brady Sundheim and Andrew Knebel won the men's triple jump and high jump with a personal-best leaps of 47-5¼ and 6-9¾, respectively.

Sophomore Nathan Magstadt took second in both the 110 and 400 hurdles with times of 14.52 and 54.27 seconds, respectively.

Fred Agbaje, a DSU redshirt running unattached, easily won the 100 and 200 meters with times of 10.61 and 21.19 seconds, respectively.

Ron Masanz Invitational

At Alex Nemzek Stadium, Moorhead, Minn.

Note: Top 3 and Dickinson State finishers are listed.

Men

100: 1, Fred Agbaje, Unattached, 10.61; 2, Starr Roberts, Unattached, 10.93; 3, Tracy Lide, UMary, 11.07; 6, Josh Neumiller, DSU, 11.33.

200: 1, Fred Agbaje, Unattached, 21.19; 2, Starr Roberts, unattached, 21.56; 3, Chris Stoks, unattached, 21.89.

400: 1, Chris Stoks, unattached, 48.59; 2, Jordan Washington, UMary, 48.80; 3, Lincoln Arnold, MSUMoorhead, 48.96.

800: 1, Jordan Wand, Unattached, 1:53.11; 2, Dustin Sandbak, DSU, 1:56.12; 3, Jamison Gehrig, MSUMoorhead, 1:56.54.

1,500: 1, Clayton Foster, MSUM, 3:52.54; 2, Alec Espeland, NDSU, 3:53.94; 3, Jesse Bennett, UMary, 3:54.04; 8, Robert Quintero, DSU, 4:02.47.

5,000: 1, Taylor Thompson, UMary, 15:36.84; 2, Jason Dowell, MSUM, 15:45.93; 3, Carlos Hernandez, Minot State, 15:48.39.

110 hurdles: 1, Laquone Robinson, MSUM, 14.36; 2, Nathan Magstadt, DSU, 14.52; 3, Chase Dixon, UMary, 14.95.

400 hurdles: 1, Chase Dixon, UMary, 53.80; 2, Nathan Magstadt, DSU, 54.27; 3, Trent Roemmich, Jamestown, 54.88.

400 relay: 1, 1, MSUM 41.64; 2, UMary 41.77; 3, Concordia 43.13; 4, DSU 43.44.

1,600 relay: 1, UMary 3:20.51; 2, Concordia 3:22.06; 3, DSU 3:27.79.

High jump: 1, Andrew Knebel, DSU, 6-9¾; 2, Michael Bendix, MSUM, 6-8¾; 3, Mark Goss, Concordia, 6-4¾; 6, Brady Sundheim, DSU, 6-4¾.

Pole vault: 1, Joe Bredahl, NDSU, 16-1¼; 2, Johnpaul Williams, DSU, 15-7¼; 3, Tim Simonich, UMary, 15-1½; 4, Jordan Beuchler, DSU, 14-7½.

Long jump: 1, Thomas Hartwell, UMary, 22-2½; 2, Eric Kuntz, Minot State, 21-2½; 3, Trevor Willis, DSU, 21-0½.

Triple jump: 1, Brady Sundheim, DSU, 47-5¼; 2, Michael Bendix, MSUM, 46-2; 3, Uchenna Ogbonnaya, MSUM, 45-4½.

Shot put: 1, Darien Moore, Valley City State, 53-5½; 2, Tyler Schmidkunz, DSU, 49-3½; 3, Tad Harman, UMary, 47-5.

Discus: 1, Jackson Henrich, MSUM, 155-8; 2, Robert Nelson, Jamestown, 152-5; 3, Christopher Heil, MSUM, 152-4; 8, Tyler Schmidkunz, DSU, 138-3.

Javelin: 1, Josh Ming, Unattached, 187-0; 2, Tyler Lalim, DSU, 182-3; 3, Phil Streccius, Minot State, 176-1; 6, Mac Collins, DSU, 172-10.

Hammer: 1, Darien Moore, Valley City State, 204-1; 2, Christopher Heil, MSUM, 202-8; 3, Jackson Henrich, MSUM, 165-10; 5, Tyler Schmidkunz, DSU, 163-0.

Women

100: 1, Mary Tanoe, MSUM, 12.27; 2, Nicole Hall, MSUM, 12.29; 3, Taylor Sautbine, Bemidji, 12.5.

200: 1, Nicketa Coombs, UMary, 24.69; 2, Taylor Miller, Jamestown, 26.09; 3, Amy Wulff, MSUM, 26.14; 8, Mardee Clark, DSU, 27.74.

400: 1, Nicketa Coombs, UMary, 56.22; 2, Kaitlyn Wurnig, UMary, 58.32; 3, Morgan Christian, Concordia, 59.05; 4, Marissa Stanton, DSU, 59.72; 5, Shelby Snare, DSU, 60.13; 6, Chelsey Schwindt, DSU, 62.53.

800: 1, Melissa Agnew, UMary, 2:11.24; 2, Brittany Young, DSU, 2:12.22; 3, Brienna Lynch, UMary, 2:13.98; 8, Stormie Sickler, DSU, 2:20.31.

1,500: 1, Kayla Carlson, UMary, 4:42.12; 2, Erin Leier, UMary, 4:45.36; 3, Danielle Thompson, MSUM, 4:48.35.

3,000 Steeplechase: 1, Jennifer Agnew, UMary, 10:25.71; 2, Alicia Nehl, UMary, 11:15.53; 3, Anna Aneltjes, Concordia, 12:59.10.

5,000: 1, Breyette Schall, Minot State, 17:08.48; 2, Dakota Wolf, UMary, 17:37.87; 3, Jessica Duenich, UMary, 18:45.71.

100 hurdles: 1, Janet Johnson, UMary, 14.19; 2, Melissa Walker, UMary, 14.31; 3, Brianny Williams, DSU, 14.65; 7, Ashley Farr, DSU, 16.09.

400 hurdles: 1, Karlene Lorenz, MSUM, 61.81; 2, Megan Jenkins, UMary, 62.38; 3, Megan Hoffman, Concordia, 63.74; 10, Clara Escutia, DSU, 71.37.

400 relay: 1, UMary 46.63; 2, MSUM 47.31; 3, Concordia 50.81; 4, DSU 50.86.

800 relay: 1, UMary 3:51.69; 2, Concordia 3:59.01; 3, DSU 4:01.83.

High jump: 1, Jennifer Hartman, DSU, 5-6; 1, Chelsea Klemetson, Concordia, 5-6; 3, Colleen Ogilvie, Manitoba, 5-4¼.

Pole vault: 1, Miranda Fehilly, UMary, 11-9¾; 2, Monique Stamper, UMary, 10-6; 3, Tessa Comstock, Concordia, 9-6¼.

Long jump: 1, Jennifer Hartman, DSU, 18-1¾; 2, Hilary Thompson, Concordia, 17-8¼; 3, Brianny Williams, DSU, 17-4; 5, Hailey Schaper, DSU, 17-2.

Triple jump: 1, Hilary Thompson, Concordia, 38-1¼; 2, Jennifer Hartman, DSU, 37-9½; 3, Vanessa Friestad, UMary, 37-5¾.

Shot put: 1, Heather Schultz, MSUM, 42-7; 2, cherae Reeves, Concordia, 41-9¾; 3, Mallory Stier, MSUM, 40-10¼; 6, Jessica Dolechek, DSU, 36-6¼.

Discus: 1, Kayla Roemmich, Jamestown, 138-9; 2, Mallory Stier, MSUM, 136-6; 3, Kamilaha Vanterpool, Unattached, 126-1; 9, Kim Schulz, DSU, 106-2.

Javelin: 1, Vanessa Friestad, UMary, 131-7; 2, Kim Schulz, DSU, 121-6; 3, Mandi Spoklie, DSU, 119-10.

Hammer: 1, Mallory Stier, MSUM, 167-3; 2, Heather Schultz, MSUM, 157-4; 3, Karlie Thompson, Valley City, 136-8; 5, Lora Rogers, DSU, 132-6.

Advertisement
Advertisement
Advertisement