Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Tuesday's scoreboard

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Dickinson, 58602
The Dickinson Press
(701) 225-4205 customer support
Dickinson North Dakota 1815 1st Street West 58602

Boy’s basketball

Results Monday

Killdeer 50, Trenton Trinity Christian 44

Killdeer 20 29 54 60

TTC 7 17 27 44

Advertisement
Advertisement
0 Talk about it

K: Calum Blankenship 21, Hayes LeMieux 17, Trenton Rohr 10, Lewis Dobitz 5, Tuff Kling 3, Bryton Roshau 2, Hunter Lincoln 1, Zeb Doe 1.

TTC: Austin Smith 11, Layne Olson 9, Austin Schell 6, Jonah Lind 6, Keenan Black 6, Andrew Boe 2, Josh Sanford 2, Beau Skurdal 2.

3-pointers: K 3 (Kling 3). Free throws: K 5-11, TTC 6-10. Total fouls: K 8, TTC 18. Fouled out: TTC Schell.

Watford City 68, Bowman County 52

WC 18 31 54 68

BC 16 22 41 52

WC: Bo Cook 18, Miychell Liebal 13, David Kline 13, Dustin Kleppen 9, Logan Fettig 8, Charles Villanueva 7.

BC: Tanner Fischer 24, Chandler Braaten 11, Hunter Lanchbury 7, John Yale 3, Levi Holzer 3, Bondon Scott 2, Cole Osendorf 2.

3-pointers: WC 7 (Kline 2, Cook 2, Villanueva 1, Liebal 1, Kleppen 1), BC 5 (Lanchbury 2, Fischer 1, Braaten 1, Holzer 1). Free throws: WC 9-12, BC 7-12. Total fouls: WC 17, BC 11. Rebounds: WC 30 (Fettig 8), BC 39 (Fischer 7, Braaten 7). Assists: WC 8 (Kleppen 3, Liebal 3), BC 8 (Bloomgren 3, Lanchbury 3). Steals: WC 9 (Liebal 3), BC 3 (Braaten 2). Blocks: WC 1 (Fettig 1). Turnovers: WC 5, BC 10.

Other scores

Carrington 55, Langdon 43

Dunseith 72, Rolla 51

Kidder County 68, Bismarck JV 61

Northern Cass 45, Hillsboro-Central Valley 38

Wahpeton JV 75, Fairmount-Campbell-Tintah 66

Class A

West Region Region Overall

Bismarck Century 5-0 8-0

Bismarck St. Mary’s 4-0 7-0

Minot 4-1 7-1

Bismarck High 3-2 5-3

Jamestown 2-3 3-5

Williston 1-2 1-5

Turtle Mountain 1-4 1-5

Mandan 0-4 1-6

Dickinson 0-4 0-6

Class B boys

Region 7 Region Overall

Hazen 5-1 11-2

Dickinson Trinity 3-0 6-5

Beulah 2-1 5-5

Mott-Regent 2-1 5-5

New England 1-1 9-1

Killdeer 1-1 6-4

Hettinger-Scranton 1-1 6-6

Heart River 1-1 5-5

Beach 1-2 4-7

Richardton-Taylor 0-2 2-9

Glen Ullin-Hebron 0-3 3-9

Bowman County 0-3 1-11

Girl’s basketball

Results Monday

New England 48, Mott-Regent 26

MR 2 8 13 28

NE 11 23 40 48

MR: Abby Honeyman 9, Kaitlyn Duncan 4, Sadie Ambers 4, Kaylea Schaible 4, Shantel Herner 4, MaLaynn Kautzman 1.

NE: Hannah Nordby 16, Jenna Ehlis 13, Gabbi Hanson 9, Taylor Hewson 5, Autumn Wolf 2, Ashley Plaggemeyer 2, Paige Ehlis 1.

3-pointers: NE 1 (Hanson 1). Free throws: MR 4-17, NE 13-24. Total fouls: MR 19, NE 17. Fouled out: MR Kautzman.

Other scores

Central Cass 75, Milnor 32

Finley-Sharon-Hope Page 54, Hatton-Northwood 41

Griggs County Central 71, Drayton-Valley-Edinburg 45

Kindred 63, North Sargent 53

Lakota-Edmore 53, Carrington 40

South Border 54, Napoleon 45

Class A

West Region Region Overall

Bismarck Century 6-0 9-0

Bismarck High 5-0 7-1

Minot 3-2 5-3

Jamestown 3-2 4-4

Turtle Mountain 3-2 3-2

Bismarck St. Mary’s 1-4 1-7

Williston 0-3 2-4

Dickinson 0-4 2-4

Mandan 0-4 1-6

Class B

Region 7 Region Overall

Bowman County 4-0 7-2

Beach 2-0 7-1

New England 2-1 6-3

Hazen 2-1 3-4

Killdeer 2-2 3-5

Dickinson Trinity 1-1 7-3

Beulah 1-2 4-5

Hettinger-Scranton 1-2 3-6

Heart River 1-3 1-6

Hebron-Glen Ullin 0-1 0-9

Mott-Regent 0-2 1-7

Richardton-Taylor 0-3 1-5

Boys hockey

Results Monday

Grafton-Park River 6, Fargo North 1

West Fargo 3, Devils Lake 2

Standings and schedule

West Region W L SOL OTL Pts

Bismarck High 7 1 0 1 31

Minot 7 2 0 1 21

Bis. Century 6 1 0 0 16

Jamestown 5 5 0 1 16

Bottineau-Rugby 5 2 0 0 15

Dickinson 4 7 0 1 13

Mandan 3 6 0 0 9

Hazen-Beulah 3 7 0 0 7

Williston 0 9 1 0 1

OVERALL RECORDS: Bismarck High 12-2-0, Bismarck Century 10-2-0, Minot 9-4-1, Bottineau-Rugby 8-4-0, Dickinson 7-7-0, Hazen-Beulah 5-8-0, Jamestown 5-7-0, Mandan 3-9-0, Williston 2-12-1.

Girls hockey

Standings and schedule

North Dakota W L SOL OTL Pts

Bismarck 10 0 0 0 30

West Fargo 8 1 0 0 27

Grand Forks 6 3 0 1 22

Minot 7 2 0 0 21

Fargo North 5 4 0 0 21

Fargo South 7 4 0 0 20

Mandan 5 4 0 0 15

Williston 4 6 0 0 12

Dickinson 1 9 0 0 3

Jamestown 1 10 0 0 3

Devils Lake 0 11 0 0 0

OVERALL RECORDS: Bismarck 12-1, West Fargo 10-3, Minot 9-2, Williston 7-6, Fargo South 7-7, Grand Forks 6-5, Mandan 6-6, Fargo North 5-7, Dickinson 3-9, Jamestown 1-11, Devils Lake 0-11.

Men’s basketball

Results Monday

Creighton 96, No. 4 Villanova 68

No. 8 Kansas 78, No. 24 Baylor 68

Nebraska 68, No. 17. Ohio State 62

Women’s basketball

Results Monday

No. 2 Notre Dame 86, No. 11 Tennessee 70

No. 4 Stanford 80, No. 14 Arizona State 56

No. 19 California 79, Arizona 64

College Hockey

Schedule and results

NCHC

Friday

Miami at Colorado College, 7:37 p.m.

North Dakota at Denver, 7:37 p.m.

North Star College Cup, St. Paul, Minn.

Minnesota State vs. Minnesota Duluth, 3 p.m.

St. Cloud State vs. Minnesota, 6 p.m.

Saturday

Miami at Colorado College, 7:37 p.m.

North Dakota at Denver, 7:37 p.m.

North Star College Cup, St. Paul, Minn.

Minnesota State-Minnesota Duluth vs. St. Cloud State, 3 p.m. or 6 p.m.

St. Cloud State-Minnesota vs. Minnesota Duluth, 6 p.m.

WCHA

Friday

Minnesota State vs. Minnesota Duluth, 3 p.m.

Lake Superior at Bowling Green, 5:07 p.m.

Ferris State at Michigan Tech, 5:07 p.m.

Northern Michigan at Alaska Anchorage, 9:07 p.m.

Bemidji State at Alaska, 9:07 p.m.

Saturday

St. Cloud/Minnesota vs. Minnesota State, 3 p.m. or 6 p.m.

Lake Superior at Bowling Green, 5:07 p.m.

Ferris State at Michigan Tech, 5:07 p.m.

Northern Michigan at Alaska Anchorage, 9:07 p.m.

Bemidji State at Alaska, 9:07 p.m.

NHL

Schedule and results

Games Sunday

Chicago 3, Boston 2, SO

Tampa Bay 5, Carolina 3

NY Rangers 4, Washington 1

Games Monday

NY Islanders 4, Philadelphia 3, SO

Boston 3, Los Angeles 2

Florida 5, Pittsburgh 1

St. Louis 4, Detroit 1

Nashville 4, Dallas 1

Toronto 4, Phoenix 2

Calgary at San Jose, late

Games today

Florida at Buffalo, 5 p.m.

St. Louis at New Jersey, 5 p.m.

NY Islanders at NY Rangers, 5 p.m.

Carolina at Philadelphia, 5 p.m.

Ottawa at Washington, 5 p.m.

Los Angeles at Columbus, 5 p.m.

Minnesota at Dallas, 6 p.m.

Toronto at Colorado, 7 p.m.

Vancouver at Edmonton, 7:30 p.m.

Winnipeg at Anaheim, 8 p.m.

Games Wednesday

Montreal at Pittsburgh, 5 p.m.

Chicago at Detroit, 6 p.m.

Phoenix at Calgary, 7:30 p.m.

NBA

Schedule and results

Games Sunday

L.A. Lakers 112, Toronto 106

Orlando 93, Boston 91

Oklahoma City 108, Sacramento 93

San Antonio 110, Milwaukee 82

Phoenix 117, Denver 103

Games Monday

Dallas 102, Cleveland 97

LA Clippers 112, Detroit 103

Charlotte 100, Toronto 95

Washington 107, Philadelphia 99

Brooklyn 103, New York 80

New Orleans 95, Memphis 92

Atlanta 121, Miami 114

Chicago 102, LA Lakers 100, OT

Houston 126, Portland 113

Indiana at Golden State, late

Games today

Orlando at Brooklyn, 5:30 p.m.

Boston at Miami, 5:30 p.m.

Sacramento at New Orleans, 6 p.m.

Portland at Oklahoma City, 6 p.m.

Minnesota at Utah, 7 p.m.

Games Wednesday

LA Clippers at Charlotte, 5 p.m.

Chicago at Cleveland, 5 p.m.

Atlanta at Orlando, 5 p.m.

Dallas at Toronto, 5 p.m.

Boston at Washington, 5 p.m.

Philadelphia at New York, 5:30 p.m.

Sacramento at Houston, 6 p.m.

Detroit at Milwaukee, 6 p.m.

Oklahoma City at San Antonio, 6 p.m.

Indiana at Phoenix, 8:30 p.m.

Bowling

Paragon Bowl

Classic – Week 18 of 31

Belfield Legion 45-15, Charbonneau Car Center 42-18, Precision Machine 39-21, KMM 36-24, Newbys 31-29, The Rock 19-41, Great Plains Clinic 17-43, vacant 0-49.

Individual high scratch game: Women, Carly Kubas 125; Men, Shiloh Jung 258.

Individual high scratch series: Women, Carly Kubas 344; Men, Hugh Hlebechuk 669.

Team high scratch game: Belfield Legion 1,029.

Team high scratch series: the Rock 2,739.

Classic Seniors – Week 18 of 30

White Drug 13-3, Stockmen’s Livestock 10-6, Farmers Union 9-7, St. Anthony’s Club 9-7, LaDuke 9-7, Vintage Liquor 6-10, Ladbury Funeral Service 5-11, Steffan Saw and Bike 3-13.

Individual high scratch game: Melvin Baar 247.

Individual high scratch series: Melvin Baar 646.

Team high scratch game: Vintage Liquor 942.

Team high scratch series: Vintage Liquor 2,582.

Coffee Cup League – Week 17 of 31

Whatever 18-10, Pin Pals 16.5-11.5, Sunshine Girls 16-12, Sweethearts 15-13, Scatter Pins 12.5-15.5, City Gals 6-22.

Individual high scratch game: Leona Jilek 183.

Individual high scratch series: Leona Jilek 504.

Team high scratch game: Sweethearts 451.

Team high scratch series: Whatever 1,264.

Major League – Week 19 of 34

Golfer’s Edge/Jason Dahl 148-92, Jerome Distributing 142.5-97.5, NoDak Mutual 135-105, Southwest Business Machine 133.5-106.5, Advanced 123.5-116.5, Budweiser/Players Club 122-118, Bob’s Oilfield Service 120-120, Iseman Homes 118-122, Bud Light 110.5-129.5, Kovash Furniture 100.5-139.5, Dynamic Homes 93-147, Honda West 88.5-151.5.

Individual high scratch game: Josh Curtis 277.

Individual high scratch series: Rick Mueller 693.

Team high scratch game: Bob’s Oilfield Service 1,048.

Team high scratch series: Dynamic Homes 2,933.

Masters League – Week 19 of 34

Jeromes 154-86, Country Kitchen 138-102, Advanced 132-108, Dean’s Meat Market 123.5-116.5, Rock Solid Express 123.5-116.5, McDonalds 122.5-117.5, Bakken Elite 118.5-121.5, Dickinson Collision Center 114.5-125.5, Jagermeister 112-128, Worldwide Rentals 104.5-135.5, Bud Light 103-137, ABC Diesel 89-151.

Individual high scratch game: Paul Martin 276.

Individual high scratch series: Paul Martin 723.

Team high scratch game: McDonalds 998.

Team high scratch series: Dean’s Meat Market 3,157.

Pioneer League – Week 19 of 31

CRE 28-8, All American Travel 26.5-9.5, Advance Collision 21.5-14.5, The Fabulous Fashionista 19.5-16.5, ND Pharmacy 16-20, Four Seasons 14.5-21.5, Pizza Hut 13-23, Team 9 0-36.

Individual high scratch game: Lois Mueller 215.

Individual high scratch series: Lois Mueller 604.

Team high scratch game: CRE 576.

Team high scratch series: CRE 1,626.

Sunday Mixers – Week 19 of 31

Mixed Nuts 25-15, Smoke’n 24-16, John Henry 21.5-18.5, Misbehaven 21-19, Nutter Gutters 20.5-19.5, Curtis 18-22, Hard Knocks 17-23, Spare Parts 12-28, Southerners 0-8.

Individual high scratch game: Men 160&Over, Larry De Witt 228; Men 159&below, Leo Hubert 212; Women 140&Over, Jodi Hennings 222; Women 139&below, Jennifer O’Brien 155.

Individual high scratch series: Men 160&Over, Larry De witt 631; Men 159&below, Leo Hubert 542; Women 140&Over, Marie Martin 537; Women 139&below, Cathy Tuhy 429.

Team high scratch game: Misbehaven 734.

Team high scratch series: Nutter Gutters 2,041.

Tuesday Special Olymics League

Butterflies 18-9, Lane 1 Ramp 18-9, Bionic Bowlwers 14-13, Lightening Strikes 12-15, Champions 12-15, Cougars 12-15, Darling Dinos 11-16, Mustangs 9-18, Funky Bowlers 5-22, Lane 2 Ramp 2-25, Crazies 2-25, Team 12 0-27.

Boys high scratch game: Ricky Funk 158.

Boys high scratch series: Ricky Funk 307.

Team high scratch game: Lane 1 Ramp 487.

Team high scratch series: Funky Bowlesrs 924.

Advertisement
Advertisement
Advertisement