Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Tuesday's scoreboard

Email

Boys basketball

Results Monday

Carrington 59, Napoleon-G-S 44

Dakota Prairie 73, Larimore 67

Hankinson 63, Rosholt 52

Advertisement
0 Talk about it

Hatton-Northwood 67, Griggs County 65

Hillsboro-Central Velley 59

Kidder County 51, New Salem-Almont 40

Kindred 95, North Sargent 73

Linton-HMB 63, Herried-Selby, S.D. 61

Milnor 73, Richland 49

North Border 65, Midway-Minto 46

Park River-F-L 56, Drayton-Velley-Edinburg 53

Rugby 85, TGU 52

Wyndmere-Lidgerwood 64, Central Cass 61

Class A

West Region Region Overall

Bismarck Century 9-1 12-1

Bismarck St. Mary’s 8-2 11-2

Minot 7-2 10-2

Bismarck High 6-3 8-4

Williston 4-5 4-8

Jamestown 3-6 4-8

Turtle Mountain 3-6 4-7

Dickinson 1-8 2-10

Mandan 1-9 2-11

Class B boys

Region 7 Region Overall

Hazen 6-1 13-2

Beulah 6-1 10-5

Dickinson Trinity 5-1 8-6

New England 4-2 13-2

Killdeer 4-2 9-5

Heart River 3-3 8-7

Hettinger-Scranton 2-3 7-8

Richardton-Taylor 2-4 4-11

Mott-Regent 2-5 6-9

Beach 2-4 5-10

Glen Ullin-Hebron 1-6 4-13

Bowman County 1-6 2-14

Girls basketball

Results Monday

Beach 56, Wibaux, Mont. 34

Wibaux 8 17 25 34

Beach 14 30 47 56

W: Chelsea Leach 11, Lexi Begger 8, Laura Franz 6, Syd Schieffer 4, Skylar Stenson 2, Toni Schieffer 2, Nakiya Llewellyn 1.

B: Bailey Waldal 14, Hailee Farstveet 13, Brooklyn Zachmann 13, Cid Stedman 12, Baili Nielsen 2, Taylor Abraham 2.

3-pointers: W 1 (Leach 1), B 1 (Farstveet 1). Free throws: W 1-9, B 11-19. Total fouls: W 15, B 10.

Beulah 85, Mott-Regent 52

Mott-Regent 4 24 36 52

Beulah 31 54 72 85

MR: Sadie Ambers 28, Jaylea Schaible 8, Abby Honeyman 6, Allison Gion 4, Kaitlyn Duncan 2, Shantel Herner 2, Abbey Kautzman 2.

B: Courtney Mitchell 31, Jamie Murschel 12, Nicole Schramm 11, Maiya Gerde 6, Delaney Johansen 6, Lakin Kessler 5, Tess Hoherz 4, Nessa Iverson 3, Kourtney Hintz 2, Cassidy Schutt 2, Abbey Schantz 2, Shawnee Unruh 1.

3-pointers: B 7 (Mitchell 5, Iverson 1, Schramm 1). Free throws: MR 6-8, B 12-18. Total fouls: MR 16, B 19.

Killdeer 63, Bowman County 59

Bowman County 16 32 49 59

Killdeer 19 40 51 63

BC: Ariana Zook 14, Kaylee Heinrich 13, Kaitlyn Dix 9, Becca Fischer 7, Brittany Hansey 5, Justyce Duffield 4, Hannah Septon 4, Haley Phelps 3.

K: Alison Scheetz 21, Morgan LeMieux 15, Sydney Andersen 9, Tray Murray 7, Abbie Zastoupil 4, Jurnee Murray 4, Ashley Brew 3.

3-pointers: BC 5 (Fischer 2, Zook 2, Dix 1), K 6 (Scheetz 2, Andersen 2, Brew 1, Murray 1). Free throws: BC 6-12, K 5-9. Total fouls: BC 16, K 13. Rebounds: BC 24 (Hansey 6), K x (leader). Assists: BC 2 (Hansey 1, Duffield 1), K 31 (Brew 6). Steals: BC 15 (Duffield 6), K 16 (Scheetz 5). Blocks: K 3 (Murray 2). Turnovers: BC 19, K 23.

New England 38, Richardton-Taylor 33

New England 7 19 29 38

RT 3 9 19 33

NE: Taylor Hewson 11, Gabbi Hanson 9, Hannah Nordby 7, Jenna Ehlis 6, Ashley Plaggemeyer 3, Autumn Wolf 2.

RT: Cassidy Diede 10, Mikayla Aluise 7, Hanna Rummel 8, Sam Steiner 6, Shayna Frederick 2.

3-pointers: NE 2 (Hanson 1, Ehlis 1), RT 2 (Rummel 2). Free throws: NE 10-14, RT 3-7. Total fouls: NE 11, RT 12.

Other scores

Des Lacs-Burlington 57, Our Reedemer 51

Harvey-Wells County 65, Midkota-Kensal 30

Kindred 53, Northern Cass 43

Maple Valley 45, Barnes County North 25

Napoleon-G-S 55, Edgeley-Kulm 40

New Rockford-Sheyenne 70, Four Winds- Minnewaukan 57

North Star 81, St. John 26

Oak Grove 74, Finley-Sharon-Hope Page 31

Class A

West Region Region Overall

Bismarck High 9-0 11-1

Bismarck Century 8-1 11-1

Turtle Mountain 6-4 7-5

Jamestown 4-5 5-7

Minot 6-4 8-5

Mandan 4-5 5-7

Bismarck St. Mary’s 3-7 3-10

Williston 1-6 2-8

Dickinson 0-9 2-10

Class B

Region 7 Region Overall

Beach 5-0 11-1

Killdeer 4-1 6-6

New England 4-1 9-3

Hazen 3-2 8-5

Bowman County 2-3 7-5

Dickinson Trinity 4-1 10-3

Hettinger-Scranton 2-2 6-8

Hebron-Glen Ullin 1-4 2-13

Beulah 2-2 6-6

Mott-Regent 1-4 3-10

Richardton-Taylor 0-5 3-10

Heart River 0-3 1-9

Boys hockey

Standings and schedule

West Region W L SOL OTL Pts

Bismarck High 9 2 0 1 37

Bis. Century 12 1 0 0 33

Minot 9 3 0 1 27

Bottineau-Rugby 8 3 0 1 25

Jamestown 7 7 0 1 22

Dickinson 4 10 0 1 13

Mandan 3 8 0 0 9

Hazen-Beulah 3 10 0 0 7

Williston 0 11 1 0 1

OVERALL RECORDS: Bismarck Century 17-2-0, Bismarck High 14-4-0, Minot 12-6-1, Bottineau-Rugby 11-6-0, Dickinson 8-11-0, Jamestown 7-9-0, Hazen-Beulah 5-11-0, Mandan 4-12-0, Williston 2-14-1.

Girls hockey

Standings and schedule

North Dakota W L SOL OTL Pts

Bismarck 14 0 0 0 41

Minot 12 2 0 0 36

West Fargo 9 2 1 0 34

Grand Forks 9 4 0 1 31

Williston 9 7 0 0 27

Fargo North 6 6 0 0 24

Fargo South 7 7 0 0 20

Mandan 6 8 0 0 18

Dickinson 2 11 0 0 6

Jamestown 1 13 0 0 3

Devils Lake 1 15 0 0 3

OVERALL RECORDS: Bismarck 16-1, West Fargo 11-4-1, Minot 14-2, Williston 11-7, Grand Forks 9-7, Mandan 7-10, Fargo South 7-10, Fargo North 6-11, Dickinson 4-11, Jamestown 1-14, Devils Lake 1-15.

Men’s basketball

Results Monday

No. 1 Syracuse 61, Notre Dame 55

No. 6 Villanova 81, Xavier 58

No. 16 Iowa State 98, No. 19 Oklahoma State 97

Women’s basketball

Results Monday

No. 7 Baylor 81, Oklahoma 67

College Hockey

Schedule and results

NCHC

Friday

Western Michigan at Miami, OH, 5:37 p.m.

Colorado College at Minnesota Duluth, 6:07 p.m.

Denver at St. Cloud State, 6:37 p.m.

Nebraska Omaha at North Dakota, 6:37 p.m.

Saturday

Western Michigan at Miami, OH, 5:07 p.m.

Colorado College at Minnesota Duluth, 6:07 p.m.

Denver at St. Cloud State, 6:07 p.m.

Nebraska Omaha at North Dakota, 6:07 p.m.

WCHA

Friday

Northern Michigan at Ferris State, 5:07 p.m.

Alab. Huntsville at Michigan Tech, 5:07 p.m.

Alaska Anchorage at Lake Superior, 5:37 p.m.

Bemidji State at Minnesota State, 6:37 p.m.

Saturday

Alab. Huntsville at Michigan Tech, 3:07 p.m.

Northern Michigan at Ferris State, 5:07 p.m.

Alaska Anchorage at Lake Superior, 5:07 p.m.

Bemidji State at Minnesota State, 6:07 p.m.

NHL

Schedule and results

Games Sunday

Washington 6, Detroit 5, OT

Winnipeg 2, Montreal 1

Games Monday

Edmonton 3, Buffalo 2

Ottawa at Pittsburgh, 5 p.m.

Detroit 2, Vancouver 0

Colorado 2, New Jersey 1, OT

Columbus 4, Anaheim 2

Chicago at Los Angeles, late

Philadelphia at San Jose, late

Games today

Vancouver at Boston, 5 p.m.

Colorado at NY Rangers, 5 p.m.

Winnipeg at Carolina, 5 p.m.

Calgary at Montreal, 5:30 p.m.

Toronto at Florida, 5:30 p.m.

NY Islanders at Washington, 5:30 p.m.

Ottawa at St. Louis, 6 p.m.

Tampa Bay at Minnesota, 6 p.m.

Dallas at Phoenix, 7 p.m.

Games Wednesday

Pittsburgh at Buffalo, 5:30 p.m.

Chicago at Anaheim, 8 p.m.

Dallas at San Jose, 8:30 p.m.

NBA

Schedule and results

Games Sunday

Boston 96, Orlando 89

Games Monday

Indiana 98, Orlando 79

Washington 100, Portland 90

Brooklyn 108, Philadelphia 102

Miami 102, Detroit 96

Milwaukee 101, New York 98

San Antonio 102, New Orleans 95

Oklahoma City 86, Memphis 77

Dallas 124, Cleveland 107

Denver 116, LA Clippers 115

Toronto 94, Utah 79

Sacramento 99, Chicago 70

Games today

Indiana at Atlanta, 5:30 p.m.

LA Lakers at Minnesota, 6 p.m.

Chicago at Phoenix, 7 p.m.

Charlotte at Golden State, 8:30 p.m.

Games Wednesday

LA Lakers at Cleveland, 5 p.m.

Boston at Philadelphia, 5 p.m.

San Antonio at Washington, 5 p.m.

Detroit at Orlando, 5 p.m.

Portland at New York, 6 p.m.

Phoenix at Houston, 6 p.m.

Dallas at Memphis, 6 p.m.

Atlanta at New Orleans, 6 p.m.

Minnesota at Oklahoma City, 6 p.m.

Milwaukee at Denver, 7 p.m.

Toronto at Sacramento, 8 p.m.

Miami at LA Clippers, 8:30 p.m.

Advertisement
Advertisement
Advertisement