Sections

Weather Forecast

Close

Wrigley affair ‘disappointing’ but causes few ripples for Democrats

Advertisement

Tuesday's scoreboard

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Dickinson,North Dakota 58602 http://www.thedickinsonpress.com/sites/all/themes/thedickinsonpress_theme/images/social_default_image.png
The Dickinson Press
(701) 225-4205 customer support
Tuesday's scoreboard
Dickinson North Dakota 1815 1st Street West 58602

Boys basketball

Results Monday

Grant County 61, Mott-Regent 37

Mott-Regent 2 17 27 37

Grant County 15 29 48 61

Advertisement
Advertisement

MR: Brett Messmer 10, Tyler Zentner 8, Brady Wegh 7, Austin Kautzman 4, James Warner 3, Chance Roth 3, Ben Friedt 2.

GC: Jamison Roehl 19, Chandler Rivinius 19, Dylan McAlexander 14, Brutt Ulrich 5, Chris Fischer 4.

3-pointers: MR 4 (Wegh 1, Zentner 1, Kautzman 1, Roth 1), GC 1 (Ulrich 1). Free throws: MR 11-23, GC 10-18. Total fouls: MR 17, GC 20.

Other scores

Carrington 68, Benson County 48

Dunseith 72, Turtle Mountain 61

Enderlin 83, North Sargent 68

Grafton 67, Thompson 41

Griggs County 54, Maple Valley 49

Hillsboro-Central Valley 80, Midway-Minto 62

Kidder County 69, Medina-Pingree-Buchanan 67

Larimore 66, Drayton-Valley-Edinburg 47

May-Port CG 65, Park River-F-L 63

Munich-Starkweather 64, Lakota-Edmore 59, OT

New Rockford-Sheyenne 60, Rolette-Wolford 56

Strasburg-Zeeland 55, Edgeley-Kulm 33

Warwick 70, Dakota Prairie 46

Watford City 70, Ray 63

Wyndmere-Lidgerwood 59, Hankinson 47

Class A

West Region Region Overall

Bismarck Century 12-0 15-0

Minot 9-3 12-2

Bismarck St. Mary’s 8-3 11-3

Bismarck High 7-4 9-5

Turtle Mountain 5-8 6-10

Jamestown 3-8 4-10

Dickinson 3-8 4-10

Williston 3-8 3-11

Mandan 2-10 3-12

Class B boys

Region 7 Region Overall

Hazen 9-1 17-2

Beulah 8-1 13-5

Dickinson Trinity 7-1 10-7

New England 5-3 15-3

Killdeer 5-3 11-6

Heart River 3-5 8-9

Mott-Regent 3-5 8-9

Hettinger-Scranton 3-5 8-10

Beach 3-5 6-12

Richardton-Taylor 2-6 5-13

Glen Ullin-Hebron 1-7 4-14

Bowman County 1-8 2-16

Girls basketball

Results Monday

Beulah 48, Killdeer 41

Killdeer 12 24 30 41

Beulah 17 33 39 48

K: Morgan LeMieux 16, Jessica Starr 9, Sydney Anderson 5, Kallisha Keller 5, Alison Scheatz 4, Trae Murray 2.

B: Courtney Mitchell 16, Jamie Murschel 12, Lakin Kessler 6, Nicole Schramm 5, Delaney Johansen 5, Nessa Iverson 2, Tess Hoherz 2.

3-pointers: K 2 (Anderson 1, Starr 1), B 2 (Mitchell 2). Free throws: K 3-6, B 10-16. Total fouls: K 19, B 16. Fouled out: K, Ashley Brew. B, Johansen, Mitchell.

Hettinger-Scranton 55, Mott-Regent 36

Mott-Regent 4 11 17 36

HS 8 30 45 55

MR: Sadie Ambers 12, Abby Honeyman 10, Amber Friedt 8, MaLynn Kautzner 3, Shental Herner 2, Jaylea Schaible 1.

HS: Cassie Holt 14, Kaitlin Reitz 12, Cassie Andress 8, Nicole Weaver 6, Kinsey Jahner 3, Katie Wolff 3, Brooke Slater 3, Casey Joppa 2, Ashley Miller 2, Brittany Green 2.

3-pointers: HS 6 (Holt 2, andrus 2, Jahner 1, Wolff 1). Free throws: MR 4-10, HS 7-14. Total fouls: MR 14, HS 11.

New England 42, Hebron-Glen Ullin 34

HGU 6 15 21 34

New England 18 25 33 42

HGU: Kennedy Zuroff 13, Kendra Gerving 7, Michaela Gerving 6, Kari Gerving 4, Taya Bandle 4.

NE: Ashley Plaggemeyer 13, Gabbi Hanson 12, Hannah Nordby 8, Taylor Hewson 8, Jenna Ehlis 1.

3-pointers: HGU 1 (Ke. Gerving 1), NE 1 (Hanson 1). Free throws: HGU 11-18, NE 11-15. Total fouls: HGU 15, NE 21.

Other scores

Fairmount-Campbell-Tintah 54, Sargent Central 36

Milnor 54, Richland 52

North Star 64, Lakota-Edmore 53

Minot Ryan 86, Parshall 44

Shiloh Christian 72, Turtle Lake-Mercer-McClusky 30

Thompson 74, Grafton 36

Oak Grove 72, Wyndmere-Lidgerwood 35

Enderlin 55, North Sargent 31

May-Port-C-G 45, Cavalier 44

Park River-F-L 41, Hatton-Northwood 30

Class A

West Region Region Overall

Bismarck High 11-0 13-1

Bismarck Century 10-2 13-2

Minot 7-5 9-6

Mandan 7-5 8-7

Jamestown 6-5 7-7

Turtle Mountain 6-7 7-8

Bismarck St. Mary’s 3-8 3-11

Dickinson 1-10 3-11

Williston 1-10 3-11

Class B

Region 7 Region Overall

Beach 6-0 13-2

New England 6-1 13-3

Dickinson Trinity 6-1 12-4

Hazen 4-2 9-5

Killdeer 4-2 6-8

Hettinger-Scranton 4-3 8-9

Bowman County 3-3 9-6

Beulah 3-3 7-8

Hebron-Glen Ullin 2-5 3-14

Mott-Regent 1-5 3-12

Richardton-Taylor 0-6 3-11

Heart River 0-7 1-14

Boys hockey

Results Monday

Hazen-Beulah 5, Williston 4, OT

West Region Tournament

Thursday

Quarterfinals

Game 1: Bismarck, No. 1 seed, vs. Hazen-Beulah/Williston, No. 8 seed, 10 a.m.

Game 2: Bottineau-Rugby, No. 4 seed, vs. Jamestown, No. 5 seed, 12:30 p.m.

Game 3: Minot, No. 2 seed, vs. Mandan, No. 7 seed, 4 p.m.

Game 4: Bismarck Century, No. 3 seed, vs. Dickinson, No. 6 seed, 6:30 p.m.

Friday

Consolation semifinals

Game 5: Game 1 loser vs. Game 2 loser, 10 a.m.

Game 6: Game 3 loser vs. Game 4 loser, 12:30 p.m.

Semifinals

Game 7: Game 1 winner vs. Game 2 winner, 4 p.m.

Game 8: Game 3 winner vs. Game 4 winner, 6:30 p.m.

Saturday

Consolation championship

Game 9: Game 7 loser vs. Game 6 winner, 10 a.m.

Game 10: Game 8 loser vs. Game 5 winner, 12:30 p.m.

Championship

Game 11: Game 7 winner vs. Game 8 winner 3 p.m.

Girls hockey

Standings and schedule

North Dakota W L SOL OTL Pts

Bismarck 18 0 0 0 53

West Fargo 12 2 1 0 43

Minot 13 4 0 0 39

Grand Forks 11 5 0 1 37

Williston 10 8 0 0 30

Fargo South 9 8 0 1 27

Fargo North 7 8 0 0 26

Mandan 6 10 0 1 19

Jamestown 3 15 0 0 8

Dickinson 2 13 0 0 6

Devils Lake 1 16 0 0 3

OVERALL RECORDS: Bismarck 20-1, Minot 16-4, West Fargo 14-5-1, Williston 13-8, Grand Forks 11-9, Fargo South 9-12, Mandan 7-12, Fargo North 7-13, Dickinson 4-13, Jamestown 3-16, Devils Lake 1-18.

Men’s basketball

Results Saturday

Kansas State 85, No. 7 Kansas 82, OT

West Virginia 102, No. 11 Iowa State 77

No. 17 Virginia 61, Maryland 53

Women’s basketball

Results Saturday

No 17 North Carolina 89, No. 3 Duke 78

No. 8 Tennessee 81, No. 16 Vanderbilt 53

College Hockey

Schedule and results

NCHC

Friday

Minnesota Duluth at St. Cloud State, 6:07 p.m.

Miami at North Dakota, 6:37 p.m.

Denver at Nebraska Omaha, 6:37 p.m.

Western Michigan at Colorado College, 7:37 p.m.

Saturday

Minnesota Duluth at St. Cloud State, 6:07 p.m.

Miami at North Dakota, 6:07 p.m.

Denver at Nebraska Omaha, 6:07 p.m.

Western Michigan at Colorado College, 7:07 p.m.

WCHA

Friday

Alaska at Michigan Tech, 5:07 p.m.

Lake Superior State at Northern Michigan, 5:07 p.m.

Ferris State at Bemidji State, 6:37 p.m.

Alabama Huntsville at Minnesota State, 6:37 p.m.

Bowling Green at Alaska Anchorage, 9:07 p.m.

Saturday

Alaska at Michigan Tech, 5:07 p.m.

Lake Superior State at Northern Michigan, 5:07 p.m.

Ferris State at Bemidji State, 6:07 p.m.

Alabama Huntsville at Minnesota State, 6:07 p.m.

Bowling Green at Alaska Anchorage, 9:07 p.m.

NHL

Schedule and results

Games

No games scheduled until Tuesday Feb. 25

NBA

Schedule and results

Games Sunday

Oklahoma City 112, New York 100

Chicago 92, L.A. Lakers 86

Dallas 102, Boston 91

Brooklyn 93, New Orleans 81

Cleveland 91, Memphis 83, OT

Orlando 93, Indiana 92

Washington 93, Sacramento 84

L.A. Clippers 123, Philadelphia 78

Games Monday

Denver 119, Indiana 80

Toronto 108, New Orleans 101

Detroit 109, San Antonio 100

Boston 102, Milwaukee 86

Houston 107, Minnesota 89

Philadelphia at Golden State, late

Games today

Dallas at Charlotte, 5 p.m.

Sacramento at Cleveland, 5 p.m.

Atlanta at Chicago, 6 p.m.

Washington at Memphis, 6 p.m.

Miami at Phoenix, 7 p.m.

Oklahoma City at Portland, 8 p.m.

Utah at L.A. Lakers, 8:30 p.m.

Games Wednesday

Dallas at Indiana, 5 p.m.

Memphis at Orlando, 5 p.m.

Atlanta at Toronto, 5 p.m.

San Antonio at Boston, 5:30 p.m.

Charlotte at Brooklyn, 5:30 p.m.

Cleveland at Detroit, 5:30 p.m.

Sacramento at New York, 5:30 p.m.

Washington at Houston, 6 p.m.

New Orleans at Milwaukee, 6 p.m.

Denver at Minnesota, 6 p.m.

Philadelphia at Utah, 7 p.m.

Miami at Golden State, 8:30 p.m.

Portland at L.A. Clippers, 8:30 p.m.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness