Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Tuesday's scoreboard

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Dickinson, 58602
Dickinson North Dakota 1815 1st Street West 58602

Boys basketball

Region 7 boys tournament

Friday

First round

Game 1: Mott-Regent 72, Beach 71

Game 2: Killdeer 54, Bowman County 32

Advertisement
Advertisement

Game 3: Hettinger-Scranton 60, Glen Ullin-Hebron 29

Game 4: Heart River 62, Richardton-Taylor 45

Monday

Quarterfinals

Knights of Columbus Activities Center

Game 5: Beulah 69, Mott-Regent 40

Game 6: New England 50, Killdeer 44

Game 7: Dickinson Trinity 56, Hettinger-Scranton 39

Game 8: Hazen 63, Heart River 60

Today

Semifinals

Game 9: Beulah vs. New England, 6 p.m.

Game 10: Dickinson Trinity vs. Hazen, 7:30 p.m.

Thursday

Third place

Game 11: Game 9 loser vs. Game 10 loser, 6 p.m.

Championship

Game 12: Game 9 winner vs. Game 10 winner, 7:30 p.m.

Other scores

Minot 84, Williston 52

Region 1

Milnor 63, Central Cass 60

Oak Grove 75, Wyndmere-Lidgerwood 45

Oakes 61, Kindred 60

Enderlin 81, Sargent Central 67

Region 2

Hillsboro-Central Valley 65, North Border 46

Grafton 61, Hatton-Northwood 44

Cavalier 74, Thompson 46

May-Port-C-G 61, Park River-Fordville-Lankin 46

Region 3

South Border 63, LaMoure-Litchville-Marion 58

Strasburg-Zeeland 57, Medina-Pingree-Buchanan 44

Linton-HMB 56, Edgeley-Kulm-Montpelier 45

Ellendale 60, Kidder County 46

Region 4

Four Winds-Minnewaukan 63, Benson County 47

Harvey-Wells County 60, Rolette-Wolford 53

North Star 54, Carrington 29

St. John 67, New Rockford-Sheyenne 61

Region 5

Flasher 90, Center-Stanton 49

Wilton-Wing 78, New Salem-Almont 75, 4OT

Garrison 56, Solen 53

Shiloh Christian 57, Max 53

Region 6

Rugby 65, Minot Ryan 48

Berthold 72, Drake-Anamoose 60

Des Lacs-Burlington 64, Dunseith 50

Our Redeemer’s 64, TGU 47

Region 8

New Town 66, Stanley 40

North Shore 64, Powers Lake 56

Parshall 68, Tioga 64

Watford City 70, Ray 63

Class A

West Region Region Overall

Bismarck Century 14-0 17-0

Bismarck St. Mary’s 11-3 14-3

Minot 10-4 13-4

Bismarck High 10-5 12-6

Dickinson 5-10 6-12

Turtle Mountain 6-10 7-12

Jamestown 4-11 5-13

Williston 3-12 3-15

Mandan 3-11 4-13

Girls basketball

Class A

West Region Region Overall

Bismarck High 15-0 17-1

Bismarck Century 12-2 15-2

Minot 9-5 11-6

Jamestown 8-7 9-9

Mandan 7-7 8-9

Turtle Mountain 6-9 8-10

Bismarck St. Mary’s 4-10 4-13

Dickinson 2-13 4-14

Williston 2-12 3-14

Class B

Region 7 Region Overall

Beach 10-0 18-2

Dickinson Trinity 9-1 16-4

New England 7-3 15-5

Hazen 7-3 12-8

Bowman County 6-4 11-8

Hettinger-Scranton 6-4 10-10

Beulah 5-5 10-10

Killdeer 4-6 6-13

Hebron-Glen Ullin 2-8 3-17

Richardton-Taylor 2-8 5-15

Heart River 1-9 3-16

Mott-Regent 1-9 3-17

Boys hockey

State Tournament All-State Teams

Forwards: Quin Fuchs, Minot; Matt Flom, Minot; Jared Spooner, Bismarck; Keaton Leininger, Century; Harrison Aide, Bottineau-Rugby; Luke Amsbaugh, Bottineau-Rugby; Austin Moser, Devils Lake; Jade Miller, Grafton-Park River; Jackson Graalum, Fargo North; Bryan Pallen, Fargo Davies; Cole Kirchoffner, Grand Forks Central; Aiden Hartness, Fargo Davies.

Defense: Quinn Irey, Bismarck; Cyril Nagurski, Century; Casey Johnson, Central; Dallas Raftevold, Fargo South-Shanley; Seth Brenneman, Fargo South.

Goalie: Brett Malmus, Bismarck; Breydan Effertz, Minot; Taner Bender, Grand Forks Central.

Girls hockey

State Tournament All-State Teams

First Team

Forwards: Britta Curl, Bismarck; Jessie Binstock, Bismarck; Makalla Anderson, Minot; Kelly Krahn, West Fargo; Janey Sandoval, West Fargo; Allison Springer, West Fargo.

Defense: Katie German, Bismarck; Kendra Johnson, Fargo North; Tori Holland, West Fargo; Kourtney Lothspeich, West Fargo; Sam Miller, Williston.

Goalie: Kennedy Blair, Bismarck; Sydney Swanson, Minot; Morgan Stirling, West Fargo.

Second Team

Forward: Anne Dickinson, Bismarck; Betsy Pladson, Fargo North; Peyton LeNoir, Grand Forks; Keely Kleven, Williston.

Defense: Taryn Love, Minot; Shaylynn Mack, Mandan.

Goalie: Emily Grothmann, Fargo South.

Men’s basketball

Results Monday

No. 4 Syracuse 57, Maryland 55

No. 5 Kansas 83, Oklahoma 75

Women’s basketball

Results Monday

No. 6 Baylor 96, Oklahoma 89

No. 16 Nebraska 94, No. 8 Penn State 74

No. 21 Michigan State 75, Minnesota 61

College Hockey

Schedule and results

NCHC

Friday

Denver at Western Michigan, 5:07 p.m.

Minnesota Duluth at Miami, 5:37 p.m.

Colorado College at Nebraska Omaha, 6:37 p.m.

North Dakota at St. Cloud State, 7:07 p.m.

Saturday

Minnesota Duluth at Miami, 5:07 p.m.

Denver at Western Michigan, 5:07 p.m.

North Dakota at St. Cloud State, 6:07 p.m.

Colorado College at Nebraska Omaha, 6:07 p.m.

WCHA

Friday

Bowling Green at Northern Michigan, 5:07 p.m.

Minnesota State at Lake Superior, 5:37 p.m.

Ala. Huntsville at Bemidji State, 6:37 p.m.

Ferris State at Alaska, 9:07 p.m.

Saturday

Bowling Green at Northern Michigan, 5:07 p.m.

Minnesota State at Lake Superior, 5:07 p.m.

Ala. Huntsville at Bemidji State, 6:07 p.m.

Ferris State at Alaska, 9:07 p.m.

NHL

Schedule and results

Game today

Carolina at Buffalo, 5 p.m.

Games Wednesday

Boston at Buffalo, 5:30 p.m.

Detroit at Montreal, 5:30 p.m.

Los Angeles at Colorado, 8 p.m.

St. Louis at Vancouver, 8:30 p.m.

NBA

Schedule and results

Games Sunday

LA Clippers 125, Oklahoma City 117

Miami 93, Chicago 79

Washington 96, Cleveland 83

Toronto 105, Orlando 90

Sacramento 109, Denver 95

Houston 115, Phoenix 112

Brooklyn 108, LA Lakers 102

Portland 108, Minnesota 97

Games Monday

Milwaukee 130, Philadelphia 110

Golden State 104, Detroit 96

Dallas 110, New York 108

L.A. Clippers 123, New Orleans 110

Utah 110, Boston 98

Games today

Toronto at Cleveland, 5 p.m.

LA Lakers at Indiana, 5 p.m.

Orlando at Washington, 5 p.m.

Chicago at Atlanta, 5:30 p.m.

Portland at Denver, 7 p.m.

Minnesota at Phoenix, 7 p.m.

Houston at Sacramento, 8 p.m.

Games Wednesday

Orlando at Philadelphia, 5 p.m.

Atlanta at Boston, 5:30 p.m.

Golden State at Chicago, 6 p.m.

New Orleans at Dallas, 6 p.m.

LA Lakers at Memphis, 6 p.m.

Cleveland at Oklahoma City, 6 p.m.

Detroit at San Antonio, 6:30 p.m.

Phoenix at Utah, 7 p.m.

Brooklyn at Portland, 8 p.m.

  • Houston at LA Clippers, 8:30 p.m.
Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness