Sections

Weather Forecast

Close

Stark County issues burn ban

Advertisement

Tuesday's scoreboard

Email News Alerts

Boys basketball

Class B state tournament

Thursday

Quarterfinals

Game 1: Fargo Oak Grove vs. Flasher, noon

Game 2: Cavalier vs. Linton-HMB 1:45 p.m.

Advertisement
Advertisement
0 Talk about it

Game 3: Rugby vs. New Town, 5:30 p.m.

Game 4: Beulah vs. North Star, 7:15 p.m.

Friday

Consolation semifinals

Game 5: Game 1 loser vs. Game 2 loser, noon

Game 6: Game 3 loser vs. Game 4 loser, 1:45 p.m.

Semifinals

Game 7: Game 1 winner vs. Game 2 winner, 5:30 p.m.

Game 8: Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7:15 p.m.

Saturday

Seventh place

Game 9: Game 5 loser vs. Game 6 loser, noon

Fifth place

Game 10: Game 5 winner vs. Game 6 winner, 1:45 p.m.

Third place

Game 11: Game 7 loser vs. Game 8 loser, 5 p.m.

Championship

Game 12: Game 7 winner vs. Game 8 winner, 7 p.m.

West Region Tournament

Thursday

Quarterfinals

Game 1: Bismarck Century (18-1) vs. Mandan (3-16), 2 p.m.

Game 2: Minot (14-5) vs. Turtle Mountain (7-12), 3:45 p.m.

Game 3: Bismarck St. Mary’s (16-3) vs. Jamestown (5-14), 5:30 p.m.

Game 4: Bismarck High (14-5) vs. Dickinson (7-12), 7:15 p.m.

Friday

Loser Out

Game 5: Game 1 loser vs. Game 2 loser, noon

Game 6: Game 3 loser vs. Game 4 loser, 1:45 p.m.

Semifinals

Game 7: Game 1 winner vs. Game 2 winner, 5:30 p.m.

Game 8: Game 3 winner vs. Game 4 winner, 6:15 p.m.

Saturday

State qualifier

Game 9: Game 6 winner vs. Game 7 loser, 1:30 p.m.

Game 10: Game 5 winner vs. Game 8 loser, 3:15 p.m.

Championship

Game 11: Game 7 winner vs. Game 8 winner, 6:45 p.m.

Girls basketball

Results Monday

Shiloh Christian 66, Grant County 42

New Salem 63, Standing Rock 35

Flasher 47, Solen 40

Region 7 Tournament

Today

Play-in game

Game 1: Hebron-Glen Ullin at Killdeer, 7 p.m.

Game 2: Heart River at Beulah, 6 p.m.

Game 3: Richardton-Taylor at Hettinger-Scranton, 7 p.m.

Game 4: Mott-Regent at Bowman County, 7 p.m.

March 10

Quarterfinals

At DHS gymnasium

Game 5: Beach vs. Game 1 winner, 3 p.m.

Game 6: New England vs. Game 2 winner, 4:30 p.m.

Game 7: Dickinson Trinity vs. Game 3 winner, 6 p.m.

Game 8: Hazen vs. Game 4 winner, 7:30 p.m.

March 11

Semifinals

Game 9: Game 5 winner vs. Game 6 winner, 6 p.m.

Games 10: Game 7 winner vs. Game 8 winner, 7:30 p.m.

March 13

Third place

Game 11: Game 9 loser vs. Game 10 loser, 6 p.m.

Championship

Game 12: Game 9 winner vs. Game 10 winner, 7:30 p.m.

West Region Tournament

Thursday

Quarterfinals

Game 1: Bismarck High (17-2) vs. Dickinson (5-15), 1 p.m.

Game 2: Jamestown (10-9) vs. Mandan (10-9), 2:45 p.m.

Game 3: Bismarck Century (17-2) vs. Bismarck St. Mary’s (4-15), 4:30 p.m.

Game 4: Minot (12-7) vs. Turtle Mountain (9-10), 6:15 p.m.

Friday

Loser Out

Game 5: Game 1 loser vs. Game 2 loser, 1 p.m.

Game 6: Game 3 loser vs. Game 4 loser, 2:45 p.m.

Semifinals

Game 7: Game 1 winner vs. Game 2 winner, 3:30 p.m.

Game 8: Game 3 winner vs. Game 4 winner, 5:15 p.m.

Saturday

State qualifier

Game 9: Game 5 winner vs. Game 8 loser, 10 a.m.

Game 10: Game 6 winner vs. Game 7 loser, 11:45 a.m.

Championship

Game 11: Game 7 winner vs. Game 8 winner

Men’s basketball

Results Monday

No. 14 North Carolina 63, Notre Dame 61

Women’s basketball

Results Saturday

No. 1 Connecticut 68, No. 3 Louisville 48

Texas 65, No. 18 Oklahoma State 58

South Florida 60, No. 24 Rutgers 51

College Hockey

Schedule and results

NCHC

Friday

Denver 4, Western Michigan 2

Minnesota Duluth 5 Miami 4

Nebraska Omaha 6, Colorado College 0

North Dakota 6, St. Cloud State 0

Saturday

Minnesota Duluth 1, Miami 0

Western Michigan 3, Denver 1

St. Cloud State 3, North Dakota 1

Nebraska Omaha 2, Colorado College 1

WCHA

Friday

Northern Michigan 4, Bowling Green 1

Minnesota State 5, Lake Superior 0

Ala. Huntsville 2, Bemidji State 1

Alaska 4, Ferris State 1

Saturday

Bowling Green 3, Northern Michigan 2

Minnesota State 4, Lake Superior 3

Bemidji State 4, Ala. Huntsville 1

Alaska 5, Ferris State 3

NHL

Schedule and results

Games Saturday

Washington 4, Boston 2

New Jersey 6, NY Islanders 1

Philadelphia 4, NY Rangers 2

Columbus 6, Florida 3

Winnipeg 3, Nashville 1

Tampa Bay 4, Dallas 2

Los Angeles 3, Carolina 1

Montreal 4, Toronto 3, OT

Chicago 5, Pittsburgh 1

Calgary 2, Edmonton 1, OT

Games Sunday

Philadelphia 5, Washington 4, OT

San Jose 4, New Jersey 2

Florida 5, NY Islanders 3

Ottawa 4, Vancouver 2

Boston 6, NY Rangers 3

Colorado 6, Tampa Bay 3

St. Louis 4, Phoenix 2

Anaheim 5, Carolina 3

Games Monday

Columbus 2, Toronto 1

Dallas 3, Buffalo 2

Minnesota 3, Calgary 2

Montreal at Los Angeles, late

Games today

Florida at Boston, 5 p.m.

Detroit at New Jersey, 5 p.m.

Dallas at Columbus, 5 p.m.

Colorado at Chicago, 6 p.m.

Tampa Bay at St. Louis, 6 p.m.

Pittsburgh at Nashville, 6 p.m.

NY Islanders at Winnipeg, 6 p.m.

Vancouver at Phoenix, 7 p.m.

Ottawa at Edmonton, 7:30 p.m.

Carolina at San Jose, 8:30 p.m.

NBA

Schedule and results

Games Sunday

Chicago 109, New York 90

Toronto 104, Golden State 98

Indiana 94, Utah 91

Orlando 92, Philadelphia 81

Oklahoma City 116, Charlotte 99

San Antonio 112, Dallas 106

Phoenix 129, Atlanta 120

Games Monday

Memphis 110, Washington 104

Brooklyn 96, Chicago 80

Detroit 96, New York 85

Miami 124, Charlotte 107

Milwaukee 114, Utah 88

Minnesota 132, Denver 128

L.A. Lakers 107, Portland 106

Sacramento 96, New Orleans 89

Games today

San Antonio at Cleveland, 5 p.m.

Golden State at Indiana, 5 p.m.

Miami at Houston, 6 p.m.

Philadelphia at Oklahoma City, 6 p.m.

L.A. Clippers at Phoenix, 7 p.m.

New Orleans at L.A. Lakers, 8:30 p.m.

Games Wednesday

Indiana at Charlotte, 5 p.m.

Houston at Orlando, 5 p.m.

Utah at Washington, 5 p.m.

Golden State at Boston, 5:30 p.m.

Memphis at Brooklyn, 5:30 p.m.

Chicago at Detroit, 5:30 p.m.

Sacramento at Milwaukee, 6 p.m.

New York at Minnesota, 6 p.m.

Dallas at Denver, 6 p.m.

Atlanta at Portland, 8:30 p.m.

Advertisement
Advertisement
Advertisement