Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Wednesday's scoreboard

Email Sign up for Breaking News Alerts

sports Dickinson, 58602

Dickinson North Dakota 1815 1st Street West 58602

Boys basketball

Results Tuesday

Hazen 75, Hettinger-Scranton 67

HS 19 34 51 67

Hazen 20 39 59 75

HS: Hayden Sadowsky 24, Brandon Pierce 14, Kye Erickson 11, Isiah Kludt 10, Damon Mellmer 5, Ben Pearson 2, Nevan Weaver 1.

Advertisement
Advertisement
0 Talk about it

H: Austin Cieslak 23, Wyatt Carr 14, Dominich Opp 9, Kyle Lindquist 9, Collin Maas 8, Nich Klein 8, Josh Erhardt 4.

3-pointers: HS 9 (Sadowsky 4, Kludt 2, Erickson 1, Mellmer 1, Pierce 1), H 3 (Opp 2, Carr 1). Free throws: HS 14-19, H 6-11. Total fouls: HS 12, H 13. Rebounds: HS 21 (Mellmer 5), H 34 (Cieslak 16). Assists: HS 14 (Logan Robinson 4), H 19 (Cieslak 7). Steals: HS 7 (Mellmer, Kludt 2), H 9 (Cieslak 3). Blocks: HS none, H none. Turnovers: HS 16, H 12. Records: HS 7-7 (2-2 Region 7), H 12-2 (5-1 Region 7).

Heart River 56, Glen Ullin-Hebron 47

GUH 17 21 31 47

Heart River 15 32 42 56

GUH: Adam Gietzen 14, Bailey Morman 9, Mitchell Bettenhausen 8, Chance Glass 7, Chase Berger 3, Lucas Wagner 3, Jaden Schmidt 3.

HR: Cole Olson 16, Tyson Kudrna 12, Cade Shypkoski 9, Dion Madler 7, Seth Privratsky 6, Blayne Smith 4, Zane Besler 2.

3-pointers: GUH 1 (Schmidt 1), HR 3 (Shypkoski 2, Olson 1). Free throws: GUH 6-18, HR 9-22. Rebounds: GUH 32 (Glass 9), HR 28 (Olson 9). Assists: GUH 4 (Wagner 2), HR 9 (Madler 3, Kudrna 3). Turnovers: GUH 21, HR 20. Records: GUH 3-13 (0-6 Region 7), HR 8-6 (3-2 Region 7).

Killdeer 57, Beach 40

Beach 20 28 35 40

Killdeer 15 25 36 57

B: Carl Muckle 9, Anthony Weinreis 9, Ty Farstveet 6, Marshall Nunberg 5, Brandon Stockwell 4, Kirby Maus 4, Sam Stoveland 2, Chris Novitny 1.

K: LeMieux Hayes 19, Lewis Dobitz 13, Calum Blankenship 8, Tuff Kling 7, Trenton Rohr 7, Bryton Roshau 3.

3-pointers: B 4 (Farstveet 2, Weinreis 1, Nunberg 1), K 2 (Rohr 1, Kling 1). Free throws: B 4-10, K 7-13. Total fouls: B 10, K 13.

New England 64, Bowman County 50

Bowman County 10 18 35 50

New England 15 29 48 64

BC: Tanner Fischer 19, Hunter Lanchbury 10, Chandler Braaten 9, John Yale 4, Cole Osendorf 3, Levi Holzer 2, Ryan Sime 1, Bondon Scott 1.

NE: Ty Nordby 24, Brady Bender 20, Daniel Prince 12, John Urlacher 4, Gavin Fitterer 2, Mason Stang 2.

3-pointers: BC 4 (Lanchbury 2, Fischer 1, Braaten 1), NE 2 (Prince 2). Free throws: BC 6-10, NE 6-8. Total fouls: BC 16, NE 12. Fouled out: BC, Yale. Rebounds: BC 29 (Lanchbury 10), NE 30 (Nordby 10). Assists: BC 11 (Braaten 3), NE 15 (Bender 4, Urlacher 4). Steals: BC 4 (Hank Brooks 2), NE 15 (Prince 5). Blocks: NE 3 (Nordby 3). Turnovers: BC 17, NE 11.

Richardton-Taylor 65, Mott-Regent 61

Mott-Regent 11 23 43 61

RT 19 39 50 65

MR: Tyler Zentner 31, Brett Messmer 15, Brady Wegh 5, Carter Honeyman 4, Chance Roth 4, Austin Kautzman 2.

RT: Lane Voltz 30, Spencer Floberg 10, Lane Aune 8, Cory Rebel 6, Coal Kuntz 5, Hunter Kuntz 3, Jacob Kuntz 2, Abe Axtmann 1.

3-pointers: MR 7 (Zentern 6, Messmer 1), RT 7 (Floberg 1, Voltz 5, C. Kuntz 1). Free throws: MR 8-12, RT 10-16. Total fouls: MR 18, RT 12. Fouled out: MR Kautzman.

Other scores

Benson County 48, Munich-Starkweather 34

Cavalier 72, Drayton-Valley Edinburg 42

Central Cass 67, Hankinson 40

Des Lacs-Burlington 82, Our Redeemer’s 63

Drake-Anamoose 55, Velva 53

Fairmount-Campbell-Tintah 71, Richland 66

Fargo South 63, Fargo North 56

Four Winds-Minnewaukan 84, Warwick 47

Garrison 53, Washburn 45

Grafton 78, Midway-Minto 35

Grand Forks Red River 68, Shanley 54

Griggs County Central 55, Northern Cass 48

Hatton-Northwood 58, Thompson 45

Harvey-Wells County 43, Carrington 41

Hillsboro-Central Valley 40, Finley-Sharon-Hope Page 35

Jamestown 89, Mandan 72

Kindred 70, Lisbon 57

LaMoure-Litchville-Marion 51, Maple Valley 49

Larimore 63, New Rockford-Sheyenne 56

Lewis & Clark-Berthold 76, MLS Mohall-Sherwood 31

Linton-HMB 51, South Border 49

May-Port CG 46, Dakota Prairie 32

Medina-Pingree-Buchanan 52, Edgeley-Kulm 42

New England 64, Bowman County 50

North Border 64, Rolla 61

Oak Grove 73, Milnor 72

Park River-F-L 83, Lakota-Edmore 65

Rolette-Wolford 78, Langdon 44

Rugby 89, Bottineau 25

Sargent Central 63, Enderlin 62

St. John 84, North Star 70

Strasburg-Zeeland 58, Kidder County 52

Tioga 63, Trenton-Trinity Christian 42

Wahpeton 95, Valley City 46

Watford City 68, Stanley 43

West Fargo 71, Grand Forks Central 67, OT

Class A

West Region Region Overall

Bismarck Century 8-0 11-0

Minot 7-2 10-2

Bismarck St. Mary’s 7-2 10-2

Bismarck High 5-3 7-4

Williston 3-4 3-7

Turtle Mountain 3-6 4-7

Jamestown 2-5 3-7

Dickinson 1-6 2-8

Mandan 0-8 1-10

Games Tuesday

Bismarck 74, Williston 56

Minot 85, Bismarck St. Mary’s 62

Class B boys

Region 7 Region Overall

Dickinson Trinity 4-0 7-5

Hazen 5-1 12-2

Beulah 4-1 7-5

New England 4-1 13-1

Killdeer 3-2 8-5

Heart River 3-2 8-6

Hettinger-Scranton 2-2 7-7

Richardton-Taylor 2-3 4-10

Mott-Regent 2-4 6-8

Beach 1-4 4-10

Bowman County 1-5 2-13

Glen Ullin-Hebron 0-6 3-13

Girls basketball

Results Tuesday

Killdeer 40, Hebron-Glen Ullin 33

Killdeer 6 11 24 40

HGU 7 19 28 33

K: Morgan LeMieux 12, Alison Scheetz 12, Jessica Starr 6, Tray Murray 4, Kasey Houghton 3, Sydney Anderson 2, Jurnee Murray 1.

HGU: Taya Bandle 10, Kendra Gerving 6, Kennedy Zuroff 6, Kari Gerving 5, Michaela Gerving 5, Kiana Schatz 1.

3-pointers: K 1 (Houghton 1), HGU 0. Free throws: K 5-12, HGU 9-23. Total fouls: K 24, HGU 14. Records: K 5-5 (3-0 Region 7), HGU 2-11 (1-2 Region 7).

Other scores

Bottineau 46, Rugby 45

Ellendale 55, Napoleon-G-S 54, OT

Fargo North 77, Fargo South 65

Fargo Oak Grove 78, North Sargent 46

Garrison 45, Washburn 37

Hillsboro-CV 59, Finley-Sharon-HP 47

Kidder County 57, Strasburg-Zeeland 28

Medina-Pingree Buchanan 63, Edgeley-Kulm 41

Midway-Minto 64, Grafton 56

Rolla 71, North Border 44

Shanley 54, Grand Forks Red River 48

Thompson 60, Hatton-Northwood 20

West Fargo 71, Grand Forks Central 67

Class A

West Region Region Overall

Bismarck High 7-0 9-1

Bismarck Century 7-1 10-1

Turtle Mountain 6-3 7-4

Jamestown 4-3 5-5

Minot 4-4 6-5

Mandan 3-5 4-7

Bismarck St. Mary’s 2-6 2-9

Williston 1-5 2-7

Dickinson 0-7 2-7

Class B

Region 7 Region Overall

Beach 3-0 9-1

Killdeer 3-0 5-5

New England 3-1 8-3

Hazen 2-1 7-4

Bowman County 2-1 7-3

Dickinson Trinity 1-1 7-3

Hettinger-Scranton 1-1 5-7

Beulah 1-2 5-6

Hebron-Glen Ullin 1-2 2-11

Mott-Regent 1-3 2-8

Richardton-Taylor 0-3 3-8

Heart River 0-3 1-9

Boys hockey

Results Tuesday

Bismarck Century 4, Hazen-Beulah 2

Devils Lake 6, Jamestown 2

Grand Forks Central 2, Grand Forks Red River 1

West Fargo 4, Fargo North 2

Standings and schedule

West Region W L SOL OTL Pts

Bismarck High 8 2 0 1 34

Bis. Century 11 1 0 0 30

Minot 9 3 0 1 27

Bottineau-Rugby 7 3 0 1 22

Jamestown 6 6 0 1 19

Dickinson 4 8 0 1 13

Mandan 3 8 0 0 9

Hazen-Beulah 3 10 0 0 7

Williston 0 11 1 0 1

OVERALL RECORDS: Bismarck Century 15-2-0, Bismarck High 13-3-0, Minot 12-5-1, Bottineau-Rugby 10-5-0, Dickinson 8-9-0, Jamestown 6-10-0, Hazen-Beulah 5-11-0, Mandan 4-11-0, Williston 2-14-1.

Girls hockey

Results Tuesday

Park Rapids 4, Fargo North 1

West Fargo 8, Jamestown 1

Standings and schedule

North Dakota W L SOL OTL Pts

Bismarck 14 0 0 0 41

West Fargo 10 1 1 0 37

Minot 11 2 0 0 33

Grand Forks 9 4 0 1 31

Williston 7 7 0 0 21

Fargo North 5 6 0 0 21

Fargo South 7 7 0 0 20

Mandan 6 6 0 0 18

Dickinson 2 10 0 0 6

Jamestown 1 13 0 0 3

Devils Lake 0 15 0 0 0

OVERALL RECORDS: Bismarck 16-1, West Fargo 12-3-1, Minot 13-2, Williston 10-7, Grand Forks 9-7, Mandan 7-8, Fargo South 7-10, Fargo North 5-10, Dickinson 4-10, Jamestown 1-14, Devils Lake 0-15.

Men’s basketball

Results Tuesday

No. Wichita State 57, Loyola (Ill.) 45

No. 7 Michigan State 71, No. 15 Iowa 69, OT

LSU 87, No. 11 Kentucky 82

No. 20 Creighton 63, St. John’s 60

Women’s basketball

Results Tuesday

No. 1 Connecticut 93, Temple 56

No. 5 Louisville 80, Rutgers 71

NFL

Super Bowl

Game Sunday

Seattle at Denver, 4:25 p.m., FOX

NHL

Schedule and results

Games Tuesday

Boston 6, Florida 2

Toronto 3, Tampa Bay 2

Philadelphia 5, Detroit 0

Ottawa 3, Columbus 2

Washington 5, Buffalo 4, OT

Montreal 3, Carolina 0

St. Louis 3, New Jersey 0

Nashville 4, Winnipeg 3

Phoenix 3, Los Angeles 0

Calgary 5, Chicago 4, OT

Minnesota 4, Anaheim 2

Games today

NY Rangers vs NY Islanders, at Bronx, NY, 5:30 p.m.

San Jose at Edmonton, 7:30 p.m.

Chicago at Vancouver, 8:30 p.m.

NBA

Schedule and results

Games Monday

Phoenix 124, Philadelphia 113

Toronto 104, Brooklyn 103

Minnesota 95, Chicago 86

L.A. Clippers 114, Milwaukee 86

Oklahoma City 111, Atlanta 109

Utah 106, Sacramento 99

Games Tuesday

New Orleans 100, Cleveland 89

Detroit 103, Orlando 87

New York 114, Boston 88

Houston 97, San Antonio 90

Memphis 98, Portland 81

Washington at Golden State, late

Indiana at L.A. Lakers, late

Games today

Oklahoma City at Miami, 5 p.m.

Orlando at Toronto, 5 p.m.

Detroit at Atlanta, 5:30 p.m.

Philadelphia at Boston, 5:30 p.m.

Phoenix at Milwaukee, 6 p.m.

New Orleans at Minnesota, 6 p.m.

Houston at Dallas, 6:30 p.m.

Charlotte at Denver, 7 p.m.

Chicago at San Antonio, 7:30 p.m.

Memphis at Sacramento, 8 p.m.

Washington at L.A. Clippers, 8:30 p.m.

Games Thursday

Phoenix at Indiana, 5 p.m.

Cleveland at New York, 6 p.m.

L.A. Clippers at Golden State, 8:30 p.m.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness