Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Wednesday's scoreboard

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Dickinson, 58602
The Dickinson Press
(701) 225-4205 customer support
Dickinson North Dakota 1815 1st Street West 58602

Boys basketball

Results Tuesday

Beach 58, Richardton-Taylor 49

RT 14 28 35 49

Beach 13 27 38 58

RT: Spencer Floberg 19, Lane Voltz 13, Cory Rebel 8, Coal Kuntz 3, Lane Aune 2, Abe Axtmann 2, Hunter Kuntz 2

Advertisement
Advertisement

B: Anthony Weinres 28, Kirby Maus 13, Marshall Nunberg 9, Ty Farstveet 4, Scott Lund 2, Carl Muckle 2

3-pointers: RT 5 (Floberg 3, Voltz 1, C. Kuntz 1), B 6 (Weinres 6). Free throws: RT 2-3, B 16-28. Total fouls: RT 17, B 8. Records: RT 5-14 (Region 2-7), B 7-12 (Region 4-5).

New England 58, Glen Ullin-Hebron 37

New England 12 19 34 58

GUH 5 17 26 37

NE: Ty Nordby 19, Daniel Prince 12, John Urlacher 11, Mason Stang 6, Jordan Maershbecker 5, Gavin Fitterer 3, Brady Bender 2

GUH: Mitchell Bettenhausen 12, Jaden Schmidt 8, Adam Gietzen 5, Chance Glass 4, Chase Berger 3, Matthew Emier 3, Bailey Morman 2

3-pointers: NE 1 (Urlacher), GUH 4 (Bettenhausen 3, Emier 1). Free throws: NE 13-16, GUH 5-10. Total fouls: NE 9, GUH 17. Fouled out: GUH Bettenhausen. Records: NE 16-3 (District 6-3), GUH 4-15 (District 1-8).

Mott-Regent 60, Hettinger-Scranton 56

HS 10 28 37 56

Mott-Regent 15 32 45 60

HS: Hayden Sadowsky 25, Brandon Pierce 7, isiah Kludt 6, Kye Erickson 4, Ben Pearson 4, Jordan Dilse 4, Damon Mellmer 3, Tanner Sanford 3

MR: Tyler Zentner 27, Brett Messmer 13, Brady Wegh 8, Chance Roth 7, Carter Honeyman 3, James Warner 2

3-pointers: HS 6 (Sadowsky 4, Mellmer 1, Sanford 1), MR 2 (Zentner 2). Free throws: HS 10-23, MR 14-22. Total fouls: HS 21, MR 22. Fouled out: HS, Pierce. MR, Wegh, Roth. Records: HS 3-6 (Region 8-11), MR 9-9 (Region 4-5).

Beulah 54, Killdeer 39

Beulah 18 25 41 54

Killdeer 6 14 22 39

B: Luke Blood 17, Randi Julson 13, Jett Hettich 10, Casey Walcker 8, Landon Battest 2, Mason Brouwer 2, Cole Messerschmidt 1, Alec Battest 1

K: Calum Blankenship 15, Tuff Kling 9, Lewis Dobitz 4, Alex Sadowsky 4, Hayes LeMieux 3, Trenton Rohr 2, Bryton Roshau 2

3-pointers: B 1 (Hettich), K 1 (Sadowsky). Free throws: B 13-19, K 4-10. Rebounds: B 26 (Walcker 6), K 39 (Blankenship 12). Turnovers: B 15, K 27. Records: B 14-5 (Region 9-1), K 11-7 (Region 5-4).

Other scores

Grant County 86, Flasher 27

Class A

West Region Region Overall

Bismarck Century 12-0 15-0

Minot 9-3 12-2

Bismarck St. Mary’s 8-3 11-3

Bismarck High 7-4 9-5

Turtle Mountain 5-8 6-10

Jamestown 3-8 4-10

Dickinson 3-8 4-10

Williston 3-8 3-11

Mandan 2-10 3-12

Class B boys

Region 7 Region Overall

Hazen 9-1 17-2

Beulah 9-1 14-5

Dickinson Trinity 7-2 10-8

New England 6-3 16-3

Killdeer 5-4 11-7

Heart River 4-6 9-9

Mott-Regent 4-5 9-9

Hettinger-Scranton 3-6 8-11

Beach 4-5 7-12

Richardton-Taylor 2-7 5-14

Glen Ullin-Hebron 1-8 4-15

Bowman County 1-8 2-16

Girls basketball

Results Tuesday

New Salem-Almont 58, Richardton-Taylor 45

NSA 13 32 43 58

RT 17 24 39 45

NSA: Karlie Schroeder 26, Mariah Fitterer 9, Raina Hanley 6, McKenzie Kuhn 6, Kassandra Severson 4, Alexa Henke 3, Katie Doll 2, Abby Hulm 2.

RT: Reagan Olson 12, Cassidy Diede 8, Megan Kuhn 7, Samantha Steiner 6, Hannah Rummel 5, Shayna Frederick 4, MiKayla Aluise 3.

3-pointers: NSA 2 (Schrodeder, Fitterer), RT 6 (Olson 4, Rummel 1, Aluise 1). Free throws: NSA 10-21, RT 7-8. Total fouls: NSA 12, RT 19. Records: NSA 12-3, RT 3-12.

Watford City 59, Hazen 40

Hazen 14 21 29 40

Watford City 11 26 44 59

H: Mariya Schneider 8, Krista Slaubaugh 8, Dakota Wood 6, Kayla Lindquist 6, Hannah Zimmerman 5, Ashton Carter 3, Kendra Slaubaugh 3, Lexie Biffert 1.

WC: Katie Mogen 17, Ricki Lindley 14, Amanda Mogen 9, Kaytlyn Grimes 6, Kara Langerud 5, Jeanna Zenz 5, Jordan Sparby 2, MacKenzie Sparby 1.

3-pointers: H 5 (Schneider 2, Lindquist 2, Carter 1), WC 3 (Lindley 2, Zenz 1). Free throws: H 5-13, WC 8-13. Records: H 9-6, WC 14-3.

Other scores

Shiloh Christian 77, Standing Rock-Selfridge 22

Garrison 53, Powers Lake 35

Class A

West Region Region Overall

Bismarck High 11-0 13-1

Bismarck Century 10-2 13-2

Minot 7-5 9-6

Mandan 7-5 8-7

Jamestown 6-5 7-7

Turtle Mountain 6-7 7-8

Bismarck St. Mary’s 3-8 3-11

Dickinson 1-10 3-11

Williston 1-10 3-11

Class B

Region 7 Region Overall

Beach 6-0 13-2

New England 6-1 13-3

Dickinson Trinity 6-1 12-4

Hazen 4-2 9-6

Killdeer 4-2 6-8

Hettinger-Scranton 4-3 8-9

Bowman County 3-3 9-6

Beulah 3-3 7-8

Hebron-Glen Ullin 2-5 3-14

Mott-Regent 1-5 3-12

Richardton-Taylor 0-6 3-12

Heart River 0-7 1-14

Boys hockey

Results Monday

Hazen-Beulah 5, Williston 4, OT

West Region Tournament

Thursday

Quarterfinals

Game 1: Bismarck, No. 1 seed, vs. Hazen-Beulah, No. 8 seed, 10 a.m.

Game 2: Bottineau-Rugby, No. 4 seed, vs. Jamestown, No. 5 seed, 12:30 p.m.

Game 3: Minot, No. 2 seed, vs. Mandan, No. 7 seed, 4 p.m.

Game 4: Bismarck Century, No. 3 seed, vs. Dickinson, No. 6 seed, 6:30 p.m.

Friday

Consolation semifinals

Game 5: Game 1 loser vs. Game 2 loser, 10 a.m.

Game 6: Game 3 loser vs. Game 4 loser, 12:30 p.m.

Semifinals

Game 7: Game 1 winner vs. Game 2 winner, 4 p.m.

Game 8: Game 3 winner vs. Game 4 winner, 6:30 p.m.

Saturday

Consolation championship

Game 9: Game 7 loser vs. Game 6 winner, 10 a.m.

Game 10: Game 8 loser vs. Game 5 winner, 12:30 p.m.

Championship

Game 11: Game 7 winner vs. Game 8 winner 3 p.m.

Girls hockey

Standings and schedule

North Dakota W L SOL OTL Pts

Bismarck 18 0 0 0 53

West Fargo 12 2 1 0 43

Minot 13 4 0 0 39

Grand Forks 11 5 0 1 37

Williston 10 8 0 0 30

Fargo South 9 8 0 1 27

Fargo North 7 8 0 0 26

Mandan 6 10 0 1 19

Jamestown 3 15 0 0 8

Dickinson 2 13 0 0 6

Devils Lake 1 16 0 0 3

OVERALL RECORDS: Bismarck 20-1, Minot 16-4, West Fargo 14-5-1, Williston 13-8, Grand Forks 11-9, Fargo South 9-12, Mandan 7-12, Fargo North 7-13, Dickinson 4-13, Jamestown 3-16, Devils Lake 1-18.

Men’s basketball

Results Tuesday

No. 3 Florida 67, Tennessee 58

No. 4 Wichita State 78, Southern Illinois 67

No. 5 San Diego State at Wyoming, 11 p.m.

No. 15 Michigan 70, No. 22 Ohio State 60

No. 19 Texas 87, Oklahoma State 68

College Hockey

Schedule and results

NCHC

Friday

Minnesota Duluth at St. Cloud State, 6:07 p.m.

Miami at North Dakota, 6:37 p.m.

Denver at Nebraska Omaha, 6:37 p.m.

Western Michigan at Colorado College, 7:37 p.m.

Saturday

Minnesota Duluth at St. Cloud State, 6:07 p.m.

Miami at North Dakota, 6:07 p.m.

Denver at Nebraska Omaha, 6:07 p.m.

Western Michigan at Colorado College, 7:07 p.m.

WCHA

Friday

Alaska at Michigan Tech, 5:07 p.m.

Lake Superior State at Northern Michigan, 5:07 p.m.

Ferris State at Bemidji State, 6:37 p.m.

Alabama Huntsville at Minnesota State, 6:37 p.m.

Bowling Green at Alaska Anchorage, 9:07 p.m.

Saturday

Alaska at Michigan Tech, 5:07 p.m.

Lake Superior State at Northern Michigan, 5:07 p.m.

Ferris State at Bemidji State, 6:07 p.m.

Alabama Huntsville at Minnesota State, 6:07 p.m.

Bowling Green at Alaska Anchorage, 9:07 p.m.

NHL

Schedule and results

Games

No games scheduled until Tuesday Feb. 25

NBA

Schedule and results

Games Tuesday

Charlotte 114, Dallas 89

Cleveland 109, Sacramento 99

Chicago 100, Atlanta 85

Memphis 92, Washington 89

Miami 103, Phoenix 97

Oklahoma City 98, Portland 95

Utah 96, L.A. Lakers 79

Games today

Dallas at Indiana, 5 p.m.

Memphis at Orlando, 5 p.m.

Atlanta at Toronto, 5 p.m.

San Antonio at Boston, 5:30 p.m.

Charlotte at Brooklyn, 5:30 p.m.

Cleveland at Detroit, 5:30 p.m.

Sacramento at New York, 5:30 p.m.

Washington at Houston, 6 p.m.

New Orleans at Milwaukee, 6 p.m.

Denver at Minnesota, 6 p.m.

Philadelphia at Utah, 7 p.m.

Miami at Golden State, 8:30 p.m.

Portland at L.A. Clippers, 8:30 p.m.

Advertisement
Advertisement
Advertisement