Sections

Weather Forecast

Close

Error message

Views XML Backend: HTTP response: Service Unavailable. URI: http://search.fccinteractive.com/solr/classifieds/select/?q=pubToDomain:thedickinsonpress.com+AND+featured:1&fl=imageArray,datePosted,advertisement,classification,slug,ID,title&start=0&rows=5000&sort=slug%20asc
Advertisement

Wednesday's scoreboard

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Dickinson, 58602
The Dickinson Press
(701) 225-4205 customer support
Dickinson North Dakota 1815 1st Street West 58602

Prep track and field

Results Thursday

Boys

Team scores: Baker (Mont.) 151.5, Bowman County 128, Mott-Regent 110, Heart River 80, Standing Rock 79.5, Lemmon (S.D.) 60, Bison (S.D.) 56, Hettinger-Scranton 24, Beach 9.

Advertisement
Advertisement

100: 1, Tyson Kudrna, HR, 11.75. 2, Luke Gonsioroski, Baker, 11:76. 3 (tie) Cody perry, Baker, 11.95; Doug Calcari, SR, 11.95. 5, Hayden Sadowsky, HS, 12.06. 6, Mason Melby, Baker,12.18. 7, Tyler Heil, Lemmon, 12.30. 8, Cypress Nelson, SR, 12.38.

200: 1, Luke Gonsioroski, Baker, 23.87. 2, Doug Calcari, SR, 24.49. 3, Joe Fischer, Baker, 24.68. 4, Hayden Sadowsky, HS, 25.06. 5, Cypress Nelson, SR, 25.58. 6, Sam Kludt, HS, 26.58. 7, Jon Hodgekiss, SR, 26.65. 8, Preston Baumgarten, Lemmon, 27.23.

400: 1, Doug Calcari, SR, 56.43. 2, Cole Osendorf, BC, 57.19. 3, Daniel Burkhalter, Bison, 57.52. 4, Blayne Smith, HR, 59.51. 5, Dion Madler, HR, 1:01.11. 6, Brandon Miller, Beach, 1:01.50. 7, Dalton Hintz, SR, 1:03.39. 8, Seth Keator, HR, 1:03.95.

800: 1, Travis Koenig, Baker, 2:16.33. 2, Justin Germann, BC, 2:19.51. 3, Corbin Claymore, SR, 2:23.70. 4, Ben Friedt, MR, 2:25.01. 5, Breyden Miller, BC, 2:31.55. 6, Brandon Miller, Beach, 2:33.43. 7, Kobi Allen, Beach, 2:38.32. 8, Jordan Baxter, Baker, 2:39.03.

1,600: 1, Daniel Burkhalter, Bison, 4:54.13. 2, Travis Koenig, Baker, 5:03.63. 3, Brendan Harrison, SR, 5:04.73. 4, Corbin Claymore, SR, 5:22.90. 5, Alex Bartholomay, BC, 5:27.64. 6, Spencer Losing, Baker, 5:42.52. 7, Bryce Holland, HR, 5:55.88. 8, Kobi Allen, Beach, 5:59.61.

3,200: 1, Daniel Burkhalter, Bison, 10:48.55. 2, Brenden Harrison, SR, 11;10.91. 3, Alex Bartholomay, BC, 11:43.29. 4, David Chavez, BC, 11:54.43. 5, Spencer Losing, Baker, 12:02.50. 6, Andrew Miller, BC, 12;40.18. 7, Bryce Holland, Heart River, 13:09.13.

110 hurdles: 1, Tanner Fischer, BC, 16.48. 2, Brady Wegh, MR, 17.08. 3, Ben Friedt, MR, 17.44. 4, Josh Mckinstry, Bison, 18.92. 5, Cody Perry, Baker, 19.04. 6, Cade Blickensderfer, MR, 23.39. 7, Jordan Peterson, MR, 24.83.

300 hurdles: 1, Tanner Fischer, BC, 44.30. 2, Ben Friedt, MR, 45.24. 3, Zane Besler, HR, 46.34. 4, Cody Perry, Baker, 46.75. 5, Brenden Harrison, SR, 47.03. 6, Josh McKinstry, Bison, 49.20. 7, Joe Fischer, Baker, 49.21.

400 relay: 1, Baker 47.71. 2, HR, 48.82. 3, BC, 50.45.

800 relay: 1, Heart River (Zane Besler, Tyson Kudrna, Seth Keaotr, Cade Shyposki), 1:40.31. 2, BC, 1:48.28. 3, Baker, 1:53.80. 4, Bison, 2:03.71.

1,600 relay: 1, Bowman County (John Yale, Levi McKitrick, Tanner Fischer, Cole Osendorf), 3:50.77. 2, HR, 3:53.37. 3, Baker, 3:56.79. 4, Lemmon, 4:18.52. 5, Bison, 4:49.37.

3,200 relay: 1, Bowman County (Justin Germann, Cole Osendorf, Braydem Miller, David Chavez), 9:30.22. 2, HR, 10:33.71. 3, Baker, 10:43.77. 4, Bison, 11;50.23.

High jump: 1, Brett Messmer, MR, 5-07. 2, Jon Hodgekiss, SR, 5-02. 3, Tyler Zentner, MR, 5-02. 4, Jonathan Smith, BC, J05-02. 5, Brandon Peterson, Lemmon, 4-10. 6, Nathan Boeckel, Lemmon, J4-10.

Pole vault: 1, Mason Melby, Baker, 10-06. 2, Austin Braun, Baker, 9-06. 3, Chance Andrews, Bowman, 7-06. 4, Paul Wang, Baker, 7-00.

Long jump: 1, Brady Wegh, MR, 19-07.50. 2, Seth Barkley, Baker, 19-04.50. 3, Tyler Zentner, MR, 19-01.50. 4, Tyler Heil, Lemmon, 18-11.50. 5, John Yale, BC, 18-09. 6, Tanner Fischer, BC, 18-05. 7, Jon Hodgekiss, SR, 18-04. 8, Sam Kludt, HS, 17-02.50.

Triple jump: 1, Brady Wegh, MR, 41-09 (SQ). 2, Cade Shyposki, HR, 40-05. 3, Seth Barkley, Baker, 40-04. 4, Josh McKinstry, Bison, 39-08.50. 5, Tyler Zentner, MR, 39-08. 6, Blayne Smith, HR, 39-06. 7, Tyler Heil, Lemmon, 37-09.50. 8, Sean Hertz, MR, 35-06.50.

Shot put: 1, Brody Peterson, Lemmon, 42-04.50. 2, Brandon Heil, Lemmon, 36-05.50. 3, Nevan Weaver, HS, 34-10. 4, Brett Messmer, MR, 33-09. 5, Jade Standing Bear, SR, 33-08. 6, Matt Packer, Baker, 33-05. 7, Clay Byington, SR, 33-05. 8, Quirt Beer, Lemmon, 31-10.

Discus: 1, Brody Peterson, Lemmon, 133-11. 2, Erik Bloomgren, BC, 105-10.50. 3, Quirt Beer, Lemmon, 101-08. 4, Dalton Schaefer, MR, 97-02. 5, Brodie Ambers, MR, 95-00. 6, Nevan Weaver, HS, 94-05. 7, Christian Kilwein, HS, 92-01. 8, Shane Collins, Bison, 89-05.

Javelin: 1, John Yale, BC, 141-02. 2, Mason Melby, Baker, 134-00. 3, Tyler Zentner, MR, 124-09. 4, Andrew Meier, MR, 117-07. 5, Dalton Schaefer, MR, 116-07. 6, Jade Standing Bear, SR, 116-00. 7, Travis Koenig, Baker, 113-08. 8, Brodie Ambers, MR, 107-11.

Girls

Team scores: Bowman County 145.5, Mott-Regent 142.5, Hettinger-Scranton 120, Beach 79, Baker (Mont.) 59, Lemmon (S.D.) 52, Standing Rock 44, Heart River 32, Bison (S.D.) 17, Plevna (Mont.) 14.

100: 1, Shelbi McGee, BC, 13.02 (SQ). 2, Natalie Kempenich, BC, 13.19. 3, Kaitlin Reitz, HS, 13.27. 4, Lexus Patton, MR, 13.94. 5, Brittany Hansey, BC, 13.97. 6, Tayler Stinnett, Baker, 13.98. 7 (tie), Kendra Swanson, BC, 14.33; MaLynn Kautzman, MR, 14.33.

200: 1, Abby Honeyman, MR, 26.92 (SQ). 2, Shelbi McGee, BC, 27.0. 3, Kaitlin Reitz, HS, 27.32. 4, Justyce Duffield, BC, 27.76. 5, Kaite Sackmann, Lemmon, 28.48. 6, Julia Blue Arm, Lemmon, 28.81. 7, Elizabeth Bartholomy, HS, 28.94. 8, Gracey Gross, HR, 30.0.

400: 1, Kaitlin Reitz, HS, 1:05.91. 2, Katie Sackmann, Lemmon, 1:06.61. 3, Addison Olson, HR, 1:10.98. 4, Rianna Robinson, HS, 1:11.68. 5, Shantel Herner, MR, 1:12.10. 6, Sarah Freitag, BC, 1:12.33. 7, Bailey Olson, HR, 1:16.89. 8, Shelby Klein, Lemmon, 1:21.77.

800: 1, Taylor Hestekin, Hettinger-Scranton, 2:37.70. 2, Charlie Bailey, SR, 2:38.87. 3, Ashlee Edwards, BC, 2:43.51. 4, Amber Friedt, MR, 2:51.89. 5, Mataya Harrison, SR, 2:55.46. 6, Kaleigh Crow Ghost, SR, 3:07.96. 7, Ashlynn Sandland, SR, 3:13.91. 8, Madison Varner, Baker, 3:15.32.

1,600: 1, Paitton Herbst, Baker, 5:49.98. 2, Taylor Hestekin, HS, 5:56.63. 3, Abby Wilhelmi, Beach, 6:03.16. 4, Charlie Bailey, SR, 6:07.92. 5, Nicole Allerdings, Plevna, 6:07.92. 6, Lacey Feist, BC, 6:45.82. 7, Bailie Beer, Lemmon, 6:53.51. 8, Andrea Klein, MR, 6:54.24.

3,200: 1, Charlie Bailey, SR, 13:11. 2, Nicole Allerdings, Plevna, 13:28.87. 3, Mikayla Bartholomay, BC, 13:55.42. 4, Mataya Harrison, SR, 15:04.16. 5, Rebekah Burkhalter, Bison, 15:05.65. 6, Ruth Burkhalter, Bison, 15:12.60. 7, Tereza Safrankova, HS, 17:31.75.

100 hurdles: 1, Abby Honeyman, MR, 15.49 (SQ). 2, Julia Blue Arm, Lemmon, 17.12. 3, Lindsey Dix, BC, 17.96. 4, Gracey Gross, HR, 18.07. 5, Elizabeth Thompson, HS, 18.08. 6, Meggie Fischer BC, 18.32. 7, Kendra Sanson, BC, 18.92. 8, Beth Tennant, Lemmon, 20.31.

300 hurdles: 1, Abby Honeyman, MR, 47.95 (SQ). 2, Paitton Herbst, Baker, 51.07. 3, Julia Blue Arm, Lemmon, 51.48. 4, Gracey Gross, HR, 51.67. 5, Justyce Duffield, BC, 52.36. 6, Lindsey Dix, Bowman County, 53.23. 7, Elizabeth Thompson, HS, 53.94. 8, Morgan Miller, Plevna, 54.38.

400 relay: 1, Bowman County (Kendra Swanson, Justice Duffield, Brittant Hansey, Shelbi McGee), 54.25. 2, HS, 55.59. 3, MR, 57.37. 4, Baker, 57.74. 5, Beach, 1:01.19.

800 relay: 1, Mott-Regent (Lexus Patton, MaLynn Kautzman, Shantel Herner, Abbey Kautzman), 2:03.49. 2, HS, 2:05.55. 3, Beach, 2:07.20. 4, HR, 2:07.62. 5, Lemmon, 2:18.60.

1,600 relay: 1, Bowman County (Justyce Duffield, Ashlee Edwards, Brittany Hansey, Sarah Freitag), 4:34.83. 2, HS, 4:44.87. 3, Lemmon, 5:05.32. 4, BC, XJ 5:08.68. 5, HR, J5:10.30. 6, Beach, J5:11.27. 7, Bison, J5:59.20.

3,200 relay: 1, Bowman County (Mikayla Bartholomy, Lacey Fesit, Ellie Stafford, Abigail Bartholomay), 11:50. 2, Bison, 12;15. 3, Lemmon, 12:19. 4, Beach, 12:34. 5, HR, 12:36.

High jump: 1, Ellie Messmer, MR, 4-09. 2, MEggie Fischer, BC, 4-07. 3, Melissa Breitbach, Baker, 4-05. 4, Allison Gion, MR, 4-03. 5, Cheyenne Perry, Baker, 4-01.

Pole vault: 1, Sarah Freitag, BC, 6-06. 2, Cheyenne Perry, Baker, J6-06. 3, Scoti Robinson, Baker, 6-00. 4, Kalea Hoff, BC, 5-06.

Long jump: 1, Cassie Holt, HS, 16-00.50. 2, Abbey Honeyman, MR, 34-00. 3, Allison Gion, MR, 33-01.50. 4, Alyssa Olin, MR, 32-06. Ellie Messmer, MR, 32-03. 6, Maddi Johnson, MR, 30-03.50. 7, Cassidy Walby, BC, 29.08.50. 8, Morgan Miller, Plevna, 28-10.

Triple jump: 1, Cassie Holt, HS, 35-02.50 (SQ). 2, Abby Honeyman, MR, 34-00 (SQ). 3, Allison Gion, MR, 33-01.50. 4, Alyssa Olin, MR, 32-06. 5, Ellie Messmer, MR, 32-02. 6, Maddi Johnson, MR, 30-05. 7, Cassidy Walby BC, 29-08.50. 8, Morgan Miller, Plevna, 28-10.

Shot put: 1, Chantel Fulton, Beach, 33-01.50. 2, Cid Stedman, Beach, 31-07.50. 3, Lexi Nistler, Beach, 30-04. 4, Brittany Green, HS, 29-10. 5, Sofia Muruato, Beach, 29-08.50. 6, Casey Joppa, HS, 29-05.50. 7, Megan Molash, SR, 28-06.50. 8, Lateasha Lechler, Beach, 28-03.

Discus: 1, Chantel Fulton, Beach, 96. 2, Alyssa Olin, MR, 89-09. 3, Alycia Eggers, MR, 89-09. 4, Cid Stedman, Beach, 89-02.50. 5, Amerylis Eagle, SR, 86-03. 6, Sadie Ambers, MR, 79-11. 7, Jenna Van Beek, Lemmon, 77-09. 8, Sage Peterson, Lemmon, 77-04.50.

Javelin: 1, Alyssa Olin, MR, 126-11 (SQ). 2, Paitton Herbst, Baker, 121-08 (SQ). 3, Chantel Fulton, Beach, 100-07. 4, Casey Joppa, HS, J100-07. 5, Allison Gion, MR, 95-02. 6, Lexi Nistler, Beach, 85-08. 7, Cid Stedman, Beach, 85-05. 8, Ryan Wolf Necklace, SR, 83-06.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness