Sections

Weather Forecast

Close

Midgets place fourth in home invitational

The Dickinson High girls swimming and diving team placed fourth among four teams with 412 total points. The Moorhead High Spuds (Minn.) took first with 690 points, followed by Williston and Mandan who earned 491 and 443, respectively.

Hailey Rathgeber kicked off competition for the Midgets by earning a state qualifying time in the 200-yard freestyle, placing sixth with a time of 2 minutes and 12.01 seconds.

Her younger sister, Charley Rathgeber qualified for the state meet after placing sixth in the 200 individual medley with a time of 2:31.44. She has now qualified in four events.

Reilly Meyer swam the 100-yard butterfly in 1:07.79, taking four seconds off her previous time and qualifying for the state meet for the first time ever.

Jaydin Decker took first in the 100-yard with a time of 1:08.62 and qualified for the state meet in the event.

Dickinson Invite

West River Community Center

Results Saturday

Team scores: 1, Moorhead Spuds (Minn.) 690. 2, Williston 491. 3, Mandan 443. 4, Dickinson 412.

200 medley relay: 1, Spuds A (Lydia Welle, Sophie Sather, Katelin Winter, Andrea Lee), 1:57.46. 3, Dickinson A (Jaydin Decker, Brianna Ashworth, Charley Rathgeber, Kara Wanner), 2:05.15. 7, Dickinson B (Sydne Beld, Ericka Williams, Reilly Meyer, Savanna Baranko), 2:15.50.

50 freestyle: 1, Emily Seljevold, S, 26.53. 9, Kara Wanner, D,  28.10. 10, Hannah Rathgeber, D, 28.56. 13, Reilly Meyer, D, 29.14. 16, Savanna Baranko, D, 29.84. 18, Hillary Moberg, D, 30.19. 39, Katie Amann, D, 36.08. 42, Caitlin Dukart, D, 37.23.

100 backstroke: 1, Decker, D, 1:08.64. 2, Marisa Branham, W, 1:09.81. 3, Korie Riely, 1:09.84. 7, Hailey Rathgeber, D, 1:12.44.

100 breaststroke: 1, Winter, S, 1:10.62. 4, Ashworth, D, 1:14.44. 10, Williams, D, 1:21.67.

100 butterfly: 1, Winter, S, 1:01.42. 4, Riely, D, 1:07.52. 5, Meyer, D, 1:07.79. 8, Hannah Rathgeber, D, 1:09.75.

100 freestyle: 1, Seljevold, S, 58.50. 10, Beld, D, 1:06.21.

200 freestyle: 1, Lee, S, 2:02.74. 6, Hailey Rathgeber, D, 2:12.01. 12, Beld, D, 2:17.26. 18, Williams, D, 2:22.99.

200 individual medley: 1, Mayson Sheldon, M, 2:24.01. 2, Ashworth, D, 2:25.65. 6, Charley Rathgeber, D, 2:31.44.

500 freestyle: 1, Torgun Knudsen, W, 5:43.30. 7, Wanner, D, 6:01.95. 8, Baranko, D, 6:05.81.

200 freestyle relay: 1, Spuds A (Lee, Winter, Seljevold, Kenzie Dauner), 1:46.50. 2, Dickinson A (Hailey Rathgeber, Riely, Hannah Rathgeber, C. Rathgeber), 1:49.65.

400 freestyle relay: 1, Williston A (Brandy Loga, Ellie Schmit, Knudsen, Demi Peterson), 3:55.98. 2, Dickinson A (Hailey Rathgeber, Wanner, Riely, Ashworth), 3:59.83. 6, Dickinson B (Beld, Meyer, Baranko, Hannah Rathgeber), 4:20.42.

1-meter diving: 1, Olivia Lacher, M, 362.05. 4, Decker, D, 292.45. 12, Gracie Morel, D, 229.70.

Advertisement
randomness