In the final Dickinson Parks and Recreation elementary cross country meet, Killdeer second graders Sage Hoots and and Cassie Bang won the ½ mile race in the Kindergarten-2nd grade division, on Wednesday, Sept. 26 at Gress Softball Complex.

Hoots completed the race in three minutes and 15.61 seconds, while Bang crossed the line at 3:22.17.

In the 3rd-4th grade division, Josh Spillman was victorious for the boys. The Prairie Rose third-grader won with a speedy time of 2:53.19. For the girls in the same division, Kambree Fleck finished first. The third-grader from Trinity West crossed the line at 3:08.88.

Dickinson sixth-grader Caleb Swisher took the blue ribbon in the 5th-6th grade boys 1-mile race with a time of 6:00.34. Jenna Nelson, a Jefferson Elementary fifth-grader won the girls division with a time of 6:47.32.

The race brought runners from Killdeer, Mandaree and Beach.

Results Wednesday

K-2 boys ½ mile race

1. Sage Hoots, Killdeer, 3:15.61. 2, Wyatt Ragan, K, 3:25.74. 3, Elijah Benson, K, 3:26.76. 4, Vincent Hunts Along, Mandaree, 3:33.5. 5, Kolt Guenther, K, 3:35.76. 6, Jace Weldner, Trinity West, 3:42.56. 7, Isiah Vogle, Richardton-Taylor, 3:52. 8, Lakota Gieger, K, 3:54.81. 9, Cruz Dyleins, Beach, 3:56.98. 10, Drewes Palmer, K, 2:58.08. 11, Hank Bohmbach, K, 4:01.07. 12, John Roundy, K, 4:01.59. 13, Cooper Gregoire, Hope Christian, 4:02.35. 14, Owen Eustice, K, 4:04.47. 15, Bently Farstveet, B, 4:06.42. 16, Adriel Lewya, M, 4:15.02. 17, Lucien Albrecht, K, 4:16.53. 18, Braxon Heckaman, B, 4:21.67. 19, Hugh Dolezal, K, 4:26.89. 20, Dustin Ward, M, 4:28.35. 21, Wilson Sam, M, 4:36.34. 22, Patton Hargrave, K, 4:37.36. 23, Paton Wittkopp, South Heart, 4:39.59. 24, Ethan Wittkopp, SH, 4:44.02. 25, Barry Roundy, K, 4:46.14. 26, Kalden Sunwall, Jefferson, 4:58.22. 27, Jackson Karsky, Lincoln, 5:26.83.

K-2 girls ½ mile race

1. Cassie Bang, Killdeer, 3:22.17. 2, Sloan Hamiston, Jefferson, 3:27.05. 3, Zooey Zook, Beach, 3:27.61. 4, Kaireace Bird In Ground, Mandaree, 3:35.22. 5, Mila Szudera, B, 3:36.36. 6, Bergen Ballinger, Trinity West, 3:47.58. 7, Hallie Langyel, K, 3:50.61. 8, Clover Norby, K, 3:53.61. 9, Tinlee Griffiths, K, 3:55.63. 10, Laren Jacobson, K, 3:59.01. 11, Brianna Knudsvig, K, 4:05.91. 12, Brighten Schilke, TW, 4:07.02. 13, Aleigha Schmidt, K, 4:10.61. 14, Eden McWhorter, Homeschool, 4:14.68. 15, Addi Kluuer, K, 4:16.83. 16, Mackinley Lazorenke, K, 4:19.84. 17, Sammi Schaper, K, 4:22.77. 18, Tatum McWhorter, Homeschool, 4:26.19. 19, Avery Moe, B, 4:27.21. 20, Layne Dvorak, K, 4:29.99. 21, Landyn Geiger, K, 4:30.99. 22, Suzie Roundy, K, 4:31.83. 23, Avery Hanson, Lincoln, 4:43.51. 24, Asa Bacon, M, 4:44.45. 25, Alexa Mandan, M, 4:45.76. 26, Vada Szudera, B, 4:46.96. 27, Abigail Haag, Prairie Rose, 4:56.86. 28, Isabella Sticka, Prairie Rose, 5:09.49. 29, Lakely Schilke, Montessori, 5:30.12. 30, Sidney Heidecker, Roosevelt, 5:46.39.

3-4 boys ½ mile race

1, Josh Spillman, Prairie Rose, 2:53.19. 2, Bjorn Pederson, Jefferson, 3:00.27. 3, Patton Pederson, K, 3:02.79. 4, Logan Harderson, K, 3:03.61. 4, Eli Ash, Prairie Rose, 3:15.17. 6, Lander Rice, K, 3:19.49. 7, Jacob Jaggi, K, 3:23.65. 8, Weston Bohner, K, 3:24.28. 9, Hayden Hall, K, 3:25.75. 10, Bennett Hargrave, K, 3:26.36. 11, Noah Rasch, Roosevelt, 3:26.89. 12, Koleton Smith, M, 3:28.99. 13, Morgan Fettig, M, 3:29.29. 14, Kollin Triplett, SH, 4:03.61. 15, Sawyer Farstveet, B 4:04.37. 16, Tracin Ward, M, 4:07.91. 17, Jayden Kuntz, K, 4:18.11. 18, Camden Belanger, K, 4:50.58. 19, Matthew Schaber, K, 4:53.39.

3-4 girls ½ mile race

1, Kambree Fleck, TW, 3:08.88. 2, Celine Lefor, Homeschool, 3:15.93. 3, Cortana Clyde, K, 3:21.93. 4, Carley Bullinger, TW, 3:30.10. 5, Reese Weidner, TW, 3:40.08. 6, Emelie Schaper, K, 3:44.38. 7, Isabella McLaughlin, Roosevelt, 3:48.54. 8, Bryndal Gieger, K, 3:49.97. 9, Paizley Dolezal, K, 3:50.81. 10, Kaleish Fettig, M, 3:54.94. 11, Sarah Schapel, K, 3:56.81. 12, Omeara Howling Wolf, M, 4:00.8. 13, Jonet Dawes, M, 4:04.87. 14, Kira Wariner, Lincoln, 4:06.5. 15, Pauline Yellow Wolf, M, 4:08.52. 16, Jacelyn Ward, M, 4:09.53. 17, Emily Mandan, M, 4:11. 18, Landry Dvorak, K, 4:11.88. 19, Passion Lincoln, M, 4:15.75. 20, Brooklyn McLaughlin, Roosevelt, 4:21.63. 21, Ella Zachmann, B, 4:22.13. 22, Meghan Wallace, K, 4:37.74.

5-6 boys 1 mile race

1, Caleb Swisher, DMS, 6:00.34. 2, Jekori Dahlen, K, 6:07.51. 3, Samuell Lewton, DMS, 6:21.03. 4, Blake Homiston, Jefferson, 6:29.78. 5, Ryder Hecker, Prairie Rose, 6:30.05. 6, Jack Bohmbach, K, 6:33.38. 7, Jake Miller, K, 6:38.4. 8, Jake Reap, Jefferson, 6:42.17. 9, Nakori Dahlen, DMS, 6:43.75. 10, Gavin Farstveet, B, 6:45.06. 11, Riley Schollmeyer, K, 6:45.06. 12, Cash Pholen, M, 7:21.86. 13, Terrell Montinelli, M, 7:39.85. 14, Dalton Swenson, K, 8:05.86. 15, Kenyon Ward, M, 8:25.58.

5-6 girls 1 mile race

1, Jenna Nelson, Jefferson, 6:47.32. 2, Kari Pederson, DMS, 6:50.43. 3, Lelia Gregoire, Hope Christian, 7:42.38. 4, Adison Grayson, Lincoln, 7:47.07. 5, Melody Lone Fight, M, 8:19.16. 6, Ava Lee, K, 8:32.96. 8, Reese Albrecht, K, 9:09.72. 9, Sophia Yellow Wolf, M, 9:11.94. 10, Katori Hill, M, 9:59.56. 11, Courtney Lengylel, K, 10:47.32 12, Katie Horgeschimer, K, 12:35.