ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Dickinson State Blue Hawks men's and women's track and field finishes multiple events in top five at Cobbers Dual

MOORHEAD, Minn. -- Two events at the Cobbers Dual hosted by Concordia College were won by the Dickinson State track and field team.The 1,600-meter relay team of Lewis Dobitz, Brandon Ruffin, Josh Reed and Jose Chorro took first by concluding the ...

MOORHEAD, Minn. - Two events at the Cobbers Dual hosted by Concordia College were won by the Dickinson State track and field team.
The 1,600-meter relay team of Lewis Dobitz, Brandon Ruffin, Josh Reed and Jose Chorro took first by concluding the race in 3 minutes, 27.64 seconds. Chorro also ended the 60-meter hurdles in 8.39 seconds, good enough for runner-up, while Ruffin was second in the 400 meters with a 51.04-second race and recorded a long jump of 6.46 meters for fourth. Reed was third in the 600 meters with a time of 1:24.92.
Aidan Theard took first in the 3,000-meter run by finishing it in 9:23.78. DSU’s Trey Smollack also finished fifth in the event with a time of 10:00.5.
DSU’s Eddie Meneses was also runner-up in the 5,000 meters with a clocked time of 3:27.64.
Blue Hawks Shayna Tonderum, Cristina Herrera, Paola Silvestre and Amanda Wolff were fourth in the 1,600 relay by finishing in 10:50.73. Tonderum was also fifth with a 600-meter run in 1:52.75. Wolff added to her day with a 3:20.81 time in the 1,000 meters - good enough for fifth. Also in fifth was Alysse Charlesworth with a 10.2-meter triple jump.

Dickinson State at Cobbers Dual hosted by Concordia College
Men
60: 1, Jonathan Demus, unattached, 7.02. 6, Cain Boschee, DSU, 7.30.
60 hurdles: 1, Marceau Jovin, University of Mary, 8.37. 2, Jose Chorro, DSU, 8.39.
200: 1, Jonathan Demus, unattached, 22.35. 11, Chorro, 23.86.
400: 1, Itoitz Rodriguez, Northern State, 50.11. 2, Brandon Ruffin, DSU, 51.04.
600: 1, David Supinski, Concordia College, 1:23.68. 3, Josh Reed, DSU, 1:24.92.
800: 1, Nathan Inkman, Mary, 2:01.80.
1,000: 1, Matthew Young, University of Jamestown, 2:36.87. 7, Aidan Theard, DSU, 2:44.85.
1 Mile: 1, Jayce Seelig, unattached, 4:27.31. 9, Trey Smollack, DSU, 4:56.30.
3,000: 1, Aidan Theard, DSU, 9:23.78. 5, Trey Smollack, DSU, 10:00.50.
5,000: 1, Chalmer Combellick, unattached, 15:45.81. 2, Eddie Meneses, DSU, 16:10.52.
800 relay: 1, Minot State (Tyler Bates, Chiti Nkhuwa, Dylan Harvey, Farai Madungwe), 1:33.52.
1,600 relay: 1, DSU (Lewis Dobitz, Brandon Ruffin, Josh Reed, Chorro), 3:27.64.
1,600 relay: 1, Minnesota Morris (Otto Marckell II, Chase Arens, Tyler Sassenberg, Mike Okeson), 8:55.18.
Long jump: 1, Luxon Glor, Mary, 6.69. 4, Brandon Ruffin, DSU, 6.46.
Triple jump: 1, Glor, Mary, 14.21. 8, Josh Torgerson, DSU, 13.07.
High jump: 1, Nolan Hovland, University of North Dakota, 2.00. 6, Josh Torgerson, DSU, 1.86.
Pole vault: 1, Kaleb Kirby, Minot State, 4.43. 12, Logan Gumke, DSU, 3.63.
Shot put: 1, Michael Keogan, unattached, 16.08. 12, Ty Malone, DSU, 12.79.
Weight throw: 1, Delron Inniss, Throwers Inc., 16.83. 12, Ty Malone, DSU, 13.70.

Women
60: 1, Faith Kjelstrup, Mary, 7.89.
200: 1, Tonie Pandohie, Mary, 25.58.
400: 1, Hanneke Oosterwegel, NSU, 1:00.01.
600: 1, Olivia Dengel, St. Benedict, 1:43.23. 5, Shayna Tonderum, DSU, 1:52.75.
800: 1, Samantha Huether, MSU, 2:30.79.
1,000: 1, Nicole Crummy, Bemidji State, 3:12.80. 5, Amanda Wolff, DSU, 3:20.81.
1 Mile: 1, Katelynn Engh, Mary, 5:22.46. 17, Cristina Herrera, DSU, 5:49.93.
60 hurdles: 1, Maria Bolibruch, Mary, 9.00.
3,000: 1, Samantha VanHeuveln, Jamestown, 10:38.46. 7, Paola Silvestre, DSU, 11:25.17.
5,000: 1, Brooke Rasmussen, St. Benedict, 18:40.84. 8, Brittney Grove, DSU, 20:20.20.
800 relay: 1, Minnesota State-Moorhead (Judith Robinson, Katie Olson, Katie Holzheimer, Ki’Arah Johnson), 1:47.91.
1,600 relay: 1, Jamestown (Hannah Christenson, Kaiann Arellano, Rachel Heuchert, Rebecca Opoulos), 4:08.07.
1,600 relay: 1, Bethany Lutheran (Megan Sauer, Morgan Sauer, Kirsten Elyea, Jessica Berlinger), 10:26.80. 4, DSU (Shayna Tonderum, Cristina Herrera, Paola Silvestre, Amanda Wolff), 10:50.73.
Distance Medley: 1, NSU (Lindsey Gast, Courtney Brandt, Andrea Korvela, Paige Larson), 13:21.12.
High jump: 1, Vanessa Johnson, CC, 1.66. 11, Megan Dailey, DSU, 1.46.
Pole vault: 1, Kyley Foster, UND, 3.43.
Long jump: 1, Monica Kuehl, UND, 5.42.
Triple jump: 1, Faith Kjelstrup, Mary, 11.37. 5, Alysse Charlesworth, DSU, 10.20.
Shot put: 1, Katelyn Weber, UND, 13.39. 14, Macy Vail, DSU, 10.67.
Weight throw: 1, Breann Jackson, NSU, 17.39. 25, Macy Vail, DSU, 11.36.

Related Topics: BLUE HAWKS
What To Read Next
The plan will be implemented for the 2023-24 school year
Dickinson’s gritty play earns kudos, but no cigar, as five-on-three opportunity garners no glory
Members Only
With the WDA tournament on the horizon, Dickinson thrashed St. Mary's in a 42-25 season ending dual. 
Members Only
A string of late goals for Dickinson boys hockey team would be the decider, but wouldn't cease the North Stars 'never say die' effort till the final buzzer.