ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Four Holsteins named 9-man all-state

Seniors Shane Forster and Nathan Wolf of the 9-man football runners-up at New Salem-Glen Ullin were each named to the 9-man all-state team this week.

Seniors Shane Forster and Nathan Wolf of the 9-man football runners-up at New Salem-Glen Ullin were each named to the 9-man all-state team this week.

Forster, a tight end, and Wolf, a lineman, earned first-team honors while teammates Bailey Morman and Evan Henke both earned second-team nods.

Hettinger-Scranton junior running back Isaiah Kludt and Richardton-Taylor-Hebron safety Brendan Butterfield were also named to the 9-man first team. Mott-Regent junior running back and linebacker Josh Wallace was named to the 9-man second team.

The full team can be found below:

 

ADVERTISEMENT

First team offense

Quarterbacks - Calen Schwabe, Thompson, Sr.; Austin Urlaub, Cavalier, Jr.; Hunter Rodin, Kenmare-Bowbells-Burke County, Sr.; Running backs - Adam Diedrich, Thompson, Sr.; Talon Thompson, Mohall-Lansford-Sherwood, Sr.; Isaiah Kludt, Hettinger-Scranton, Jr.; Wide receiver - Kolton Jesz, Kenmare-Bowbells-Burke County, Sr.; Tight end - Shane Forster, New Salem-Glen Ullin, Sr.; Linemen - Brett Sutter-Hegg, Thompson, Sr.; Charlie Moffet, Wyndmere-Lidgerwood, Jr.; Nathan Wolf, New Salem-Glen Ullin, Sr.

First team defense

Linemen - Cody Mauch, Hankinson, Sr.; Cole VanderLaan, Linton-HMB, Sr.; Berkley Santos, Mohall-Lansford-Sherwood, Sr.; Linebackers - Garrett Munro, North Prairie, Sr.; Brody Cahill, North Prairie, Sr.; Brandon Dewald, Kidder County, Sr.; Dalten Jangula, Napoleon/Gackle-Streeter, Sr.; Defensive backs - Kolter Schell, Towner-Granville-Upham, Sr.; Jake Ihland, Richland, Sr.; Brendan Butterfield, Richardton-Taylor-Hebron, Sr.

Second team

Thompson - Cole Sorby, Jr.; Hatton-Northwood - Ben Johnson, Jr., Jamie Gorres, Jr.; North Border - Carter Brown, Jr.; North Star - Jayden Komrosky, Sr.; North Prairie - Tucker Boucher, Jr.; St. John - Tyrall Defender, Sr., Bryor Parisien, Jr.; New Rockford-Sheyenne - Josh McKnight, Sr.; Towner-G-U - Cole Bethke, Sr.; LaMoure-Litchville-Marion - Landon Smith, Sr.; Richland - Austin Roob, Sr.; Shiloh Christian - Canaan Fagerland, Soph., Bartholomew Ogbu, Jr., Trevor Mehlhoff, Sr.; Napoleon/G-S - Jamison Fettig, Soph.; New Salem/Glen Ullin - Bailey Morman, Sr., Evan Henke, soph.; Mott-Regent - Josh Wallace, Jr.; Grant County-Flasher - Connor Marion, Sr.; Mohall-Lansford-Sherwood - Statler Olson, Sr.; Kenmare-Bowbells-Burke County - Jacob Rodin, Jr.

What To Read Next
The Midgets’ win came with an injury to All-State Beam title holder Addison Fitterer that could see her out for an extended period of time.
Members Only
Dickinson's Michael McChesney helps lead Team USA to a silver medal finish in the World University Games, inspiring young athletes to strive for greatness
Members Only
Midgets’ late goal would only serve as a consolation, falling to the Demons 2-1 in gritty performance highlighting signs of season-long improvement
With talented players from 6 different states, including North Dakota and Montana, the Blue Hawks are poised for another winning season with key additions to the team's roster.