ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Local track and field athletes make the most of Dickinson Town Crier

With the state track and field meet growing ever nearer, Morgan Kainz knew she was wanted to qualify in the long jump sooner rather than later. And with a school band trip to Seattle scheduled for next weekend, Kainz, a sophomore at Dickinson Hig...

2513016+0508 Track 1.JPG
Killdeer junior Dillan Jepson, center, and Mott-Regent sophomore Josh Wallace, right, compete in the 100 meters Saturday at the Dickinson Town Crier Invitational at the Biesiot Activities Center. Jepson and Wallace placed first and second in the event, respectively. (Press Photo by Parker Cotton)

With the state track and field meet growing ever nearer, Morgan Kainz knew she was wanted to qualify in the long jump sooner rather than later.
And with a school band trip to Seattle scheduled for next weekend, Kainz, a sophomore at Dickinson High, would lose out on a few days of practice and competition.
After her leap of 17 feet on Saturday at the Dickinson Town Crier Invitational at the Biesiot Activities Center, she no longer has to worry about qualifying. Now she can focus on improving her mark.
“It feels good because the pressure’s off now. I can build on that the rest of the season,” Kainz said. “It’s nice to know I have (qualifying) done, so I don’t have to worry about it when I get back. I’m glad I got it done now.”
Kainz placed first in the event, besting Mott-Regent’s Ellie Messmer by a full foot and setting a personal-best for the season. Her previous long was 16-5, just three inches away from qualifying.
“I didn’t think I was going to get 17 today, but it happened, I guess,” she said. “It looked pretty good, but I didn’t know it was that good.”
Kainz was just one of a handful of local track and field athletes using the Town Crier as means to qualify, set a personal record or improve in other ways. The state meet in Bismarck sits just about three weeks out, so time is becoming more precious by the day.
Dickinson teammate Meghan Ackerman placed second in the pole vault, clearing a personal best 9-6. She had previously qualified in the event, but a personal record serves as extra motivation nonetheless.

“My PR was 9-3 but we used different increments today,” Ackerman said. “It usually goes to 9-9, but today it was 9-6 and I got that. It went to 10 and I was freaking out because that’s big for me as a freshman. I was already happy I got 9-6, so I just gave it everything I had at 10. I didn’t get it, but it was still a good day for me. I’m still happy with my results.”
Ackerman cleared 9-3 on Thursday at the Carlson Booster at the BAC to qualify, so she said that helped take away some nerves for Saturday’s meet.
“I knew I could go even higher. I had another chance to PR, and I did, so that made me really happy,” she said. “When you make it, it’s the best feeling ever when you’re falling down. Once you hit the mat, it’s so relieving.”
Killdeer’s Dillan Jepson took first in the 100 meters at 12.08 seconds, but he remained shy of the 11.44 state qualifying time. He also took first in the long jump (19-11.75) and second in the high jump (5-8).
Jepson admitted qualifying for state would be exciting, but he was more concerned with making sure that his track events prepare him for football in the fall.
“If I qualify for something, that’s even better,” he said. “(These events help) with form, acceleration and power, explosion out of the blocks, I guess.”
Hettinger-Scranton’s Taylor Hestekin led a great deal of the 800 but was caught right at the end by Watford City’s Kayla Ogle. Ogle took first in 2:19.52, and Hestekin was right behind at 2:19.55.
Hestekin had the goal of recording a time under 2:20, so she achieved that, but she said the result was just another reminder of how to finish a race.
“(Ogle’s) a really great runner, and she’s really nice, so it wasn’t awful to lose to her,” Hestekin said, “but it definitely teaches me to run through the end a little bit more and not give up. It’s a good lesson to learn before state.”
Hestekin was also a member of the Night Hawks’ 1,600 meter relay team - along with Molly Holt, Samantha Oase and Alyssa Andress - that took first in 4:15.75. She teamed with the same three runners to take second in the 800 relay in 1:53.57.
Elsewhere for Dickinson, Macy Mack took first in the 100 meters (13.23) and second in the 200 meters (27.25), and Kelsey Calhoun placed first in the javelin (107-11) and the discus (106-5). Leah Grove, Emily Huerta and Alanta Tormaschy took the top three spots in the shot put as well.
Peyton Selle also had herself a strong day, finishing first in the 400 meters in 1:03.32, first in the 300-meter hurdles in 49.90 seconds, and second in the high jump at 4-9. Teammate Mariah Mortensen took first in the high jump after clearing 4-11.
Elizabeth Yoder also took first in the mile run in 5:19.58.

Boys
* - denotes state qualifying result
Team scores: Watford City 193.5, Hettinger-Scranton 108, Mott-Regent 107.75, Killdeer 101.75, Heart River 65, Bowman County 57, Beach 56, Beulah 10, New England 5.
100: 1, Dillan Jepson, K, 12.08. 2, Josh Wallace, MR, 12.25. 3, Sean Hertz, MR, 12.52. 4, Brandon Miller, Beach, 12.62. 5, Mark Pingel, WC, 12.71. 6, Cody Perkins, MR, 12.72. 7, Robert Trotter, WC, 12.97. 8, Liam Reilly, K, 13.02.
200: 1, Brandon Pierce, HS, 24.27. 2, Keegan Kaczmar, WC, 25. 3, Mathew Carlson, BC, 25.14. 4, Cole Dukart, K, 25.37. 5, Sean Hertz, MR, 25.59. 6, Adam Powell, BC, 25.97. 7, Liam Reilly, K, 26.21. 8, Samuel Clarke, Beach, 26.22
400: 1, Keegan Kaczmar, WC, 53.95. 2, Isaiah Kludt, HS, 54.01. 3, Mike Mayer, MR, 54.37. 4, Kyle Cook, WC, 56.11. 5, Adam Powell, BC, 56.16. 6, Mathew Carlson, BC, 56.84. 7, Matt Lucas, HS, 57.43. 8, Mark Pingel, WC, 58.08.
800: 1, Carlos Martinez, HS, 2:21.2. 2, Ted Mayer, MR, 2:22.01. 3, Jesus Saldana, HS, 2:30.76. 4, Jon Schuhrke, HR, 2:32.79. 5, Dakota Bowen, K, 2:33.26. 6, Jesse Canode, HR, 2:33.46. 7, Dale Skalicky, BC, 2:33.88. 8, Stephen Westarp, K, 2:34.58.
1,600: 1, Raehs Puetz, WC, 4:45.78. 2, Jared Wojahn, Beach, 4:54.8. 3, Josiah Orluck, Beach, 4:56.73. 4, Dakotah Mansfield, NE, 5:08.08. 5, Osman Leon, WC, 5:13.22. 6, Kamrin Madrigal, BC, 5:13.28. 7, Damon Cornelius, HS, 5:23.49. 8, Carlos Martinez, HS, 5:23.52.
3,200: 1, Raehs Puetz, WC, 10:58.14. 2, Josiah Orluck, Beach, 11:26.52. 3, Osman Leon, WC, 11:53.49. 4, Kamrin Madrigal, BC, 11:54.05. 5, Andrew Miller, BC, 12:05.03. 6, Zack Lawrence, B, 13:02.23.
110 hurdles: 1, Connor Dennis, WC, 16.27. 2, Rait Elliot, WC, 16.4. 3, Cole McGorman, WC, 16.94. 4, Josh Wallace, MR, 18.07. 5, Cody Perkins, MR, 18.22. 6, Cole Dukart, K, 18.87. 7, Jacob Svihovec, BC, 19.49. 8, Ethan Lyon, WC, 20.44.
300 hurdles: 1, Connor Dennis, WC, 42.84. 2, Carter Zenz, WC, 42.96. 3, Jaxon Mellmer, HS, 45.27. 4, Ethan Lyon, WC, 48.79. 5, Brandon Schulte, Beach, 51.25.
400 relay: 1, HS (Isaiah Kludt, Sam Kludt, Jaxon Mellmer, Brandon Pierce), 46.69. 2, WC (Kyle Cook, Rait Elliot, Carter Zenz, Connor Dennis), 47.41. 3, HR (Dion Madler, Cole Olson, Jesse Canode, Cauy Shypkowski), 48.34. 4, HS (Ty Lachowitzer, Ethan Dupper, Logan Lachowitzer, Brady Dillon), 50.75. 5, WC (Riley Headings, Tanner Ponto, Reese Johnson, Tim Peterson) 54.39.
800 relay: 1, HS (Isaiah Kludt, Sam Kludt, Jaxon Mellmer, Brandon Pierce), 1:36.10. 2, WC (Kyle Cook, Carter Zenz, Keegan Kaczmar, Connor Dennis), 1:38.45. 3, K, 1:39.40. 4, HR (Dion Madler, Cauy Shypkowski, Cole Olson, Jesse Canode), 1:39.86. 5, WC (Wyatt Braaten, Tim Peterson, Hunter Schwartzenberger, Ethan Lyon), 1:40.05.
1,600 relay: 1, WC (Keegan Kaczmar, Mark Pingel, Robert Trotter, Kyle Cook), 3:49.59. 2, HS (Carlos Martinez, Matt Lucas, Jesus Saldana, Damon Cornelius), 4:02.83. 3, Beach (Riley Freize, Samuel Clarke, Brandon Miller, Jared Wojahn), 4:02.95. 4, MR (Ben Gonder, Ted Mayer, Joe Friedt, Mike Mayer) 4:04.44. WC (Time Peterson, Hunter Schwartzenberger, Reese Johnson, Ethan Lyon), 4:06.50.
3,200 relay: 1, Beach (Samuel Clarke, Zack Lawrence, Josiah Orluck, Jared Wojahn), 9:14.84. 2, HS (Damon Cornelius, Jesus Saldana, Matt Lucas, Carlos Martinez), 9:18.87. 3, BC (Kamrin Madrigal, Camden Wokal, Conner Bucholz, Andrew Miller), 9:45.47. 4, MR (Ben Gonder, Ted Mayer, Joe Friedt, Mike Mayer), 9:53.09.
High jump: 1, Cole McGorman, WC, 6. 2, Dillan Jepson, K, 5-8. 3, Cody Perkins, MR, 5-6. 4, Grant Maychrzak, Beach, 5-2. 5, Javyn McGorman, WC, 5-2. 6, Derek Tabor, K, 5-2. 7 (tie), Joe Friedt, MR; Reese Johnson, WC; Dylan Tabor, K; Hunter Schwartzenberger, WC; 5.
Pole vault: 1, Eric Schaper, Beulah, 13-6*. 2, Hoyt Zander, K, 13*. 3, Mathew Carlson, BC, 11. 4, Braedon Gumke, WC, 10-6. 5, Liam Reilly, K, 8-6. 6, Kamrin Madrigal, BC, 8-6. 7, Devin Schmitz, WC, 7-6. Dylan Tabor, K, 7-6.
Long jump: 1, Dillan Jepson, K, 19-11.75. 2, Josh Wallace, MR, 19-11.25. 3, Isaiah Kludt, HS, 19-6.25. 4, Brandon Pierce, HS, 19-6. 5, Carter Zenz, WC, 19-4.25. 6, Dion Madler, HR, 19. 7, Adam Powell, BC, 18-4.25. 8, Cody Perkins, MR, 18-2.25.
Triple jump: 1, Dion Madler, HR, 40-0.50. 2, Sean Hertz, MR, 39-3. 3, Sam Kludt, HS, 38-6. 4, Adam Powell, BC, 38-2. 5, Hoyt Zander, K, 38-1. 6, Jacob Svihovec, BC, 36-9. 7, Reese Johnson, WC, 34-2. 8, Hunter Geerts, MR, 34-1.
Shot put: 1, Hunter Koepplin, MR, 39-7. 2, Jackson Faller, WC, 39-3. 3, Derek Tabor, K, 39-2. 4, Jayden Krivoruchka, HR, 37-10. 5, Dylan Ambers, MR, 35-8. 6, Andy Hodell, HR, 34-8. 7, Aaron Kuntz, HR, 33-11. 8, Liam McFadden, K, 33-7.
Discus: 1, Jackson Faller, WC, 126-6. 2, Andy Hodell, HR, 115-1. 3, Hunter Koepplin, MR, 113-2. 4, Alex Sadowsky, K, 104-3. 5, Cody Bryant, K, 103-7. 6, Patrick Williams, K, 103-6. 7, Cole Olson, HR, 100. 8, Dylan Ambers, MR, 91-4.
Javelin: 1, Cole Olson, HR, 157-11. 2, Alex Sadowsky, K, 141. 3, Josh Wallace, MR, 129-2. 4, Ethan Dupper, HS, 128-7. 5, Hoyt Zander, K, 122-5. 6, Jesse Canode, HR, 122-3. 7, Hunter Koepplin, MR, 122. 8, Rait Elliot, WC, 109-9.

Girls
* - denotes state qualifying result
Team scores: Dickinson High 187, Killdeer 105, Watford City 98.5, Hettinger-Scranton 88, Bowman County 79, Beach 51.5, Mott-Regent 45, Heart River 12.
100: 1, Macy Mack, D, 13.23. 2, Cassidy Walby, BC, 13.45. 3, Laken Jacobsen, HR, 13.51. 4, Kasey Houghton K, 13.87. 5, Natalie Kempenich, BC, 13.9. 6, Ayana Freeman, D, 13.97. 7, Ashleigh Voll, WC, 14.13. 8, Bridget Allex, WC, 14.23.
200: 1, Shawnee Hansen, K, 26.39*. 2, Macy Mack, D, 27.25. 3, Molly Holt, HS, 28.21. 4, Alyssa Andress, HS, 29.1. 5, Laken Jacbosen, HR, 29.16. 6, Ellie Messmer, MR, 29.26. 7, Ayanna Freeman, D, 29.6. 8, Elissa Steffan, K, 30.24.
400: 1, Peyton Selle, D, 1:03.32. 2, Alexius Miller, BC, 1:06.56. 3, Alyssa Andress, HS, 1:07.1. 4, Natalie Kempenich, BC, 1:07.15. 5, McKenna Weiler, D, 1:07.8. 6, Samantha Oase, HS, 1:08.23. 7, Rachel Voigt, K, 1:08.66. 8, Bailey Olson, HR, 1:10.15.
800: 1, Kayla Ogle, WC, 2:19.52*. 2, Taylor Hestekin, HS, 2:19.55*. 3, Alexius Miller, BC, 2:38.85. 4, Jocelyn Kulseth, BC, 2:47.80. 5, Andriana Malko, Beach, 2:48.46. 6, McKenna Weiler, D, 2:48.91. 7, Steena Larsen, K, 2:51.02. 8, Amber Friedt, MR, 2:51.76.
1,600: 1, Elizabeth Yoder, D, 5:19.58*. 2, Abby Wilhelmi, Beach, 5:32.05. 3, Jenae Orluck, B, 5:57.45. 4, Lacey Feist, BC, 6:04.23. 5, Abigail Bartholomay, BC, 6:19.33. 6, Morgan Hutzenbiler, HS, 7:07.43. 7, Callie Anderson, HS, 7:20.14. 8, Emily Archer, BC, 7:55.52.
3,200: 1, Jenae Orluck, Beach, 12:59.59. 2, Danielle Benz, K, 13:19.8. 3, Abigail Bartholomay, BC, 13:37.41. 4, Lacey Feist, BC, 13:38.65. 5, Emily Archer, BC, 17:40.71.
100 hurdles: 1, Emery Dobitz, K, 17.73. 2, Bridget Allex, WC, 17.79. Morgan Franz, WC, 18.48. 4, Bree Friedt, MR, 19.33. 5, Abby Smyle, BC, 19.73. 6, Lindsey Dix, BC, 20.26. 7, Ashleigh Voll, WC, 20.49. 8, Ashley Holen, WC, 23.23.
300 hurdles: 1, Peyton Selle, D, 49.9. 2, Morgan Franz, WC, 51.87. 3, Chenneth Morlock, K, 52.77. 4, Kaitlyn Nokes, WC, 53.05. 5, Corrie Dobitz, K, 55.17. 6, Amelia Jaggi, MR, 56.98.
400 relay: 1, WC (Mikka Haugeberg, Ashleigh Voll, Bridget Allex, Lindsay Peterson), 53.6. 2, BC (Cassidy Walby, Esmeralda Madrigal, Natalie Kempenich), 54.84. 3, HS (Justice Anderson, Cassidy Walby, Bailey Clapper, Abbie Kludt,), 58.28. 4, Beach (Brooklynn Zachmann, Courtney Lund, Taryn Hoffer, Monica Barnhardt), 59.54.
800 relay: 1, K, 1:52.8. 2, HS (Molly Holt, Alyssa Andress, Samantha Oase, Taylor Hestekin), 1:53.57. 3, WC (Mikka Haugeberg, Amelia Jaggi, Morgan Franz, Lindsay Peterson), 1:54.94. 4, BC (Jenna Bucholz, Cassidy Walby, Esmeralda Madrigal), 1:55. 5, HS (Bailey Clapper, Katlyn Hutzenbiler, Shawdai Curtis, Quinn Mellmer), 2:02.49. 6, WC (Isabell Boekelman, Kirsten Rutkowski, Ashley Holen, Tia McGorman), 2:03.08. 7, B (Brooklynn Zachmann, Courtney Lund, Rebeka Padilla, Taryn Hoffer), 2:05.46.
1,600 relay: 1, HS (Molly Holt, Samantha Oase, Taylor Hestekin, Alyssa Andress), 4:15.75*. 2, K, 4:23.86. 3, BC (Natalie Kempenich, Jenna Bucholz, Alexius Miller), 4:29.83. 4, WC (Kaitlyn Nokes, Mikka Haugeberg, Lindsay Peterson, Kayla Ogle), 4:32.07.
3,200 relay: 1, Beach (Brooklynn Zachmann, Abby Wilhelmi, Megan Rising, Jenae Orluck), 11:00.29. 2, HS (Katrina Poss, Shawdai Curtis, Callie Anderson, Carolyn Schultz), 11:22.3.
High jump: 1, Mariah Mortensen, D, 4-11. 2 (tie), Peyton Selle, D; Jillian Svihovec, BC, 4-09. 4, Kaitlyn Nokes, WC, 4-07. 5, Tia McGorman, WC, 4-07. 6, Rachel Kisse, K, 4-03. 7, Sydney Faller, WC, 4-03. 8 (tie), Kirsten Rutkowski, WC; Megan Rising, Beach, 4-03.
Pole vault: 1, Mikka Haugeberg, WC, 9-06*. 2, Meghan Ackerman, D, 9-06*. 3, Sydney Anderson, K, 9-00*. 4, Addie Kuehl, D, 8-06. 5, Corrie Dobitz, K, 8-06. 6, Chenneth Morlock, K, 8-00. 7, Steena Larsen, K, 8-00. 8, Rachel Kisse, K, 7-06.
Long jump: 1, Morgan Kainz, D, 17-00*. 2, Ellie Messmer, MR, 16-00. 3, Maury Burke, BC, 15-05. 4, Chenneth Morlock, K, 15-02. 5, Meghan Ackerman, D, 15-00.5. 6, Abbie Kludt, HS, 14-11.75. 7, Genesis Paul, D, 14-11.75. 8, Bree Friedt, MR, 17-07.25.
Triple jump: 1, Ellie Messmer, MR, 34-02.5*. 2, Morgan Kainz, D, 33-03. 3, Cassidy Walby, BC, 32-10. 4, Elissa Steffan, K, 31-09.5. 5, Ashley Holen, WC, 02. 6, Carolyn Schultz, HS, 31-00. 7, McKenzie Mortensen, D, 30-00.5. 8, Kylee Boltz, K, 29-00.5.
Shot put: 1, Leah Grove, D, 34-09. 2, Emily Huerta, D, 34-03. 3, Alanta Tormaschy, D, 31-00. 4, Abbie Zastoupil, K, 30-05. 5, Sadie Ambers, MR, 29-00. 6, Mikayla Paul, MR, 28-00. 7, Kendall O’Hara, D, 27-11. 8, Jace Steier, D, 27-02.
Discus: 1, Kelsey Calhoun, D, 106-05. 2, Raegan Linster, D, 102-08. 3, Sadie Ambers, MR, 99-01. 4, Becki Fuchs, BC, 93-02. 5, Abbie Zastoupil, K, 85-02. 6, Gabby Jones, D, 83-03. 7, Alanta Tormaschy, D, 82-10. 8, Beth Holzkamm, HS, 76-10.
Javelin: 1, Kelsey Calhoun, D, 107-11. 2, Molly Holt, HS, 103-11. 3, Ellie Messmer, 103-00. 4, Raegan Linster, D, 91-09. 5, Kendall O’Hara, D, 89-01. 6, Sydney Faller, WC, 87-10. 7, Jace Steier, D, 85-08. 8, Bailey Olson, HR, 84-10.

Related Topics: PREP SPORTS
What To Read Next
DICKINSON — The Dickinson Midgets basketball teams fell to Western Dakota Association's powerhouse Century Patriots on Tuesday evening. Both the boys and girls varsity teams struggled to keep up with the Patriots' consistent scoring, falling 100-66 and 67-49 respectively.
Clancy Meyer becomes first female varsity wrestler from Dickinson to win on home mat in inaugural season
The Dawgs scored 51 points from beyond the arc in their away match against Grant County Mott-Regent.
Midgets secure 109-72 blowout win against Watford City at home in record-breaking game