ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Saturday's Scoreboard

Boys basketball Results Friday Jamestown 61, Dickinson High 35 D: Joe Hanstad 12, Jesse Kessel 6, Nick Lupo 4, Jarl Abrahamcon 4, Nate Moody 4, Grant Dvorak 2, Tevin Papineau 2, Jay Emmerich 1. J: Andrew Koehn 13, Brian Sinner 9, Danny Fischer 9,...

Boys basketball

Results Friday

Jamestown 61, Dickinson High 35

D: Joe Hanstad 12, Jesse Kessel 6, Nick Lupo 4, Jarl Abrahamcon 4, Nate Moody 4, Grant Dvorak 2, Tevin Papineau 2, Jay Emmerich 1.

J: Andrew Koehn 13, Brian Sinner 9, Danny Fischer 9, Andrew Peterson 9, Brett Sinner 8, Jordan Piatz 4. Brandon Grange 4, Nathan Willer 4, Dyllan Anderson 1.

ADVERTISEMENT

Halftime: Jamestown 25-19. 3-pointers: Fischer 2, Sinner 2, Peter Koehn 1, Hanstad 1. Free throws: D 8-15, J 12-24. Total fouls: D 24, J 18.

Mott-Regent 59, Scranton 49

Scranton 13 19 39 49

M-R 14 32 46 59

S: Cody Ruggles 12, Justin Benischek 10, Kromarek 8, Larson 8, Turbiville 7, Pierce 4.

M-R: Luke Honeyman 18, Chad Moshbrucker 15, Jon Carlson 10, Nate Fries 7, Justin Herner 5, Tanner Vasledahl 4.

3-pointers: Benischek 2, Kromarek 2, Honeyman 2, Moshbrucker 2, Turbiville 1. Free throws: S 4-5, M-R 11-20. Total fouls: S 16, M-R 12. Fouled out: Larson, Ruggles. Rebounds: S 23 (Larson 10), M-R 40 (Fries 17). Assists: S 19 (Benischek 6, Kromarek 6), M-R 17 (Fries 5). Steals: S 12 (Kromarek 5), M-R 14 (Honeyman 7). Blocks: S none, M-R 3 (Fries 3). Turnovers: S 16, M-R 17.

New England 64, Flasher 41

ADVERTISEMENT

NE 12 30 48 64

Flasher 8 22 32 41

NE: Clarence Binstock 19, Shawn Kuntz 16, Nick Wolf 12, Mark Frank 8, Avery Krebs 7, Robert Gardner 2.

F: Channing Schafer 12, Justin Bentz 9, Kol Harsche 8, Taylor Krenz 5, Kyle Miller 4, Shelby Schmidt 3.

3-pointers: Kuntz 3, Binstock 3, Frank 2, Krenz 1. Free throws: NE 8-12, F 10-18. Total fouls: NE 17, F 17. Rebounds: NE 20 (Binstock 6). Assists: NE 17 (Binstock 7). Steals: NE 7 (Kuntz 2, Binstock 2, Frank 2). Blocks: NE None. Turnovers: NE 21.

Note: Flasher stats not available.

Other scores

Berthold 72, Anamoose/Drake 41

ADVERTISEMENT

Bismarck Century 59, Turtle Mountain 53

Bismarck St. Mary's 80, Williston 75

Breckenridge, Minn. 65, West Fargo 48

Cavalier 72, Edinburg-Valley 36

Central Prairie 73, Pingree/Buchanan-Kensal 35

Divide County 44, Mohall-Lansford-Sherwood 41

Ellendale 54, Litchville-Marion/Montpelier 47

Fargo North 87, Grand Forks Central 47

Grafton 54, Park River/Fordville Lankin 31

Grand Forks Red River 77, Fargo South 75

Hankinson 65, Lidgerwood 49

Hillsboro 74, Larimore 50

Minot Bishop Ryan 62, Westhope-Newburg 21

New Salem 69, Solen 61

Northwood-Hatton 59, Central Valley 36

Parshall 72, Des Lacs-Burlington 48

Powers Lake/Wildrose-Alamo 59, Glenburn 30

Rolette-Wolford 69, St. John 46

Thompson 79, May Port CG 46

Towner-Granville-Upham 65, Velva 55

Valley City 66, Edgeley-Kulm 42

Watford City 69, Stanley 37

Wells County 71, Harvey 48

Westby/Grenora 56, Savage, Mont. 45

McLean County Tournament

Consolation Semifinal

Garrison 56, Underwood 49

Ramsey County Tournament

Four Winds 61, Dakota Prairie 58

North Star 71, Munich-Starkweather 62

Consolation Semifinal

Lakota/Adams-Edmore 72, Devils Lake JV 32

Warwick 71, Minnewaukan/Leeds 57

Shiloh Christian New Year Invitational

Fargo Oak Grove 80, Trinity Christian

Schedule

Games today

Beulah at Watford City, 1:30 p.m.

Mott-Regent at Beach, 5:30 p.m.

Richardton-Taylor at Bowman County, 5:30 p.m.

New England at Scranton, 7 p.m.

McLean County Tournament

Hettinger vs. TBD

Shiloh Christian New Year Invitational

Dickinson Trinity vs. Fargo Oak Grove, 1:30 p.m.

Games Tuesday, Jan. 12

Glen Ullin-Hebron at Dickinson Trinity, 7 p.m.

Hettinger at Mott-Regent, 7 p.m.

New England at Heart River, 7 p.m.

Hazen at Killdeer, 7 p.m.

Beach at Scranton, 7 p.m.

Richardton-Taylor at Beulah, 7 p.m.

Games Thursday, Jan. 14

Dickinson Trinity at Heart River, 7 p.m.

Games Friday, Jan. 15

Dickinson Trinity at New England, 7 p.m.

Mott-Regent at Glen Ullin-Hebron, 6 p.m.

Killdeer at Hettinger, 7 p.m.

Hazen at Bowman County, 7 p.m.

Bison, S.D., at Richardton-Taylor, 7 p.m.

New Town at Beulah, 7 p.m.

Games Saturday, January 16

Beach at Williston Trinity Christian, 5 p.m.

McIntosh, S.D., at Scranton, 5 p.m.

Beulah vs. Mohall-Lansford-Sherwood at Minot, 6 p.m.

Bismarck Civic Center Jamboree

New England vs. Solen, 10 a.m.

Killdeer vs. Grant County, 11:30 a.m.

Shiloh Christian vs. Mott-Regent, 4 p.m.

Linton vs. Dickinson Trinity, 5:30 p.m.

Girls basketball

Late results Thursday

Hettinger 68, Heart River 43

Heart River 15 35 49 68

Hettinger 8 19 33 43

HR: Mary Hlebechuk 9, Miranda Kadrmas 9, Hannah Rodne 8, Danielle Kadrmas 7, Alicia Palaniuk 4, Laura Steffan 4, Shea Shypkoski 2.

H: Jade Yates 20, Gwen Kristy 18, Cloe Kilwein 11, Alex Pearson 8, Kori Hogen 4, Sammy Kristy 3, Tess Kilwein 2, Lindsey Honeyman 2.

3-pointers: C. Kilwein 1, Yates 1, Hlebechuk 1, Rodne 1. Free throws: HR 11-20, H 18-32. Total fouls: HR 22, H 18.

Other scores

Bismarck Century 82, Turtle Mountain 60

Burke County 40, Tioga 36

Campbell-Tintah-Fairmount 64, Sargent Central 26

Central Cass 55, Finley-Sharon/Hope-Page 35

Ellendale 51, Litchville-Marion/Montpelier 45

Fargo North 61, Grand Forks Central 55

Fargo Shanley 44, Minnetonka, Minn. 43

Fargo South 60, Grand Forks Red River 50

Fordville-Lankin-Park River 73, North Border 41

Glenburn 64, Powers Lake 31

Kidder County 54, Hazelton Moffit Braddock 39

Kindred 43, Enderlin 33

Langdon 59, Rolette-Wolford 31

Linton 71, Napoleon 57

Minot 54, Mandan 53

New Salem 69, Solen 61

North Sargent 63, Lisbon 49

Ray 50, Trenton 27

Richland 39, Wheaton, Minn. 32

Rugby 81, Anamoose/Drake 21

Strasburg-Zeeland 36, South Border 28

Westby/Grenora 43, Savage, Mont. 37

Williston 68, Bismarck St. Mary's 61

Shiloh Christian New Year Invitational

Minot Our Redeemer's 54, Shiloh Christian 32

Schedule

Games today

Richardton-Taylor at Bowman County, 2:30 p.m.

Hazen at Kenmare, 7 p.m.

Shiloh Christian New Year Invitational

Dickinson Trinity vs. Minot Our Redeemers, noon

Games Monday, Jan. 11

Circle, Mont., at Dickinson Trinity, 6 p.m.

Killdeer at New Salem, 6 p.m.

Grant County at Hebron-Glen Ullin, 7 p.m.

Mott-Regent at Heart River, 7 p.m.

Hettinger at Beulah, 7 p.m.

Scranton at Bison, S.D., 7:30 p.m.

Games Tuesday, Jan. 12

Bowman County at New England, 7 p.m.

Games Thursday, Jan. 14

Killdeer at Dickinson Trinity, 7 p.m.

Beulah at Hebron-Glen Ullin, 7 p.m.

Mott-Regent at Hettinger, 7 p.m.

Beach at New England, 7 p.m.

Hazen at Richardton-Taylor, 7 p.m.

Scranton at Bowman County, 7 p.m.

Games Friday, Jan. 15

Heart River at Scranton, 7 p.m.

Garrison at Hazen, 7 p.m.

Games Saturday, January 16

Heart River at Beach, 5 p.m.

Bismarck Civic Center Jamboree

Richardton-Taylor vs. Kidder County, 8:30 a.m.

Napoleon vs. New England, 11:30 p.m.

Linton vs. Killdeer, 2:30 p.m.

Standing Rock vs. Bowman County, 4 p.m.

Dickinson Trinity vs. New Salem, 7 p.m.

Men's basketball

Standings and schedule

Dakota Athletic Conference DAC Overall

Dakota State 2-0 6-7

Jamestown College 2-1 11-6

Dickinson State 2-1 7-9

South Dakota Mines 1-1 9-7

Black Hills State 1-1 11-5

Minot State 1-2 11-5

Valley City State 1-2 10-7

Mayville State 0-2 8-8

Games Friday

Dickinson State 79, Mayville State 75, OT

Black Hills State 72, Valley City State 54

Dakota State 76, Minot State 75

Jamestown College 74, South Dakota Mines 62

Games today

Dickinson State at Dakota State, 5 p.m.

Black Hills State at Jamestown College, 5 p.m.

South Dakota Mines at Valley City State, 5 p.m.

Minot State at Mayville State, 5 p.m.

Women's basketball

Standings and schedule

Dakota Athletic Conference DAC Overall

Jamestown College 3-0 13-3

Minot State 2-1 12-3

Dickinson State 2-1 10-6

Black Hills State 1-1 11-4

Dakota State 1-1 6-8

Valley City State 1-2 9-7

South Dakota Mines 0-2 7-8

Mayville State 0-2 4-9

Games Friday

Dickinson State 70, Mayville State 62

Valley City State 55, Black Hills State 46

Minot State 68, Dakota State 66

Jamestown College 85, South Dakota Mines 68

Games today

Dickinson State at Dakota State, 3 p.m.

Black Hills State at Jamestown College, 3 p.m.

South Dakota Mines at Valley City State, 3 p.m.

Minot State at Mayville State, 3 p.m.

College hockey

Standings and schedule

WCHA W L T Pts GF GA

Denver 9 3 2 20 43 37

Colorado Coll. 8 3 3 19 49 31

Wisconsin 8 4 2 18 54 30

Minn. Duluth 8 5 1 17 49 41

St. Cloud St. 7 5 2 16 38 38

N. Dakota 6 6 2 14 41 29

Minnesota 6 7 1 13 37 37

MSU Mankato 5 8 1 11 38 45

Alaska-Anch. 4 10 0 8 28 54

Michigan Tech 2 12 0 4 27 62

OVERALL RECORDS: Alaska-Anchorage 6-12-0, Colorado College 12-5-3, Denver 13-5-2, Michigan Tech 3-16-0, Minnesota 9-10-1, Minn. Duluth 12-7-1, Minn. St., Mankato 11-9-2, North Dakota 10-6-4, St. Cloud St. 10-7-3, Wisconsin 12-5-3.

Games Friday

North Dakota 4, Minn. St., Mankato 1

Alaska-Anchorage 1, Denver 1, OT

Minn. Duluth 5, Colorado College 2

Minnesota 5, Harvard 2

St. Cloud St. 4, Michigan Tech 2

Games today

Minn. St., Mankato at North Dakota

Alaska-Anchorage at Denver

Colorado College at Minn. Duluth

Harvard at Minnesota

Michigan Tech at St. Cloud St.

US Under-18 Team at Wisconsin

Boys hockey

Results Friday

Bismarck Century 5, Minot 0

Fargo North 10, Wahpeton-Breckenridge 2

Mandan 10, Hazen/Beulah 4

Girls hockey

Results Friday

Fargo North 9, Jamestown 2

Fargo South 3, Devils Lake 0

Grand Forks 1, Bismarck High 0

College football

Poll

The AP Top 25 Record Pts Pvs

1. Alabama (60) 14-0 1,500 1

2. Texas 13-1 1,399 2

3. Florida 13-1 1,370 5

4. Boise St. 14-0 1,366 6

5. Ohio St. 11-2 1,224 8

6. TCU 12-1 1,163 3

7. Iowa 11-2 1,126 10

8. Cincinnati 12-1 1,060 4

9. Penn St. 11-2 1,016 11

10. Virginia Tech 10-3 953 12

11. Oregon 10-3 886 7

12. BYU 11-2 806 15

13. Georgia Tech 11-3 768 9

14. Nebraska 10-4 724 20

15. Pittsburgh 10-3 697 17

16. Wisconsin 10-3 571 24

17. LSU 9-4 501 13

18. Utah 10-3 491 23

19. Miami 9-4 310 14

20. Mississippi 9-4 296 --

21. Texas Tech 9-4 224 --

22. Southern Cal 9-4 216 --

23. Cent. Michigan 12-2 166 25

24. Clemson 9-5 125 --

25. West Virginia 9-4 91 18

Others receiving votes: Oklahoma 90, Oregon St. 89, Navy 85, Stanford 67, Oklahoma St. 40, Rutgers 37, Auburn 8, Georgia 7, Florida St. 6, Arizona 5, Connecticut 5, Middle Tennessee 4, Air Force 3, Arkansas 3, Villanova 2.

Bowl Glance

Game Thursday, Jan. 7

BCS National Championship

At Pasadena, Calif.

Alabama 37, Texas 21

Game Saturday, Jan. 23

East-West Shrine Classic

At Orlando, Fla.

East vs. West, 1 p.m.

Game Saturday, Jan. 30

Senior Bowl

At Mobile, Ala.

North vs. South, 2 p.m. (NFL)

Game Saturday, Feb. 6

Texas vs. The Nation All-Star Challenge

At El Paso, Texas

Texas vs. Nation, 1 p.m. (CBSC)

NFL

Playoff Glance

Wild-card Playoffs

AFC Byes: Indianapolis and San Diego

NFC Byes: New Orleans and Minnesota

Games today

N.Y. Jets at Cincinnati, 2:30 p.m. (NBC)

Philadelphia at Dallas, 6 p.m. (NBC)

Games Sunday

Baltimore at New England, 11 a.m. (CBS)

Green Bay at Arizona, 2:40 p.m. (FOX)

Divisional Playoffs

Games Saturday, Jan. 16

TBA

Games Sunday, Jan. 17

TBA

Conference Championships

Games Sunday, Jan. 24

AFC, 1 p.m. (CBS)

NFC, 4:40 p.m. (FOX)

Pro Bowl

Game Sunday, Jan. 31

At Miami

AFC vs. NFC, 5:20 p.m. (ESPN)

Super Bowl

Game Sunday, Feb. 7

At Miami

NFC champion vs. AFC champion, 4:25 p.m. (CBS)

NBA

Standings and Schedule

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division W L Pct GB

Boston 25 9 .735 --

Toronto 19 18 .514 7½

New York 15 20 .429 10½

Philadelphia 10 25 .286 15½

New Jersey 3 33 .083 23

Southeast Division

Orlando 24 12 .667 --

Atlanta 23 12 .657 ½

Miami 18 16 .529 5

Charlotte 15 19 .441 8

Washington 12 22 .353 11

Central Division

Cleveland 28 9 .757 --

Milwaukee 15 18 .455 11

Chicago 14 20 .412 12½

Detroit 11 23 .324 15½

Indiana 11 24 .314 16

WESTERN CONFERENCE

Southwest Division W L Pct GB

Dallas 25 11 .694 --

San Antonio 21 13 .618 3

Houston 20 16 .556 5

New Orleans 18 16 .529 6

Memphis 18 17 .514 6½

Northwest Division

Denver 22 13 .629 --

Portland 22 15 .595 1

Oklahoma City 19 16 .543 3

Utah 19 17 .528 3½

Minnesota 8 29 .216 15

Pacific Division

L.A. Lakers 28 7 .800 --

Phoenix 23 14 .622 6

L.A. Clippers 16 18 .471 11½

Sacramento 14 20 .412 13½

Golden State 10 24 .294 17½

Games Thursday

New York 97, Charlotte 93

Games Friday

Toronto 108, Philadelphia 106

Washington 104, Orlando 97

Atlanta 93, Boston 85

Memphis 91, Utah 89

Minnesota 116, Indiana 109

New Orleans 103, New Jersey 99

Dallas 112, San Antonio 103

Milwaukee 96, Chicago 93

Miami 109, Phoenix 105

Portland 107, L.A. Lakers 98

Golden State 108, Sacramento 101

Denver 99, Cleveland 97

Games today

Memphis at Charlotte, 5 p.m.

Atlanta at Orlando, 5 p.m.

Philadelphia at Detroit, 5:30 p.m.

Indiana at Oklahoma City, 6 p.m.

Minnesota at Chicago, 6 p.m.

New York at Houston, 6:30 p.m.

Utah at Dallas, 6:30 p.m.

Denver at Sacramento, 8 p.m.

NHL

Standings and schedule

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

W L OT Pts GF GA

New Jersey 30 10 1 61 122 89

Pittsburgh 27 17 1 55 142 125

N.Y. Rangers 21 17 6 48 117 121

Philadelphia 21 19 3 45 130 124

N.Y. Islanders 18 19 8 44 113 140

Northeast Division

W L OT Pts GF GA

Buffalo 28 11 4 60 120 98

Boston 22 14 7 51 113 104

Ottawa 22 18 4 48 125 134

Montreal 22 21 3 47 118 124

Toronto 15 21 9 39 122 156

Southeast Division

W L OT Pts GF GA

Washington 26 11 6 58 154 120

Atlanta 19 18 6 44 136 141

Tampa Bay 16 16 10 42 106 126

Florida 17 20 7 41 125 140

Carolina 12 24 7 31 106 151

WESTERN CONFERENCE

Central Division

W L OT Pts GF GA

Chicago 31 10 3 65 146 93

Nashville 26 15 3 55 126 124

Detroit 22 15 6 50 111 109

Columbus 17 20 9 43 122 154

St. Louis 17 19 7 41 111 127

Northwest Division

W L OT Pts GF GA

Vancouver 27 16 1 55 143 106

Calgary 25 14 5 55 120 106

Colorado 24 15 6 54 131 129

Minnesota 21 20 3 45 116 129

Edmonton 16 23 5 37 121 147

Pacific Division

W L OT Pts GF GA

San Jose 28 9 7 63 146 113

Phoenix 26 15 4 56 116 107

Los Angeles 25 16 3 53 131 124

Dallas 19 14 11 49 128 139

Anaheim 18 19 7 43 123 140

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss.

Games Thursday

Atlanta 2, N.Y. Rangers 1, SO

Washington 5, Ottawa 2

Chicago 5, Boston 2

Philadelphia 7, Pittsburgh 4

Montreal 2, Florida 0

Nashville 4, Carolina 2

Columbus 4, Edmonton 2

Anaheim 4, St. Louis 2

Vancouver 4, Phoenix 0

Detroit 2, Los Angeles 1

Games Friday

Carolina 2, Colorado 1

Tampa Bay at New Jersey, ppd., power failure

Buffalo 3, Toronto 2

Dallas 4, N.Y. Islanders 3

Columbus 3, Calgary 2

Games today

N.Y. Rangers at Boston, 11 a.m.

Tampa Bay at Philadelphia, 5 p.m.

New Jersey at Montreal, 5 p.m.

Florida at Ottawa, 5 p.m.

Colorado at Buffalo, 5 p.m.

Washington at Atlanta, 5 p.m.

Pittsburgh at Toronto, 5 p.m.

Anaheim at Nashville, 6 p.m.

Chicago at Minnesota, 6 p.m.

N.Y. Islanders at Phoenix, 6 p.m.

Calgary at Vancouver, 8 p.m.

Detroit at San Jose, 8:30 p.m.

St. Louis at Los Angeles, 8:30 p.m.

What To Read Next
Brantley III sets second all-time record in shot put, Wrzesinski breaks school and North Star record in 60 meter hurdles
Entering the game the Midgets and Blue Jays were tied in the WDA standings, and owing to a clutch performance Dickinson came away with a crowd pleasing win.
Engwitch and Speelmon take home belt buckles in victory at memorial home tourney
Before a packed crowd at home, Dickinson State dominated the Comets going 45% from the floor, grabbing 48 boards and double-digits in assists