ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Scoreboard 02-04-2016

Paragon BowlingCoffee Cup League Week 19 resultsStandings: Scatter Pins 26-10, Sweethearts 24-12, Pin Pals 21-15, Sunshine Girls 20-16, Whatever 15-21.Top Team ScoresScratch Game: Sweethearts 447, Pin Pals 442, Scatter Pins 424, Whatever 424. Scr...

Paragon Bowling
Coffee Cup League
Week 19 results
Standings: Scatter Pins 26-10, Sweethearts 24-12, Pin Pals 21-15, Sunshine Girls 20-16, Whatever 15-21.
Top Team Scores
Scratch Game: Sweethearts 447, Pin Pals 442, Scatter Pins 424, Whatever 424.
Scratch Series: Pin Pals 1233, Sweethearts 1201, Whatever 1182.
Handicap Game: Sweethearts 661, Pin Pals 625, Whatever 621.
Handicap Series: Sweethearts 1843, Pin Pals 1782, Whatever 1773.
Scratch Game: Leona Jilek 167, Nicholson 167, Jo Hayden 163.
Scratch Series: Joan Metz 462, Nicholson 430, Jilek 427.
Handicap Game: Marlene Frenzel 237, Hayden 235, Nicholson 228.
Handicap Series: Frenzel 645, Metz 624, Hayden 623.

Classic League
Week 20 results
Standings: Huey’s Auto Detailing 174-96, B & K Electric 169-101, West Dakota Oil 152-118, Belfield Legion 145½-124½, The Rock 143-127, KMM 141-129, Advanced 140-130, Titan Machinery 134½-135½ , Charbonneau Car Center 133-137, Bernie’s Esquire 128½-141½, Home Nuts 103½-162½.
Top Team Scores
Scratch Game: Huey’s Auto Detailing 1057, The Rock 1028, Belfield Legion 1016.
Scratch Series: The Rock 2994, Belfield Legion 2988, Titan Machinery 2867.
Handicap Game: Huey’s Auto Detailing 1300, Titan Machinery 1245, B & K Electric 1221.
Handicap Series: Belfield Legion 3582, Huey’s Auto Detailing 3563, Titan Machinery 3560.

Masters
Week 20 results
Standings: ABC Diesel 180½-89½, PNTHOS 157½-112½, Dickinson Collision Center 150-120, Von Johnson Welding INC. 147-123, Bud Light 145-125, Bryan Schmidt Flooring 133½ -136½, Jagermeister 131½-138½, Advanced 129½-140½, McDonalds 117½-152½, Ed Schwartz Construction 113-157, Jeromes 113-157, Hutz Welding Elite 97-173.
Top Team Scores
Scratch Game: Bud Light 1086, Dickinson Collision Center 1000, Advanced 873.
Scratch Series: Jagermeister 3135, McDonalds 3011, Jeromes 2644.
Handicap Game: PNTHOS 1208, Hutz Welding Elite 1161.
Handicap Series: ABC Diesel 3467, Ed Schwarz Construction 3444, Von Johnson Welding INC. 3221.
Scratch Game: Dennis Freund 299, Brian Urbanec 269, Butch Hrouda Jr. 265.
Scratch Series: Freund 757, Hrouda Jr. 742, Urbanec 703.
Handicap Game: Travis Hammeren 308, Freund 307, Spud Thompson 282.
Handicap Series: Freund 781, Thompson 780, Hrouda Jr. 766.

Paragon Bowl Youth 9 a.m.
Week 15 results
Standings: The Rebels 4-0, Redneck Kids 4-0, Bad News Bears 4-0, The Minions 3-1, Wolf’s 3-1, Special K’s 3-1, Advanced Oilfield Jr 3-1, Killer Kahoonas 1-3, Jaguars 11-3, Cowboys 1-3, Ninja Beast Bros 1-3, Strikers 0-4, The Artist’s 0-4, The Highlanders 0-4.
Top Team Scores
Scratch Game: Special K’s 492, Bad News Bears 419, The Rebels 374.
Scratch Series: Special K’s 1,357, Bad News Bears 1,118, The Rebels 1,012.
Handicap Game: Bad News Bears 87, Special K’s 817, The Rebels 798.
Handicap Series: Bad News Bears 2,342, Special K’s 2,332, Jaguars 2,288.

Paragon Bowl Bantam 11 a.m.
Week 13 results
Standings: Team Fun 17-1, The Rainbow Strikers 1-2, Lan Clan 9-9, Ballers 9-9, Angry Birds 9-9, Pink Fluffy Unicorns 8-10, Team 9 8-10, Zombie Bowlers 7-11, Badgers 5-13, Team 10 2-16.
Top boys scores
Scratch Game: Lane M. Janke 91, Avery Porter 86, Tyler Silva 79.
Scratch Series: Janke 174, Silva 149, Porter 145.
Handicap Game: Porter 216, Silva 211, Noah Payton Padgett 204.
Handicap Series: Silva 413, Porter 405, Padgett 398.
Top girls scores
Scratch Game: Bailee Silva 99, Breelin Erskine 75, Bailey Decker 74.
Scratch Series: Silva 188, Decker 130, Erskine 118.
Handicap Game: Decker 217, Silva 215, Marlee Winkelspecht 210, Erskine 210.
Handicap Series: Silva 420, Decker 416, Abby Ermisch 397.

ADVERTISEMENT

Classic Seniors
Week 19 results
Standings: Ladbury Funeral Service 14-6, St. Anthony Club 13-7, Staffan Saw & Bike 11-9, Howe & Howe 10-10, Farmers Union 9-11, Stockmen’s Livestock 9-11, Hlebechuk Const 8-12, North Park Plaza 6-14.
Top Team Scores
Scratch Series: Hlebechuk Const. 2,828, Stockmen’s Livestock 2,500, Famers Union 2,388.
Scratch Game: St. Anthony Club 908, North Park Plaza 826, Howe & Howe 801.
Handicap Series: North Park Plaza 3,119, Hlebechuk Const. 3,068, Farmers Union 2,964.
Handicap Game: St. Anthony Club 1,058, Stockmen’s Livestock 1,055, Howe & Howe 1.029.
Scratch Game: Len Tuhy 266, Joe swigost 236, Hugh Hlebechuk 234, Duane Wolf 234.
Scratch Series: Tuhy 661, Wolf 623, Hlebechuk 614.
Handicap Game: Robert Portscheller 274, Tuhy 267, Swigost 251.
Handicap Series: Portscheller 685, Tuhy 664, Pat Hoerner 654.

Pioneer League
Week 22 results
Standings: CRE 6-2, Advance Collision 6-2, Miss Willow’s Nest 5-3, All American Travel 4-4, ND Pharmacy 4-4, Four Seasons 4-4, Pizza Hut 2-6, Team 8 0-8.
Top team scores
Scratch Game: CRE 525, Miss Willow’s Nest 511, Advance Collision 501.
Scratch Series: CRE 1,418, Miss Willow’s Nest 1,391, Advance Collision 1,365.
Handicap Game: Advance Collision 664, CRE 651, Miss Willow’s Nest 648.
Handicap Series: Advance Collision 1,854, Miss Willow’s Nest 1,820, CRE 1,796.
Scratch Game: Janice Mosbrucker 235, Sheila Martin 08, Deb Grasl 189.
Scratch Series: Mosbrucker 538, Martin 517, Suzee Monroe 513.
Handicap Game: Mosbrucker 272, Martin 70, Grasl 234.
Handicap Series: Martin 703, Mosbrucker 649, Monroe 639.

Sportsmen’s League
Week 21 results
Standings: KQCD TV 28-3, B & B Hotoil Service 22 ½-7 ½, Sam’s Sweethearts 22-8, Mayhem 17 ½-12 ½, Country Kitchen 16-14, Jeff’s Towing 14-16, Wrecking Ballz 12 ½-17 ½, American Family Insurance 8-22, Brian Counce 7 ½-22 ½, Dickinson Ready Mix 2-28.
Top team scores
Scratch Series: B & B Hotoil Service 2,754, American Family Insurance 2,503, Brian Counce 2,094.
Scratch Game: Sam’s Sweethearts 915, Jeff’s Towing 786, Country Kitchen 575.
Handicap Series: KQCD TV 3,231, Mayhem 3,123.
Handicap Game: Wrecking Ballz 1,086, Dickinson Ready Mix 1,051.

Major League
Week 22 results
Standings: Iseman HOmes 193-137, Baker Boy 174 ½-155 ½, Golfer’s Edge/Jason Dahl 171-159, Southwest Business Machine 170-160, Bud Light 168-162, NoDak Mutual 168-162, Fire and Ice HVAC 165-165, Kovash Furniture 163 ½-166 ½, Dynamic Homes 157-173, Highlands/Titan Oilfield 155 ½-174 ½, Bob’s Oilfield Service 154 ½-175 ½, Jerome Distributing 140-190.
Top team scores
Scratch Series: Golfer’s Edge/jason Dahl 3,140, Southwest Business Machine 3,066, Baker boy 2,991.
Scratch Game: Iseman Homes 1,094, Dynamic Homes 1,091, Jerome Distributing 979.
Handicap Series: Bob’s Oilfield Service 3,438, Bud Light 3,392, Highlands/Titan Oilfield 3,273.
Handicap Game: Fire and Ice HVAC 1,188, NoDak Mutual 1,173, Kovash Furniture 1,106.
Scratch Game: Jared Welk 275, Melvin Baar 267, Ryan Baltzell 267.
Scratch Series: Kevin Stockert 692, Pat Kovar 689, Melvin Baar 678.
Handicap Game: Welk 322, Baltzell 294, Arthur Ridl 286.
Handicap Series: Welk 775, Kovar 752, Jeremy Jahraus 750.

Boys basketball
Class A rankings
Team Rec. Lwk. Pts
1. Bismarck Century (13) 14-1 1 65
2. Minot 14-2 2 50
3. West Fargo 13-2 3 38
4. Dickinson 10-5 4 26
5. Bismarck 10-6 NR 6
First-place votes in parentheses
Others receiving votes: Fargo Davies (11-4) 5, Devils Lake (9-6) 4, Fargo Shanley (9-5) 1.
West Region standings
Team Conf. Streak Overall
Bismarck Century 12-0 W12 14-1
Minot 11-2 L1 14-2
Dickinson 8-4 L1 10-5
Bismarck High 9-4 W2 10-6
Mandan 6-5 W1 7-7
Jamestown 5-7 L1 8-7
Bismarck St. Mary’s 5-8 W1 6-9
TMCHS (Belcourt) 2-10 L2 3-11
Williston 2-11 L3 5-11
Bismarck Legacy 1-9 L9 2-10

Girls basketball
Class A rankings
Team Rec. Lwk. Pts
1. Fargo Shanley (12) 14-0 1 64
2. Bis. Century (1) 14-1 2 53
3. GF Red River 12-2 3 37
4. Fargo Davies 12-3 4 28
5. Wahpeton 10-5 NR 5
First-place votes in parentheses
Others receiving votes: Bismarck (11-5), 4, Turtle Mountain (10-4) 2, Bismarck Legacy (8-5) 2.

West Region standings
Team Conf. Streak Overall
Bismarck Century 12-0 W12 14-1
TMCHS (Belcourt) 8-4 W2 10-4
Bismarck High 8-5 L1 11-5
Bismarck Legacy 7-4 W1 8-5
Mandan 7-5 W1 8-7
Jamestown 7-5 W1 8-7
Minot 7-6 L1 8-8
Bismarck St. Mary’s 4-10 L1 5-12
Williston 1-12 L8 4-12
Dickinson 1-11 L1 2-13

Boys hockey
West Region standings
Team Region Pts. Ovr.
Minot 12-1 42 16-3
Bismarck High 9-2 33 13-3
Bismarck Century 8-4 27 9-7
Jamestown 7-4-2 23 8-8-2
Mandan 6-6 18 8-8-1
Williston 5-8 13 8-10
Dickinson 4-9 12 6-10
Hazen-Beulah 3-8 9 4-10
Bottineau-Rugby 1-11 3 3-13

ADVERTISEMENT

Girls hockey
North Dakota standings
Team State Pts. Ovr.
Bismarck 16-0 51 18-3-1
West Fargo 10-2-1 37 13-4-1
Grand Forks 11-4 36 13-5
Fargo Davies 10-4 30 13-5
Fargo North-South 7-7-1 26 10-9-1
Mandan 8-5 24 9-7
Minot 7-7-1 22 7-9-1
Williston 7-9 21 7-10-1
Dickinson 3-10 9 2-12
Devils Lake 1-13 3 1-15
Jamestown 0-15 0 1-16-1
NBA
Wednesday’s Games
Charlotte 106, Cleveland 97
Atlanta 124, Philadelphia 86
Boston 102, Detroit 95
Indiana 114, Brooklyn 100
Golden State 134, Washington 121
Oklahoma City 117, Orlando 114
Miami 93, Dallas 90
San Antonio 110, New Orleans 97
Utah 85, Denver 81
Chicago 107, Sacramento 102
Minnesota at L.A. Clippers, late
NHL
Wednesday’s Games
Buffalo 4, Montreal 2
Tampa Bay 3, Detroit 1
Calgary 4, Carolina 1

What To Read Next
Dickinson’s gritty play earns kudos, but no cigar, as five-on-three opportunity garners no glory
Members Only
With the WDA tournament on the horizon, Dickinson thrashed St. Mary's in a 42-25 season ending dual. 
Members Only
A string of late goals for Dickinson boys hockey team would be the decider, but wouldn't cease the North Stars 'never say die' effort till the final buzzer.
Magicians secure victory with a three pin contest at an intense dual in Dickinson.