ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Scoreboard for Monday, Jan. 7

High school boys basketball NDAPSSA Class B poll Thompson (18) 8-0 189 Four Winds-Minnewaukan (1) 8-0 172 Rugby 7-0 149 Hillsboro-Central Valley 5-1 130 Richland 5-1 100 Cavalier 7-0 99 Kindred 5-1 65 Shiloh Christian 6-2 52 Bishop Ryan 5-2 33 Ne...

High school boys basketball

NDAPSSA Class B poll

  1. Thompson (18) 8-0 189
  2. Four Winds-Minnewaukan (1) 8-0 172
  3. Rugby 7-0 149
  4. Hillsboro-Central Valley 5-1 130
  5. Richland 5-1 100
  6. Cavalier 7-0 99
  7. Kindred 5-1 65
  8. Shiloh Christian 6-2 52
  9. Bishop Ryan 5-2 33
  10. New Rockford-Sheyenne 4-1 27

 
First-place votes in parentheses.

Others receiving votes: Dickinson Trinity (6-3), Mandaree (7-1), Edgeley-Kulm-Montpelier (6-1), Glen Ullin-Hebron (7-1), Beulah (4-3).

Results Saturday Flasher 59, Mott-Regent 45

ADVERTISEMENT

MR 11 13 13 9

F 10 14 19 16

MR: Caleb Candrian 13, Asad Watson-Buffalo 12, Cody Perkins 9, Isaac Frey 5, Jayden Hauck 4, Sam Huether 2.

F: Cody Ruscheinsky 22, Jaron Reis 14, Hunter Frederick 11, Logan Schriock 4, Garrett Hatzenbuhler 4, Brett Gabrielson 2, Dylan Woodbury 2.

3-pointers: MR 3 (Candrian 1, Frey 1, Perkins 1), F 3 (Reis 2). Free throws: MR 12-21, F 10-20. Total fouls: MR 18, F 20. Fouled out: 2 (MR: Huether, Watson-Buffalo). Records: MR 3-4, F 7-1.

 

Bowman County 52, New Town 45

BC 14 8 18 12

ADVERTISEMENT

NT 16 10 11 8

BC: Caleb Duffield 23, Jacob Svihovec 15, Matt Osendorf 12, Brian Anaya 2.

NT: Jordan LeBeau 17, Kolby Overlie 9, Rodrick McIntosh 6, Jaiven Hale 5, Tristen Williams 4, Robert White 2, Shooter Stewart 2.

Records: BC 4-2, NT 5-3.

 

McLean County Shootout

Richardton-Taylor 59, Max 44

RT 12 16 14 17

ADVERTISEMENT

M 12 6 6 20

RT: Collin Kuntz 18, Logan Kuntz 14, Logan Hoff 10, Wyatt Kuhn 8, Elijah Vogle 6, Preston Floberg 3.

M: Nathan Talbott 19, Joshua Thompson 16, Trent Boedicker 7, Gage Yellowbird 2.

3-pointers: RT 2 (Hoff 1, L. Kuntz 1), M 6 (Talbott 5). Free throws: RT 11-17, M 4-9. Total fouls: RT 15, M 13. Fouled out: 1 (RT: C. Kuntz). Turnovers: RT 26, M 26. Records: RT 4-3, M 0-7.

 

McLean County Shootout

Glen Ullin-Hebron 58, Underwood 52

GUH 18 17 13 10

U 9 11 17 15

GUH: Braden Zuroff 20, Grant Gerving 13, Mason Gerving 10, Garret Soupir 7, Chase Remboldt 5, Braxton Rolle 2, Dawson Zuroff 1.

U: Parker Christenson 18, Ty Snyder 16, Kayden Hornberger 13, Mason Hornberger 3, Travis Reinbold 1, Preston Christenson 1.

3-pointers: GUH 1 (G. Gerving 1), U 4 (K. Hornberger 2). Free throws: GUH 13-24, U 12-20. Total fouls: GUH 16, U 19. Fouled out: 2 (GUH: M. Gerving, U: M. Hornberger). Records: GUH 7-1, U 2-5.

 

Dec Lacs-Burlington 69, Hazen 60.

Records: H 4-2, DLB 4-4.

 

Beach 69, Williston Trinity 47

Records: B 2-5, WT 1-5.

 

High school girls basketball NDAPSSA Class B poll

  1. Thompson (18) 9-0 188
  2. Velva 10-0 161
  3. Grafton (1) 8-0 154
  4. Rugby 9-0 124
  5. Kidder County 12-0 111
  6. Langdon-Edmore-Munich 7-2 78
  7. Kindred 7-2 73
  8. LaMoure-Litchville-Marion 10-1 57
  9. Trenton 7-0 43
  10. Linton-HMB 9-1 20

 
First-place votes in parentheses.

Others receiving votes: Beach (7-0), Hettinger-Scranton (7-1), Carrington (8-2), Four Winds-Minnewaukan (7-2), Oakes (8-2), Harvey Wells-County (7-3).

 

Hettinger-Scranton 64, Killdeer 38

HS 18 14 15 17

K 12 11 7 8

HS: Sam Oase 19, Alyssa Andress 13, Carolyn Schultz 8, Abbie Kludt 7, Briana Sanford 5, Quinn Mellmer 5, Abbi Steeke 4, Bailee Pierce 3.  

K: Shawnee Hanson 12, Melayna Four Bear 8, Rowyn Murray 6, Karly Bang 4, Shyanna Oversen 3, Tyra Dahlen 3, Kylee Boltz 2.

3-pointers: HS 3 (Schultz 2), K 3 (Four Bear 1, Murray 1). Free throws: HS 11-24, K 3-12. Total fouls: HS 16, K 17. Records: HS 8-1 (Region 7 1-0), K 5-5 (Region 7 0-2).

 

Glen Ullin-Hebron 56, Beach 47

B 8 14 11 14

GUH 8 15 16 20

B: Kennedy Myers 9, Megan Rising 9, Madi Nunberg 8, Alyvia Braden 7, Jenna Hildebrant 6, Madi Wilhelmi 3, Laiken Mahlum 2, Rachel Bosserman 2, Molly Farstveet 1.

GUH: Taylor Christensen 17, Kinsey Zuroff 13, Kristin Schaaf 12, Taizalee Glass 11, Lexi Gietzen 3.

3-pointers: B 2 (Hildebrant, Rising), GUH 6 (Christensen 4). Free throws: B 7-17, GUH 12-17. Total fouls: B 17, GUH 13. Fouled out: B, Rising. Records: B 7-1 (Region 7 1-1), GUH 6-4, (Region 7 2-1).

 

Richardton-Taylor 57, Hazen 47

RT 10 20 9 18

H 9 13 8 17

RT: Elle Goetz 27, Ieesha Jordan 8, Carly Diede 6, Gracee Kuntz 5, Skylar Crow 5, JaLynn Olson 4, MayLynn Naumann 2.

H: Tia Bornemann 13, Paige Erhardt 12, Hope Ternes 9, Hannah Sailer 7, Laekyn Schwab 2, Shanna Bakken 2.

3-pointers: RT 2 (Goetz 2), H 1 (Sailer). Free throws: RT 7-11, H 8-12. Total fouls: RT 18, H 17. Fouled out: H, Sailer. Records: RT 3-8 (Region 7 1-1), H 1-8 (Region 7 0-3).

Results Saturday Beach 74, Williston Trinity-Alexander 16

B 21 26 17 10

WTA 4 6 0 6

B: Alyvia Braden 12, Molly Farstveet 11, Kennady Myers 10, Jenna Hildebrant 9, Megan Rising 9, Madi Wilhelmi 8, Rachel Bosserman 6, Isabelle Northrop 4, Laiken Mahlum 3, Jenna Wojahn 2.

WTA: Renne Cross 8, Ellie Haskins 4, Christina Cote 2, Corynna Turnquist 2.

3-pointers: B 3 (Hildebrant 1, Rising 1, Farstveet 1), WTA 2 (Cross 2). Free throws: B 3-16, WTA 0-0. Total fouls: B 4, WTA 12. Rebounds: B 37 (Bosserman 6, Myers 6), WTA N/A. Steals: B 6 (Myers 6), WTA N/A. Turnovers: B 11, H N/A. Records B 7-0, WTA 1-7.

 

Glen Ullin-Hebron 46, Heart River 36

GUH 11 9 12 14

HR 10 5 7 14

GUH: Kinsey Zuroff 22, Kristin Schaaf 9, Alexius Gietzen 7, Taylor Christensen 5, Taizalee Glass 3.

HR: Laken Jacobson 12, Afton Shypkoski 7, Taylar Fagerberg 6, Caylee Wilke 4, McKenna Haverluk 2, Jerrica Praus 2, Jersey Filkowski 2, Lelani Privratsky 1.

3-pointers: GUH 2 (Zuroff 1, Christensen 1), HR 2 (Jacobson 2). Free throws: GUH 14-18, HR 6-12. Total fouls: GUH 11, HR 15. Fouled out: 1 (HR: Wilke). Records: GUH 5-4 (Region 7 1-1), HR 6-3 (Region 7 2-1).

 

Center-Stanton 36, New England 32

CS 5 7 11 13

NE 5 4 6 17

CS: Morgan Vitek 13, Amber Frank 6, Kori Nagel 5, Ashley Frank 5, Karsyn Haag 4, Hannah Hoffman 2, Kathryn Kraft 1.

NE: Molly Rayhorn 9, Shelley Kathrein 5, Hadley Binstock 5, Takoda Westling 4, Elli Rettinger 4, Elizabeth Kaufman 3, Emily Dinius 2.

3-pointers: CS 0, NE 3 (Rayhorn 1, H. Binstock 1, Kaufman 1). Free throws: CS 10-25, NE 5-13. Total fouls: CS 15, NE 17. Turnovers: CS 18, NE 19. Records: CS 7-2, NE 1-7.

 

Mott-Regent 47, Flasher 43

Records: MR 6-3, F 4-6.

High school wrestlingResults Saturday Hettinger Classic

Team scores: 1, New Salem-Almont 375. 2, Moorcroft (Wyo.) 266. 3, Hettinger-Scranton 233.5. 4, Bowman County-Beach 223.5. 5, Miles City (Mont.) 202. 6, Killdeer 197. 7, Linton-HMB 123. 8, Dickinson JV 83. 9, Kenmare-Bowbells 65.5. 10, Baker (Mont.) 59.5. 11, Broadus (Mont.) 58. 12, Harding County (S.D.) 42. 13, Alexander 40.5. 14, Standing Rock 31. 15, Lemmon (S.D.) 29. 16, Cheyenne-Eagle Butte (S.D.) 27. 17, Faith (S.D.) 25. 18, McLaughlin (S.D.) 18.

106: 1st-place match: Gus Bombach (K), dec. over Cade Martian (BCB), 2-0. 3rd-place match: Peyton Tuhy (HS), fall Wyatt Engwicht (NSA), 1:23. 7th-place match: Sean Buckmiller (Mo.), fall Benett Carlson (D), 2:30.

113: 1st-place match: Mica Herrera (Mo.), fall Cody Irwin (NSA), 4:48. 3rd-place match: Gavin Dalley (HS), dec. over Riley Doll (NSA), 3-0. 5th-place match: Tanner Defoe (HS), fall Teegan Miller (Ba.), 2:58.

120: 1st-place match: Clay Gerhardt (NSA), fall Conner Andress (HS), 3:15. 3rd-place match: Kolby Sperry (BCB), med. forfeit over Maverick Ford (KB). 5th-place match: Trenton Gillen (D), fall Charmayne DeLong (Mo.), 4:22.

126: 1st-place match: Kyle Burwick (HS), tech. fall Chandler Nagel (LHMB), 21-6. 3rd-place match: Lloyd O’Neill (Mo.), fall Warrick Morel (D), 1:47.

132: 1st-place match: Tayt Wolding (NSA), dec. over Damian Leidholt (MC), 7-6. 3th-place match: Cade Warbis (HS), fall Caleb Cook (Mo.), 4:24. 7th-place match: Cullen Murphy (D), fall Kaden Selle (D), 2:02.

138: 1st-place match: Parker Seeley (Mo.), fall Ethan Hammons (NSA), 1:19. 5th-place match: Dayne Fredericks (K) fall Andrew Christensen (KB), 2:23. 7th-place match: Josh Jiminez (CEB), gall Evan Lubken, (D), 0:59.

145: 1st-place match: Chauncey Dittus (NSA), fall Dylan Tabor (K), 0:34. 3rd-place match: Kaid Campbell (MC), dec. over Ezra Weichmann (HS), 9-6. 7th-place match: Payton Witt (KB), dec. over Brody Headley (BCB), 8-3.

152: 1st-place match: Josh Irwin (NSA), fall Nate McAvoy (MC), 1:38. 3rd-place match: Skyler Ford (KB), dec. over Ty Warbis (HS), 17-11. 7th-place match: Riley Frieze (BCB), fall Landon Schumacher (LHMB), 0:29.

160: 1st-place match: Zach Anderson (K), dec. over Jacob Ruggles (BCB), 2-1. 3rd-place match: Dekken Mayer (Mo.), dec. over Tristan Pekas (HS), 11-9.

170: 1st-place match: Clayton Mattern (BCB), major dec. over Wyatt Peters (Mo.), 14-5. 5th-place match: Hunter Stambach (CEB), major dec. over Jackson Melvin (D), 11-1. 7th-place match: Garrett White (D), fall Dylan Witt (L), 4:27.

182: 1st-place match: Isaiah Huus (NSA) dec. over Rowdy Pfeil (Mo.), 5-1. 5th-place match: Levi Rychner (K), fall Ethan Reichenberg (Ba.), 4:34. 7th-place match: Mace Stuber (BCB), dec. over Jarrid Kostelecky (D), 8-6.

195: 1st-place match: Tyler Harms (MC), fall Parker Schlater (Mo.), 1:38. 5th-place match: Sam Urwiller (HS), fall William Graves (McL.), 1:38. 7th-place match: Zander Lemon (D), med. forfeit over Mitch Stuber (BCB).

220: 1st-place match: Beau Jeffers (BCB), fall Quinn Roemmich (LHMB), 1:25. 3rd-place match Grey Gilbert (HC), fall Ethan Jepson (K), 0:56. 5th-place match: Landon Fichter (D), med. forfeit over Adam Morman (NSA).

285: 1st-place match: Curtis Hall (K), fall Nate Boehm (BCB), 2:41.

What To Read Next
Members Only
A string of late goals for Dickinson boys hockey team would be the decider, but wouldn't cease the North Stars 'never say die' effort till the final buzzer.
Magicians secure victory with a three pin contest at an intense dual in Dickinson. 
The Midgets’ win came with an injury to All-State beam title holder Addison Fitterer that could see her out for an extended period of time.
Members Only
Dickinson's Michael McChesney helps lead Team USA to a silver medal finish in the World University Games, inspiring young athletes to strive for greatness