ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Scoreboard of 01/16/2016

Boys basketballResults FridayWatford City 72, Lewis and Clark 59WC 14 37 54 72LC 9 29 42 59WC: Korbin Knutson 3, Riley Headings 3, Seth Indergard 15, Hunter Neether 2, Kason Hartel 3, Nevada Berquist 6, Cole Mcgorman 11, Jarek Hogue 2, Heath Chaf...

Boys basketball
Results Friday
Watford City 72, Lewis and Clark 59
WC 14 37 54 72
LC 9 29 42 59
WC: Korbin Knutson 3, Riley Headings 3, Seth Indergard 15, Hunter Neether 2, Kason Hartel 3, Nevada Berquist 6, Cole Mcgorman 11, Jarek Hogue 2, Heath Chaffin 7, Jaydn Ewing 16.
LC: Cole Bailey 9, Eric Olson 1, Austin Schenfisch 14, Donovan Lopez 15, Hart Andes 20.

Beulah 55, Hazen 51
B 15 18 11 11
H 15 7 11 18
B: Reece Hoherz 11, Logan Miller 11, John Suter 11, Derek Ferebee 7, Cory Alt 4, Casey Walcker 7, Josh Remmick 4.
H: Chase Bruner 8, Payton Leintz 3, Mason Faut 5, Wyatt Carr 33, Justin Traiser 2.
3-pointers: B 4 (Hoherz 2, Ferebee 1, Walcker 1), H 8 (Bruner 2, Leintz 1, Faut 1, Carr 4). Free throws: B 9-5, H 11-1. Total fouls: B 18, H 15. Fouled out: B, Remmick.

Center-Stanton 54, Max 39
CS 13 29 37 54
M 7 16 21 39
CS: Weston Meckle 22, Matt Huber 11, Cole Helmers 8, Daniel Kraft 6, Macauley Haag 4, Karson Backer 2.
M: Nick Tompson 13, Collin O’Grady 11, Calvin Tomlinson 5, Trevor Schmidt 4, Tanner Myers 3, Trysten Barth 3
Central Cass 82, Carrington 57
CC 21 20 28 13
C 16 12 16 13
CC: Crady Bresnahan 18, Harrison Koetz 8, Jack Morris 8, Garrett Prante 16, Kaleb Streit 2, Michael Ueland 18, Tyler Schneider 12.
C: Garrett Bickett 19, Connor Wendel 2, Jayden Shipman 1, Shae Mehring 11, Jacob Fandrich 2, Kolton Vetter 4, Bryce Edland 8, Payton Smith 8, Trey Rosenau 2.
3-pointers: CC 5 (Bresnahan 1, Koetz 2, Prante 2), C 7 (Bickett 5, Mehring 2). Free throws: CC 11-7, C 2-5. Total fouls: CC 9, C 11. Rebounds: CC 36 (Prante 9), C 21 (Bickett 5). Assists: CC 18 (Morris 6), C 14 (Wendel 4). Steals: CC 7 (Koetz 3), C 11 (Smith 4). Blocks: 1 (Koetz 1), C 1 (Smith 1). Turnovers: CC 7, C 12.

Other scores
Class A
West Fargo Sheyenne 74, Fargo Shanley 62
Fargo Davies 95, Grand Forks Central 53
West Fargo 92, Valley City 44
Fargo North 56, Fargo South 38
Dickinson 75, Jamestown 46
Minot 81, Mandan 67
Class B
St. John 95, Lakota/Edmore 46
Central Cass 82, Carrington 57
Ellendale 70, Midkota/Kensal 35
Northern Cass 67, Lisbon 48
Larimore 63, Hatton-Northwood 41
Mohall-Lansford-Sherwood 78, Lewis & Clark-Berthold 74
Parshall 73, Dunseith 66
Wheaton/Herman-Norcross, Minn. 71, Richland 66
Wyndmere-Lidgerwood 53, Wahpeton JV 41
South Border 63, Kidder County 41
Harvey-Wells County 58, Benson County 56
New Rockford-Sheyenne 60, Dakota Prairie 44
Center-Stanton 54, Max 39
Velva 50, Bottineau 47
Drake-Anamoose 92, Sawyer 38
Stanley 71, Westhope-Newburg 52
Beulah 55, Hazen 51
Glen Ullin-Hebron 60, Richardton-Taylor 54
Watford City 72, North Shore-Plaza 59
Lemmon, S.D. 68, Bowman County 49
Barnes County Tournament
Griggs County Central 69, Barnes County North 33
Finley-Sharon-Hope-Page 50, Sargent Central 35
Milnor-North Sargent 79, Maple Valley 44
Enderlin 53, Lamoure/Litchville-Marion 47

Region 7 standings as of Friday
Place Team Region record
1. Dickinson Trinity 3-0
2. Beulah 2-0
2. Bowman County 2-0
4. Heart River 3-1
5. Mandaree 2-1
6. Beach 1-1
6. New England 1-1
8. Mott-Regent 0-1
8. Glen Ullin-Hebron 0-1
10. Hazen 0-2
10. Hettinger-Scranton 0-2
10. Killdeer 0-2
10. Richardton-Taylor 0-2

ADVERTISEMENT

Girls basketball
Results Friday
Carrington 59, Central Cass 24
C 17 9 20 13
CC 5 11 8 0
C: Kauri Hochhalter 15, Haley Hewitt 10, Maara Nelson 10, Emerson Hoornaert 7, Ann Endres 6, Jill Endres 5, Abigail Jarrett 4, Carmen Pederson 2.
CC: Madison Sweep 11, Kenzie McKinnon 4, Abie Sommerfeld 4, Sydney Grommesh 3, Emilie Cramer 2.

Other scores
Class A
Fargo South 69, Fargo North 44
Jamestown 69, Dickinson 28
Fargo Davies 64, Grand Forks Central
Fargo Shanely, West Fargo Sheyenne
West Fargo 78, Valley City 29
Turtle Mountain 73, Bismarck St. Mary’s 64
Class B
Fairmount/CT 55, Oak Grove 37
Carrington 59, Central Cass 24
Larimore 48, Hatton-Northwood 32
Oakes 73, Aberdeen Christian, S.D. 27
North Star 73, Langdon 53
Westhope-Newburg 49, Stanley 41
Lemmon, S.D. 68, Bowman County 49
Watford City JV 45, North Shore-Plaza 30
Harvey-Wells County 58, Benson County 56

Region 7 standings as of Friday
Place Team Region record
1. Dickinson Trinity 4-0
2. Beach 2-0
3. Bowman County 1-0
4. Hazen 5-1
5. Glen Ullin-Hebron 3-1
6. New England 2-2
7. Heart River 1-2
7. Mandaree 1-2
7. Killdeer 1-2
10. Hettinger-Scranton 1-3
11. Beulah 1-4
12. Mott-Regent 1-2
13. Richardton-Taylor 0-4

Boys hockey
Results Friday
Fargo South/Shanley 3, Devils Lake 1
Minot 3, Jamestown 1
Williston 8, Bottineau/Rugby 0

Girls hockey
Results Friday
Bismarck 4, Mandan 0
Moorhead, Minn. 8, Williston 1

High school wrestling
Results Friday
Beulah-Hazen 39, Watford City 35
Beulah-Hazen 37, Bowman County-Beach 32
NFL
WILD-CARD ROUND
AFC
Saturday, Jan. 9
Kansas City 30, Houston 0
Pittsburgh 18, Cincinnati 16
NFC
Sunday, Jan. 10
Seattle 10, Minnesota 9
Green Bay 35, Washington 18
DIVISIONAL ROUND
AFC
Saturday
Kansas City at New England - 2:35 p.m.
Sunday
Pittsburgh at Denver - 2:40 p.m.
NFC
Saturday, Jan. 16
Green Bay at Arizona - 6:15 p.m.
Sunday, Jan. 17
Seattle at Carolina - 11:05 a.m.
CONFERENCE CHAMPIONSHIPS
Sunday, Jan. 24
SUPER BOWL
Sunday, Feb. 7

What To Read Next
Members Only
With the WDA tournament on the horizon, Dickinson thrashed St. Mary's in a 42-25 season ending dual. 
Members Only
A string of late goals for Dickinson boys hockey team would be the decider, but wouldn't cease the North Stars 'never say die' effort till the final buzzer.
Magicians secure victory with a three pin contest at an intense dual in Dickinson. 
The Midgets’ win came with an injury to All-State beam title holder Addison Fitterer that could see her out for an extended period of time.