ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Scoreboard of 01/19/2016

Boys basketballResults TuesdayDickinson 55, Bismarck St. Mary's 52D: Aanen Moody 25, Cam Jorda 5, Shawn Steffan 2, Eli Jung 4, Tanner Ouellette 2, Tanner Davidson 4, Wyatt Kainz 4, Jake Weidner 3, Jordan Meidinger 6.SM: Cole Gendreau 26, Noah Kop...

Boys basketball
Results Tuesday
Dickinson 55, Bismarck St. Mary’s 52
D: Aanen Moody 25, Cam Jorda 5, Shawn Steffan 2, Eli Jung 4, Tanner Ouellette 2, Tanner Davidson 4, Wyatt Kainz 4, Jake Weidner 3, Jordan Meidinger 6.
SM: Cole Gendreau 26, Noah Kopp 4, Casey Uhler 4, Sam Wilkie 3, Steven Hutzenbiler 10, Matthew Guenther 3, James Schmidt 2.
Halftime: D 27, SM 24. 3-pointers: D 2 (Moody 1, Jorda 1), SM 9 (Gendreau 4, Wilkie 1, Hutzenbiler 3, Guenther 1). Free throws: D 5-9, SM 9-11.

Beulah 76, New England 44
NE 4 13 12 15
B 19 15 21 21
NE: Mason Petri 5, Hunter Wolf 7, Brady Bender 9, Denit Sorenson 7, Ivey Gilliland 2, Cody Holt 14.
B: Braydon Nelson 2, Reece Hoherz 9, Logan Miller 2, John Suter 6, Derek Ferebee 14, Cory Alt 9, Casey Walcker 15, Josh Remmick 19.
3-pointers: NE 2 (Wolf 1, Bender 1), B 5 (Frebee 4, Walker 1). Free throws: NE 15-8, B 11-9. Total fouls: NE 12, B 18.

Heart River 70, Beach 53
B 14 14 8 17
HR 18 18 16 18
3-pointers: B 4, HR 4. Free throws: B 16-11, HR 17-4. Total fouls: B 10, HR 21. Rebounds: B 13, HR 44. Assists: B 8, HR 20. Steals: B 8, HR 13. Blocks: B 0, HR 1. Turnovers: B 18, HR 17.

Other scores
Class A
Fargo Davies 83, Fargo Shanley 77
Grand Forks Red River 71, Fargo North 68
Wahpeton 62, West Sheyenne 57
Grand Forks Central 64, Fargo South 36
Minot 80, Bismarck Legacy 53
Class B
Hillsboro-Central Valley 50, Griggs County Central 44
Milnor-North Sargent 58, Wyndmere-Lidgerwood 41
Ellendale 71, Leola-Frederick, S.D. 29
Larimore 51, Drayton/Valley-Edinburg 40
Enderlin 88, Sargent Central 45
Northern Cass 71, Maple Valley 43
Thompson 63, Grafton 55
Parshall 76, Max 36
Hankinson 71, Lisbon 53
Kindred 68, Fairmount/CT 46
Hatton-Northwood 73, Cavalier 53
May-Port-CG 46, Finley-Sharon-Hope-Page 37
Midway-Minto 53, North Border 51
South Border 77, Oakes 73
Dakota Prairie 60, Carrington 48
LaMoure-LM 66, Midkota/Kensal 28
Edgeley-Kulm-Montpelier 69, Barnes County North 40
Wilton-Wing 58, Center-Stanton 40
Turtle Lake-Mercer-McClusky 59, Underwood 47
Washburn 50, Mott-Regent 46
Mohall-Lansford-Sherwood 63, Surrey 36
Hettingger-Scranton 78, Mandaree 43
Trinity Christian 62, North Shore-Plaza 42
Jamestown Civic Center Games
Strasburg/Zeeland 74, Medina/Pingree-Buchanan 48
Linton-HMB 58, Central Cass 50

Girls basketball
Results Tuesday
Turtle Mountain 70, Watford City 38
WC: MacKenzie Sparby 15, Lea Arndt 8, Ricki Lindley 5, ReiAnn Lindley 3, Kaytlyn Grimes 3, Krystal Wold 2, Alli Mogen 2.
TM: Jazzmain Keplin 15, Faith Dionne 13, Ramie Dacoteau 8, Carli Dacoteau 8, Ashley Davis 8, Syann Golus 8, Danielle Peltier 6, Hannah Golus 4.
Halftime: WC 20, M 39. 3-pointers: WC 1 (Lea Arndt 1), TM 4 (Syann Golus 2, Carli Dacoteau 2). Free throws: WC 24-9, TM 14-12.

ADVERTISEMENT

Shiloh 65, Garrison 43
S 17 17 14 17
G 15 11 6 11
S: Krista Ulmber 26, Paige Murray 11, brooke Emmel 2, Allison Mischel 14, Brittan Grub 5, Amber Stevahn 7.
G: Ally Jo Behles 4, Ellie Gehring 18, Ally Nieuwenhuis 1, Shelby Gehring 5, Taylor Kamp 10, Maddi Nieuwenhuis 5.
3-pointers: S 6 (Ulmber 1, Mischel 4, Grub 1), G 7 (E. Gehring 5, S. Gehring 1, Kamp 1). Free throws: S 14-7, G 23-10.

Hazen 49, Heart River 32
HR 8 10 4 10
H 5 22 8 14
HR: Mara Obrigewitch 3, Laynee Kundra 2, Bailey Olsen 6, Bailey Boltz 2, Allison Buckman 6, B. Krance 5, Ashlyn Privatsky 8.
H: Raquel Doll 12, Courtney Rask 2, Elise Hintz 2, Krista Slaubaugh 17, Kayla Lindquist 8, Bailey Walters 1, McKenize Walters 5, Nicole Wolff 2.
3-pointers: HR 1 (Obrigewitch 1), H 3 (Doll 1, Lindquist 2). Free throws: HR 14-9, H 15-10. Total fouls: HR 15, H 15. Rebounds: HR 32 (two tied for 6), H 34 (Lindquist 5). Assists: HR 9 (Krance 4), H 13 (Slaubaugh 5). Blocks: HR 0, H 3 (three tied for 1). Turnovers: HR 16, H 6.

Killdeer 53, Bowman County 46
K 19 12 11 11
B 7 14 13 12
K: Trae Murray 9, Sydney Anderson 12, Bridgette Reiss 3, Morgan Marquardt 4, Shawnee Hansen 2, Gabi Flaget 12, Taycee Butts 5, Abbie Zastoupil 3, Kiara Mason 3.
B: Mikayla Bartholomay 9, Maury Burke 2, Taylor Powell 3, Ellie Stafford 13, Meggie Fischer 18, Kaitlyn Hill 1.
3-pointers: K 3 (Reiss 1, Butts 1, Zastoupil 1), B 1 (Bartholomay 1). Free throws: K 13-4, B 18-9. Total fouls: K 16, B 12. Rebounds: K 31 (Flaget 8), B 32 (Stafford 12). Assists: K 14 (Hansen 6), B 5 (two tied for 2). Steals: K 8 (four tied for 2), B 6 (Bartholomay 3). Blocks: K 1 (Anderson 1), B 1 (Stafford 1). Turnovers: K 14, B 13.

Glen Ullin-Hebron 59,
Richardton-Taylor 32
GUH 20 34 54 59
RT 11 16 20 32
GUH: Kylee Kuhn 2, Kiana Schatz 6, Kennedy Zuroff 11, Michaela Gerving 11, Kendra Gerving 15, Taya Bandle 14.
RT: Reagan Olson 13, Elle Goetz 5, Haylee Leingang 2, Tracy Leingang 4, Shelby Floberg 7, Kellee Martin 1.
3-pointers: GUH 5 (Zuroff 1, K. Gerving 4), RT 1(Olson 1). Free throws: GUH 23-12, RT 9-20. Total fouls: GUH 16, RT 17. Turnovers: GUH 16, RT 24.

Other scores
Class A
Fargo Shanley 60, Fargo Davies 49
Bismarck St. Mary’s 56, Dickinson 51
Bismarck Legacy 69, Minot 65
Fargo South 56, Grand Forks Central 48
Wahpeton 62, West Fargo Sheyenne 47
Turtle Mountain 70, Watford City 38
Class B
Thompson 67, Grafton 38
Rugby 46, Rolette-Wolford 43
LaMoure-LM 59, Midkota/Kensal 30
Shiloh Christian 65, Garrison 43
North Star 82, St. John 31
Turtle Lake-Mercer-McClusky 70, Underwood 38
Kidder County 50, New Salem-Almont 48
Sawyer 68, Bottineau 54
Dickinson Trinity 64, Hettinger-Scranton 31
Hawley, Minn. 61, Oak Grove 51
Enderlin 70, Griggs County Central 18
Edgeley-Kulm-Montpelier 64, Barnes County North 37
Napoleon/Gackle-Streeter 54, Oakes 51
New Rockford-Sheyenne 53, Lakota/Edmore 44
Warwick 72, Harvey-Wells County 51
Four Winds-Minnewaukan 78, Dakota Prairie 52
Benson County 48, Rolla 30
Wilton-Wing 68, Center-Stanton 39
Westhope-Newburg 57, TGU 49
Velva 69, Drake-Anamoose 29
Bishop Ryan 50, Des Lacs-Burlington 15
Stanley 58, Kenmare 44
Jamestown Civic Center Games
Medina/Pingree-Buchanan 54, Strasburg/Zeeland 19
Linton-HMB 48, Central Cass 42
Boys hockey
Results Tuesday
Grand Forks Central 13, Fargo North 0
Grand Forks Red River 7, Detroit Lakes, Minn. 4
Fargo South/Shanley 9, Crookston, Minn. 7
Bismarck 7, Mandan 1
Minot 5, Bismarck Century 1
Jamestown 2, Dickinson 1
Girls hockey
Results Tuesday
Warroad, Minn. 4, Grand Forks 0
West Fargo 1, Fargo North/South 1
Bismarck 7, Dickinson 0
Fargo Davies 8, Jamestown 1
NFL
DIVISIONAL ROUND
AFC
Saturday’s game
New England 27, Kansas City 20
Sunday’s game
Denver 23, Pittsburgh 16
NFC
Saturday’s game
Arizona 26, Green Bay 20
Sunday’s game
Carolina 31, Seattle 24
CONFERENCE CHAMPIONSHIPS
AFC
Sunday, Jan. 24
New England at Denver, 1:05 p.m.
NFC
Sunday, Jan. 24
Arizona at Carolina, 4:40 p.m.
SUPER BOWL
Sunday, Feb. 7
NBA
Tuesday’s Games
Milwaukee 91, Miami 79
New Orleans 114, Minnesota 99
Oklahoma City 110, Denver 104
Indiana 97, Phoenix 94
Games today
Philadelphia at Orlando, 5 p.m.
Miami at Washington, 5 p.m.
Cleveland at Brooklyn, 5:30 p.m.
Utah at New York, 5:30 p.m.
Boston at Toronto, 5:30 p.m.
Golden State at Chicago, 6 p.m.
Detroit at Houston, 6 p.m.
Charlotte at Oklahoma City, 6 p.m.
Minnesota at Dallas, 6:30 p.m.
Sacramento at L.A. Lakers, 8:30 p.m.
Atlanta at Portland, 8:30 p.m.
Thursday’s Games
L.A. Clippers at Cleveland, 6 p.m.
Detroit at New Orleans, 6 p.m.
Memphis at Denver, 7 p.m.
Atlanta at Sacramento, 8 p.m.
San Antonio at Phoenix, 8:30 p.m.
Friday’s Games
Charlotte at Orlando, 5 p.m.
Chicago at Boston, 5:30 p.m.
Utah at Brooklyn, 5:30 p.m.
L.A. Clippers at New York, 5:30 p.m.
Miami at Toronto, 6 p.m.
Milwaukee at Houston, 6 p.m.
Oklahoma City at Dallas, 6:30 p.m.
Indiana at Golden State, 8:30 p.m.
San Antonio at L.A. Lakers, 8:30 p.m.
NHL
Sunday’s Games
Pittsburgh 5, Carolina 0
Vancouver 2, NY Islanders 1, SO
Tampa Bay 3, Florida 1
Washington 5, NY Rangers 2
Chicago 5, Montreal 2
Philadelphia 2, Detroit 1, SO
Los Angeles 3, Anaheim 2
Monday’s Games
Edmonton 4, Florida 2
St. Louis 5, Pittsburgh 2
Colorado 2, Winnipeg 1
Buffalo 2, Arizona 1
Ottawa 4, San Jose 3, SO
Tuesday’s Games
New Jersey 4, Calgary 2
NY Rangers 3, Vancouver 2, OT
Toronto 3, Philadelphia 2
Washington 6, Columbus 3
Boston 4, Montreal 1
Tampa Bay 6, Edmonton 4
Chicago 4, Nashville 1
Dallas at Los Angeles, late
Games today
St. Louis at Detroit, 6 p.m.
Buffalo at Colorado, 8 p.m.
Minnesota at Anaheim, 8:30 p.m.

What To Read Next
DICKINSON — The Dickinson Midgets basketball teams fell to Western Dakota Association's powerhouse Century Patriots on Tuesday evening. Both the boys and girls varsity teams struggled to keep up with the Patriots' consistent scoring, falling 100-66 and 67-49 respectively.
Clancy Meyer becomes first female varsity wrestler from Dickinson to win on home mat in inaugural season
The Dawgs scored 51 points from beyond the arc in their away match against Grant County Mott-Regent.
Midgets secure 109-72 blowout win against Watford City at home in record-breaking game