ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Scoreboard of 02-19-2016

Boys basketballResults ThursdayBeulah 78, New Town 65NT 19 33 43 65B 18 35 53 78NT: Devon Headdress 17, DJ LeBeau 17, Terrance Steele 17, Payton Whiteowl 7, Chace Hale 4, JoeDon McKenzie 3.B: Derek Ferebee 14, Josh Remmick 12, Alec Battest 11, Co...

Boys basketball
Results Thursday
Beulah 78, New Town 65
NT 19 33 43 65
B 18 35 53 78
NT: Devon Headdress 17, DJ LeBeau 17, Terrance Steele 17, Payton Whiteowl 7, Chace Hale 4, JoeDon McKenzie 3.
B: Derek Ferebee 14, Josh Remmick 12, Alec Battest 11, Cory Alt 10, Casey Walcker 10, Reece Hoherz 8, John Suter 7, Logan Miller 6.
3-pointers: NT 9 (LeBeau 3, Steele 3, Headdress 2, Whiteowl 1), B 1 (Suter 1). Free throws: NT 8-16, B 15-21. Total fouls: NT 22, B 18. Fouled out: NT, McKenzie; B, Suter.

Richardton Taylor 45,
New Salem-Almont 42
RT 8 24 35 45
NS 17 23 32 42
RT: Denver Colgrove 13, Matthew Naumann 13, Brendan Butterfield 9, Abe Axtmann 4, Jayden Olson 4, Ethan Kuntz 2.
NS: Brandon Schroeder 13, Evan Henke 10, Tanner Slag 7, Nathan Wolf 6, Parker Hanebutt 4, Jake Valleroy 2.
3-pointers: RT 1 (Butterfield 1), NS 5 (Henke 3). Free throws: RT 14-18, NS 9-15. Total fouls: RT 18, NS 15. Technical fouls: RT, Olson.

Mott-Regent 65, Hettinger-Scranton 54
HS 11 26 36 54
MR 16 37 45 65
HS: Sam Kludt 19, Hayden Sadowski 12, Tanner Sanford 10, Isaiah Kludt 7, Thomas Maychrzak 4, Jared Mattis 2.
MR: Brett Messmer 17, Chance Roth 15, Brady Wegh 11, Tanner Zentner 8, Sean Hertz 5, Dylan Ambers 4, Cody Perkins 3, Carter Honeyman 2.
3-pointers: HS 6 (S. Kludt 3, I. Kludt 2, Sanford 1), MR 7 (Roth 3, Zentner 2, Perkins 1, Wegh 1). Free throws: HS 14-27, MR 8-18. Total fouls: HS 17, MR 27. Fouled out: HS, Sanford; MR, Honeyman, Wegh.

Flasher 56, Center-Stanton 42
F 14 37 52 56
CS 11 20 31 42
F: Peyton Gabrielson 22, Connor Marion 18, Hunter Frederick 6, Brett Gabrielson 6, Jalen Ruscheinsky 2, Colton Woodbury 2.
CS: Weston Meckle 16, Matt Huber 11, Daniel Kraft 4, Karson Backer 4, Cole Helmers 3, Macauley Haag 2, Erik Reichenberg 2.

Other scores
Class A
Bismarck Century 74, Jamestown 67
Fargo Shanley 74, Devils Lake 73
Class B
Northern Cass 69, Milnor-North Sargent 67
Enderlin 61, Hankinson 53
Central Cass 74, Wyndmere-Lidgerwood 71
Kindred 68, Maple Valley 51
Richland 59, Lisbon 52
Larimore 52, Cavalier 42
May-Port-CG 47, Griggs County Central 39
Strasburg/Zeeland 63, Ellendale 51
Carrington 64, Velva 46
South Border 74, LaMoure-LM 61
Shiloh Christian 52, Linton-HMB 48
North Star 65, New Rockford-Sheyenne 52
Rolla 63, Warwick 44
Underwood 67, Grant County 35
Flasher 56, Center-Stanton 42
Des Lacs-Burlington 81, Garrison 47
Our Redeemer’s 73, Bottineau 52
Drake-Anamoose 75, Surrey 40
Mohall-Lansford-Sherwood 70, Tioga 69
Dickinson Trinity 72, Hazen 51
Mandaree 74, Glen Ullin-Hebron 70
Beulah 78, New Town 65
Killdeer 50, Watford City 44
Stanley 62, Burke County 47
Powers Lake 64, Divide County 47
Girls basketball
Results Thursday
Fargo Shanley 92, Devils Lake 48
Bismarck Century 57, Jamestown 43

ADVERTISEMENT

Region 7 Girls basketball tournament
First Round
Game 1: Beulah at New England, 6 p.m. today
Game 2: Richardton-Taylor at Killdeer, 6 p.m. today
Game 3: Mandaree at Bowman County, 6 p.m. today
Game 4: Hettinger-Scranton at Mott-Regent, 6 p.m. today
Game 5: Heart River at Glen Ullin-Hebron, 5 p.m. today
Quarterfinals - All games Monday, Feb. 22 at Dickinson High School
Game 6: Dickinson Trinity vs. Game 1 winner, 2 p.m.
Game 7: Game 2 winner vs. Game 3 winner, 3:30 p.m.
Game 8: Beach vs. Game 4 winner, 5 p.m.
Game 9: Hazen vs. Game 5 winner, 6:30 p.m.
Semifinals - All games Tuesday, Feb. 23 at Dickinson High School
Game 10: Game 6 winner vs. Game 7 winner, 5 p.m.
Game 11: Game 8 winner vs. Game 9 winner, 6:30 p.m.
Championship Round - All games Thursday, Feb. 25 at Dickinson High School
Third place game: Game 11 loser vs. Game 10 loser, 5 p.m.
Championship: Game 11 winner vs. Game 10 winner, 6:30 p.m.
Boys swimming
and diving
Results Thursday
50 freestyle: 1, Ben Opozda, M, 23.87. 6, Garrett Billings, D, 26.46.
100 backstroke: 1, Gerald Brown, M, 54.05. 6, Legend Jankowski, D, 1:08.87.
100 breaststroke: 1, Ben Opozda, M, 1:04.67. 2, Jacob Ellerkamp, D, 1:06.31.
100 butterfly: 1, Rhys Enget, W, 57.72.
100 freestyle: 1, Steve Novak, M, 54.57.
200 freestyle: 1, Charlie Wentz, M, 1:55.45. 2, Ellerkamp, D, 1:57.01. 6, Jankowski, D, 2:06.99.
200 individual medley: 1, Brown, M, 2:00.95.
200 medley relay: 1, M, (Brown, Opozda, Jake Otto, Alan Palda), 1:47.59. 6, D, (Jessie Avina, Liam Williams, Joe Frei, Austin Karsky), 2:28.39.
500 freestyle: 1, Wentz, M, 5:31.18. 4, D, Bailey Decker, 6:10.32. 6, Taven Wilson, D, 6:26.14.
200 freestyle relay: 1, M, (Taylor Miller, Jacob Nilson, Wentz, Opozda), 1:38.07. 5, D, (Billings, Ellerkamp, Decker, Jankowski), 1:45.69. 6, D (Logan Kuderna, Wilson, Garrett Brown, Williams), 2:00.51.
400 freestyle relay: 1, M, (Wentz, Jaydon Melhoff, Miller, Brown), 3:32.04. 5, D, (Billings, Jankowski, Avina, Ellerkamp), 3:56.94.
1-meter diving: 1, Cole Armogost, M, 310.60. 6, Williams, D, 128.80.
Boys hockey
Results Thursday
West Region Tournament

N.D. West Region state tournament
All games at MAYSA Arena in Minot
Monday
Game 1: Beulah-Hazen 4, Bottineau 1
Today
Game 2: Minot 10, Hazen-Beulah 0
Game 3: Mandan 4, Jamestown 0
Game 4: Bismarck High 6, Williston 0
Game 5: Bismarck Century 5, Dickinson 1
Friday
Game 6: Hazen-Beulah vs. Jamestown, 10 a.m.
Game 7: Williston vs. Dickinson, 12:15 p.m.
Game 8: Minot vs. Mandan, 4 p.m.
Game 9: Bismarck High vs. Bismarck Century, 7:15 p.m.
Saturday
Game 10: Game 6 winner vs. Game 9 loser, 1:30 p.m.
Game 11: Game 7 winner vs. Game 8 loser, 10 a.m.
Game 12: Game 8 winner vs. Game 9 winner, 3 p.m.

NBA
Eastern Conference
Atlantic
W L Pct GB
Toronto 35 17 .673 -
Boston 32 23 .582 4.5
New York 23 32 .418 13.5
Brooklyn 14 40 .259 22.0
Philadelphia 8 45 .151 27.5
Central
W L Pct GB
Cleveland 39 14 .736 -
Indiana 28 25 .528 11.0
Chicago 27 26 .509 12.0
Detroit 27 27 .500 12.5
Milwaukee 22 32 .407 17.5
Southeast
W L Pct GB
Atlanta 31 24 .564 -
Miami 29 24 .547 1.0
Charlotte 27 26 .509 3.0
Washington 24 28 .462 5.5
Orlando 23 29 .442 6.5
Western Conference
Northwest
W L Pct GB
Oklahoma City 40 14 .741 -
Portland 27 27 .500 13.0
Utah 26 27 .491 13.5
Denver 22 32 .407 18.0
Minnesota 17 37 .315 23.0
Pacific
W L Pct GB
Golden State 48 4 .923 -
L.A. Clippers 36 18 .667 13.0
Sacramento 22 31 .415 26.5
Phoenix 14 40 .259 35.0
L.A. Lakers 11 44 .200 38.5
Southwest
W L Pct GB
San Antonio 45 9 .833 -
Memphis 31 22 .585 13.5
Dallas 29 26 .527 16.5
Houston 27 28 .491 18.5
New Orleans 20 33 .377 24.5
Thursday’s Games
Washington 103, Utah 89
Cleveland 106, Chicago 95
L.A. Clippers 105, San Antonio 86
Games today
Dallas at Orlando, 5 p.m.
Detroit at Washington, 5 p.m.
New York at Brooklyn, 5:30 p.m.
Miami at Atlanta, 6 p.m.
Toronto at Chicago, 6 p.m.
Minnesota at Memphis, 6 p.m.
Philadelphia at New Orleans, 6 p.m.
Indiana at Oklahoma City, 6 p.m.
Charlotte at Milwaukee, 6 p.m.
Houston at Phoenix, 7:30 p.m.
Golden State at Portland, 8 p.m.
Denver at Sacramento, 8 p.m.
Boston at Utah, 8:30 p.m.
San Antonio at L.A. Lakers, 8:30 p.m.
NHL
Wednesday’s Games
Chicago 5, NY Rangers 3
Colorado 3, Montreal 2
Minnesota 5, Calgary 3
Thursday’s Games
Washington 3, NY Islanders 2, OT
Pittsburgh 6, Detroit 3
NY Rangers 4, Toronto 2
Ottawa 4, Carolina 2
Tampa Bay 6, Winnipeg 5, SO
San Jose 2, Florida 1, SO
St. Louis 2, Los Angeles 1, OT
Nashville 2, Boston 0
Minnesota 5, Edmonton 2
Arizona 6, Dallas 3
Anaheim 5, Vancouver 2
Games today
NY Islanders at New Jersey, 5 p.m.
San Jose at Carolina, 5 p.m.
Buffalo at Columbus, 5 p.m.
Philadelphia at Montreal, 5:30 p.m.
Vancouver at Calgary, 7 p.m.
Saturday’s Games
Tampa Bay at Pittsburgh, 10:30 a.m.
Philadelphia at Toronto, 5 p.m.
Detroit at Ottawa, 5 p.m.
Winnipeg at Florida, 5 p.m.
New Jersey at Washington, 5 p.m.
Los Angeles at Nashville, 6 p.m.
Boston at Dallas, 6 p.m.
St. Louis at Arizona, 7 p.m.
Colorado at Edmonton, 8 p.m.

What To Read Next
Dickinson’s gritty play earns kudos, but no cigar, as five-on-three opportunity garners no glory
Members Only
With the WDA tournament on the horizon, Dickinson thrashed St. Mary's in a 42-25 season ending dual. 
Members Only
A string of late goals for Dickinson boys hockey team would be the decider, but wouldn't cease the North Stars 'never say die' effort till the final buzzer.
Magicians secure victory with a three pin contest at an intense dual in Dickinson.