ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Scoreboard of 02-22-2016

Boys basketballResults MondayClass B Napoleon/Gackle-Streeter 61, Barnes County North 42 Girls basketballRegion 7 Girls basketball tournamentFirst RoundGame 1: New England 48, Beulah 45Game 2: Killdeer 75, Richardton-Taylor 47Game 3: Bowman Count...

Boys basketball
Results Monday
Class B
Napoleon/Gackle-Streeter 61, Barnes County North 42

Girls basketball
Region 7 Girls basketball tournament
First Round
Game 1: New England 48, Beulah 45
Game 2: Killdeer 75, Richardton-Taylor 47
Game 3: Bowman County 47, Mandaree 34
Game 4: Mott-Regent 59, Hettinger-Scranton 35
Game 5: Glen Ullin-Hebron 45, Heart River 29
Quarterfinals - All games Monday, Feb. 22 at Dickinson High gymnasium
Game 6: Dickinson Trinity 74, New England 37
Game 7: Killdeer 55, Bowman County 45
Game 8: Beach 71, Mott-Regent 49
Game 9: Glen Ullin-Hebron 51, Hazen
Semifinals - All games Tuesday, Feb. 23 at Dickinson High gymnasium
Game 10: Dickinson Trinity vs. Killdeer, 5 p.m.
Game 11: Beach vs. Glen Ullin-Hebron, 6:30 p.m.
Championship Round - All games Thursday, Feb. 25 at Dickinson High gymnasium
Third place game: Game 11 loser vs. Game 10 loser, 5 p.m.
Championship: Game 11 winner vs. Game 10 winner, 6:30 p.m.

Other scores
Class B
Region 1 at NDSCS
Fairmount/CT 71, Hankinson 37
Wyndmere-Lidgerwood 57, Oak Grove 50
Kindred 66, Lisbon 31
Maple Valley 53, Richland 47
Region 2 at Betty Engelstad Arena in Grand Forks
Thompson 55, Hillsboro-Central Valley 16
Drayton/Valley-Edinburg 65, Finley-Sharon-Hope-Page 51
Park River-FL 48, May-Port-CG 28
Grafton 45, North Border 34
Region 3 at Jamestown Civic Center
Carrington 42, Napoleon/Gackle-Streeter 35
LaMoure-LM 38, Kidder County 34
Medina/Pingree-Buchanan 44, Ellendale 23
Edgeley-Kulm-Montpelier 53, South Border 40
Region 4 at Devils Lake
Rolette-Wolford 47, Lakota/Edmore 42
Langdon 70, Harvey-Wells County 41
North Star 57, Four Winds-Minnewaukan 43
Benson County 49, Dunseith 45
Region 5 at Mandan High School
Shiloh Christian 70, Garrison 41
New Salem-Almont 57, Underwood 43
Flasher 40, Wilton-Wing 39
Turtle Lake-Mercer-McClusky 52, Grant County 51
Region 6 at Minot Auditorium
Rugby 56, Des Lacs-Burlington 26
Our Redeemers 64, Bottineau 45
Bishop Ryan 47, Westhope-Newburg 29
Velva 41, Lewis & Clark-Berthold 28
Region 8 at Ray High School
Watford City 81, Ray 27
Trenton/Trinity Christian 71, Kenmare 38
New Town 73, Stanley 49
Parshall 55, Powers Lake 44

Boys hockey
Results Friday
North Dakota State Tournament
All games at Grand Forks
Thursday
Opening round at Ralph Engelstad Arena
Game 1: Fargo Davies vs. Bismarck High, 9 a.m.
Game 2: Bismarck Century vs. Grand Forks Central, 11:30 a.m.
Game 3: Dickinson High vs. Grand Forks Red River, 5:30 p.m.
Game 4: West Fargo vs. Minot, 8 p.m.
Friday
Consolation semifinals at Purpur Arena
Game 5: Game 1 loser vs. Game 2 loser, 8 a.m.
Game 6: Game 3 loser vs. Game 4 loser, 10:15 a.m.
Semifinals at Ralph Engelstad Arena
Game 7: Game 1 winner vs. Game 2 winner, 5:30 p.m.
Game 8: Game 3 winner vs. Game 4 winner, 8 p.m.
Saturday
Fifth-place game at Purpur Arena
Game 10: Game 5 winner vs. Game 6 winner, 9 a.m.
Third-place game at Purpur Arena
Game 11: Game 7 loser vs. Game 8 loser, 11:15 a.m.
Championship game at Ralph Engelstad Arena
Game 12: Game 7 winner vs. Game 8 winner, 6 p.m.

Men’s basketball
North Star Athletic Association
Standings and schedule
Team NSAA Ovr.
Dakota State 10-4 16-13
Bellevue 7-3 20-10
Valley City State 8-5 20-9
Jamestown 7-6 15-11
Dickinson State 6-7 13-15
Mayville State 6-8 16-11
Waldorf 5-7 16-13
Viterbo 3-5 13-16
Presentation 4-11 12-15
Wednesday, Feb. 17
Mount Mercy University 81, Waldorf 74
Valley City 87, Mayville State 82
Dakota State 89, Jamestown 86
Dickinson State 81, Presentation 79
Friday, Feb. 19
Waldorf 93, Clarke University 86
Bellevue 70, Viterbo 57
Saturday, Feb. 20
Governor State University 91, Bellevue 72
Silver Lake College 88, Waldorf 76
Viterbo 81, Mount Mercy University 78
Mayville State 65, Jamestown 63
Dakota State 83, Dickinson State 51
Presentation 84, Valley City 82
Conference tournament
Quarterfinals
Thursday, Feb. 25
Game 1: Viterbo at Valley City, 6 p.m.
Game 2: Dickinson State at Jamestown, 2 p.m.
Game 3: Waldorf at Dakota State, 6 p.m.
Game 4: Mayville State at Bellevue, 6 p.m.
Semifinals, Feb. 27
Saturday
Game 5: Game 1 winner vs. Game 2 winner at higher seed, TBA
Game 6: Game 3 winner vs. Game 4 winner at higher seed, TBA
Championships
Monday, Feb. 29
Game 7: Game 5 winner vs. Game 6 winner at higher seed, TBA

ADVERTISEMENT

Women’s basketball
North Star Athletic Association
Standings and schedule
Team NSAA Ovr.
Jamestown 12-0 26-4
Valley City State 10-3 17-9
Dickinson State 9-3 21-7
Mayville State 6-7 15-12
Dakota State 6-7 14-15
Presentation 3-10 6-19
Viterbo 2-7 6-22
Waldorf 0-11 2-23
Saturday, Feb. 13
Clarke University 90, Waldorf 44
Viterbo 63, Trinity Christian College 53
Valley City 66, Dakota State 55
Jamestown 74, Dickinson State 62
Wednesday, Feb. 17
Viterbo 70, Waldorf 54
Jamestown 71, Dakota State 45
Valley City 82, Mayville State 74
Dickinson State 70, Presentation 64
Saturday, Feb. 20
College of the Ozarks 94, Waldorf 72
Mount Mercy University 74, Viterbo 51
Dickinson State 87, Dakota State 63
Jamestown 81, Mayville State 79
Valley City 70, Presentation 43
Conference tournament
Quarterfinals
Wednesday, Feb. 24
Game 1: Waldorf at Jamestown, 6 p.m.
Game 2: Dakota State at Mayville State, 6 p.m.
Game 3: Presentation at Valley City, 6 p.m.
Game 4: Viterbo at Dickinson State, 7 p.m.
Semifinals
Friday, Feb. 26
Game 5: Game 1 winner vs. Game 2 winner at higher seed, TBA
Game 6: Game 3 winner vs. Game 4 winner at higher seed, TBA
Championships
Sunday, Feb. 28
Game 7: Game 5 winner at Game 6 winner at higher seed, TBA

NBA
Monday’s Games
Detroit 96, Cleveland 88
Miami 101, Indiana 93, OT
Toronto 122, New York 95
Golden State 102, Atlanta 92
Milwaukee 108, L.A. Lakers 101
Minnesota 124, Boston 122
Phoenix at L.A. Clippers, late
Games today
Orlando at Philadelphia, 5 p.m.
New Orleans at Washington, 5 p.m.
Sacramento at Denver, 7 p.m.
Houston at Utah, 7 p.m.
Brooklyn at Portland, 8 p.m.
Wednesday’s Games
Charlotte at Cleveland, 5 p.m.
New York at Indiana, 5 p.m.
Philadelphia at Detroit, 5:30 p.m.
Golden State at Miami, 5:30 p.m.
Minnesota at Toronto, 5:30 p.m.
Washington at Chicago, 6 p.m.
L.A. Lakers at Memphis, 6 p.m.
Oklahoma City at Dallas, 6:30 p.m.
Denver at L.A. Clippers, 8:30 p.m.
San Antonio at Sacramento, 8:30 p.m.

What To Read Next
Brantley III sets second all-time record in shot put, Wrzesinski breaks school and North Star record in 60 meter hurdles
Entering the game the Midgets and Blue Jays were tied in the WDA standings, and owing to a clutch performance Dickinson came away with a crowd pleasing win.
Engwitch and Speelmon take home belt buckles in victory at memorial home tourney
Before a packed crowd at home, Dickinson State dominated the Comets going 45% from the floor, grabbing 48 boards and double-digits in assists