ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Scoreboard of 2-15-2016

Boys basketball Class B Boys Basketball Poll 1st place votes in parenthesesTeam Rec. Lwk. Pts1. Four Winds-Minnewaukan(14) 16-1 1 1492. Shiloh Christian (1) 16-1 2 1353. Our Redeemer's 17-1 3 1214. Hillsboro-Central Valley 16-1 5 915. Strasburg-Z...

Boys basketball

Class B Boys Basketball Poll
1st place votes in parentheses
Team Rec. Lwk. Pts
1. Four Winds-Minnewaukan(14) 16-1 1 149
2. Shiloh Christian (1) 16-1 2 135
3. Our Redeemer’s 17-1 3 121
4. Hillsboro-Central Valley 16-1 5 91
5. Strasburg-Zeeland 14-3 4 78
6. Linton-HMB 14-3 7 60
7. Beulah 14-3 9 47
8. Larimore 16-2 8 39
9. Ellendale 15-2 6 33
10. St. John 15-2 10 25
Others receiving votes: Dickinson Trinity (13-4), Parshall (15-2), Milnor-North Sargent (15-2), Hettinger-Scranton (13-5), Park River-Fordville-Lankin (16-2), Thompson (13-5), Bishop Ryan (15-3).
Results Monday
Class B
Hillsboro-Central Valley 44, May-Port-CG 41
Washburn, Standing Rock
Kenmare 65, Bottineau 47

Girls basketball
Results Monday
Beach 61, Hazen 50
H 10 26 38 50
B 12 22 41 61
H: Kayla Lindquist 13, Krista Slaubaugh 11, Raquel Doll 10, Bailey Walters 6, Grace Zimmerman 4, Elise Hintz 4, Courtney Rask 2.
B: Sam Oech 18, Baili Nielsen 10, Sofia Muruato 9, Brooklynn Zachmann 9, Abby Wilhelmi 8, Taryn Hoffer 4, Rylee Clark 3.
3-pointers: H 4 (Lindquist 3, Slaubaugh 1), B 2 (Clark 1, Wilhelmi 1). Free throws: H 6-14, B 9-14.

Heart River 62, Richardton-Taylor 29
RT 7 11 20 29
HR 16 35 54 62
RT: Raegan Olson 10, Rose Kuntz 8, Tracy Leingang 5, Calli Kuntz 4, Elle Goetz 2.
HR: Ashlyn Privratsky 23, Brittni Krance 9, Allison Buckman 6, Bailey Olson 6, Ana Marschner 6, Mara Obrigewitch 5, Bailey Boltz 2, Jasmine Northrop 2, Laynee Kudrna 2, Katie Keator 1.
3-pointers: RT 1 (Olson 1), HR 4 (Krance 3, Obrigewitch 1). Free throws: RT 4-14, HR 8-15. Total fouls: RT 14, HR 11. Rebounds: RT 25 (Kuntz 6, Leingang 6), HR 34 (Buckman 9). Assists: RT 2 (Olson 1, Shelby Floberg 1), HR 13 (Kudrna 5). Steals: RT 4 (Olson 2), HR 14 (5 tied, 2). Blocks: RT 1 (Goetz 1), HR 0. Turnovers: RT 21, HR 9.

Mott-Regent 61, Beulah 38
MR 16 29 46 61
B 4 16 24 38
MR: Ellie Messmer 17, Sadie Ambers 16, Kaitlyn Duncan 9, Malynn Kautzman 5, Abbey Kautzman 4, Maddison Johnson 4, Haley Hill 3, Madison Meier 2, Bree Friedt 1.
B: Liz Walsh 11, Abbey Shantz 6, Amily Alt 6, Dayton Keltner 5, Erin Walcker 5, Alyssa Bjornson 3, Bannah Baranick 2.
3-pointers: MR 2 (A. Kautzman 1, Hill 1), B 1 (Keltner 1). Free throws: MR 9-20, B 15-30.

ADVERTISEMENT

Killdeer 38, New England 32
K 8 20 30 38
NE 10 19 26 32
K: Trae Murray 14, Sydney Anderson 13, Shawnee Hansen 4, Abbie Zastoupil 3, Morgan Marquardt 2, Taycee Butts 2.
NE: Paige Ehlis 11, Hailee Kuske 6, Jenna Ehlis 5, Molly Rayhorn 4, Elizabeth Kaufman 3, Adrienne Roller 2, Jordan Kass 1.
3-pointers: K 1 (Anderson 1), NE 1 (P. Ehlis 1).

McIntosh (S.D.) 43, Hettinger-Scranton 36
M 17 24 31 43
HS 13 15 27 36
M: Lauren Baumberger 16, Jade Maher 13, BrynDyn Walking Elk 8, Kaylee Bertolotto 6.
HS: Lizzy Thompson 11, Abbie Kludt 6, Tayler Burwick 8, Nicole Landsem 3, Taylor Hestekin 2, Elli Kaitfors 3, Alyssa Andress 3.
3-pointers: M 2 (Walking Elk 2), HS 3 (Burwick 2, Thompson 1). Free throws: M 9-11, HS 11-23.

Other scores
Class B
North Border 61, Grafton 52
May-Port-CG 55, Hillsboro-Central Valley 35
District 5 Tourney at Jamestown Civic
LaMoure-Litchville-Montpelier 63, Midkota 35
Ellendale 47, Barnes County North 29
Carrington 37, Edgeley-Kulm-Montpelier 35
District 6 Tourney at Ashley High School (South Border)
Medina/Pingree-Buchanan 52, Napoleon/Gackle-Streeter 31
Kidder County 39, South Border 24
District 7 Tourney at Four Winds High School
Harvey-Wells County 64, New Rockford-Sheyenne 40
Four Winds-Minnewaukan 57, Warwick 54
Lakota/Edmore 50, Benson County 47
District 8 Tourney at Rolla High School
Rolette-Wolford 58, Rolla 36
Dunseith 72, St. John 63
North Star 63, Langdon 52
District 9 Tourney at New Salem High School
New Salem-Almont 69, Standing Rock 57
Flasher 67, Solen 44
Shiloh Christian 69, Grant County 57
District 15 Tourney Watford City High School
Trenton/Trinity Christian 58, White Shield 23
New Town 73, North Shore-Plaza 47
Watford City 65, Parshall 43
Region 1 Tourney at NDSCS
Hankinson 47, Northern Cass 45
Wyndmere-Lidgerwood 59, Milnor-North Sargent 43
Oak Grove 58, Sargent Central 38
Lisbon 48, Central Cass 28
Maple Valley 56, Enderlin 33

Boys hockey
Results Monday
Beulah/Hazen 4, Bottineau 1

NHL
Sunday’s Games
Buffalo 4, Colorado 1
New Jersey 1, Los Angeles 0
Detroit 6, Boston 5
St. Louis 2, Tampa Bay 1
NY Rangers 3, Philadelphia 1
Monday’s Games
NY Islanders 4, Detroit 1
Anaheim 6, Calgary 4
Florida 2, Pittsburgh 1, SO
Dallas 3, Nashville 2, OT
Chicago 7, Toronto 2
Arizona 6, Montreal 2
Minnesota at Vancouver, late
Tuesday’s Games
Philadelphia at New Jersey, 5 p.m.
Los Angeles at Washington, 5 p.m.
Winnipeg at Carolina, 5 p.m.
Boston at Columbus, 5 p.m.
Buffalo at Ottawa, 5:30 p.m.
San Jose at Tampa Bay, 5:30 p.m.
Dallas at St. Louis, 6 p.m.
Anaheim at Edmonton, 7 p.m.
Wednesday’s Games
Chicago at NY Rangers, 6 p.m.
Montreal at Colorado, 6 p.m.
Minnesota at Calgary, 8 p.m.

What To Read Next
Brantley III sets second all-time record in shot put, Wrzesinski breaks school and North Star record in 60 meter hurdles
Entering the game the Midgets and Blue Jays were tied in the WDA standings, and owing to a clutch performance Dickinson came away with a crowd pleasing win.
Engwitch and Speelmon take home belt buckles in victory at memorial home tourney
Before a packed crowd at home, Dickinson State dominated the Comets going 45% from the floor, grabbing 48 boards and double-digits in assists