ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Scoreboard of 2-5-2016

Boys basketballResults FridayBeulah 82, Watford City 39WC: Korbin Knutson 4, Riley Headings 2, Seth Indergard 6, Hunter Neether 7, Jessen Homeston 5, Cole McGorman 2, Nevada Besquist 4, Kason Hartel 3, Jarek Houge 6.B: Aaron Vallejo 2, Alec Batte...

Boys basketball
Results Friday
Beulah 82, Watford City 39
WC: Korbin Knutson 4, Riley Headings 2, Seth Indergard 6, Hunter Neether 7, Jessen Homeston 5, Cole McGorman 2, Nevada Besquist 4, Kason Hartel 3, Jarek Houge 6.
B: Aaron Vallejo 2, Alec Battest 6, Reece Hoherz 9, Logan Miller 20, John Suter 6, Derek Ferebee 10, Jacob Weigel 2, Cory Alt 6, Matt Schnabel 2, Casey Walcker 3, Josh Remmick 16.
Halftime: WC 49, B 12. 3-pointers: WC 3 (Indergard 1, Neether 1, Hartel 1), B 3 (Hoherz 1, Ferebee 2). Free throws: WC 8-14, B 3-7. Total fouls: WC 14, B 15.

Mandaree 87, Beach 57
M 23 23 21 20
B 8 14 18 17
M: Chance LoneBear 21, Ashton Gray 16, Austin LoneBear 16, Jesse Chase 12, Richard Fox 7, Cornell Poitra 4, Azin Antonio 3, Dakota Riemer 3, Paul White Owl 3, Manny Lucio 2.
B: Talon Hoffer 18, Josiah Orluck 15, Sam Stoveland 6, Gunnar Farrstveet 5, Scott Lund 4, Ty Farstveet 3, Cole Erickson 2, Gage Swanson 2, Ray Wegner 2.
3-pointers: M 11 (C. LoneBear 4, Grady 2, Chase 2, Reimer 1, White Owl 1), B 4 (Hoffer 2, T. Farstveet 1, Lund 1). Free throws: M 6-9, B 15-24. Total fouls: M 21, B 12. Fouled out: B, Lund.

Hazen 72, Killdeer 66
K 18 14 12 22
H 16 19 16 21
K: Hoyt Zander 2, Hayes LeMieux 18, Zeb Doe 4, Shane Starr 4, Garrett LeMieux 19, Alex Sadowsky 19.
H: Chase Bruner 8, Mason Faut 7, Isaac Doll 14, Josh Bitterman 1, Wyatt Carr 34, Spencer mattheis 2, Logan Sailer 6.
3-pointers: K 2 (Sadowsky 2), H 5 (Bruner 1, Faut 1, Doll 1, Carr 6). Free throws: K 2-4, H 11-21. Total fouls: K 18, H 15.

Richardton-Taylor 62, Bowman County 57
RT 13 16 10 23
BC 17 16 10 14
RT: Matthew Naumann 8, Jayden Olson 24, Denver Colgrove 8, Brendan Butterfield 9, Ethan Kuntz 11, Abe Axtmann 2.
BC: Alex Bartholomay 16, Chance Andrews 8, Dylan Scott 17, Andrew Miller 6, Cole Osendorf 8, Brayden Miller 2.
3-pointers: RT 0, BC 0. Free throws: RT 16-24, BC 6-10. Total fouls: RT 13, BC 20. Fouled out: RT, Colgrove; BC, Scott, Osendorf, Boehm.

Mott-Regent 65, New England 46
MR 8 17 25 15
NE 12 14 11 9
MR: Tanner Zentner 8, Brady Wegh 13, Hunter Crist 2, Carter Honeyman 11, Chance Roth 8, Brett Messmer 11, Sean Hertz 9, Dylan Ambers 3.
NE: Dakotah Mansfield 4, Hunter Wolf 2, Devin Wert 2, Brady Bender 30, Denit Sorenson 2, Cody Holt 6.
3-pointers: MR 6 (Zentner 2, Honeyman 3, Hertz 1), NE 3 (Bender 3). Free throws: MR 14-9, NE 12-9. Total fouls: MR 15, NE 16. Fouled out: MR, Wegh.

ADVERTISEMENT

Other scores
Class A
Fargo Shanley 75, Valley City 64
Devils Lake 76, Fargo North 74
Grand Forks Red River 77, Wahpeton 45
Fargo South 74, West Fargo Sheyenne 68
Bismarck Century 116, Turtle Mountain 44
Dickinson 70, Bismarck Legacy 54
Class B
Shiloh Christian 52, Solen 43
Ellendale 57, Carrington 44
Hillsboro-Central Valley 49, Park River-FL 46
Strasburg/Zeeland 74, Kidder County 39
Linton-HMB 58, South Border 55
Larimore 53, Hatton-Northwood 45
Rugby 40, Drake-Anamoose 34
Beulah 82, Watford City 39
Parshall 69, Stanley 52
May-Port-CG 58, Kindred 43
Richland 51, Finley-Sharon-Hope-Page 43
Oakes 67, Midkota/Kensal 46
Washburn 57, New Salem-Almont 42
Sawyer 60, TGU 59
Velva 64, Westhope-Newburg 53
Bottineau 65, Nedrose 36
Glenburn 67, Mohall-Lansford-Sherwood 55
Hettinger-Scranton 78, Glen Ullin-Hebron 54

Region 7 standings as of Thursday
Team Region record
Beulah 8-0
Dickinson Trinity 6-1
Hettinger-Scranton 5-2
Heart River 5-3
New England 4-3
Bowman County 3-3
Mott-Regent 3-3
Mandaree 3-5
Glen Ullin-Hebron 2-3
Killdeer 2-4
Hazen 2-5
Beach 1-5
Richardton-Taylor 0-7

Girls basketball
Results Friday
Other scores
Class A
Fargo Shanley 94, Valley City 39
Grand Forks Red River 62, Wahpeton 32
Devils Lake 67, Fargo North 41
Bismarck Century 74, Turtle Mountain 57
Mandan 53, Bismarck 39
Minot 65, Jamestown 49
Bismarck Legacy 71, Dickinson 56
Class B
Fairmount/CT 58, Hankinson 33
Edgeley-Kulm-Montpelier 72, Sargent Central 42
LaMoure-LM 55, South Border 45
Dickinson Trinity 64, Minot Ryan 54
Oak Grove 50, Maple Valley 44
Ada-Borup, Minn. 75, Northern Cass 39
Kindred 61, May-Port-CG 42
Barnes County North 75, Enderlin 58
Four Winds-Minnewaukan 75, Dunseith 52

Region 7 standings as of Thursday
Team Region
Dickinson Trinity 8-0
Hazen 9-1
Bowman County 7-2
Beach 7-2
Killdeer 6-3
Glen Ullin-Hebron 5-3
Mott-Regent 5-5
New England 4-5
Heart River 2-6
Beulah 2-7
Hettinger-Scranton 2-8
Richardton-Taylor 1-8
Mandaree 1-9
Boys hockey
Results Friday
Bismarck 6, Fargo South/Shanley 2
Fargo Davies 6, Bismarck Century 1
Mandan 3, Bottineau/Rugby 0
Girls hockey
Results Friday
Bismarck 9, Williston 0
Fargo North/South 11, Devils Lake 1
NBA
Friday’s Games
Atlanta 102, Indiana 96
Miami 98, Charlotte 95
L.A. Clippers 107, Orlando 93
Washington 106, Philadelphia 94
Brooklyn 128, Sacramento 119
Boston 104, Cleveland 103
Memphis 91, New York 85
Denver 115, Chicago 110
Utah 84, Milwaukee 81
San Antonio 116, Dallas 90
NHL
Friday’s Games
Tampa Bay 6, Pittsburgh 3
Carolina 5, Winnipeg 3
Columbus 2, Calgary 1
Arizona at Anaheim, late

What To Read Next
Trinity fought for a comeback down the stretch, but would fall at home against Region 7 leaders Bowman County. 
In an 8-2 vote, the North Dakota High School Activities Association Board of Directors approved implementation of the plan for the 2023-24 school year
Dickinson’s gritty play earns kudos, but no cigar, as five-on-three opportunity garners no glory
Members Only
With the WDA tournament on the horizon, Dickinson thrashed St. Mary's in a 42-25 season ending dual.