ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Scoreboard of December 13, 2016

High school basketball Boys Beulah 74, Center-Stanton 17 B 28 24 15 7 CS 3 1 9 4 B: Logan Miller 18, Reece Hoherz 13, Jacob Weigel 13, Mason Dolbec 10, Chad Morsette 6, Matthew Schnabel 4, Aaron Vallejo 4, Shaye Yeager 4, Joseph De La Cruz 2. CS:...

High school basketball

Boys

Beulah 74, Center-Stanton 17

B  28  24  15  7

CS  3  1  9  4

ADVERTISEMENT

B: Logan Miller 18, Reece Hoherz 13, Jacob Weigel 13, Mason Dolbec 10, Chad Morsette 6, Matthew Schnabel 4, Aaron Vallejo 4, Shaye Yeager 4, Joseph De La Cruz 2.

CS: Matthew Huber 8, Karson Backer 3, Ben Thompson 3, James Henke 3.

  Bishop Ryan 61, Watford City 27

BR  18  17  15  11

WC  4  9  5  9

BR: Ben Bohl 17, Anthony Vetter 15, Caden Shean 5, Eli Stewart 5, Jake Bohl 5, Cody Feist 4, Cameron Erickson 4, Mason Hedberg 4, Alex Burckhard 2.

WC: Jarek Hogue 6, Brock Haugeberg 6, Riley Headings 5, Jadyn Ewing 5, Matt Ackerman 2, Matthew Neprash 2, Cole McGorman 1.

  Girls

ADVERTISEMENT

New Town 74, Killdeer 56

K  16  18  10  12

NT  21  18  23  12

K: Trae Murray 25, Sydney Anderson 7, Shawnee Hansen 6, Karly Bang 3, Morgan Marquardt 3, Taycee Butts 3, Corrie Dobitz 3, Kiara Mason 2, Hannah Kling 2, Gabi Flaget 2.

NT: Tyleigh Brady 21, Marveen Ross 19, Kaitlyn Tveter 13, Nicole Drosdal 9, Tanara Fox 6, Rebekah Wells 2, Brooklyn Fox 2, Makalia Martin 2.

 NDAPSSA Polls Class B Boys

1. Four Winds-Minnewaukan (14)0-0166

2. Dickinson Trinity (2)2-0148

ADVERTISEMENT

3. Northern Cass1-0140

4. Hillsboro-Central Valley1-0110

5. Parshall 0-085

6. Bishop Ryan1-064
7. Shiloh Christian0-160

8. Des Lacs-Burlington0-033

9. Thompson 0-031

10. Ellendale0-121

Note: First-place votes in parentheses.

Others receiving votes: North Star (0-0), Central Cass (1-0), Oak Grove (0-0), Solen (0-0), Our Redeemer’s (0-0), Beulah (1-0), Larimore (0-0), Grafton (0-0), Stanley (0-0), Linton-HMB (0-0), Midway-Minto (1-0).

  Class B Girls

1. North Star (8)4-0163

2. Park River-F-L (4)4-0155

3. Shiloh Christian (3)3-0147

4. Carrington (1)5-0129

5. Our Redeemer’s3-092

6. Kindred (2)3-087

7. Larimore-L-M4-074

8. Landon-E-M3-153

9. Grant County5-042

10. Richland0-119

Note: First-place votes in parentheses.

Others receiving votes: Watford City (3-0), Bishop Ryan (3-1), Kidder County (4-1), Rugby (4-1), Finley-Sharon-Hope-Page (4-1), Medina-Pingree-Buchanan (4-1), New Town (2-1).

What To Read Next
Members Only
A string of late goals for Dickinson boys hockey team would be the decider, but wouldn't cease the North Stars 'never say die' effort till the final buzzer.
Magicians secure victory with a three pin contest at an intense dual in Dickinson. 
The Midgets’ win came with an injury to All-State beam title holder Addison Fitterer that could see her out for an extended period of time.
Members Only
Dickinson's Michael McChesney helps lead Team USA to a silver medal finish in the World University Games, inspiring young athletes to strive for greatness