ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Zimmerman qualifies for Class B state meet in four events

HAZEN -- Bison senior Grace Zimmerman earned state qualifying marks in four separate events during the Bison-Miner Classic on Thursday, April 19 from Hazen High School.

HAZEN - Bison senior Grace Zimmerman earned state qualifying marks in four separate events during the Bison-Miner Classic on Thursday, April 19 from Hazen High School.  

Zimmerman showed her muscle in the short sprint races, winning and earning state qualifying times in the 100- and 200- and 400-meter dashes.

Along with seniors Katie Duttenhefer, Elise Hintz and sophomore Hannah Sailer, she also took first place in the 4x100 relay with a state qualifying time of 51.49 seconds. Hintz, Duttenhefer, Sailer and senior Raquel Doll won the 4x200 relay with a state qualifying time of 1:50.88.

Mott-Regent sophomore Morgan Hertz was victorious in the 300 hurdles, earning a spot at state with a time of 48.19.

In the field events, Hettinger-Scranton senior Molly Holt qualified for state in the javelin throw with a mark of 119 feet and six inches.

ADVERTISEMENT

Meanwhile, the Killdeer senior duo of Sydney Anderson and Corrie Dobitz punched their tickets to Bismarck in the pole vault. Anderson won the event with a mark of nine feet, three inches. Dobitz followed with a mark of nine feet.

On the men’s side, Mott-Regent senior Hunter Crist earned his way to state in the 100 hurdles with a time of 15.68, good for second in the event. He was also second in 300 hurdles.

Beulah freshman Nate Battest and New England senior Justin Cantwell each earned state qualifying marks in the high jump. Battest won the event with a mark of six feet, four inches, while Cantwell finished third with a mark of six feet, two inches.

BoysTeam scores: 1, Des Lacs-Burlington 96. 2, Carrington 68. 3, New Town 65. 4, Beulah 60. 5, Killdeer, 57. 5, Stanley 57. 7, Benson County 40. 8, Hazen 35. 9, Surrey 34. 10, Mott-Regent 31. 11, Grant County-Flasher 30. 12, Glenburn 26. 13, Southern McLean 23. 14, Kenmare-Bowbells 22. 15, Shiloh Christian 14. 16, Bishop Ryan 13. 16, Hettinger-Scranton 13. 18, New England 12. 19, Velva Drake-Anamoose 10. 20, Nedrose 9. 21, Center-Stanton 8. 21, Central McLean 8. 23, Harvey-Wells County 6. 24, Linton-HMB 2. New Salem-Almont 1.100: 1, Rubens Lormejuste, BR, 11.77. 2, Joseph Dela Cruz, B, 11.8. 3, Wyatt Hanson, St, 11.92. 4, Kacen Gartner, K, 11.91. 5, Steffan Dauwalder, St, 11.92. 6, Cole Gilstad, S, 11.95. 7, Trey Brunelle, SC, 11.96. 8, Jess Sanders, NSA, 11.96.200: 1, Hanson, St, 23.44. 2, Gartner, K, 23.94. 3, Dauwalder, St, 24.04. 4, Jacob Weigel, B, 24.14. 5, Isaiah Kludt, HS, 24.34. 6, Dela Cruz, B, 24.44. 7, Cody Fuchs, S, 24.5. 8, Trey Rosenau, C, 24.54. 400: 1, Rodin, KB, 50.53. 2, Hanson, St, 51.67. 3, Tommy Burke, DLB, 53.56. 4, Rosenau, C, 53.65. 5, Fuchs, S, 54.24. 6, Dauwalder, St, 54.93. 7, Austin Doornbos, BC, 55.18. 8, Seth Wagner, N, 55.33800: 1, Rodin, KB, 2:01.70. 2, Bronson Flynn, NT, 2:06.27. 3, Coy Spooner, DLB, 2:09.17. 4, Wagner, N, 2:10.13. 5, Jameson Lesmann, DLB, 2:11.29. 6, Coltan Hyttinen, SM, 2:15.13. 7, Ian Busche, H, 2:15.48. 8, Logan Miller, B, 2:15.6.1,600: 1, Jaiven Hale, NT, 4:37.01. 2, Payton Smith, C, 4:41.17. 3, Jalen Chase, NT, 4:49.32. 4, Noah Rolfe, St, 4:51.24. 5, Addison Red Fox, NT, 4:51.75. 6, Hyttinen, SM, 4:54.92. 7, Ricardo Chase, NT, 5:01.72. 8, Braetyn Yanish, VDA, 5:02.74.3,200: 1, Robert White, NT, 10:00.25. 2, Hale, NT, 10:00.69. 3, Smith, C, 10:16.02. 4, J. Chase, NT, 10:19.68. 5, Rolfe, St, 10:34.88. 6, Kadin Neppl, BC, 10:40.34. 7, Garrett Cook, KB, 10:40.47. 8, R. Chase, NT, 10:44.74.110 hurdles: 1, Joshua Knutson, DLB, 15.33. 2, Hunter Crist, MR, 15.68. 3, Cole Dukar, K, 16.67. 4, Clay Kummer, S, 17.03. 5, Darien Hauf, DLB, 17.17. 6, Kaden Wolsky, C, 17.9. 7, Zach Hill, BC, 19.91. 8, Ben Frederick, SM, 20.49.300 hurdles: 1, Knutson, DLB, 39.84. 2, Crist, MR, 42.69. 3, Wolsky, C, 42.74. 4, Kummer, S, 43.04. 5, Rayman Zimmerman, GC, 44.44. 6, Ridge Walker, HWC, 44.94. 7, Eli Barbot, B, 45.14. 8, Hauf, DLB, 45.57.400 relay: 1, Des Lacs Burlington 45.62. 2, Beulah 47.02. 3, Hazen 47.22. 4, Surrey 47.35. 5, Mott-Regent 47.65. 6, Bishop Ryan 47.77. 7, Beulah ‘B’ 47.88. 8, Velva Drake-Anamoose 47.98.800 relay: 1, Des Lacs Burlington 1:34.54. 2, Beulah 1:36.84. 3, Surrey 1:38.74. 4, Mott-Regent 1:39.63. 5, Velva Drake-Anamoose 1:41.10. 6, Harvey Wells County 1:41.73. 7, Hazen 1:42.02. 8, Southern McLean 1:42.48.1,600 relay: 1, Carrington 3:47.62. 2, Southern McLean 3:56.06. 3, Des Lacs Burlington 3:59.15. 4, Shiloh Christian 3:59.17. 5, Benson County 4:01.02. 6, Nedrose 4:01.84. 7, Central McLean 4:03.65. 8, Hazen 4:06.57. 3,200 relay: 1, New Town 8:29.81. 2, Carrington 8:56.82. 3, Des Lacs Burlington 9:09.39. 4, Shiloh Christian 9:15.66. 5, Beulah 9:21.39. 6, Velva Drake-Anamoose 9:36.06. 7, Killdeer 9:39.45. 8, Southern McLean 9:42.79.High jump: 1, Battest, B, 6-04. 2, Doornbos, BC, 6-02. 3, Justin Cantwell, NE, 6-02. 4, Garrett LeMieux, K, 6-00. 5, Garret Tandeski, BC, 6-00. 6, Jaxon Hewson, NE, 5-08. 7, Zimmerman, GC, 5-08. 8, Koby Overlie, NT, 5-08. Pole vault: 1, John Fischer, BC, 11-06. 2, Gabriel Pfliger, H, 10-06. 3, Busche, H, 9-00. 4, Cord Redding, DLB, 9-00. 5, Christian Gardner, SM, 8-00. 6, Trevor Hoggarth, C, 8-00. 7, Grayson Pease, DLB, 7-06. Long jump: 1, Tyson Akers, DLB, 20-10. 2, Connor Ottmar, GC, 20-09.5. 3, Weigel, B, 20-00.5. 4, Ty Lockowitzer, HS, 19-09.5. 6, Kludt, HS, 19-08. 6, Snyder, H, 19-05. 7, Lane Wells, GC, 19-02.5. 8, Cole Walth, SC, 19-01.5.Triple jump: 1, Ottmar, GC, 42-01.5. 2, Macauley Haag, SC, 40-10. 3, Akers, DLB, 40-04.5. 4, Doornbos, BC, 40-01. 5, Lane Wells, GC, 39-00. 6, Jaxon Hewson, NE, 38-07. 7, Jaden Bosch, LHMB, 37-11.5. 8, Tandeski, BC, 37-10.Shot put: 1, Colby Mendiola, G, 47-05.5. 2, Andrew Schalesky, G, 46-09. 3, Jacob Klein, H, 45-01.25. 4, Liam McFadden, K, 43-11.25. 5, Easton Rindy, C, 43-02.5. 6, Cody Schlegel, C, 43-02.5. 7, Cody Bryant, K, 41-11.25. 8, Rhett Hanson, St, 41-02.Discus: 1, Hanson, St, 148-10. 2, Schalesky, G, 130-02. 3, Parke Christenson, CM, 125-05. 4, LeMieux, K, 124-09. 5, McFadden, K, 124-06. 6, Schlegel, C, 124-03. 7, Sadowsky, K, 124-02. 8, Tandeski, BC, 122-02. Javelin: 1, Dylan Tabor, K, 154-00. 2, Colton Buskness, C, 152-06. 3, Zentner, MR, 141-06. 4, Battest, B, 139-08. 5, Travis Patterson, S, 137-03. 6, Sadowsky, K, 135-11. 7, Tate Bertolotto, SM, 135-09. 8, Jacob Klein, H, 135-09.GirlsTeam scores: 1, Hazen 119.5. 2, Killdeer 94. 3, Harvey-Wells County 63. 4, Beulah 57. 5, Carrington 49.5. 6, Linton-HMB 39. 7, Shiloh Christian 37. 8, Des Lacs Burlington 32.5. 9, Hettinger-Scranton 29. 10, Garrison-Max 27.5. 11, Benson County 24. 12, Southern McLean 19. 12, New Town 19. 14, Mott-Regent 16. 14, McIntosh 16. 16, Velva Drake-Anamoose 14. 17, Surrey 13. 17, South Border 13. 19, Grant County-Flasher 11. 19, Bishop Ryan 11. 21, Heart River 9. 21, Stanley 9. 23, New England 8. 24, Glenburn 6. 25, New Salem-Almont 4. 26, Kenmare-Bowbells 1.100: 1, Grace Zimmerman, H, 12.61. 2, Caitlyn Vogel, DLB, 13.07. 3, Katie Duttenhefer, H, 13.12. 4, Shawnee Hansen, K, 13.22. 5, Elise Hintz, H, 13.25. 6, Kaitlyn Klein, GM, 13.27. 7, Alison Peters, HWC, 13.44. 8, Illise Jennings, GM, 13.55. 200: 1, Zimmerman, H, 26.14. 2, Vogel, DLB, 27.04. 3, Hansen, K, 27.14. 4, Duttenhefer, H, 27.44. 5, Hintz, H, 27.54. 6, Jennings, GM, 28.04. 7, Klein, GM, 28.34. 8, Madison Effertz, VDA, 28.54. 400: 1, Zimmerman, H, 59.74. 2, Lauren Baumberger, M, 1:03.37. 3, London Lambrecht, SC, 1:04.96. 4, Lizzy Massine, VDA, 1:05.53. 5, Caylee Wilke, HR, 1:05.67. 6, Katherine Fox, GM, 1:05.96. 7, Destiny Wenger, LHMB, 1:06.74. 8, MaKayla Ptacek, LHMB, 1:06.8.800: 1, Amanda Jarrett, C, 2:31.54. 2, Baumberger, M, 2:35.69. 3, MacKenna Arnold, HWC, 2:39.57. 4, Kyley Lauf, DLB, 2:40.85. 5, Zoe McKinven, HWC, 2:41.15. 6, Keely Arnston, BC, 2:42.06. 7, Katie Kusler, SC, 2:43.04. 8, Madison Jones, HWC, 2:44.44. 1,600: 1, Jarrett, C, 5:41.38. 2, MacKenna Arnold, HWC, 5:50.29. 3, Arnston, BC, 5:56.08. 4, Quinn Wrigley, SC, 5:56.18. 5, Emma Wheeling, NT, 5:59. 6, Grace Bachmeier, S, 6:00.97. 7, Madison Jones, HWC, 6:02.71. 8, Shambre Feiring, St, 6:06.88. 3,200: 1, Quinn Neppl, BC, 12:09.20. 2, Wheeling, NT, 12:35.91. 3, Wrigley, SC, 12:51.6. 4, Hailey White Owl, NT, 13:10.66. 5, Bachmeier, S, 13:24.19. 6, Danielle Benz, K, 14.44.78. 7, Madison Myers, GM, 16:05.29. 8, Hauf, GM, 17:03.8.100 hurdles: 1, Emily Alt, B, 17.32. 2, Tia Horning, B, 17.45. 3, Raquel Doll, H, 17.55. 4, Jaye Fike, HWC, 17.63. 5, Hertz, MR, 17.65. 6, Paige Erhardt, H, 18.07. 7, Sara Bonn, DLB, 18.12. 8, Isabelle Boyer, GC, 18.33. 300 hurdles: 1, Hertz, MR, 48.19. 2, Doll, H, 49.80. 3, Erhardt, H, 50.93. 4, Hannah Sailer, H, 52.82. 5, Karli Klain, GM, 53.58. 6, Fike, HWC, 53.98. 7, McKenzie Johnson, C, 54.56. 8, Harlee Gunning, G, 54.84. 400 relay: 1, Hazen 51.49. 2, Beulah 53.04. 3, Harvey-Wells County 54.03. 4, Heart River 54.38. 5, Surrey 54.62. 6, Carrington 55.42. 7, Hettinger-Scranton 55.70. 8, Southern McLean 55.77. 800 relay: 1, Hazen 1:50.88. 2, Harvey-Wells County 1:52.29. 3, Killdeer 1:54.27. 4, Linton-HMB 1:55.01. 5, Velva Drake-Anamoose 1:55.02. 6, Des Lacs Burlington 1:55.33. 7, Surrey 1:55.42. 8, Beulah 1:55.72.1,600 relay: 1, Killdeer 4:22.58. 2, Shiloh Christian 4:27.39. 3, Hettinger-Scranton 4:37.18. 4, Carrington 4:38.7. 5, Hazen 4:39.91. 6, Beulah 4:44.63. 7, Des Lacs Burlington 4:50. 8, Garrison-Max 4:51.15. 3,200 relay: 1, Harvey-Wells County 10:32.85. 2, Stanley 11:05.3. 3, Bishop Ryan 11:15.07. 4, Hettinger-Scranton 11:16.87. 5, Velva Drake-Anamoose 11:31.38. 6, Killdeer 11:48.46. 7, Stanley 11:58.19. 8, New Town 12:02.84.High jump: 1, Amber Stevahn, SC, 5-02. 2, Rachelle Kathrein, NE, 4-09. 3, Hannah Hagel, C, 4-09. 3, Gabby Hummel, GM, 4-09. 5, Mikah Schock, GC, 4-09. 6, Trae Murray, K, 4-07. 7, Erhardt, H, 4-07. 8, Kadyn Mehring, C, 4-05. Pole vault: 1, Sydney Anderson, K, 9-03. 2, Corrie Dobitz, K, 9-00. 3, Rachel Kisse, K, 8-06. 4, Chenneth Morlock, K, 8-0. 5, Chelsea Morlock, K, 7-0. 6, Shelby Ruden, DLB, 6-06. 6, Breien Berger, H, 6-06. 8, Breann Mittleider, C, 5-0. Long jump: 1, Cassie Gefroh, LHMB, 16-00.5. 2, Faith Schnabel, B, 15-11. 3, Tia Horning, B, 15-5.25. 4, Morgan Rodgers, BR, 14-10.5. 5, Brook Tibke, SM, 14-09.75. 6, Karly Bang, K, 14-09. 7, Kacey Finck, SB, 14-09. 8, Genesis Paul, H, 14-08. Triple jump: 1, Gefroh, LHMB, 34-11.75. 2, Haley Hewitt, C, 33-01. 3, Faith Marion, GC, 32-04. 4, Alyssa Andress, HS, 31-05.5. 5, Chenneth Morlock, K, 31-04.25. 6, Mackenzie Reinhardt, H, 31-01.5. 7, Ieesha Jordan, MR, 30-07.75. 8, Elissa Steffan, K, 30-06. Shot put: 1, Angel Bobbe, H, 35-01. 2, McKayla Jones, HWC, 33-08. 3, Alexis Waldren, SM, 33-02.5. 4, McKenna Rolland, G, 31-03. 5, Steena Larsen, K, 30-11.5. 6, Angie Vetter, LHMB, 30-11.5. 7, Chloe Gunderson, DLB, 30-08. 8, Anderson, K, 30-03.75. Discus: 1, Torie Horning, B, 108-10. 2, Waldren, SM, 106-07. Faith Dockter, SB, 105-04. 4, Talissa Aabrekke, BC, 101-08. 5, Murray, K, 100-01. 6, Sadie Magnuson, C, 99-06. 7, Haley Huesers, GM, 99-00. 8, Anna Kludt, HS, 97-05. Javelin: 1, Molly Holt, HS, 119-06. 2, Haley Hase, LHMB, 112. 3, Murray, K, 109-01. 4, Dockter, SB, 105-01. 5, Laura Wolf, NSA, 103-01. 6, Horning, B, 102. 7, Larsen, K, 101. 8, Magnuson, C, 96-03.

What To Read Next
Brantley III sets second all-time record in shot put, Wrzesinski breaks school and North Star record in 60 meter hurdles
Entering the game the Midgets and Blue Jays were tied in the WDA standings, and owing to a clutch performance Dickinson came away with a crowd pleasing win.
Engwitch and Speelmon take home belt buckles in victory at memorial home tourney
Before a packed crowd at home, Dickinson State dominated the Comets going 45% from the floor, grabbing 48 boards and double-digits in assists